Moderne tijd eist bezinning op doelstelling van bedrijf Vergadering direkiie kontaktkommissie Deel van S.K.B. kreeg andere plaats in de organisatie PMC-cheques nu elektrisch geteld Andere punten die ter sprake kwamen 2 AH-FLITSEN De heer C. Gout en me). Henny Schermer in actie met de telmachine. Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. Zaandam 19e jaargang - No. 8 1962 Verantwoordelijk eindredakteur: J. Ph. IJPMA, personeelschef produktiebedrijven Redakteur: L. J. A. S. KLOOS (toestel 419) Aan dit nummer werkten mee: de heren M. Barrettc, J. Ph. Bartelson. W. Haeser, J. Hartog, G. Hartsuiker, C. Luttik, J. J. M. v. d. Meer, J. Mijnders, P. Schipper, H. J'. J. van Zijl. Gehele of gedeeltelijke overname uit dit blad slechts geoor loofd na toestemming van Albert Heijn N.V. Druk: Ramshorst, Wormerveer. Cliché's: Zaanl. Cliché Industrie, Zaandam. De beheersing van het fabrikage proces (S.K.B. genaamd) welke voor enkele jaren in de produktiebedrijven in eerste instantie is ingevoerd, vormde de taak van een aantal S.K.B.-ers (kontroleurs en kontroleu- ses). Deze maakten deel uit van de afdeling Organisatie en Arbeids- studie. Om vooral ieder die er mee te maken had een goed inzicht te geven werd enkele jaren geleden aan alle leiding gevende funktionarissen, machinebe dienden. magazijnmeesters enz. een cursus gegeven, waarin werd aange toond hoe een fabrikageproces kan worden beheerst. In deze kursus werd gesteld, dat de S.K.B. (Statistische Kwaliteits Beheersing) niet ten doel heeft een kontrolc te zijn, maar een mogelijkheid is om het gehele proces binnen zekere grenzen te beheersen, vooral wat betreft het juiste gewicht, uiterlijk en kwaliteit van de artikelen. Het beheersen van een proces be hoort niet tot de taak van een stafafdeling, zoals de afdeling Or ganisatie en Arbeidsstudie is, maar behoort rechtstreeks onder de verantwoordelijkheid van de lijnfunctionarissen. Volgende stap In de lijn van deze gedachte heeft thans iedere produktieafdeling zijn eigen S.K.B.-er, zodat ook de ver antwoordelijkheid hierover onder de hoofdchefs is gekomen. Hier mede is dus weer een volgende stap op het terrein van de kwali teitsbeheersing gezet. Enkele personeelsleden van de af deling S.K.B. zijn nog bij de af deling Organisatie en Arbeidsstu die ingedeeld en houden zich bezig met verdere research, kontrole van goederen van derden, etc. In de naaste toekomst worden zij mede ingeschakeld bij de afdeling Kwaliteitszorg als onderdeel van het Laboratorium. Zwanenwaier Onder het motto: beter laat dan nooit, geven wij U twee foto's van de door de P.V. ge organiseerde excursie naar het Zwanenwater onder Callants- oog. De foto links toont dat het natuurreservaat alleszins een vereeuwiging waard was. Op de foto rechts worden enkele van de 80 deelnemers op een merkwaardigheid in het land schap gewezen. Sinds enige weken staat er op het hoofdkantoor een elektri sche telmachine met een robot achtig geheugen. Deze machi ne kost het n.l. hoegenaamd geen moeite om binnen de 11 sec. 500 biljetten of P.M C.- chèques, nadat deze formulie ren naar binnen zijn gezogen, feilloos te tellen. Heeft echter een eenheid (b.v. een cheque) een vouw, of is dubbel ge vouwen, dan schiet dit biljet er direkt uit, en wordt dan ook niet meegeteld Het meest frappante aan deze ma chine is echter wel, dat als het rode lampje uitgaat, de machine stopt en laat merken, dat er waar schijnlijk door de machine niet goed geteld is, met andere woor den, begin maar opnieuw! Door deze machine is het werk van de kassier (de heer C. Gout vindt 't zó!) en de teller van de honderdduizenden ,,PMC"-cheques ten zeerste verlicht! Wat de bedoeling was! Eén der eisen van deze tijd is dat men zich is gaan bezinnen op de doelstelling van ons bedrijf en op de wijze waarop deze doel stelling verwerkelijkt kan worden, aldus de heer Ir. W. A. Eggers tijdens de vergadering van de direktie en kontaktkommissie op 5 juli j.l. De direktie meent dat het gestelde doel alleen bereikt kan worden als ieder bereid is zich volledig in te zetten en te handelen overeenkomstig de afspraken, normen en regels die in ons bedrijf gelden. Het maken van nieuwe afspraken J ook voor 100 aan dient te hou- en regels en het nauwkeurig vast- den. Voorbeeld stellen van normen dient te ge schieden op een wijze, die past bij de nieuwe stijl van leidinggeven, waar over met het leidinggevend personeel regelmatig overleg plaatsvindt en welke het onderwerp is geweest van de bijeenkomsten in Zandvoort. Dit houdt in dat, uitgaande van het bedrijfsdoel door de leiding wordt vastgesteld wat ons te doen staat en dat daarna wordt afge sproken wie bepaalde dingen doet, waar, wanneer en hoe meerdere mensen tezamen een bepaalde taak volbrengen. De regels ten aanzien van deze samenwerking worden vastgelegd (procedures). Het feit dat men zelf bij het vast stellen van deze regels wordt be trokken, betekent dat men zich er Een voorbeeld van medewerking op vrijwillige basis aan de opbouw van het bedrijf vormt de O.R., waaraan de leden zich belangeloos beschikbaar stellen. Dezelfde be reidheid die deze mensen bezield heeft zal in wezen van iedere me dewerker gevraagd worden en on ze grote kracht in de toekomst moet zijn het bewust meewerken op basis van bereidheid en ver trouwen. Bovenstaande bedrijfsbeleid is de persoonlijke visie van de heer A. Heijn. Het streven van diens grootvader om goede kwaliteit tegen lage prijzen te leveren past nog geheel in Een vraag over de overwerkrege- ling kantoor/produktiebedrijven, hoort in wezen niet in de kontakt- kommissievergadering doch in de O.R. thuis. De vraag blijft of wij ons houden aan de in de C.A.O. vastgelegde regels. Hierover is geen misverstand al blijft de vraag om er om persoonlijke redenen in gunstige zin van af te wijken, na melijk door tegenmaatregelen te nemen die nadelige gevolgen van de progressieve loonbelasting op heffen. In principe is dit niet mo gelijk. Vakature Mej. M. v. d. Tak Ir. Eggers betreurt het dat mej. v. d. Tak zich heeft teruggetrok ken. Uit het volgende gesprek blijkt dat vervanging van dit toe gevoegde lid vóór 1 januari 1963 niet noodzakelijk wordt geacht. Wel is men het er over eens dat degene die lid zijn van de kontakt- commissie tenminste 2 jaar in ons bedrijf werkzaam moeten zijn overeenkomstig het gestelde in het reglement van de O.R. Verhuiskostenregeling Op verzoek van ir. Eggers doet de heer Ypma de regeling uit de doe ken, zodat de onduidelijkheid hierover wordt opgeheven. Alvorens verder in diskussie te treden, verzoekt ir. Eg- gers deze regeling schriftelijk aan de kontaktkommissie voor te leggen om aan de hand hiervan de vraag te be spreken of verandering van deze re geling gewenst of noodzakelijk is. Dit zal clus in de volgende vergadering opnieuw aan de orde gesteld worden. Werkschoenen Op voorstel van één van de leden der kontaktkommissie zal bekeken worden of een collectieve inkoop van werkschoenen mogelijk is. Vanzelfsprekend biedt een derge lijke regeling voordelen, doch in principe is de direktie tegenstand ster van het idee van een inkoop centrale. Ook hierop zal in de vol gende vergadering worden terug gekomen. Betreffende de notulen van de vo rige vergadering worden de vol gende punten nog even naar voren gehaald. Een gedachtenwisseling tus sen de leden van de O.R. Ste- rovita en de O.R. Albert Heijn zal tegen september kunnen plaatsvinden. Datum en tijd moeten nog geregeld worden. Het punt ,,te laat komen" uit de vorige notulen wordt nog even aangehaald in verband met de door ir. Eggers ge houden inleiding. Schijnbaar is er een tegenstelling tussen de stringente uitspraak van boete en aftrek bij te laat ko men, doch wij moeten niet vergeten dat wij bij de ont wikkeling van zelfdiscipline en nieuw beleid niet ineens alle bestaande regelingen over boord kunnen gooien. Vanzelf sprekend hopen wij boete-re gelingen als in het verslag ge noemd steeds minder nodig te hebben. Rondvraag Eén der kontaktkommissieleden vraagt om de uitreiking van pak ketjes aan gepensioneerden van dinsdag naar vrijdag te verschui ven, zodat pensioen en pakketje gelijktijdig kan worden opgehaald. Deze suggestie zal worden over genomen. Tevens wordt de vraag gesteld voor de verstrekking aan het ge hele personeel de tijd van 4 weken aan te houden en geen verschui ving in de regels te treffen van wege feestdagen e.d. Ook dit zal voortaan overeenkomstig het ge dane verzoek geschieden. De heer Vos brengt als bestuurs lid van het personeelsfonds na mens de gepensioneerden de dank over aan de direktie voor de me dewerking aan het jaarlijkse uit stapje dat weer uitstekend ge- Bij het afscheid nemen van ge pensioneerden werd tot dusverre de echtgenote niet uitgenodigd. Op verzoek van de personeelsver tegenwoordiging zal dit in de toe komst wel geschieden. Vanuit de niet-producerende afde lingen komt de opmerking dat het vakantieschema van de filialen, waarop men moet werken, her haaldelijk wordt veranderd, waar door in de Oostzijde moeilijkheden en extra werk ontstaan. Ir. Eg gers zal dit opnemen met de afd. Verkoop. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. onze tijd en dit betekent dat wij hoge eisen stellen en veel zorg besteden aan onze arti kelen. De mensen in het bedrijf bepalen de kwaliteit en op hen doet ir. Eggers via de personeelsvertegen- woordigers dan ook een beroep. Als hulpmiddel is de S.K.B. inge schakeld maar deze kan niet ma ken dat onze klanten van wier oordeel wij afhankelijk zijn, te vreden zullen zijn. Dit laatste wordt bepaald door al diegenen door wier handen onze artikelen gaan. Het is daarom noodzakelijk dat ieder zich houdt aan de nor men en afspraken en de discipline opbrengt die nodig is om de naam van ons bedrijf hoog te houden. Niet alleen in de kontaktkommis sie en via de Flitsen, maar ook in de voortdurende gesprekken die in de leiding plaatsvinden zal der halve het kwaliteitsbeleid vooral de komende jaren bijzonder grote aandacht genieten. Reakties De vergadering, gevraagd naar reacties, is van mening dat het gehele personeel gaarne dit stre ven zal ondersteunen al zullen vele zaken langzaam moeten groeien. De tegenstelling tussen kwaliteit en kwantiteit moet over wonnen worden en zelf-discipline is iets dat slechts langzaam kan groeien. De vele vragen, die nog opgelost moeten worden t.a.v. normstelling op kwalitatief gebied, zullen de aandacht eisen zowel van de leiding als van degenen, die direkt bij de produktie betrokken zijn en het zal waarschijn lijk het meest spreken als men met praktische voorbeelden komt. Als één hiervan wordt de behan deling genoemd van artikelen die bij transport van de wagentjes vallen en waarbij dozen weer in de normale circulatie worden op genomen, hetgeen betekent dat klachten over breuk e.d. in de fi lialen ontstaan. Het zou juister zijn zelf de ongelukjes te melden en in overleg met de chef te be slissen of een bepaalde doos al of niet verzonden kan worden. Verzwakking Ook andere afspraken b.v. ten aanzien van koffiedrinken on der werktijd worden niet na geleefd maar men gaat zelf een norm bepalen, hetgeen niet mogelijk is bij het boven gestelde beleid. Dit betekent een voortdurende verzwak king en doorkruising en hoe wel op zichzelf een overtre ding misschien niet zo ern stig is, kan het feit dat men zich niet aan afspraken houdt, de direktie bijzonder lastig maken en de goede verhou ding beiderzijds verstoren. De direktie verzoekt de kontakt- kommie deze geest door te geven in het bedrijf en mee te helpen bouwen aan een eigen bedrijfsstijl en een positieve sfeer. Het per soonlijke voorbeeld zal hier zeker een grote rol bij spelen. Als ieder zich hieraan houdt zullen mensen die de kantjes er af willen lopen zich niet bij ons thuis voelen en automatisch verdwijnen. Tenslotte is het gewenst, dat ieder die meent iets te constateren dat met deze beleidsplannen in strijd is, hier mel ding van maakt op een positieve wij ze, zodat herhaling van fouten voor komen kan worden. Op de lange duur zal dan een eenheid van beleid ont staan, waarbij ieder er aan meewerkt afwijkingen gezamenlijk op te lossen. Er zijn reeds een aantal proble men gezamenlijk aangepakt en opgelost en geleidelijk aan komen wij van het improviseren, d.w.z. van het zoeken van oplossingen op korte termijn, naar organiseren, waarbij het vooruit denken en het vooruit treffen van maatregelen voorop staat. Dat onze produktiebedrijven in deze ontwikkeling niet alleen staan, blijkt uit de opleiding en de andere maatregelen die er in ons verkoopapparaat zijn genomen, in verband met de te verwachten uit breiding van het aantal SM's.

Personeelsbladen | 1962 | | pagina 2