Oostzaan 75 jaar geleden Trots en Dankbaar Pioniers Ontwikkeling Met tijd mee Samen werken aardering V ertrou'wen De stopflessen met zuurtjes, de antieke weegschaal op de toonbank, de houten beugel aan de zoldering met puntzakjes in verschillende maten en soorten, de hond en de hondekar.... ze zijn allemaal verdwenen. Zo is het met zovele dingen; ze zijn er eenvoudig niet meer, weg, opgeruimd door wat de tijd aan nieuws bracht in de loop van tientallen jaren. Zo is het in Oostzaan en overal, maar Oostzaan daar gaat het om. Want da&r stond die antieke weegschaal en daar hingen de puntzakjes aan de zolder. Daar reed ook de kar met de hond eronder en de heer Albert Heijn erop. Met zijn kruidenierswinkel op de hoek van de Kerkbuurt en het voormalige Weerpad (nu Kerkstraat) als uitgangspunt, ging hij zó de boer op teneinde „comestibles en grutten" aan de man, of liever: aan de vrouw te brengen. Met kar en hond trok hij erop uit, maar eveneens en dat is bekend met de boot. Oostzaan was en is nog steeds een uitermate waterrijk gebied met ontelbare sloten en vaartjes, echter met dit verschil, dat nu (anno 1962) het verkeer de meest ge bruikelijke weg volgt en zich over het land beweegt, terwijl in vroeger jaren het water de aangewezen plaats was om zich van het ene punt in het dorp naar het andere te begeven. Vandaar de boot van Albert Heijn. Water, water en nog eens water en land er tussen in, dat was en is het kenmerk van Oostzaan. Oostzaan, dat wil van zuid naar noord zeggen: Zuideinde, Kerkbuurt, Noordeinde, De Haal en De Heul. Een lange streep met AH-FLITSEN huizen aan weerskanten, en vooral vroeger: voor elk huis een bruggetje. Slechts hier en daar een zijweggetje zoals het Stijfselmakerspad, een naam die herinnert aan de stijfselfabrieken, die daar eertijds hun schoorstenen lieten roken. Die schoorstenen zijn verdwenen, net als de molens, waarvan er drie op een rijtje stonden, „De Waker", „De Slaper" en „De Dromer". Een stel wiekendragers, dat 55 jaar geleden werd vervangen door een gemaal. Water en nog eens water. Eens moet Oostzaan bekend hebben gestaan om de helderheid van zijn water. Dat was de tijd al heel lang geleden van de wasgoed- blekerijen. Wat is er nog meer verdwenen? O ja, de Oostzanerboot, die mens, vee en goed naar Amsterdam vervoerde: boe ren ondermeer, die hun melk in de hoofdstad gingen slij ten, meegevoerd in die merkwaardige taps toelopende emmers, „stadsemmers" genaamd. Dit waren de kosten van een tochtje naar Amsterdam: 7% cent enkele reis en 12 cent retour. Verscheidene leuke klapbruggetjes hebben het veld moe ten ruimen voor veelal uit staal geconstrueerde gevallen. En met die bruggetjes verdwenen aanduidingen als „Hondewagens stapvoets", vlakbij de winkel van Albert Heijn bijvoorbeeld, waar ook de kibbelaarsbrug was te vinden. Zoals de naam al enigszins zegt: plaats van samenkomst voor wie een genoeglijk buurpraatje in de open lucht op prijs stelde. Er is nog heel wat meer verdwenen in Oostzaan, zelfs uit De Haal en De Heul, hoewel het dorp daar nog het meest zijn landelijke karakter heeft bewaard. Daar staat ook nog steeds het stationsgebouw, waar al sinds jaren geen enkele personentrein meer stopt op de route van Zaandam naar de marktstad Purmerend. Oostzaan is veranderd. Het dorp, waar familienamen als Schaft, Taams, De Dood, Lust en Keizer zo sterk vertegenwoordigd zijn, is wat men noemt met zijn tijd meegegaan. De wegsloot is op vele plaatsen gedempt, Weerpad is Kerkstraat geworden, er zijn tal van straten bijgekomen en in het centrum bij de kerk heeft zich een kom van nieuwbouw gevormd. De molens behoren tot het verleden en de Oostzanerboot is uit de tijd. Oostzaan is gegroeid en groeit nog steeds, zoals een levensvatbare gemeente behoort te groeien. Woonden er in 1887 75 jaar geleden dus zo'n 2900 mensen, thans is het aantal tot 5500 gestegen. Maar helaasHelaas gaat Amsterdam annexeren en zal Oostzaan een belangrijk deel van zijn grond en be volking aan de grijparmen van de hoofdstad moeten prijsgeven. Een gang van zaken, die door de Oostzaners wordt aangeduid met de term „aderlating". Zo zal er wel weer het een en ander gebeuren in en met Oostzaan. Er zal ook wel het nodige komen en er zal ook weer wat verdwijnen, zoals de puntzakken voor suiker en zout, de oude weegschaal en de hondekar, zoals het hele interieur van de zaak, waarin Albert Heijn driekwart eeuw geleden begon. We zeggen met opzet „het interieur", want het pand zelf bestaat nog steeds daar in de Kerkbuurt. Het is een filiaal geworden, gemoderniseerd en van binnen totaal veranderd, maar het is nog altijd een stukje van Oost zaan. Op het eind van de vorige eeuw werd deze charmante foto gemaakt van de heer A. Heijn Sr. en zijn echtgenote met hun drie oudste dochters voor de winkel in Oostzaan Met trots worden wij vervuld, als we terug zien op de afgelopen 75 jaar. Trots, omdat zakelijk inzicht, gepaard aan doorzettingsvermogen, durf en on dernemingszin ons bedrijf hebben ge maakt tot wat het nu is. Zijn het niet dezelfde eigenschappen, die nu opnieuw van ons allen worden gevraagd Van ons allen, omdat in deze tijd het tempo razend hoog ligt en nieuwe problemen opdoemen, die met de middelen van voorheen niet meer opgelost kunnen worden. Internationale concurrentie, spanningen op de arbeidsmarkt, beperkingen op de bouwmarkt, de snelle ontwikkeling der wetenschap waren geen zaken, waarmee men zo'n 50 jaar geleden z'n hersens behoefde te pijnigen. Toen waren het de pioniers onder de zakenlieden, die de stoot gaven tot de ontwikkeling, welke vele grote bedrijven deed ontstaan. Nu zijn het de mensen die wetenschap en ervaring koppelen en die met een team van enthousiaste medewerkers voort bouwen aan wat eens het werk van de pioniers was. Midden in deze ontwikkeling vieren wij ons 75-jarig bestaan. Ja er midden inwant nü wordt van ons gevraagd om met dezelfde moed, hetzelfde enthou siasme en het zakelijk inzicht van onze tijd voort te zetten, wat driekwart eeuw geleden begonnen werd. Wat is het nu, dat Albert Heijn ook in deze tijd nog zo springlevend maakt en waarom staan wij steeds in de voorste gelederen van het Nederlandse bedrijfs leven Als U dagelijks Uw ogen de kost geeft in ons bedrijf, is het antwoord duidelijk. Ons bedrijf is met zijn tijd meegegaan, beschikt over mensen, die gezamenlijk op elk terrein van onze onderneming deskundig zijn en die zo tezamen bouwen aan de toekomst. Samenwerking op ieder niveau, tussen de man met 40 dienstjaren en de jonge academicus, tussende chef en de specialist in de produktic-bedrijven, tussen de be drijfsleider en de organisatie-deskundige in de filialen om maar enkele voorbeel den te noemen, onder leiding van een direktie, die haar medewerkers kansen geeft en waardeert, die samenwerking is het fundament van onze ontwikkeling. Aan het bevorderen van deze samen werking, waarop de verdere uitbouw van ons bedrijf gebaseerd moet zijn, wordt intensief gewerkt. Begonnen is met vele discussiebijeenkomsten in kleine kring, waarin de beginselen van het samen werken aan de orde zijn gesteld. Zelfontwikkeling en zelfdiscipline van ieder, die leiding geeft, zijn noodzakelijk wil iedere medewerker aan de snelle ver anderingen in en buiten ons bedrijf het hoofd kunnen blijven bieden. Tegenover deze eisen staat echter, dat er waardering is voor deze inspanning, dat er hulp en steun is onderling en van bovenaf bij het vervullen van de dage lijkse taak en dat vernieuwingen op het eigen terrein mede tot stand komen door degene, die er zelf het nauwst bij be trokken is. Natuurlijk willen wij het allemaal nog beter, nog sneller en met nog meer re sultaat, maar als we af en toe de balans opmaken van hetgeen bereikt is, zien we ons toch elk jaar weer een stap voor uit gaan. Ons werk is een deel van ons leven en een bijzonder groot deel. Waardering voor ons werk en vertrouwen in de toe komst maken dat we tevreden en geluk kig zijn maar meer nog... het betekent dat we met onze mede-werkers een sa menleving scheppen, waardoor Albert Heijn een gezond en levenskrachtig be drijf blijft, dat bij kan dragen tot meer welvaart tot „beter leven".

Personeelsbladen | 1962 | | pagina 2