J ,,Niei alledaagse order' Vijfduizend AH-klokken kwamen in 7 maanden gereed Vanachter de schermen voor het voetlicht Beeldhouwer van person eelsgeschenk door opdracht gegrepen Lof van Mari Andriessen Gegrepen In brons 10 AH-FLITSEN De klokkenmakers van Begeer aan hun precisie-arbeid. „Begin er niet aan. Voor klokken nodig, wil het geen fiasco worde mr. S. A. C. Begeer, direkteur Begeer te Voorschoten indertijd va Heijn N.V. een order plaatste voor jubileumgeschenk aan het personec „Ik heb naar die wijze woorden maar niet geluisterd", vertelt mr. Begeer ons in de directiekamer van de zilver- fabriek. Hoewel het inderdaad een niet alledaagse order was. hebben wij haar aangenomen. En precies volgens het tijdschema hebben wij de 5000 klokken kunnen afleveren". Aan het vertrouwen van mr. Be geer in de capaciteiten van het personeel in zijn zilverfabriek is het te danken, dat in de woningen van onze vijfduizend personeels leden nu een karakteristieke wandklok hangt, die is gemaakt naar een model uit de achttiende eeuw. Op verzoek van Albert Heijn N.V. had de heer Begeer bij klokkenfabrieken in ons land ge ïnformeerd, of zij een dergelijke massale order zouden kunnen uit voeren. Daar had hij echter steeds een homerisch gelach gehoord, als hij het aantal noemde dat geprodu ceerd moest werden. „Geen sprake van", had men in de klokkenfa brieken gezegd. „Met de huidige personeelsschaarste kunnen wij onmogelijk vijfduizend klokken maken". Het zag er naar uit dat de gedachte, om bij het 75-jarig jubileum het per soneel met een fraaie klok te verras sen, niet kon doorgaan. ..Toen heb ik gezegd dat onze zilverfabriek ze wel zou maken"zegt de heer Begeer rus tig. En men heeft daar direct de daad bij het woord gevoegd door met de tijdrovende voorbereidingen voor de produktie te starten. Zeven maanden Vele maanden heeft die voor bereiding geduurd. Maar toen was de basis gelegd om in ze ven maanden de opdracht uit te voeren. Eerst werden er 500 per maand gemaakt. Toen de produktie eenmaal goed op gang was gekomen, werden in Voorschoten iedere dag 50 wandklokken gemaakt. Men had de totale partij nog veel eerder kunnen afleveren, dan was afgesproken, als de uur werken, die uit Duitsland moesten komen, niet met voortdurende vertraging in Voorschoten waren gearri veerd. Direkteur Begeer is trots op de prestatie die zijn fabriek heeft ge leverd. „Deze klok is uniek", zegt hij. „In de winkels is zoiets niet te koop en als dat wel het geval was. zouden zij zeker 135,per stuk kosten". Tegenwoordig wordt de achterplank van wandklokken van gefineerd hout gemaakt. Deze klokken hebben een achterwand van massief mahoniehout. De gewichten van de meeste klokken die men in de winkel koopt, zijn altijd enigszins poreus, waardoor er vuil e.d. binnen kan komen. In Voorscho- tens zilverfabriek zijn de gewichten gedraaid uit massief messing. Daar door zijn de gewichten van elke klok precies gelijk aan de gewichten van een van de 4999 andere. Tot op de gram toe. maken is een jarenlange ervaring n". I)ie wijze raadgevingen heeft van de Koninklijke Zilverfabriek n bekenden gekregen, toen Albert 5000 wandklokken als persoonlijk il. Passend In de zilverfabriek hebben alle klokken die gereed kwamen, nog lange tijd gehangen voor na-con trole. Stuk voor stuk hebben dus alle afgeleverde klokken de ver eiste zorg gekregen. Ook is na gegaan of deze karakteristieke klok past in een modern interieur. Dat bleek gelukkig het geval te zijn. Het hoofdaandeel in de pro duktie heeft de heer F. J. Brusche gehad. Hij is de man die verant woordelijk is voor de gang van zaken in de zilverfabriek. Vijf en dertig jaar geleden trad de heer Brusche als zilversmid in dienst bij de fabriek. In december 1960 begon de heer Brusche al voorbe reidingen te treffen voor het ont werpen van de speciale gereed schappen die bij de klokkenfabri- cage nodig zouden zijn. Daardoor werd het mogelijk verschillende onderdelen van de klok in de fa briek machinaal te vervaardigen. Ook werden enkele veranderingen aan het oorspronkelijke ontwerp aangebracht. Siermerk je Het lofwerk werd verfraaid, de wijzers werden geperst uit messing, zodat men daarin zelfs een sierwerkje kon aan brengen. wat bij de gangbare platte wijzers in andere klok ken meestal niet mogelijk is. Ook moesten de voorbereidin gen worden getroffen voor het maken van de kast, ge wichten, de bel, de Atlasfi guur en niet te vergeten de zijfronten met het schildje, waarop het winkeltje staat afgebeeld waarin Albert Heijn 75 jaar geleden zijn zaken be gon. De drie figuren op het voorfront die Geloof, Hoop en Liefde voorstellen en 't fraaie Atlasbeeld, dat het heelal Velen hebben achter de schermen gewerkt om elk onderdeel van het jubileum te doen slagen. Deze medewerkers (sters) zijn op 7 juni tijdens een korte bijeenkomst door de heer A. Heijn Jzn. voor het voetlicht gehaald. Zij mochten als dank van Raad van Bestuur en Di rectie een boekwerk in ontvangst ne men voor het vele werk dat zij ook in avondlijke en nachtelijke uren) verzet hebben. torst, zijn eveneens in Voor schoten gemaakt. „Het was allemaal niet eenvou dig", zegt de heer Brusche. „Ik heb zelfs nog een studie moeten maken om inzicht te krijgen in het klokkenmaken en ik heb drie men- j sen uit de fabriek voor dit werk moeten opleiden. Maar toen het eenmaal zover was dat de produk tie kon beginnen, zag je het resul taat van al die voorbereidingen. Met ontzaglijk veel vreugde heb ben we die zeven maanden aan de vijfduizend klokken gewerkt. Zo'n opdracht had ik in de 35 jaar dat ik zilversmid ben, nog nooit mee gemaakt". ..Nu Elck Sijn Sin", staat er op iedere klok die nu in vijfduizend Nederland se woningen hangt. Dat geldt ze ker voor al onze personeelsleden, maar het geldt ook voor de werkers in de bekende zilverfabriek van Be geer te Voorschoten, die met veel liefde voor hun vak de prestatie le verden om 5000 speciale klokken voor het personeel van A.H. te ma ken. De klokkekettingen inspireerden de fotograaf tot deze fraaie plaat. HET BEELDHOUWWERK, dat tijdens de jubileumviering door het personeel werd aangeboden aan de directie, is vervaar digd door de Haarlemse beeldhouwer Theo Mulder. Enige maanden geleden, toen het gipsmodel van het kleine beeld ge reed was, hebben wij een gesprek gehad met de kunstenaar in diens atelier. kan zien als de hoofdtaak: distri butie van levensmiddelen. De kor te, wapperende jas suggereert eveneens beweging en feestelijk heid. U zult zich mogelijk herinneren dat hem verzocht was de expan sieve drang en de distributie- taak van het bedrijf in een beeldhouwwerk tot uitdrukking te brengen. Naar onze opvat ting is de kunstenaar er prach tig in geslaagd om deze ge dachten op symbolische wijze te verwerken. De expansieve beweging wordt vertolkt door een jonge man die zich met krachtige tred voortbe weegt en de armen energiek om hoog heft. Uit deze handen vlie gen vogels weg, waarin men zo wel de wijde vlucht van het bedrijf De heer Mulder vertelde ons, dat hij direkt erg gegrepen was door de opdracht. Hij was dan ook na het eerste kontakt met Albert Heijn in januari j.l. direkt aan de slag gegaan. Er waren een aantal studies gekomen, waarvan de op drachtgevers op zeker moment moesten zeggen: het wordt te ab stract, het moet iedereen kunnen aanspreken. In een verder gesprek werd toen het idee van het huidige ontwerp geboren. In eerste aanleg was dit overigens anders, o.m. ontbraken toen de vogels. Ofschoon de perso- neelsvertegenwoordigers zich met dit eerste ontwerp reeds tevreden verklaard hadden, voldeed het de beeldhouwer toch niet en hij be gon opnieuw. Interessant vinden wij, dat nu toch weer de vogels zijn teruggekomen die ook reeds van een van de eerste studies deel uitmaakten. Daar namen zij ech ter toen een veel dominerender plaats in. Het definitieve beeld zal 1.60 m. hoog worden en in brons worden uitgevoerd. Bij het jubileum kon dit echter nog lang niet gereed zijn en daarom werd nu eerst het kleine beeld in brons uitgevoerd. En bij het jubileum aangeboden. Wanneer het zover is zullen wij U nog eens laten zien, wat er alle maal moet gebeuren, voordat het grote beeld gereed is. Wij hebben U hierboven reeds la ten merken dat het beeld ons di rekt aansprak en bijna ieder uit het bedrijf die het inmiddels heeft gezien, dacht er zo over. In dit op zicht bevinden wij ons in deskun dig gezelschap, want tijdens ons bezoek aan het atelier van de heer Mulder ontmoetten wij daar ook nog even de grote beeldhouwer Mari Andriessen, die zich prijzend uitliet over het ontwerp. Wij hebben dan ook de overtui ging dat onze jubileumbijdragen moeilijk beter besteed hadden kun nen worden.

Personeelsbladen | 1962 | | pagina 10