'Afgelopen vijfentwintig jaar zijn niet gemakkelijk geweest' De heer P. Ligtenstein zette traditie van zijn vader voort Extra beloningen over tweede en derde kwartaal uitgekeerd De heer P. Ligfensiein kwart eeuw bij A.H. -peest Ag encla Ruim f 1900 voor inzendingen ideeënbus AH-FLITSEN 3 Op 25 september j.l. trokken vélen naar de American Corner te Am sterdam teneinde de heer D. Ligtenstein geluk te wensen in verband met het feit dat hij 25 jaar aan A.H. verbonden was. Voor velen onder de genodigden was het bijzonder plezierig ook de ouders van de heer P. Ligtenstein tïe hand te kunnen drukken. Immers de heer M. Lig tenstein is eveneens aan A.H. verbonden geweest, laatstelijk in de funktie van direkteur inkoop. Hierna dankte de heer P. Ligten stein alle aanwezigen voor hun gelukwensen. Dat het de jubilaris vergaan was als zovele andere, bleek uit de erkenning dat hij er achteraf geen spijt van had, deze dag meegemaakt te hebben. Aan het eind van zijn speech dankte de heer Ligtenstein alle aanwezi gen en speciaal de leden van het kantoorfonds voor het bijzonder mooie cadeau. De schommelbank voor in de tuin, die namens de direktie door de heer Legerstee (r.) werd overhandigdvalt bij de heer en mevrouw Ligtenstein goed in de smaak. De jubilerende directeur met zijn vader en de heer Heijn vereeuwigd. De heer Engel opende de rij van spre kers met de heer A. Heijn het woord te geven. Deze haalde enkele her inneringen op en attendeerde op een van de typisch Zaanse eigenschappen het niet met gevoelens te koop lopen Daarom niet de overbekende prijzende woorden. ,,De afgelopen 25 jaar zijn niet ge makkelijk geweest"aldus de heer Heijn, ,,de volgende zullen dat even eens niet zijn. Doch door veel te lezen, veel te zien en veel te denken zal ons misschien de benodigde wijs heid gegeven worden." Nadat het kruis van verdien sten opgespeld was, 't gouden horloge overhandigd, richtte de heer Heijn het woord tot mevrouw Ligtenstein, die uiteraard ook aanwezig was, en bedankte haar voor de steun aan haar man geboden. Het een en ander werd ge honoreerd met een tafelaan steker. Vrije tijd De heer Legerstee merkte op dat door de uitbreiding welke in de loop der tijden aangebracht zijn (en zullen worden) aan afdelin gen zoals verkoop en planning en dan de aanschaf van een even tuele computer, de taak van de inkopers zo verlicht zal worden, dat zij tijd overhouden. Als enig cadeau kwam volgens hem dan ook in aanmerking een luxe tuin- ligbank met zonnewering, aange boden door de direktie. De heer W. F. Nolte (hoofd in koop sprak de heer Ligtenstein na- 40-jarig zakenjubileum: 23-10: de heer D. Voogd (chauff.) 27-11: de heer T. v. d. Schaaf (mag.) 50-jarig huwelijksfeest: 7-11: de heer en mevrouw G. Onrust (gep.) 25-jarig huwelijksfeest: 24-11: de heer en mevrouw Besse (O.D.) 24-11: de heer en mevrouw Jel- mersma (K.B.) 121/2-jarig huwelijksfeest: 29-10: de heer en mevrouw Hulst (Gr.verbr.) 25-11: de heer en mevrouw Bes- terveld (Zegelafd.) 26-11: de heer en mevrouw Bruins (C.M.) 26-11: de heer en mevrouw Vink (bedr.l. P.B.) mens allen op de inkoopafdeling werkzaam toe en overhandigde, gezien de verhuisplannen van de heer Ligtenstein, een bijzonder passend geschenk: een tweetal fraaie lantaarns, een voor bij het tuinhek en een voor bij de huis deur. De heer Kraag tobde met het pro bleem waarom men hem verzocht had het woord te voeren, maar had zelf de oplossing reeds gevonden. Als direkteur van het pensioenfonds dien de men een ieder toe te spreken, aan gezien men vroeg of Iaat toch bij hem kwam. Vervolgens sprak de heer Ruijs namens alle groentemannen en de bij deze handel betrokkenen en overhandigde de heer en mevrouw Ligtenstein een bureaulamp. Hier na sloot de heer C. Pieters als af gevaardigde van het kantoorfonds de rij sprekers en overhandigde de jubilaris een zilveren champagne- koeler met inhoud. 10 september 1937 trad de heer P. Ligtenstein in dienst bij de firma Albert Heijn. Dat was het resultaat van vele, serieus gevoerde ge sprekken, welke tussen de heer M. en P. Ligtenstein plaats hebben gevonden. De heer C. Pieters vertegenwoordigde het kantoorpersoneel. Hij over handigde een champagne-koeler. Zoals velen van u zich zullen her inneren was de heer M. Ligtenstein eveneens werkzaam bij onze firma. Alhoewel men zich als 18-jarige nau welijks een voorstelling kon maken van het werk, dat bij een firma als Albert Heijn gedaan moet worden, intrigeerde de internationale handel en het rechtstreekse kontakt met de kon- sument de heer P. Ligtenstein der mate, dat hij zijn vader verzocht een Op donderdagmorgen 10 oktober j.l. was het voor enkele suksesvolle inzenders van de ideeënbus een „rijke" dag. De extra beloning over het tweede kwartaal, die in verband met de vakantiemaanden nog niet was uitgereikt, en de extra beloning over het derde kwartaal kon namelijk gelijktijdig aan de gelukkigen worden toegekend. De heer Vink, die bij afwezigheid van ir. Eggers de honneurs waarneemt en tevens als voorzitter van de ideeën buskommissie optreedt, wees er bij de overhandiging van een extra beloning van f 790,aan de heren Van Steen en Gruijs op, dat niet alleen in onze produktiebedrijven, maar duidelijk ook in de magazijnen mogelijkheden voor goede ideeën aanwezig zijn. Mogelijkheden Vooral nu wij op het punt staan het D.C. in gebruik te nemen zijn er ongetwijfeld vele mogelijkheden tot eigen initiatief. Weliswaar hebben degenen die met de voor bereiding belast zijn geweest zich tot het uiterste ingespannen alle details en eventualiteiten vooraf in hun overwegingen te betrek ken, doch het kan zijn dat er toch nog verbeteringen mogelijk zijn. Indien echter iedereen die door zijn tewerkstelling betrokken is bij een goede gang van zaken in het D.C. dezelfde mentaliteit toont als de inzenders van het extra be loonde idee, zullen wij ongetwijfeld slagen. De heer Vink wilde gaarne van de gelegenheid gebruik ma ken om over de hoofden van de gelukkigen heen het gehele toe komstige D.C.-personeel te inspi reren tot het mee-denken bij de oplossing van eventueel voorko mende praktijkproblemen. Dit geldt bepaald niet alleen voor de ideeën die in de ideeënbus terecht zullen komen, doch evenzeer voor allerlei dagelijkse kleinere zaken. Tegen de heer Gruijs van S.B. IV kon de heer Vink niet veel meer zeggen dan: „Wij zien elkaar nogal eens" en „er wordt al weer hard gewerkt aan de uitwerking van nieuwe ideeën, al zullen deze uiteraard niet altijd een extra beloning opleveren van f 750, zoals nu het geval is." Een belangrijk punt waar de in zenders de laatste tijd profijt van trekken is, dat de produktie van grote series betekent dat het eco nomisch effekt vaak ook groter is, zodat ook de beloning, die op basis van de economische resul taten wordt vastgesteld, daarmee stijgt. Vruchten geplukt Zowel de heer Gruijs als de heer Van der Loo, welke laatste aan wezig was omdat ook hij een goed idee had ingezonden, hebben hier van de vruchten geplukt. De heer Van der Loo kon 400, worden uitgekeerd. Dank zij zijn doorzetten is een onderzoek naar de mogelijkheden om meer artike len op de Transwrap te verpakken een sukses geworden. Om deze re den is hij ook op deze bijeenkomst uitgenodigd. In antwoord op de woorden van de heer Vink wees de heer Van Steen op het feit, dat hij nergens anders in een bedrijf een zo grote bereidheid heeft ontmoet om ideeën van perso neelsleden te helpen verwezenlijken. Hoewel het officieel in de taak van de chef omschreven staat dat hij mee moet werken aan het tot stand brengen en uitwerken van ideeën, moet achter deze formele taak toch de bereidheid aanwezig zijn, die in ons bedrijf bij het ka der in grote mate gevonden wordt. Van de zijde van de inzenders meent men dan ook dat aan de chefs, die aan de uitwerking van de ideeën hebben meegewerkt, een pluim toekomt. Ook de heren Gruijs en Van der Loo onderschrij ven gaarne de woorden van de heer Van Steen. De inspiratie moet zowel van bovenaf als van beneden komen. In het kader van dit artikel dient ook dank gebracht te worden aan de kommissie, die de technische en eko- nomische mogelijkheden van de inge zonden ideeën onderzoekt en daar door zoveel bijdraagt tot een vlotte en prettige gang van zaken. goed woordje voor hem te willen doen bij de heren Heijn. Nadat de heer M. Ligtenstein dui delijk was geworden dat het een en ander serieus bedoeld was, ge zien de frequentie der verzoeken, resulteerde het inderdaad tot een aanstelling als employee op de correspondentie-afdeling, toen on der leiding van de heer mr. dr. Bomli. Vervolgens werkte de heer P. Lig tenstein op de inkoopadministra- lie onder leiding van de heer Dil. Na verloop van tijd volgde een periode van halve dagen werken in het filiaal Westzijde (de heer Martens), teneinde frontervaring op te doen. Om de handel te leren kennen volgde een werkperiode van 10 maanden bij een vooraan staande importeur. Daarna een buitenlandse ervaring van een half jaar te Londen bij het Engelse kantoor van een amerikaanse firma. De oorlog maakte een einde aan deze leertijd. Distributieprobleem Teruggekomen in Zaandam werd de heer Ligtenstein alras gecon fronteerd met het distributiepro bleem. Toegevoegd aan de heer J. P. Boom assisteerde hij bij de aan koop van een bepaalde serie arti kelen. Dit was de tijd dat van het begrip kwaliteit weinig of niets overbleef. Eerst werden de diverse producten vervangen door surro gaten, later kwamen er surroga ten van surrogaten. De heer M. Ligtenstein zag zich in die dagen genoodzaakt een vei liger heenkomen te zoeken. De heer P. Ligtenstein, toen 22 jaar oud, heeft toen het werk van zijn vader overgenomen. Onnodig te zeggen dat het slagen hiervan mede te danken is aan de steun welke de heer Ligtenstein genoten heeft van de heren inkopers. Hard werken Na de oorlog werd de heer Ligten stein aangesteld als zelfstandig inko per. In 1952 hoofd afdeling inkoop, in 1953onderdirekteur. Als bekroning in 1957 direkteur-inkoop. Dat deze promoties gepaard zijn gegaan met veel en hard werken en studeren be hoeft geen betoog. Dat dit een weg is geweest van vallen en opstaan zal eveneens een ieder duidelijk zijn. Wat dat laatste betreft. Op 10- jarige leeftijd reeds was de heer Ligtenstein lid van de onvolpre zen H.F.C. te Haarlem. Als 18- jarige speelde hij in het eerste elf tal tot zijn 32e jaar toe. Tot op de dag van vandaag neemt het voetballen een grote plaats in in zijn leven. Bij de cricketploegen is de naam Ligtenstein echter ook niet onbekend. Na vele jaren in Koog a. d. Zaan te hebben gewoond, zal de heer Ligtenstein een dezer dagen te rugkeren in de omgeving van Haarlem, zodat de H.F.C.-terrei- nen naar alle waarschijnlijkheid wat regelmatiger bezoek zullen ontvangen. Vijfentwintig jaar arbeid zijn voorbij, aan de volgende vijfentwintig is de heer Ligtenstein reeds begonnen. Wij wensen hem een goede gezondheid en de wijsheid, die nodig is om ook deze jaren tot suksesvolle te maken.

Personeelsbladen | 1962 | | pagina 3