Vijfenzeventig jaar AH-reklame: opmerkelijk en fantasievol Hofleverancier Strooibiljetten Demonstraties ALBERT HEIJN Boffielied 6 AH-FLITSEN Albert Heijn 75 jaar en aktiever dan ooit, is een leuze die er beslist niet om liegt. Al die jaren aktief, steeds aktiever in de verkoop met als stelregel: Goede kwaliteit Grote omzet Kleine winst. Door al die jaren heen werd de verkoop steeds suksesvoller, dankzij het zo belangrijke medium REKLAME. Rond de eeuwwisseling echter werd door vele zaken van dit medium nauwelijks gebruik gemaakt. Men zag toen tertijd het nut er niet van in. Doch de heer Albert Heijn Sr. dacht er anders over. Reeds vanaf de opening van zijn eerste winkel in 1887 maakte hij gebruik van reklame, namelijk in de vorm van folders. gen. Steeds groter van opzet werd de reklame en in 1926 kwam de eerste Kerstfolder uit in offsetdruk. Dit was voor die jaren iets bizonders. Zo bizonder zelfs, dat deze Kerstreklame nog vele jaren nadien steeds weer opnieuw een sukses bleek te zijn. Werd tot nu toe uitsluitend geadverteerd in de plaatse lijke bladen, thans werden, mede door 't steeds groeien de aantal filialen, ook de landelijke bladen ingeschakeld voor de reklame. Niet alleen in de winkel doch ook in naburige gemeentes bracht hij, en vaak, persoonlijk zijn strooibiljetten rond. En op deze wijze groeide langzaam maar zeker de eerste winkel, dank zij een goede samenwerking tussen ver koop en reklame, uit tot een kruideniersbedrijf met meer dan 360 filialen. Aanvankelijk bestond de reklame uit een eenvoudige circulaire. Evenals nu nog de gewoonte is, werd ook vroeger een grote reklame-aanbieding gehouden bij het openen van een nieuwe zaak. Zorgvuldig samengestelde plakboeken laten ons de voor ons vreemd en ouderwets aandoende folders e.d. zien. Hierop kwamen zeer uitnodigende en gemoedelijke teksten voor zoals „Ik bied u meer voor minder geld", „Bij mrj bent u veel goedkoper uit". Eerst jaren daarna verschenen meer uitgebreide prijs couranten, hele boekwerken, waarin zo'n 300 artikelen werden opgenomen. Ook het cadeausysteem was in deze dagen al belangrijk in de reklame. Wanneer men voor een bepaald bedrag aan boodschappen had besteed, ont ving men b.v. een bus thee gratis. Ook het kassabonnen- systeem dat een aantal zaken tegenwoordig kennen, is niet nieuw. Immers, wanneer vroeger bij Albert Heijn 10,kassabonnen werd ingeleverd, ontving de klant een tablet chocolade gratis. AL3ERT HEIJN. In 1920 liet Albert Heijn weer eens van zich spreken. Een Amerikaanse neger reisde alle filialen af en hield daar tijdens een zeer grote koffie- en theereklame, de monstraties met deze artikelen. Vijf jaar later weer een sprekende aktie, de zgn. Kwart- jes-reklame. Voor slechts 25 centen waren gedurende deze reklame de merkwaardigste koopjes te bemachti- Niet alleen voor de volwassenen waren er speciale aan biedingen, maar ook de kinderen werden hierbij be trokken. Prentenboeken, ballen, proppenschieters e.d. werden voor deze laatsten beschikbaar gesteld. Als kroon op het gepresteerde ten opzichte van het nederlandse publiek, werd in 1927 het predikaat Hof leverancier verleend, hetgeen een erkenning betekende van de uitstekende kwaliteit van onze artikelen. Rond 1930 werd de ons nu nog welbekende leuze „Albert Heijn maakt u het leven goedkoper" geboren. En deze leuze was beslist geen holle frase, want de artikelen werden in die periode zo goedkoop dat het niet mogelijk UITNOODIGING. |iOEDER_daar is 1926: De voorloper van Boffie introduceerde op deze wijze Albert Heijn in dat jaar ontstond de Boffiefiguur. En dit figuurtje, waarvan onze reklamechef de heer H. Valk de geeste lijke vader is, heeft het bestaan om het publiek zo'n kleine zes maanden in spanning te houden. Aan deze campagne was namelijk een grote prijsvraag verbonden met een bedrag van 5.000,aan prijzen. Door deze prijsvraag belandde Boffie zelfs nog voor de kantonrechter. De politie meende n.l. dat deze prijs vraag in strijd was met de Loterijwet. Boffie werd echter van alle blaam gezuiverd en vrijgesproken. 1920: Onze hedendaagse koffie-adviseuses hadden wel een bijzondere voorgangerMr. Arnold Ford was een Kwartjesreklame te houden. Hiervoor in de plaats kwam nu een Negentiencents-reklame waarbij men keus had uit liefst 113 artikelen. Op het gebied van kalenders heeft A.H. ook een zeer goede naam gevestigd. Dit waren beslist geen gewone reklamekalenders, maar fraaie exemplaren. Het gevolg hiervan was dat deze kalenders een aantal jaren met grote hoeveelheden tegelijk hun weg naar het publiek vonden. Een zeer belangrijk jaar is wel 1936 geworden. Immers Zo'n sukses werd Boffie, dat Louis Davids, de bekende zanger, een Boffielied schreef. Op allerlei manieren werd het publiek duidelijk gemaakt dat A.H. de geurigste en krachtigste koffie had. Voorts werden er zo'n 16 geestige tekeningen gemaakt. Uit de tafereeltjes bleek steeds weer dat Boffie met zijn grote dienblad daar verscheen, waar hij niet verwacht werd. En u zult be grijpen dat dit tot de dolste en merkwaardigste situa ties leidde. Verder werden de avonturen van Boffie vastgelegd op papier en uitgegeven in de vorm van boekjes. Nog een aantal jaren daarna kwam Boffie nog regel matig met sukses in de publiciteit, zelfs met zoveel sukses, dat Boffie voor het nederlandse publiek een begrip is geworden, dat heden ten dage nog leeft. In 1939 werden er chequeboekjes uitgegeven. Tegen in levering van deze cheques kon de klant bepaalde artike len tegen zeer gereduceerde bedragen betrekken. Vervolg op volgende pagina 1935: Deze interieurtekening vormde de binnenzijde van een fraaie drieslag vouw-folder in kleuren

Personeelsbladen | 1962 | | pagina 6