Twee eretribune-plaatsen voor de heer Sj. Vos „Nieuwe ontwikkelingen in organisatie als gevolg van de groei van het bedrijf' Doorwerken van 65-jarigen Voorkómen is nog altijd beter dan genezen 40 jaar in dien si bij A.H. Keuring oudere werknemers Ni ieuws van de Personeelsvereniging AH-FLITSEN 5 Vervolg van pagina 1 Vlag bij overlijden Na enige discussie adviseert de K.K. alleen de vlag half stok te hijsen bij overlijden van diegenen die nog in aktieve dienst zijn. De direktie antwoordde op een vraag betreffende de uniformen van chauffeurs, dat ook zij vindt dat keurige uniformen voor onze chauffeurs in overeenstemming zijn met het door de direktie ge voerde beleid, waarbij b.v. ook aan het uiterlijk van onze vrachtwa gens grote zorg is besteed. Ir. Eggers zal met ir. Glazenburg overleggen hoe de regeling ten aanzien van chauffeurskleding is in andere takken van ons kruide- niersbedrijf en daarna definitief op deze kwestie terugkomen. Vrije dagen Wat betreft de vrije dagen bij 25- en 40-jarig huwelijk ouders/schoonouders werd ge steld dat in de C.A.O. voor deze festiviteiten geen extra dag wordt toegekend. Voor zover in het verleden bij ver gissing enkele mensen toch een vrije dag hiervoor gehad hebben, is dit voor hen een meevaller geweest. Er bestaat Tijdens de vergadering van de di- rektie/'kontaktkommissie werd ook de kwestie van het doorwer ken van 65-jarigen tot 31 decem ber aan de orde gesteld. De ontwikkeling in deze zaak was de volgende: vroeger mochten de mensen in bepaalde gevallen na hun 65ste jaar doorwerken tot óf de direktie óf de betrokkene er een punt achter wilde zetten. Begin dit jaar werd deze regeling gewijzigd en besloot men iedere werknemer die op 1 januari de 65- jarige leeftijd was gepasseerd, maar nog doorwerkte, naast zijn bij zijn funktie passende loon zijn pensioen uit te keren. Kort geleden is besloten dat voor iedere werknemer op de dag dat hij 65 jaar wordt, direkt zijn pen sioen zal worden uitgekeerd. Nu daarnaast het recht bestond tot 31 december door te werken zou den dus verschillende werknemers gedurende een aantal maanden naast hun pensioen ook loon kun nen ontvangen en wel tot 31 de cember van het jaar waarin zij 65 jaar werden. Niet gelukkig Deze regeling achtte de direktie niet gelukkig en zij stelde daar om voor het dientsverband te doen beëindigen op de dag waarop men 65 jaar wordt en de regeling om te mogen doorwerken tot 31 de cember af te schaffen. Deze regeling zal met ingang van 1 januari 1963 van kracht wor den. Het betreft uiteraard een be perkt aantal personen, doch zo wel voor hen als voor eventuele nieuwkomers geldt het volgende 1. Het doorwerken na de 65ste verjaardag is in principe niet meer toegestaan. 2. Als men óf op verzoek van de bedrijfsleiding of op eigen verzoek toch doorwerkt, zal een nieuw dienstverband wor den aangegaan. 3. De condities van het nieu we dienstverband omvatten: a. medische keuring; b. vaststelling van de te ver vullen funktie; c. vaststelling van het loon dat in overeenstemming is met deze funktie; d. vaststelling van de termijn waarvoor dit dienstver band wordt aangegaan. echter geen recht op en het zal dus in de toekomst niet worden toegekend. Met betrekking tot de ventilatie in de douchecellen werd meege deeld dat aan de verbetering van de huidige douchecellen door ir. Eggers aandacht wordt besteed. Zowel ten aanzien van de ventila tie als ten aanzien van de warm watertoevoer. Bouw D.C. In de loop van deze maand zullen de aktiviteiten ten aanzien van het toe komstige D.C. weer met volle kracht starten en zullen ook de personeels leden die hierbij betrokken zijn ge leidelijk aan weer meer nieuws te ho- krijgen. De heer Eggers stelde er echter prijs op uit de K.K. te horen hoe men in het bedrijf over de toe komstige verplaatsing denkt. Uit de opmerkingen van de leden bleek dat men zich nog geen dui delijke voorstelling kan vormen, doch dat nog op vele plaatsen de indruk bestaat dat het ontbreken van ramen het geheel somber zou maken. Naar aanleiding hiervan lichtte ir. Eggers toe dat bij de voorbereidingen vele distributie centra in Amerika, zijn bezocht waar men vanzelfsprekend toch ook wel de uiterste zorg besteedt aan de arbeidsomstandigheden. De ervaring heeft hier uitgewezen dat de werkomstandigheden als vol komen normaal werden beleefd. De grootte van het gebouw in aanmerking genomen (90 x 50 x 6 m.) zou de aanwezigheid van ra men bijna geen veranderingen te weeg brengen. De hoge stellingen van 5V2 m. ontnemen n.l. in het gehele middengedeelte het zicht op de buitenwand. Maximale aandacht Vanzelfsprekend is daarentegen zowel aan de verlichting, de ver warming als de ventilatie maxi male aandacht besteed, terwijl in de kantine door ramen een maxi mum aan zonlicht en uitzicht wordt verkregen. Dat daarnaast ook de kleedgele genheden, de douches en de toilet ten uiterst modern en verzorgd zijn spreekt vanzelf. Ir. Eggers sprak als zijn mening uit dat de arbeidsomstandigheden in 't D.C. in totaal genomen beter zullen zijn dan thans in de oude fabrieks gebouwen. Op de suggestie van de K.K. om er binnenkort een bezoek te bren gen, wilde ir. Eggers gaarne in gaan, doch het juiste moment zal in overleg met de heer J. G. Krijt worden bepaald. Ten aanzien van de verhui zing kon het volgende me degedeeld worden: de afd. grootverbruikers zal het eerst verhuizen, mede om het hui dige C.M. te ontlasten. De Emballage zal daarna volgen. Over de verhuizing van het kaaspakhuis zijn enige vra gen mede in verband met de piekbelasting. Deze worden nog bestudeerd. Fietsenstalling Over de fietsenstalling op het ter rein achter de portier kunnen de genen die hier gebruik van mo gen maken niet tevreden zijn. Hoogstwaarschijnlijk zetten per sonen die hierop geen recht heb ben hun fietsen in de stalling, waarbij zij bovendien de fietsen van degenen die vroeg zijn be gonnen, uit de rekken zetten. De heer Ypma zal met de Huishoude lijke Dienst de instruktie nagaan en er voor laten zorgen dat men zich hieraan houdt. Mocht de stal ling alsnog te klein zijn, dan zullen maatregelen tot uitbreiding geno men worden. Er schijnen misverstanden te zijn over de regeling van het aantal vakantiedagen in de expeditie-af deling. Ook hieraan zal de afd. P.Z. haar aandacht schenken, op dat één en ander wordt opgelost. Bij het toekennen van de huurkompen- satie blijkt het netto bedrag lager te liggen dan velen hebben gedacht, doordat of de afronding van de in houdingen of een verandering van het inhoudingspercentage van het bruto bedrag van f 2,25, een netto be drag van I,geeft, hetgeen minder dan velen per week meer aan huur moeten betalen. Hoewel de korrektie op dit bedrag bij de eindafrekening hierdoor gunstig zal uitvallen, wilde men toch liever een betere afronding hebben. Ook dit zal door P.Z. met de heer A. J. Bicker van de loonafdeling worden opgenomen. Toch betaling Eén van onze vroegere werkne mers die van 1 januari tot 13 maart j.l. bij A.H. werkzaam was, komt binnenkort terug. Op een desbetreffende vraag antwoordde de heer Ypma dat de 5 loons verhoging over de periode van 1 januari tot 13 maart ook hem toe komt al is deze, doordat de C.A.O. zo laat van kracht werd, nog niet uitbetaald. De uitbetaling zal als nog geschieden. Uit de vorige vergadering zijn nog enkele vragen overgebleven, o.a. een vraag over de verhuiskosten vergoeding. Deze vraag wordt nog in concern-verband bekeken en zal voor de volgende vergadering aan de leden van de K.K. worden voor- Tenslotte wordt het parkeerpro bleem aangesneden. Een oplossing hiervan zal eerst gevonden kun nen worden als het D.C. in ge bruik is genomen en er wat meer ruimte in de Oostzijde vrij komt. De jubilaris en familie met de ge nodigden op de foto. Onder de vele sprekers op de jubileumviering van de heer Sj. Vos t ook de lieer J. Ph. Ypma, die sprak namens het personeelsfonds. Op dinsdag 11 september j.l. herdacht de heer Sj. Vos, chef van de emballage-afdeling, de dag waarop hij 40 jaar bij A.H. in dienst trad. Na de ontvangst door de Raad van Bestuur, waarbij hem door wethouder Hille een Koninklijke onderscheiding werd opgespeld, begaf de jubilaris zich met zijn familie naar het Onspanningsgebouw, waar hij opnieuw gehuldigd werd. De heer Sj. Vos kwam op 9-jarige leeftijd uit Friesland naar Zaandam. Na de schooljaren begon hij zijn loop baan in de voormalige melkfabriek „Zaanlandia" te Zaandam, waar hij gedurende 6 jaar heeft gewerkt. In 1922 trad hij in dienst bij A.H. In die tijd kreeg men de room boter in vaten aan, waarna ze door het fabriekspersoneel gezou ten en in halve en hele ponds pakjes werd verpakt, en zo in kistjes van 30 of 60 pond naar de filialen werd verzonden. In overleg met en op initiatief van dokter Moussault is gestart met het keuren van oudere werknemers. Het blijkt, dat deze in vele ge vallen langduriger ziek zijn dan hun collega's, ofschoon zij zich minder vaak ziek melden en bij lichte aandoeningen een grotere volharding opbrengen, die enerzijds te prijzen is, doch anderzijds bepaalde risico's niet zich brengt. Teneinde te voorkomen, dat oudere werknemers te lang blijven doorwer ken en bovendien eventueel opkomen de ziekten in de kiem smoren, zal dokter Moussault elke week 2 per sonen keuren volgens een door P.Z. op te maken schema. De uitslag van deze keuringen blijft een medisch geheim en bij het konstateren van eventuele bij zonderheden wordt de patiënt naar zijn huisarts verwezen. Over de uitslag van deze keuringen wordt dus niets aan de bedrijfsleiding ge rapporteerd. Het is nooit de bedoeling, dat de M.D. over de aard van de ziekte kontakt opneemt met de bedrijfsleiding. De M.D. heeft alleen tot taak de be drijfsleiding te informeren ten aanzien van de vermoedelijke duur der afwezigheid en ad vies uit te brengen ten aanzien van plaatsing, overplaatsing, gedeeltelijke arbeidsgeschikt heid en dergelijke. De aktiviteiten zoals hierboven ge schetst, liggen dus op het vlak van het voorkomen van ziekte en van verzuim. Dat door eventuele maatregelen het ziekteverzuim zal verminderen, spreekt vanzelf. Tenslotte wordt op deze wijze ook bijgedragen tot de bescherming van de gezondheid van alle bedrijfsge- noten, zoals o.a. ook het geval is bij doorlichting e.d. Toen deze afdeling werd op geheven, trad de jubilaris, die inmiddels autorijden had ge leerd, als reserve-chauffeur op. Als er niets te rijden was, hielp hij mede in de koek- expeditie. Na een jaar werd hij overgeplaatst naar de ex peditie V.A., waar hij 17 jaar gewerkt heeft. Daarna fun geerde de heer Vos 3 jaar als plaatsvervangend chef in de S.B., en twee jaar als chef van de limonadeafdeling. In 1950 werd de heer Vos chef van de Emballage-afdeling, waarin hij tot op heden werk zaam is. Koninklijke onderscheiding Bij de ontvangst van de Raad van Bestuur viel de jubilaris de Ko ninklijke onderscheiding ten deel, welke door wethouder Hille op gespeld werd. Daarna werd de jubilaris en famile in het O. G. omstreeks twaalf uur ontvangen door de direktie, kollega's, mede werkers en een groot aantal be langstellenden. Namens de Direktie sprak lr. W. A. Eggers, waarbij de jubilaris een enve loppe met inhoud werd overhandigd. De heer P. C. Vink reikte het ver erend getuigschrift van de maatschap pij voor Handel en Nijverheid uit. Namens de voormalige „Reisclub" bood de heer J. Hekkert bloemen aan. Uit naam van de afdeling sprak de heer W. Rem en bood een enveloppe met inhoud en een bloemstuk aan. Van de heer T. Kuyt, voorzitter van de kontaktkommissie, ontving hij een plant. De heer J. Ph. Ypma overhandigde uit naam van het personeelsfonds, waarin de jubila ris een bestuursfunctie vervult, een enveloppe met inhoud. Kaarten voor interland De jubilaris, die zich in onze voet balclub verdienstelijk maakt (elf talkommissie), kreeg uit handen van de heer L. J. A. S. Kloos een bloemstuk, benevens 2 ere-tribune- plaatsen voor de eerstkomende in terlandwedstrijd. Mej. G. Meijn bood mevrouw Vos een foto van haar man tijdens zijn arbeid aan. De heer A. v. d. Hazel overhandigde bloemen namens de bridgeklub. Op 7 november a.s. komt de heer Max Nabarro. Weet u, dat reeds nu mensen het bestuur bellen om voor deze avond kaarten te reserveren? Het belooft een ouderwetse avond te worden met de explicateur, die u alles vertelt over „The Kid". U leest wel tijdig op het publika- tiebord wanneer U kaarten kunt krijgen.

Personeelsbladen | 1962 | | pagina 5