Jaarverslag, sparen en pensioenen op ondernemingsraadvergadering „Mijn deur staat altijd open" zegt zilveren jubilaris Het hangt aan de muur en het wisselt Buitenkansje van f 940.— Heren Tonkes en Oosthuizen wonnen extra-kwartaalprijs WI AH-FLITSEN De heer H. Koerse met een „rokertje" De tweede stuurman H. Koerse rschiet een zonnetje met de sextant. De heer H. Koerse 25 jaar bij AH Op 10 mei j.l. vierde de heer H. Koerse zijn 25-jarig jubileum. 10 mei, een gedenkwaardige datum, die herinneringen opriep aan het vroegere beroep van de jubilaris. Op die dag in 1939 werd n.l. de „Simon Boli var", een passagiersschip, waarop de heer Koerse 4 jaar als 4e stuur man heeft gevaren, getorpedeerd. „De vooroorlogse crisisjaren, waarin I geen promotie meer gemaakt werd, deed mij besluiten een baan op de wal te gaan zoeken, ik was toen 28 jaar en gediplomeerd 2e stuurman." „Die jaren zijn wel snel voorbij gegaan, eerst in de filialen, voor namelijk in het personeelswerk en nu al weer 3 jaar als personeels chef van het hoofdkantoor. Een positie van vertrouwen, zoals ge zegd werd, en schrijf dit er graag in: „m'n deur staat altijd open, de mensen kunnen steeds bij mij terecht, ook voor kwesties, die het werk niet betreffen". Gouden kruis Eerst was er 's middags een zeer genoegelijk onderhoud met de Raad van Bestuur waar het gou den kruis van verdiensten door de heer G. Heijn aan de heer Koerse werd uitgereikt en de overhandi ging van een enveloppe met in houd, welke reeds gedeeltelijk voor een „P.M.C." koelkast is besteed. Tijdens de toespraak werd o.a. het prima geheugen van de jubilaris gememoreerd. Sprekers op de drukbezochte re ceptie waren resp. de heren H. K. Engel, G. Hoorn, C. Pieters, die namens het personeelsfonds een enveloppe met inhoud aanbood (waarvoor een fijne schemerlamp gekocht is), de heer F. Brandsma en tenslotte de heer Kling van het arbeidsbureau te Zaandam, waar mee de heer Koerse een prima samenwerking heeft. Gevraagd naar enige frappante voor vallen van de laatste jaren was het antwoord: Die zijn er eigenlijk niet, wel is het mij opgevallen, dat zoveel vakantiewerkers terug komen en ver- scheidenen na hun studie voorgoed bij ons komen werken, hetgeen de sfeer bij ons wel typeert." Vooruitlopende cp de causerie, die de heer J. W. de Vries later op die middag daarover zou houden, geeft de heer A. Heijn Jzn. als voorzitter van de O.R. tijdens de vergadering van 13 juni eerst een uiteenzetting over de gang van zaken in het bedrijf over het jaar 1961 De Voorzitter meent, dat in het algemeen gesproken, de bedrijfs- uitkomsten tot tevredenheid stem men. De productiebedrijven heb ben het niet slecht gedaan. In aan merking dient hierbij te worden genomen, dat dit bedrijfsonderdeel met belangrijke aanpassingspro blemen te worstelen heeft gehad. De omschakeling echter, waartoe de voorbereidingen reeds in 1960 zijn begonnen, begint nu reeds zijn vruchten af te werpen. Delegatie De Voorzitter releveert met name de nieuwe aanpak, waarbij de de legatie naar onderen ver doorge voerd wordt, zodat een ieder op zijn eigen post zijn eigen verant woordelijkheid te dragen heeft. De Voorzitter wijst in dit verband verder op de cursussen, die voor afdelingschefs in Zandvoort gege ven zijn. Administratieve sector De administratieve sector bespre kend, constateert de Voorzitter, dat ook hier de reorganisatie goed verlopen is. De vraag, in hoeverre wij de nieuwe vinding op het ge bied van de automatisering ook in Het hangt aan de muur en het wis selt. Sinds 19 juni staat de bezoekers van het Ontspanningsgebouw een wisselautomaat ten dienste, die voor 1 harde gulden 4 kwartjes geeft. Het is wat de werking betreft te verge lijken met de kaartjesautomaten op de stations. In combinatie met de automaat die consumptiebonnen a 0,25 ver strekt, kan de aanwinst Jenn-o- matic genaamd de service èn ten slotte de gang van zaken in het O.G. verder ten goede komen. Daar zaten ze weer, de heren J. Tonkes en C. Oosthuizen. Voor de tweede maal binnen 3 maanden werden ze verrast met een geldsbedrag dat ze overigens zelf hadden verdiend door een goed idee ten aanzien van de butterscotch-fabrikage. J. Tonkes betekent het bintenkansje een nieuwe werphengel. De heer C. Oosthuizen ziet er een definitieve doorgang in van zijn voorgenomen vakantie naar de Italiaanse Rivièra. In eerste instantie zat voor hen bei den daaraan een beloning vast van f 470,En nu 18 april enkele dagen voor Pasen, overhandigde de heer E. Vinke, hun chef, het duo de extra kwartaalprijs ad f 940,Op teld betekent dit een totaal sommetje van f 1.310.voor ieder dus f 655, Samenwerking De bedrijfsleider van de produktie- bedrijven, de heer P. C. Vink, stel de in zijn toespraak in het licht dat de ideeënbus een geest van sa menwerking bevordert. Hij merkte op dat het bedrijfskli- maat er wel bij vaart als onze hele bedrijfsgemeenschap samen naar oplossingen zoekt voor onze gemeenschappelijke problemen. Ingenomen De hoofdchef van de S.B., de heer J. \V. Hekkert, toonde zich ook zeer ingenomen met de inmiddels ingevoer de methodeverbetering. Voor de heer de sector van de administratie kun nen toepassen heeft de volle aan dacht. Wegens de ingewikkeldheid van de daaraan verbonden proble men, zal er zeker nog een lange tijd van studie nodig zijn, voordat we deze tot een oplossing zullen hebben gebracht. Ontwikkeling Sprekend over de automatisering van de administratie, wijst de Voorzitter er op, dat meegaan met deze ontwik keling geboden is door de grote ver anderingen, die zich in de structuur van ons winkelapparaat bezig zijn te voltrekken. Met name gaat deze ontwikkeling in de richting van de supermarket, die geheel andere eisen stelt aan beleid en organisatie. Als voor beeld noemt de Voorzitter de su permarket, die omstreeks septem ber a.s. in Amsterdam oost ge opend zal worden. Niet alleen zal de verkoopoppervlakte van deze supermarket beduidend groter zijn dan tot nu toe gebruikelijk, maar bovendien zal er een groot assor timent van non food artikelen gevoerd gaan worden, waar wij ook nog ervaring mee moeten opdoen. Een SM per maand De bouw van supermarkets heeft in de afgelopen tijd gestagneerd, doordat van overheidswege hier aan belemmeringen in de weg zijn gelegd. Nu evenwel door onze on derneming het plan is opgesteld om pre-fabrieated supermarkets te bouwen en voor de bouw hier van door ons van onderscheidene ministeries goedkeuring werd ver kregen, spreekt de Voorzitter het vertrouwen uit, dat een groot aantal supermarkets, waarbij hij denkt aan gemiddeld 1 per maand, geopend zal kunnen worden. Krachttoer De opbouw van onze supermarket organisatie zal zeker een kracht toer betekenen voor alle medewer kers van het bedrijf, zowel voor de administratie als voor perso neelszaken en opleiding, terwijl ook veel gevergd zal worden van de produktiebedrijven en het nog nieuw te openen distributiecen trum. Meer divisies Concluderend meent de Voorzitter, dat de filialen, ondanks de ver schillende moeilijkheden, waarmee men, met name door personeels tekort, te kampen had goed ge werkt hebben. Ook hier loopt de reorganisatie bevredigend. De ge vormde divisies Amsterdam en Utrecht zijn ingewerkt. De huidige beleidslijn divisies te vormen en aan deze divisies zelf standige taken op te dragen, zal in de komende tijd worden doorge trokken. De extra kwartaalprijs ad f 940.wordt aan de winnaars uitgereikt. De Voorzitter deelt mede, dat er over enige tijd een tweede super market divisie zal worden ge vormd. Tweederde De Voorzitter vestigt vervolgens de aandacht van de vergadering op de cijfers, die het jaarverslag bevat over het aandeel van de zelfbedieningswinkels in de totale omzet van het winkelbedrijf, een aandeel dat thans al gestegen is tot 2/3 van het totaal. Daarbij is opmerkenswaard, dat het totaal aantal winkels geen of nagenoeg geen stijging vertoont. De Voorzitter deelt voorts mede, dat de heren G. Heijn, J. Heijn en J'. W. de Vries besloten hebben zich terug te trekken uit de Raad van Bestuur, doch in een andere functie aan ons bedrijf verbonden zullen blijven. De heer D. Vethaak zal de taak van de heer J. W. de Vries overnemen. Winstdeling Spaarregeling Omdat de heer Velthuis in de vo rige vergadering van de onderne mingsraad van 11 januari 1962, aansluitende bij hetgeen daarover "ds eerder door de heer Waj werd opgemerkt, vragen had ge steld over de winstdelings- en spaarregelingen, geeft de Voor zitter aan de heer D. Vethaak, die inmiddels ter vergadering is ver schenen, de gelegenheid deze ma terie toe te lichten. (Meer over dit onderwerp vindt u op pag. 1. Red.). Na deze uiteenzetting bespreekt de vergadering de vraag of er vol doende belangsteling van de zijde van het personeel voor is. Na een suggestie van de heer Kuyt in deze richting, stelt de Voorzitter voor, dat ieder in zijn eigen kring zijn mensen hierover zal peilen. Pensioenen Vervolgens geeft de Voorzitter weer het woord aan de heer D. Vethaak, die de verhoging van de pensioenen toelicht. De bestaande toestand is aldus, dat de deelnemer aan het Pensioenfonds ieder dienstjaar een pensioen verdient op basis van een bepaalde pen sioengrondslag. De in elk jaar verdiende pensioenen worden bij een geteld en vormen samen het totale pensioen. Dit in tegenstel ling tot de overheid, waar het pen sioen berekend wordt over het ge middelde salaris van de laatste vijf jaren. Omdat het ondernemingspensioen mede berekend wordt over jaren, waarin, in vergelijking met nu, het salaris, door inflatie en/of door welvaartsstijging lager is dan wanneer het nu verdiend zou zijn, heeft de Raad van Bestuur beslo ten back service te verlenen, dat wil zeggen, de pensioenen over verstreken dienstjaren op te trek ken tot het peil van de verdiende pensioenen in 1961. Dit gebeurt thans reeds voor de tweede maal, voor de eerste maal was dat in 1959. Op een desbetreffende vraag van de heer Kuyt zegt de heer Vet haak, dat deze optrekking uit de winst moet komen. Op vragen van de heren Van Petten en Way verklaart de heer Vethaak, dat de pensioenrechten verworven rech ten zijn. Verhoging De heer Vethaak deelt voorts mede, dat alle ingegane pensioe nen per 1 januari 1962 zijn ver hoogd met tenminste 6 be houdens enkele uitzonderingen. De Voorzitter deelt mede, dat iedere deelnemer persoonlijk be richt krijgt. Wegens het vergevorderde uur stelt de Voorzitter voor de agenda punten 3, 4, 5, 6 en 7a aan te houden tot de volgende vergade ring. De Voorzitter bepaalt, dat de vol gende vergadering zal worden ge houden op donderdag 5 juli 1962 om 10 uur.

Personeelsbladen | 1962 | | pagina 3