Dirk van Dijk ging weer op het hoofdkantoor voor anker Ervaringen in Oostenrijk Gezellig vakantieland, maar Hollandse kost is beter! Tootje v. d. Bosch: Op zoek naar herten in Nieuw Buinen Dirk (rechts) aan het passagieren in Funchal op Madeira. de Ziller (Oostenrijk). De dames Otto genietend aan de Na Paramaribo gingen we naar Geor getown in Brits Guyana, met tempe raturen van plm. 40 graden. Deze stad is wel de mooistedie ik op m n reis gezien heb. alleen moest je er drom mels goed uitkijken en werd je aange raden, 's avonds niet alleen de wal op te gaan. Dan patrouilleren er militai ren met de bajonet op het geweer. Er is daar nl. in februari j.l. een opstand geweest. De Hindoestaanse bevolking is daar zeer hartelijk. Op 25 mei j.l. werden, na de laatste tonen van het Wilhelmus, de trossen losgegooid en ving mijn eerste zeereis aan. Ik voer op de „Oranjestad een 5100 ton metend motorschip van de K.N.S.M. Mijn werk aan boord bestond uit het schoonhouden van 11 hutten van het civiel personeel, de was plaats en enige douchecellen. Dit betekende: 35 bedden opmaken, 38 spiegels oppoetsen enz. Het werk begon om 6 uur en duur de met korte tussenpozen tot 19 uur; na die tijd kon je doen en laten wat je wilde tot de volgen de morgen 6 uur. Er was altijd wel wat te doen 's avonds. Zo was er o.a. een klaverjas- (geëindigd als 12e van de 16), dam- en schaak competitie. Ik heb 4 films ge zien, er werd een geïmprovi seerde paardenrace en een lo terij gehouden en als er niets te doen was, dan stond er in de messroom een grote pot koffie en kwamen de verhalen los, over jezelf, over thuis en de havens, die we aan zouden doen. Prima stemming De geest aan boord was prima, het civiel personeel bestond gro tendeels uit jongelui en ook de verhouding tussen civiel personeel, matrozen en machinekamerperso- neel liet niets te wensen over. Eerst voeren we naar Southamp ton, waar de Engelse passagiers aan boord kwamen; in Amster dam waren de passagiers en sol daten voor Paramaribo reeds in gestapt. In Southampton hoorden we. dat we ook nog Lissabon aan zouden doen, wat voor mij een extra uitstapje be tekende. 's Morgens om 5.30 uur waren we daar; een prachtig gezicht, die ver lichte stad tegen de heuvels. Een van de schepen in de haven was de be kende „Santa Maria". Lissabon is een stad met verschrikkelijke tegenstellin gen, hypermoderne flats met er tegen aan huizen, die hier onbewoonbaar verklaard zouden worden. Schoenpoetsers Verder is het er nogal armoedig en struikel je over de schoenen poetsers, die voor 't poetsen eerst een schrikbarend hoog bedrag vragen en het op 't laatst voor een sigaret doen. 's Avonds vertrokken we in de richting Madeira, een eiland voor de Noord-Afrikaanse kust. De hoofdstad Funchal ligt tegen de bergen en is mooier dan Lissabon, maar ook armoedig. Het uitgaans centrum ligt niet ver van de ha ven, maar voor je daar bent, ben je doodmoe van het klimmen, om dat de straten steeds oplopen; dit wordt echter beloond met een prachtig gezicht over de haven, de zee en de stad. Na Madeira de grote over steek naar Trinidad. Trinidad is een heel mooi eiland en Port of Spain, de hoofdstad, fantastisch. We bleven daar een heel weekend liggen en hebben met 5 man in een taxi 2 uur lang over het eiland ge reden; het was een prachtige rit. Zeemanshuis Er is daar ook een heel mooi zee manshuis, de „Mariners Club Tri nidad", waar de zeelui van alles kunnen doen, lezen, tafeltennissen, muziek maken, een „natje" halen en een praatje maken met andere zeelieden van alle mogelijke natio naliteiten. Uitgaan kun je daar uitstekend in prachtige clubs. Maandagmorgen vroeg gingen we richting Paramaribo. „Parbo" viel Supermart Ik heb daar met m'n maat een Supermart bezichtigd, waarbij de waarhuizen in Nederland in het niet vallen, er was van alles te koop: levensmiddelen, mode-arti kelen, motoren, foto-artikelen tot landbouwmachines toe. Het museum viel tegen, geef mij de nachtwacht maar. Het viel me wel op, dat waar je ook binnen ging, in winkel of café, er air conditioning was. Het was daar overal heerlijk koel binnen. Na „George", zoals men het daar noemt, gingen we weer terug naar „Parbo" en vandaar naar Amster dam. De terugreis leek erg lang Van Madeira ging het naar Ply mouth, waar het gedaan was met het mooie weer en verscheidene passagiers het schip verlieten. Tussen Madeira en Plymouth kwa men we het zusterschip van de „Oranjestad", de „Oranje Nassau" tegen, wat zeer zelden gebeurt. Iedereen deed dat laatste stukje voor het Kanaal een beetje gek. men noemt dat ..kanaalkoorts". De laatste nacht aan boord was er een groot afscheids feest. want er waren er nog drie, die de Oranjestad vaarwel zeiden. Op 5 juli j.l. om 3 uur 's middags lagen we vast in Amsterdam en een mooie, in teressante reis was voorbij. Met een bus met 33 mensen zijn mej. Thea Otto en haar schoonzusje mevr. N. Otto-van Dijk. die beiden op de chocolade inpak-afdeling werken, naar het bergachtige Oostenrijk geweest. Ze verbleven 12 dagen in Mayrhofen op korte afstand van de Italiaanse grens. „Hartelijk dat de mensen daar zijn", vertellen ze enthousiast. Ze kunnen het weten. In de 6 jaar dat ze getrouwd zijn is het echt paar Otto namelijk twee keer in dit gezellige vakantieland ge weest. „Iedereen die je tegen komt zegt 'Grüsz Gott'." „In ons dorp was er feest: de „Ziller Wasserfallspiel" en er trok een grote optocht door de straten. De dorpskapel voorop. Daarachter een primi tieve boerenwagen met alle maal gekleurde linten. Uit een grote ton die erop stond schepte men wijn in een zil veren bekertje voor de men sen die meeliepen of langs de kant stonden. Ze dronken al lemaal uit hetzelfde bekertje. Met mate De dames Otto hebben voorzich tig en met mate van de Oosten rijkse wijn geproefd. „Met 3 gla zen ben ik weg", bekent mevrouw Otto eerlijk. Minder te spreken zijn ze over het eten. Ze halen haar neus er voor op. De Holland se kost is heel wat beter, vinden ze. Ze troffen het met het weer. De vorige keer had het aan één stuk geplensd van de regen. Nu had den ze maar 2 dagen te lijden ge had van het onwelkome hemelwa ter. En toen maakten ze juist met de bus een excursie naar Innsbrück. 't Was voor het eerst in mijn leven, dat ik in de gelegenheid was om echt met vakantie te gaan. vertelde ons Tootje v. d. Bosch, inpakster op de vermicelli-afdeling. „Andere jaren was het meestal dagjes uit met een vrien din, of eens een paar dagen bij familie in de buurt, maar dit jaar ging m n vriendin met haar ouders 14 dagen naar Nieuw Buinen in Drente en ik mocht mee." Hindoestaanse kerk in George town (Brits Guyana) J bar tegen, smerig, oud, stoffig en heet, dit alles vooral in de kleur- lingenwijken. Wat mij verder op viel was, dat er in de wijken van de beter gesitueerden wel trottoirs waren. Het was erg leuk, dat ik bij aan komst in Parbo een klasgenoot zag, die daar als militair gelegerd j was en de nieuw aangekomen sol daten afhaalde. Parbo heeft niet veel uitgaansmogelijkheid. Het is ook vreemd, als je denkt in een stukje Holland te zijn en je ziet het verkeer links rijden (en hoe!), en films zonder Nederlandse tekst. Het was leuk om een stukje Ne derlands nieuws te zien. Veel zwemmen Van Hollandse reinheid is daar helemaal geen sprake. Zwemmen deden we daar veel, er zijn daar een modern 50 meter-, 25 meter en 14 meterbaden, alle drie naast elkaar. We zijn ook nog per „trein tje" en een bootreisje van drie uur naar de suikerplantage „Mariën- burg" geweest. Een onooglijk klein dorpje, maar zeer interessant. Je zit er midden in de „bush-bush". Plezier „We waren bij boerenmensen „in de kost" en we sliepen in een schuur op hooi, heerlijk warm. Verschrikkelijk veel plezier hebben we gehad en ik zal niet gauw die nacht ver geten, dat we om half vier in de bossen dwaalden op zoek naar herten die zich hier van tijd tot tijd laten zien. Angstig Een beetje angstig liepen we door het bos, wij voorop en achter ons de ouders van m'n vriendin. Elk verdacht geluid bezorgde ons een 1 rilling van schrik, want om op eens zo'n groot hert tegen te kun nen komen is een griezelig idee. Opeens hoorden we achter ons een doffe plof en toen we verschrikt om keken, schaterden we van het lachen, want de plof was veroorzaakt door een uitstekende boomwortel, waarover de dikste van het gezelschap was ge struikeld en nu languit over de grond lag te rollen. Of het nu door de plof kwam of door onze onervarenheid op jachtgebied, herten hebben we niet gezien, wel een hele kleine ree, maar Genietend i een zonnebad voor hun „woon-schuur To (I.) met haar vriendin halen een gamel water. die was meteen weer verdwenen. Ook geschrokken zeker. Inbreker Eens op een avond, toen we net wilden gaan slapen, zagen we een licht over het erf schijnen, en in de veronderstelling, dat het wel een inbreker of zoiets zou zijn, kwamen we uit onze slaapzakken en wachtten in angstige spanning af: ergens blafte een hond, weer de lichtflits, we hoorden gestom mel en het dichtslaan van een deur en wij stonden maar in het donker te kijken, in de verwachting dat er ieder ogenblik iemand kon ko men, maar er gebeurde niets, wel zo af en toe een vreemd geluid en daar bleef het bij. Gesprek Van slapen is die nacht niet veel gekomen, want steeds meenden we wat te horen. De volgende dag l oorden we dat er iemand op de fiets het erf was opgekomen, om, boewei wat laat nog, een gesprek te hebben met de eigenaar van een boomgaard iets verder op. Al met al was het een heerlijke va kantie. die best voor herhaling vat baar is en één waarbij ik heb ontdekt, dat er buiten Amsterdam nog ver schrikkelijk veel moois in Nederland valt te genieten. De heer D. van Dijk die op de afdeling algemene boekhouding van het hoofdkantoor werkt, heeft kort geleden een zeereis gemaakt en ver telt hieronder zijn belevenissen en avonturen die hij heeft meege maakt.

Personeelsbladen | 1962 | | pagina 4