Ruim 10 jaar geleden: Eerste verdrag tussen 6 West- Europese landen gesloten Difmaal niei per boof Gepensioneerden trokken er dit jaar met drie bussen op uit De heer Engberts gehuldigd bij 25-jarig jubileum Eersie lusfrum Bijzondere waardering gepensioneerden AH-FLITSEN De heer D. Stikker, minister van Buitenlandse Zaken, ondertekent het Verdrag. Ruim tien jaar geleden, in 1951, werd voor de eerste maal een verdrag gesloten tussen Nederland, België, Luxemburg, Duitsland, Frankrijk en Italië; een verdrag tussen zes landen om voortaan samen te werken, nauwer als nooit te voren. Zo nauw zelfs, dat deze zes landen als het ware één geheel zouden vormen. Een overzichtfoto tijdens het diner in „de Koperen Kop" (Hoge Vel uwe) De heer en mevrouw Engberts werden na de huldiging op de foto gezet. De heer H. Middelbeek, schreef ons de volgende brief: De feestdag van 25 mei ligt ons allen nog vers in het geheugen en wij ge nieten steeds opnieuw weer van de prachtige autotocht, die ons gepensio neerden is aangeboden. Dit was 't eerste lustrum, dat wij van deze tochten mogen meemaken en dit wordt door ons ten zeerste gewaar deerd. Alle gepensioneerden betuigen u hier voor hun oprechte dank en wij hopen in 1963 weer op uw steun te mogen rekenen. Hoogachtend, H. MIDDELBEEK De koffie met gebak in Bilthoven ging er wegens het koude weer extra goed in. Een Europese Gemeenschap komt er echter niet in een dag of een week. Als zes landen afspreken een Europese Gemeenschap op te richten, betekent dat nog niet dat die Gemeenschap er al is. Ingrijpende beslissing Het oprichten van de eerste Euro pese Gemeenschap, t.w. de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en staal, de E.G.K.S., was een ingrij pende beslissing. Heel lang had den de regeringen alleen te maken gehad met wat er gebeurde bin nen de grenzen van eigen land. Hoge autoriteit Maar in 1951 werd dat anders. In de Europese Gemeenschap voor kolen en staal gingen de zes landen nauw samenwerken op industrieel gebied. De „regering" van dit geheel, van deze Gemeenschap, werd speciaal aangewezen: een groep vertegenwoor digers uit de zes verschilende landen: die regering noemde men Hoge Autoriteit" Eigenaardig De Hoge Autoriteit die tien jaar geleden werd geschapen was een heel eigenaardige regering. Niet alleen omdat ze over een nieuw „land" moest regeren, een land dat gevormd werd door zes be staande landen samen; maar ook omdat ze het niet op alle gebieden voor het zeggen had. Gewaardeerde medewerker De Hoge Autoriteit van 1951 die nog steeds in Luxemburg ze telt kreeg het alleen te zeggen over kolen en staal. Nauwere sanieuwerkiug Na de tweede wereldoorlog waren de mensen er steeds meer van overtuigd dat er tussen de landen een nauwe samenwerking moest komen. Zo'n jaar of zeven geleden was er alle bedrijven, ook bij A.H. Op de behoefte aan een kundige kracht werd uitgezien naar de komst van Toen het bekend werd dat de fa. Keg door A.H. was overgenomen en het personeel naar onze pro- duktiebedrijven zou overgaan, kwam hiermede een klein licht puntje voor de S.B. 4. Vanaf de eerste dag dat de heer W. Engberts, want dat was de nieuwe kollega, Keg ruilde voor S.B. 4, heeft hij zich volledig aan gepast aan de sfeer van kame raadschap en zich hierdoor tot een zeer geziene medewerker ge maakt. Niets was hem te veel als het ging om hier of daar eens bij te sprin gen en dat was het ook waarop wij hadden gehoopt", aldus de chef van de afdeling, de heer D. Ab- bink. Hiermede schetste hij in zijn toespraak de heer Engberts als dé man voor de S.B. 4. Sympathie Trouwens de gehele huldigingsbijeen komst in de hal van het O.G. getuigde van sympathie voor de jubilaris. De heer Eggers, die als eerste de rij van sprekers opende, haalde nog even aan. een groot tekort aan personeel in S.B. 4 bijvoorbeeld was dringend voor het magazijn en reikhalzend ie nieuwe collega. dat eertijds een funktie van chef door Engberts werd afgewezen, omdat hij na korte tijd als waarnemend chef eerlijk bekende, dat deze baan hem niet datgene bood, hetgeen hem op de SB 4 zo overvloedig werd toebe deeld. Ook dankte de heer Eggers de ju bilaris voor zijn aktiviteiten in de kontaktkommissie waarvan Eng berts eertijds voorzitter was, als mede voor het feit, dat hij in de periode van het voorzitterschap, vele goede ideeën heeft gelanceerd waarvan heden ten dage nog de vruchten worden geplukt. Ook de heren P. C. Vink en J. W. Hekkcrt konden getuigen van een prettige en gewaardeerde mede werker die zich wonderlijk goed heeft aangepast in de sfeer van A.H. en speciaal aan die op de S.B. 4. Steun De heer J'. M. Overmeer, spre kende namens de kollega's, dankte Engberts voor zijn steun die hij altijd aan de kol lega's wist te geven. Hij her innerde er aan dat Engberts hem destijds als voorzitter van de kontaktkommissie was opgevolgd. We zijn maar een kleine afdeling, maar toch hebben we met elkaar voor een cadeautje gezorgd waar van wij hopen dat je hierin de dank wilt zien van al je vrien den van de S.B. 4. Tenslotte ontving mevr. Engberts nog een bloemetje van een der meisjes van de afdeling en gaven vele oud-colle- ga's van Keg van hun belangstelling blijk. Dit alles heeft er toe bijgedra gen. dat deze dag voor de heer Eng berts een bewijs is geweest van har telijkheid jegens zijn persoon. Wij wensen de jubilaris en zijn echtgenote nog vele goede en gezonde jaren toe. Al een paar keer waren Frankrijk en Duitsland in oor log met elkaar, wat ellende in de hele wereld veroorzaak te. Als Frankrijk en Duits land één zouden worden, zou den ze niet meer met elkaar oorlog kunnen voeren. Onderwerp: Kolen Inderdaad besloten Frankrijk en Duitsland om voortaan samen te gaan. Italië en Nederland, België en Luxemburg sloten zich aan. Men had de kolen tot onderwerp van de Gemeenschap genomen omdat kolen nodig zijn voor onze hele economie. Kolen leveren de warmte waarmee stroom en electriciteit worden op gewekt. Zonder kolen (en tegen woordig olie) kunnen de machines niet draaien. Basis Door kolen in een Europese Gemeen schap te brengen met staal had men een ferme basis, een flinke econo mische ondergrond voor de nauwst mogelijke samenwerking tussen de zes landen. De hele industrie drijft op kolen en staal voor de machines. Zes landen, één Gemeenschap; een nieuw geheel van samen 170 mil joen inwoners. Dat is evenveel in woners als in de Verenigde Staten van Amerika. Betekent dat nu ook dat we de Verenigde Staten van Europa krijgen? Voorloper Zover is het nog lang niet. De Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal van 1951 was wel bedoeld als een voorloper van een verenigd Europa, maar er is in de afgelopen jaren heel wat gebeurd waardoor het een beetje anders liep. De Europese eenheidsgedachte kreeg een heel andere richting. Men ging Europa namelijk verenigen op basis van de economie. Op 2 juni vond het jaarlijkse uitstapje van de gepensioneerden plaats. Door het grote aantal deelnemers (sters) was het dit jaar niet mogelijk om de traditionele tocht de 5e per boot te maken. Drie bussen waren nodig om het gezelschap te vervoeren, 's Mor gens om 8.00 uur vertrok men via de Schellingerwouder brug in de richting Hilversum. Onderweg werden nog 15 dames en heren bij het Ajaxstadion opgehaald. Jam mer was het dat het uitzicht werd belemmerd door een fikse regen bui. Koffie met gebak Na een rondrit door het Gooi, werd in Bilthoven gestopt voor een kop koffie met gebak. Intussen was het weer opgeklaard en langs een mooie route werd de tocht voort gezet naar de Hoge Veluwe. Verschil met vorig jaar In het restaurant De Koperen Kop stond de lunch gereed. Wat een verschil met de andere plaatsen waar we de vorige jaren zijn ge weest. Nu waren we i.p.v. door water omringd door veel bomen, die helaas niet de kou konden tegenhouden. Want koud hebben we het daar allemaal gehad. Maar het diner was uitstekend en allen lieten het zich goed smaken. Omweg Vervolgens op aanraden van de chauffeur, werd via Arnhem, een grotere omweg dan we hadden ge dacht, de terugreis aanvaard. En het was de moeite waard. Voor de thee in Zeist was hierdoor echter minder tijd. Opgewekte stemming In een opgewekte stemming, die er reeds vanaf het vertrek in zat, werd ca. half acht Zaandam weer bereikt. Allen waren zeer voldaan en wij zul len hopen, dat we mogen zeggen, dames en heren tot het volgende jaar.

Personeelsbladen | 1962 | | pagina 5