'Algelopen vijfentwintig jaar zijn niet gemakkelijk geweest' De heer P. Ligtenstein zette traditie van zijn vader voort De heer P. Ligtenstein kwari eeuw bij A.H. Hoofdkantoor aangesloten op het telexnet AH-FLITSEN 3 De heer C. Pieters vertegenwoordigde het kantoorpersoneel. Hij over handigde een champagne-koeler. De schommelbank voor in de tuin, die namens de direktie door de heer J. Legerstee (r.) werd overhandigd, valt bij de heer en mevrouw Ligtenstein goed in de smaak. REEDS IN 1920 Reeds in 1920 waren er telex-apparaten in ge bruik, in 1932 werd in Nederland het eerste toe stel in gebruik genomen, waar telefoonsysteem voor verbinding zorgt. Er kan nl. van het tele foon- of telegraafsy- steem gebruik gemaakt worden, op den duur gaat men echter ook hier op het telegraafsysteem over. omdat dit goedko per is. Ook bestaan er particuliere netten, zoals i die van het A.N.P. l__ Op 25 september j.l. trokken velen naar de American Corner te Am sterdam teneinde de heer P. Ligtenstein geluk te wensen in verband met het feit dat hij 25 jaar aan A.H. verbonden was. Voor velen onder de genodigden was het bijzonder plezierig ook de ouders van de heer P. Ligtenstein de hand te kunnen drukken. Immers de heer M. Lig tenstein is eveneens aan A.H. verbonden geweest, laatstelijk in de funktie van dïrekteur inkoop. Hierna dankte de heer P. Ligten stein alle aanwezigen voor hun gelukwensen. Dat het de jubilaris vergaan was als zovele andere, bleek uit de erkenning dat hij er achteraf geen spijt van had, deze dag meegemaakt te hebben. Aan het eind van zijn speech dankte de heer Ligtenstein alle aanwezi gen en speciaal de leden van het kantoorfonds voor het bijzonder mooie cadeau. het Engelse kantoor van een Amerikaanse firma. De oorlog maakte een einde aan deze leertijd. Teruggekomen in Zaandam werd de heer Ligtenstein alras gecon fronteerd met het distributiepro bleem. Toegevoegd aan de heer J. P. Boom assisteerde hij bij de aan koop van een bepaalde serie arti kelen. Dit was de tijd dat van het begrip kwaliteit weinig of niets overbleef. Eerst werden de diverse producten vervangen door surro gaten, later kwamen er surroga ten van surrogaten. De heer M. Ligtenstein zag zich in die dagen genoodzaakt een vei liger heenkomen te zoeken. De heer P. Ligtenstein, toen 22 jaar oud, heeft toen het werk van zijn vader overgenomen. Onnodig te zeggen dat het slagen hiervan mede te danken is aan de steun welke de heer Ligtenstein genoten heeft van de heren inkopers. Hard werken Na de oorlog werd de heer Ligten stein aangesteld als zelfstandig inko per. In 1952 hoofd afdeling inkoop, in 1953onderdirekteur. Als bekroning in 1957 direkteur-inkoop. Dat deze promoties gepaard zijn gegaan met veel en hard werken en studeren be hoeft geen betoog. Dat dit een weg is geweest van vallen en opstaan zal eveneens een ieder duidelijk zijn. Wat dat laatste betreft. Op 10- jarige leeftijd reeds was de heer Ligtenstein lid van de onvolpre zen H.F.C. te Haarlem. Als 18- jarige speelde hij in het eerste elf tal tot zijn 32e jaar toe. Tot op de dag van vandaag neemt het voetballen een grote plaats in in zijn leven. Bij de cricketploegen is de naam Ligtenstein echter ook niet onbekend. Na vele jaren in Koog a. d. Zaan te hebben gewoond, zal de heer Ligtenstein een dezer dagen te rugkeren in de omgeving van Haarlem, zodat de H.F.C.-terrei- nen naar alle waarschijnlijkheid wat regelmatiger bezoek zullen ontvangen. Vijfentwintig jaar arbeid zijn voorbij, aan de volgende vijfentwintig is de heer Ligtenstein reeds begonnen. Wij wensen hem een goede gezondheid en de wijsheid, die nodig is om ook deze jaren tot suksesvolle te maken. 10 september 1937 trad de heer P. Ligtenstein in dienst bij de firma Albert Heijn. Dat was het resultaat van vele, serieus gevoerde ge sprekken, welke tussen de heren M. en P. Ligtenstein plaats hebben gevonden. Drs. E. Keuskamp, hoofd opleiding, tijdens zijn lezing op woensdag ZU juni j.l. te Arnhem voor een Franse studiegroep, die in Nederland was om het vraagstuk van selectie en opleiding van kaderpersoneel in zb-bedrijven te bestuderen. De jubilerende directeur met zijn vader en de heer J. Heijn vereeuwigd. De heer Engel opende de rij van spre kers met de heer A. Heijn het woord te geven. Deze haalde enkele her inneringen op en attendeerde op een van de typisch Zaanse eigenschappen: het niet met gevoelens te koop lopen. Daarom niet de overbekende prijzende woorden. „De afgelopen 25 jaar zijn niet ge makkelijk geweest", aldus de heer Heijn, „de volgende zullen dat even eens niet zijn. Doch door veel te lezen, veel te zien en veel te denken zal ons misschien de benodigde wijs heid gegeven worden." Nadat het kruis van verdien sten opgespeld was, 't gouden horloge overhandigd, richtte de heer Heijn het woord tot mevrouw Ligtenstein, die uiteraard ook aanwezig was, en bedankte haar voor de steun aan haar man geboden. Het een en ander werd ge honoreerd met een tafelaan steker. Vrije tijd De heer Legerstee merkte op dat door de uitbreiding welke in de loop der tijden aangebracht is (en zal worden) aan afdelin gen zoals verkoop en planning en dan de aanschaf van een even tuele computer, de taak van de inkopers zo verlicht zal worden, dat zij tijd overhouden. Als enig cadeau kwam volgens hem dan ook in aanmerking een luxe tuin- ligbank met zonnewering, aange boden door de direktie. De heer W. F. Nolte (hoofd in koop) sprak de heer Ligtenstein na mens allen op de inkoopafdeling werkzaam toe en overhandigde, gezien de verhuisplannen van de heer Ligtenstein, een bijzonder passend geschenk: een tweetal fraaie lantaarns, een voor bij het tuinhek en een voor bij de huis deur. De heer Kraay tobde met het pro bleem waarom men hem verzocht had het woord te voeren, maar had zelf de oplossing reeds gevonden. Als direkteur van het pensioenfonds dien de men een ieder toe ie spreken, aan gezien men vroeg of laat toch bij hem kwam. Vervolgens sprak de heer Ruijs namens alle groentemannen en de bij deze handel betrokkenen en overhandigde de heer en mevrouw Ligtenstein een bureaulamp. Hier na sloot de heer C. Pieters als af gevaardigde van het kantoorfonds de rij sprekers en overhandigde de jubilaris een zilveren champagne- koeler met inhoud. Zoals velen van u zich zullen her inneren was de heer M. Ligtenstein eveneens werkzaam bij onze firma. Opluchting voor telefooncentrale Sedert augustus is het hoofdkantoor nu ook per telex te bereiken, niet alleen in Nederland, maar ook vanuit het buitenland. Deze aan sluiting betekent een grote „opluchting" voor de telefooncentrale, aan gezien deze in sterke mate overbezet is. Tot nu toe maken de heren inko pers er voornamelijk gebruik van. Het woord telex is een samenvoe ging van de engelse woorden tele printer (verre-schrijver) en ex change (centrale), dus een cen trale waarop verreschrijvers zijn aangesloten. Iedere abonné kan zijn telex apparaat verbinden of laten ver binden met een andere abonnee; dit gaat o.a. door een soort type machine en de woorden, of cijfers worden door de andere abonné weer getypt ontvangen. Ook wordt het bericht door mid del van een bandje met pons gaatjes overgebracht, die door het typen in de band ontstaan. De I band wordt daarna op een soort telefoontoestel aangebracht en de opge- roepene ontvangt de boodschap weer getypt; deze laatste manier I wordt vooral voor landen i overzee gebruikt. Alhoewel men zich als 18-jarige nau welijks een voorstelling kon maken van het werk, dat bij een firma als Albert Heijn gedaan moet worden, intrigeerde de internationale handel en het rechtstreekse kontakt met de kon- sument de heer P. Ligtenstein der mate, dat hij zijn vader verzocht een goed woordje voor hem te willen doen bij de heren Heijn. Nadat de heer M. Ligtenstein dui delijk was geworden dat het een en ander serieus bedoeld was, ge zien de frequentie der verzoeken, resulteerde het inderdaad tot een aanstelling als employé op de correspondentie-afdeling, toen on der leiding van de heer mr. dr. Bomli. Vervolgens werkte de heer P. Lig tenstein op de inkoopadministra- onder leiding van de heer Dil. Na verloop van tijd volgde een periode van halve dagen werken in het filiaal Westzijde (de heer Martens), teneinde frontervaring op te doen. Om de handel te leren kennen volgde een werkperiode van 10 maanden bij een vooraan staande importeur. Daarna een buitenlandse ervaring van een half jaar te Londen bij Nanda Sikkes bedient de toetsen van hef telexapparaat.

Personeelsbladen | 1962 | | pagina 5