Veel automaten, maar weinig nieuwe artikelen op Roka P M. C. Het einde komt thans in zicht Nieuwe tase in de automatisering van de chocolade-afdeling „Omdat wïj samen leven - geld verdienen voor een ander'5 Uitbreiding vormerij chocoladeafdeling AH-er in radioprogramma Ruimiegebrek Levensmiddelenbeurs 1962 Vorderingen distributiecentrum - -- AH-FLITSEN 3 Door de steeds toenemende vraag naar onze chocolade-artike len was de capaciteit van de aanwezige chocolade-vorminstal- latie reeds geruime tijd overbezet. Op deze installatie worden verschillende soorten repen, klein goed en letters gemaakt. Om toch aan de vraag van de filialen te kunnen voldoen werd gedeeltelijk in ploegen geproduceerd. Dit ploegenwerk kan door de plaatsing van de tweede installa tie de eerstkomende jaren vervallen. Kleingoed Deze tweedekort geleden in ge' bruik genomen vorminstallatie, wordt hoofdzakelijk gebruikt voor het ma ken van het zogenaamde „kleingoed" onder deze aanduiding verstaat men dan die chocolade-artikelen, welke per ons of per pakje verkocht worden, b.v. bigoüt, kattetongen enz. De andere machine wordt dan voornamelijk in- Uit een half-automatische uittik- tafel worden de platen met repen op een band afgevoerd. gezet voor de produktie van repen en letters. Beide vorminstallaties zijn thans ook voorzien van half automati sche uittiktafels, die er zorg voor dragen, dat de chocolade uit de vormen op speciale kartonnen pla ten getikt worden, welke door een lopend bandje worden afgevoerd. Rechtstreeks Door dit afvoeren uit de tik- tafel, is de mogelijkheid be nut om de repen rechtstreeks naar de repen-inpakmachines te voeren. Dit hield in, dat de inpakmachines, welke eerst over de afdeling verspreid stonden, achter elkaar ge plaatst moesten worden, om tussen de aan- en afvoerband een plaats te kunnen vinden. Lopende bcxnden systeem Naast een tweede vorminstallatie is op de afdeling dan ook een lo pende banden-systeem geplaatst, welke voor aan- en afvoer van de chocolade repen naar de inpak machines zorg draagt. De gehele aanblik van de afdeling vormerij is mede hierdoor drastisch In de wekelijkse rubriek „Inzicht en uitzicht" heeft de V.P.R.O. op woensdag 12 september j.l. een programma uitgezonden, waarin een AH-er heeft meegewerkt. Het 5 minuten durende programma (tje) had tot thema „omdat wij samen leven geld verdienen voor de ander". Het handelde over het avondwerk dat verscheidene groepen dames van ver schillende geloofsovertuiging in onze productiebedrijven verricht, en wel ge heel belangeloos De offervaardige dames, die al leen in de herfstmaanden opere ren, staan hun loon namelijk af aan het kerkgenootschap waartoe ze behoren. Niet gemakkelijk Mevrouw Kat van de Doopsge zinde Gemeente te Zaandam zei dat het lang niet altijd makkelijk was om iedere keer weer de dames bij elkaar te krijgen. Maar het financiële resultaat 10.000, in 3 jaar had het bouwfonds van de kerk flink gespekt. Het bedrijf had de bedragen steeds fijn afgerond, zo zei ze. De heer L. J. A. S. Kloos die na mens een „grote levensmiddelen- fabriek in Zaandam" sprak, gaf als zijn mening dat de kerkdames De familie was juist in haar nieuwe woning getrokken en Tante Marie, nieuwsgierig als ze is, kwam eens kijken hoe het nieuwe huis beviel. „En, Annie," vroeg tante aan de jongste dochter, „hoe voel je je nu wel?" „Oh, geweldig tante," zei An nie, „we hebben nu allemaal een eigen slaapkamer, alleen vader en moeder nog niet, die moeten nog bij elkaar slapen". zeer bevredigend hadden gewerkt en dat de piek in de produktie voor de feestdagen op deze wijze het hoofd kan worden geboden. Dit jaar niet Dit jaar zal van de diensten van de volijverige dames geen gebruik hoeven te worden gemaakt. De verbeterde personeelssituatie en de verder door gevoerde mechanisatie maken een be roep op tijdelijke krachten onnodig. veranderd en geeft een beeld van de automatisering, welke in de toekomst in de nieuwe chocolade-afdeling een normaal verschijnsel zal zijn. Dit deel van de chocolade-afdeling laat enkele repeninpakmachines zien, die thans door een banden systeem worden gevoerd. In de eerste week van deze maand werd in de jaarbeurshallen te Utrecht de 13e Internationale Levensmiddelenbeurs R.O.K.A. 1962 gehouden. Meer dan in de voorgaande jaren heeft zowel de vakpers als de landelijke pers enthousiast aandacht aan deze beurs besteed. Voor zover de artikelen betreft heb ben we niet veel werkelijk nieuws kunnen zien. Er was slechts één nieuw artikel, dat we binnenkort in de ver koop kunnen verwachten, nl. een ijs- cake van Iglo. Dit is een rol vanille- ijs, die met moscovisch gebak van ca. 1 cm is omwikkeld. Van dit diepvries artikel verwachten wij beslist een goe de verkoop. Automaten Over automaten en automatise ring wordt de laatste tijd veel ge schreven. Maar of deze verkoop per automaat, wanneer de winkel De zoontjes van de heer D. Bruijn, chef van de afdeling prijzen en facturen, Dick en Marcel, ver maakten zich opperbest met de doos, waarin de P.M.C.-koelkast verpakt was. gesloten is, hun dure geld zullen opbrengen is in de praktijk nog niet bewezen. Sigarettenverkoop uit automaten op plaatsen waar veel mensen lo pen geeft veelal wel een gunstig resultaat. Ook de verkoop van croquetten, gehaktballen, slaatjes e.d. via automaten heeft bewezen zeer goed rendabel te zijn. Binnenkort zal men nu ook beginnen met een sortering van circa 250 soorten levens middelen door middel van één automaat, autosuperette, te verkopen. Dit zijn natuurlijk voorname lijk artikelen, die onmisbaar zijn voor wat het dagelijks ge bruik betreft en wanneer men onverwachts bezoek ontvangt. Om er enkele te noemen: sui ker, koffie, thee, zout, luci fers, pudding, limonade, blik- groenten en -vlees, bier, maar ook b.v. tandpasta, tanden borstel, toiletartikelen, enz. Neomatic Een tweede nieuwtje op dit gebied was de Neomatic. Uit één vierkante meter muuroppervlak kunnen onge veer 350 artikelen worden verkocht die door middel van transportbanden en liften geheel automatisch naar de plaats van uitgifte worden gebracht. De bediening door de klant is zeer simpel en het wisselgeld wordt auto matisch teruggegeven. Met deze automatisering hoopt men de huidige spanning tussen de behoefte aan dagelijkse con sumptie-artikelen enerzijds en de koopmogelijkheden anderzijds het hoofd te kunnen bieden. Wij zijn benieuwd of de verkoop op deze wijze voldoende zal zijn om de hoge investeringskosten, 1 -■ 1 Er begint tekening te komen in en rondom het D.-C. ïn de Achter- sluispolder. Nadat het eerst nog een beetje onoverzichtelijk leek om dat een woud van los omhoog staande balken geen juist beeld gaf van „het gebouw", is men nu zo ver gekomen dat alle muren rond en het dak op het. gebouw in een laatste fase van afwerking zijn. De grote hijskranen hebben het bouw- dicht gemaakt, werk reeds verlaten, zodat het zware werk grotendeels is voltooid. De dak- Grote auto's hebben het glas al platen worden met bekwame spoed aangevoerd voor de kantoorruim- aangebracht en het dak wordt water- ten, de kantine en de was- en I Op deze foto is duidelijk te zien hoe ver men al gevorderd is. kleedlokalen en met het inzetten van het glas is men reeds prak tisch klaar. De stratenmakers zijn inmiddels ook op het werk gearri veerd en treffen voorbereidingen om het grote voorplein een beter aanzien te geven. die voor een dergelijke installatie benodigd is, lonend te maken. Over het nut van de R.O.K.A. voor de handel in het algemeen, willen wij hier geen oordeel geven. Wat wij wel belangrijk vinden is dat een ieder, die in ons vak zo veel mogelijk wil leren, zeker een bezoek aan de R.O.K.A. zou moe ten brengen. Het is nuttig te zien wat er alzo op de markt wordt gebracht en een ver gelijking te maken met ons assorti ment. Er zijn vele artikelen te zien, die uitmunten in kwaliteit en verpakking. Er zijn er ook, die tegenvallen en welke om die reden niet in onze win kels te vinden zijn. Het is belangrijk om dit onderscheid te leren kennen. Het mooie handje Herinnert u zich het nog Bij de ooms en tantes, bij de me vrouw van hiernaast, bij de me neer van de post, bij oma en de juffrouw van de kleuterklas „Zo, krijg ik een handje van je?" En wat gaf u! Precies het mooie handje. „Wat een beleefd kind!" riepen de ooms en tantes, de mevrouw van hiernaast, de meneer van de post, oma en de juffrouw van de kleu terklas uit. Zouden ze dat nu ook nog zo uit bundig roepen, als ze ons in het verkeer zagen Ik ben er niet geheel zeker van. Ik heb haast, u hebt haast, we hebben allemaal haast. En dan zijn er van dieeh nou ja, d'r is geen beter woord voor rotzak ken langs de weg, die 's effetjes proberen je dwars te zitten. Maar dan zijn ze nog niet gelukkig! Er is altijd baas boven baas. Wat moet je dan nog met je mooie handje. Een dreigende vuist kun nen ze krijgen! Naast de rotzakken heb je de suf ferds, de koekebakkers in het ver keer, de weifelaars op de zebra paden. Dan heb je het mooie handje no dig om op je voorhoofd te wijzen. Degeen, waar het voor bedoeld is, braakt dan enkele verwensingen uit, die ook niet voor de poes zijn. U hoort het niet, maar het blijft in de lucht hangen als een boze wolk. Ons hele wegverkeer heeft een zoldering van boze wolken. Alle haatgedachten, vervloekingen en hoon-mimiek van voetganger naar brommer, van brommer naar auto, van auto naar auto, van ieder een naar iedereen, houden de ge boorte van onnodige ongelukken in zich. En alleen om die reden wilden het Verbond voor Veilig Verkeer en ik het mooie handje terug. Met het gebaar van „gaat u eerst", met de hoffelijkheid van „de weg is voor ons allemaal". Door de boze-wolk zoldering flitsen dan warme vonk jes. Sentimentele onzin, dacht u! Lieve mensen, als het dierbaarste wat je hebt, dood wordt thuis ge bracht of misschien alleen maar een beetje verminkt Dan kun je alleen nog maar een berustend gebaar maken met het mooie handje. MARTIE VERDENIUS

Personeelsbladen | 1962 | | pagina 3