Nieuwe instrumenten A.H.-muziekkorps Als de zon schijnt rond het middaguur in het hart van Zaandam Bartelson bezoekt Rectificatie Drumband concours in Uitgeest Gevonden AH-FLITSEN Nu de vakanties in volle gang zijn hopen wij maar dat de weer goden met ons zijn. Wij wensen u een heel prettige vakantie toe en u kent de vermaning die aan de uitgang hangt: „Kijk uit!" Wij hebben de afgelopen maand weer heel wat feesten te melden. Laten wij dan maar beginnen met de bruid mcj. R. Duin (C.F.die haar beurt waarnam om in het huwelijksbootje te stappen en wij hopen op een rustige zee. Ook mej. J. C. Oosting (V.A.) wil niet onder doen en stapte op 19 juli met haar bruidegom naar de ambtenaar om verder als man en vrouw door het leven te gaan. Dit zelfde kan ook worden gezegd van mcj. H. Hilken (S.B.) die op 25 juli trouwde. Bruidegom G. Slin ger (Mag. K.B.) is ook in het hu welijk getreden en wij wensen hem goede vaart. Bij de fam. D. Dozeman (C.M.) was grote vreugde, want daar werd een dochter geboren. Zo ook bij de fam. K. Gerssen (B.A.). Wij willen deze ouders hartelijk felici teren met dit gebeuren en hopen dat hun kinderen in de beste ge zondheid mogen opgroeien. De bruidsparen eveneens van harte gefeliciteerd en nog vele gezonde jaren toegewenst. De heer K. Buth is nog steeds bruidegom en de bruid zal wel wat willen opschieten om te trouwen; maar alles zal wel goed komen; laten wij hem straks mogen be groeten als Buth de getrouwde man. Wij krijgen nog al regelmatig be richt van Son ja de Wit en dan schrijft ze over foto's, maar wij weten heus niet wat je bedoelt, omdat er geen foto's in ons bezit zijn, Sonja. Nog bedankt voor je leuke brief en hou je maar goed in dat mooie Australië. Wij hebben op onze lijst nog meer feestgangers, want op 2 augustus was de heer D. Scheer (C.M.) 12% jaar getrouwd en de heer J. Meijer V.F.op 16 augustus 12% jaar getrouwd. Wij wensen deze beide families nog vele gezonde jaren toe. De heer J. Kerkhoven (L.F.) zal op 16 augustus de dag mogen vieren dat hij 25 jaar geleden in ons be drijf kwam werken. Ook de heer A. Keijzer mag op 19 augustus de dag vieren dat hij 40 jaar in dienst is. De heer S. Spaans (vervoer) is op 20 augustus 12% jaar getrouwd en op 30 augustus is de heer G. Zwart (O.D.) 25 jaar in dienst. A.1 deze feestgangers feliciteren wij en hopen dat u allen nog vele ja ren deze dag mag vieren in de beste gezondheid. Voor september hebben wij ook nog wat op onze lijst staan, maar daar komen wij in de volgende Flitsen op terug. De data wil ik wel zeggen. Dit is op 1 sept. en op 11 sept. Dat blijft nog een ver rassing. U ziet wel er is in de af gelopen maand weer heel wat prettigs gebeurd; gelukkig dat het personeelsfonds een hoop leden telt en de direktie ons goed ge denkt. Wij hadden op de V.A. ook nog een bruid, en wel mej. A. Broeke- ma, die op 12 juli in het huwelijks bootje is gestapt en dus nu als mevrouw terugkeert op haar af deling. Op 13 juli vierde de heer J. F. ten Bosch zijn 25-jarig hu welijksfeest. Ook aan dit bruids paar nog onze hartelijke geluk wensen. Nu onze ziekenlijst. De heer J. Lagrand wacht nog steeds op ge nezing van zijn been en laten wij hopen dat er nu eens spoedig een herstel mag intreden. De heer J. Popping (K.B.) is weer te rug uit het St. Jansziekenhuis. Wij wensen hem het allerbeste toe. Mej. A. van Zaanen ligt nog in het ziekenhuis. Wij hopen voor haar op 'n spoedig herstel. Mej. T. Groothuesheitkamp is weer pittig aan de beterende hand. Gelukkig maar weer en zo houden Truus. Maria Pombrol (L.F.) is voor een operatie in het ziekenhuis geweest maar is nu weer aan het werk. De heer F. Konings (W.K.) is we gens ziekte nog steeds thuis, gaat wel langzaam vooruit, maar ge duld is geboden. De heer P. Kop (C.F.) is nog steeds ziek. Wij wensen hem het allerbeste toe. De heer J. Kerk hoven moest ook naar het zieken- lekker nietsdoen in 't zonnetje. echt werk, dat „achter de rug(gen)" is. Nu het betere weer lijkt te komen en velen van ons tussen de mid dag na de lunch even een luchtje willen gaan scheppen, heeft uw redaktie gemeend eens op speur tocht te moeten gaan om te kijken „hoe dat nu allemaal verliep". praatje doet het al Alleen /-> I Zou liier een afspraakje voor zater dagavond worden gemaakt In het artikel dat in de vorige „Flitsen" aan het afscheid van de heer A. v. d. Brink was gewijd, is een fout geslopen. Terwijl de heer v. d. Brink een diensttijd bij ons bedrijf van 43 jaar achter de rug heeft, wordt ten onrechte melding gemaakt van een dienstverband van 32 jaar. Jammer dat dit is voorgekomen en wij bieden de heer v. d. Brink gaarne onze verontschuldigingen aan. i Op zaterdag 22 juni en zondag 23 j juni organiseerde de V. V. V. Uitgeest een drumbandkonkours met totaal 42 deelnemers. A.H. kwam als eerst uit de bus. Het behaalde 108.12 punten. Een geweldig sukses voor Teun en zijn mannen. Zij zien de schaarse zon beslist in het water schijnen. Schoner aanblik is niet denkbaar. Ongeveer een maand geleden is in de kelder van het D.C. een (gebroken) gouden hangertje met kruisje gevonden. Het is mogelijk dat het uit het aldaar opgeslagen leeggoed is gevallen. De verliezer kan bij de afdeling Personeelszaken terecht. huis voor een operatie aan de knie, maar is nu weer aan het werk getogen. De heer A. v. d. Brink moet ook vier weken rust houden,maar er zijn er al drie van om, dus v. d. Brink, veel sukses en weer gauw beter worden. De heer P. Branden burg van de Emb. heeft ook heel wat weken in de S.V.B. gelopen, maar is nu weer aardig beter. Mej. J. E. Hajema is een week of drie thuis geweest maar heeft nu weer haar werk hervat. De heer G. Boekelaar was met va kantie in Egmond en verstuikte daar zijn enkel, dus werd de va kantie omgezet in ziektewet, wel pech, maar hopen dat alles weer goed mag komen. Mevrouw W. E. Loers is na enkele weken ziek te zijn geweest weer aan het werk gegaan, dus maar even afwachten wat de dokter er verder van denkt. De heer M. Bergh (C.M.) zijn ziekte wil ook nog niet beteren, maar houd goe de moed Bergh en wij wensen je van harte het allerbeste toe. Ook de heer P. de Brueijs is vele weken ziek geweest en wij hopen dat het nu weer wat beter mag gaan. De heer A. Koopman heeft ook vier weken moeten rusten. De heer S. Bakker (C.F.) begint weer aardig op te knappen. De heer T. P. Vernooij (gepens.) moest opgenomen worden in het ziekenhuis, onze beste wensen voor een spoedig herstel. Zo raak ik weer aan het einde van mijn nieuwsbron. Al onze zieken een spoedig herstel toegewenst en voor de vakantiegangers heel veel genoegen en veel mooi weer. De repetitie-avond van vrijdag 22 juni j.l. bracht voor de leden van het muziekkorps een bijzonder evenement. Er lagen nieuwe muziek instrumenten te wachten in het O.G. De oude waren nog wel niet ge heel versleten, maar het wordt nu mogelijk om voortaan met een lage stemming te spelen. Een sinds lang gekoesterde hartewens van het korps. Ir. W. A. Eggers overhandigde de fonkelende instrumenten. Hij merkte daarbij op, dat het muziekkorps het bedrijf waardevolle diensten bewijst. Het muziekkorps, zei hij, verstaat het gezegde: ontspanning door inspan ning. U bent bereid hard te werken voor een goede prestatie. De resul taten blijven ook niet uit. Het korps speelt in de ere-afdeling en al veel suksessen zijn haar ten deel gevallen. De voorzitter, de heer E. Vinke, aanvaardde de kostbare collectie in dank. Wij zijn trots op de hui dige bloei, sprak hij. De vereni ging telt 90 leden. De dirigent van het korps, de heer C. Luttik, is zo vriendelijk geweest om de betekenis te verklaren van de lage stemming, waarop onze muzikanten thans zijn overge gaan. Hier volgt zijn uiteenzet ting. Lage stemming Van verschillende zijden is de vraag gerezen „wat betekent toch die lage stemming van ons mu ziekkorps, welke is verkregen met de aanschaf van de nieuwe instru menten?" Welnu, het staat niet in verband met beursnoteringen en beslist ook niet met de stemming van de orkestleden onderling. Die is prima! Waar het op neer komt is met en kele woorden niet gemakkelijk te zeggen, we zullen het echter toch proberen. Geluid is trilling. De men selijke stem b.v. „ontstaat" door tril lingen van de stembanden: instrumen tale klanken door middel van hel ge bruikte materiaal en technische vindin gen. ergo, resonantie en wijze waarop men de lucht door het instrument blaast. Door verscheidenheid van instru menten geschiedt dit laatste op verschillende manieren, hetwelk hier verder niet belangrijk is. Het is dus alles trilling (ook) wat de klok slaat. Bepalingen Opdat alle soorten muziekinstru menten in groepsverband met el kaar bespeeld kunnen worden is het begrijpelijk dat er bepalingen zijn gekomen (moesten komen), die dit mogelijk maakten en waar aan instrumenmakers zich konden houden. Het ware een gekke boel gewor den wanneer maar was raak ge bouwd, waardoor een bepaalde noot op een trompet van de fa. Noten een andere toonhoogte zou hebben gehad dan op die van de fa. Balk. Wat heeft er dus plaats ge vonden? Er is een conventie gekomen waarin werd vast gelegd hoeveel trillingen per seconde de stamtoon A moest hebben om op een bepaalde hoogte te klinken. Dit is in ternationaal aangenomen. Dit door metingen bepaalde tril lingsgetal is 870 tot 880. Men spreekt ook wel over de cen trale A, hij staat op de zesde plaats (zesde trap) in de stamtoonreeks C-D-E-F-G-A- B. De instrumenten die wij bij ons korps gekregen hebben voldoen nu aan deze internationale eisen als in de conventie omschreven. Het oude instrumentarium deed dit niet en stond in de z.g. hoge stem ming. Het verschil is een halve toon, een As op de oude instru menten klinkt hetzelfde als een A op de nieuwe. Voordeel Nu zal men zich afvragen, wat is voor ons orkest nu het voordeel van deze verandering, het ging in die hoge stemming toch ook Na tuurlijk, maar vernieuwd moest er worden en dan is het logisch dat men zich meteen heeft gehou den aan de bepalingen ten aanzien van de stemming. Een andere zeer belangrijke voor deelfactor is het timbre van de totale orkestklank, welke veel warmer van toon is geworden en een compositie beter tot zijn klank rechten doet komen. Naast nog andere voordelen hopen we hiermede voldaan te hebben aan de wens tot beter begrip voor deze aangelegenheid, een zaak waarover wij ons nog vele jaren kunnen ver heugen.

Personeelsbladen | 1962 | | pagina 6