75 jaar Albert Heijn in jaartallen -plilscn m piasWc l\oes AH-FLITSEN 3 1887 De 22-jarige Albert Heijn neemt van zijn vader een kleine kruidenierszaak in Oostzaan over. De (houten) winkel heeft een vloeroppervlak van circa 12 m2 en Albert's vrouw bedient de klanten. Hijzelf gaat de boer op om in te kopen en te vérkopen. 1895 Het eerste filiaal geopend: Purmerend. 1897 Filialen in Alkmaar, den Haag en Amsterdam volgen. 1900 Heer Albert Heijn Sr. verhuist naar Zaandam, waar een Centraal Magazijn aan de Zaan was gebouwd en begonnen werd met het branden van koffie. 1907 Drie-en-twintig filialen heeft de firma. 1911 In een kleine bakkerij in Zaandam gaat men koekjes bakken, het eerste produkt van eigen fabricaat. 1913 Er komt een suikerwerkfabriek bij. 1917 Er zijn 54 filialen. 1920 De firma wordt N.V.; A. Heijn Sr. draagt de leiding over aan zijn zoons Gerrit en Jan en schoonzoon Joh. Hïlle. 1923 In Amsterdam koopt de jonge N.V. het restaurant Formosa. Dit restaurant (in de drukste winkel straat van de hoofdstad) wordt de basis van een nieuw nevenbedrijf met restaurants in den Haag en Utrecht en met een lunchroom in Amsterdam. 400 medewerkers heeft dit bedrijf. 1924 Cacao en chocolade-artikelen worden in eigen fa briek geproduceerd. 1925 Voor het personeel sticht de directie een pensioen fonds, dat als een zelfstandige N.V. werkt en een vermogen van meer dan f 20.000.000,beheert. 1926 Een ander pensioenfonds doet uitkeringen aan weduwen en wezen van oud-medewerkers. 1927 Het aantal filialen is gestegen tot 107; bij het 40-jarig bestaan wordt het predicaat Hofleveran cier verleend. 1928 De fabriek breidt uit met een nieuwe suiker bakkerij, een nieuwe verpakkingsafdeling voor koffie en thee en een expeditieafdeling. 1934 Een nieuwe beschuitfabriek met een banket- en biscuitbakkerij wordt in gebruik gesteld. 1936 Het centraal magazijn verdubbelt in omvang. AH heeft 231 filialen. De heer A. Heijn Sr. schenkt het personeel een ontspanningsgebouw dat plaats biedt aan 500 personen. De kaas- en limonade-afdeling worden in een nieuw pand ondergebracht; laboratorium wordt verplaatst en vergroot. De N.V. koopt een melkfabriekje in Amsterdam, dat in de loop der jaren uitgroeit tot een zuivel bedrijf, Sterovita, met melkfabrieken in Amster dam (2), Rotterdam, Dordrecht en Breukelen, alsmede in Düsseldorf, Casa Blanca en Tripolis (Noord-Afrika). Sterovita heeft 1100 man perso neel en levert zijn melkprodukten aan de detail handel. 1947 Ondanks de oorlogsjaren is het bedrijf nog 21 filialen toegenomen tot 252. met 1948 De vennootschap wordt een open N.V., zodat de onderneming met aandelen aan de beurs komt. 1951 De overname van een concurrerend grootwinkel bedrijf van Amerongen vergroot het bedrijf met 92 filialen, waarvan 65 in het filialennet worden opgenomen. 1952 In Schiedam opent AH zijn eerste zelfbedienings winkel. De eerste Super Market van AH, SuperMart ge naamd, staat in Rotterdam. Een modern, nieuw fabrieksgebouw vergroot de vloeroppervlakte van het fabriekscomplex met 4500 m.2 tot 40.000 m2. Het centraal magazijn wordt verplaatst naar nieuwe pakhuisruimte, waardoor ruimte vrij komt voor uitbreiding van de kantoren te Zaandam. AH heeft 359 filialen. AH sluit een belangengemeenschap met de Gebr. Hoeve, een Amsterdamse broodfabriek met ruim dertig winkels en 350 man personeel. Hierdoor wordt het mogelijk tweemaal per dag vers brood te leveren in AH-winkels. De uitbreiding van het nieuwe Hoofdkantoor wordt een feit. Hier werken thans 350 mensen. In Zeist wordt de honderdste AH-zelfbedienings- zaak in gebruik genomen, zeven jaar nadat de eerste AH-ZB werd geopend. Tevens wordt de American Lunchroom in de Kalverstraat in Amsterdam overgenomen en on der de naam American Corner heropend. Er wordt een begin gemaakt met de bouw van het nieuwe Distributie Centrum in de Achterhuis polder in Zaandam. De oppervlakte van het bouwwerk beslaat ruim 34.000 m2 met een kelderruimte van 3000 m2. Het wordt uitgerust met het modernste transport en opslagmateriaal. De minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening opent op 2 juni de nieuwe consump tiemelkfabriek van Sterovita in de Spaanse polder in Rotterdam. Deze fabriek is de meest geauto matiseerde in West-Europa. Op zeventien januari wordt het startsein gegeven voor het grootste evenement dat AH ooit heeft georganiseerd: het AH-kienspel met duizenden prijzen, waaronder 12 auto's. Het spel is een enorm succes zowel voor het publiek als voor AH. AH kiest de cassière van het jaar, een AH-pri- meur voor het europese vasteland. In het eerste voltooide nederlandse shopping- center te Amstelveen wordt op 18 oktober de tiende AH-SuperMart geopend. Met zijn 1470 m2 is het de grootste van alle AH-winkels. Tegenover deze SuperMart wordt Albert's Corner geopend. Het zal LI zijn opgevallen dat de Jubileum Flitsen voor deze gelegenheid een speciaal feestpakje, een plastic hoes. zijn gestoken. Dit is gedaan omdat van diverse zijden ons de vraag is gesteld, of het mogelijk zou zijn dit jubileum-nummer van ons personeelsblad van een zodanig omhulsel te voorzien dat het gemakkelijk bewaard zou kunnen worden. Wij menen dat wij met deze plastic-hoes aan de wen sen van velen zijn tegemoet gekomen en hopen dat dit jubileumnummer èn het volgende waarin verslag ge daan wordt van de diverse festiviteiten zowel qua vorm als inhoud aan de gestelde verwachtingen zullen voldoen. Gouden jubileum 1937de toenmalige jubileumkommissie. V.l.n.r. de heren P. W. Jedeloo, M. Ligtenstein. Dr. Mr. P. E. J. Bomli, J. W. de Vries, D. A. ter Wee, J. van Heuveln en J. Oosterhuis. Gouden jubileum 1937: de heer A. Heijn Sr. en diens echtgenote, mevr. N. Heijn - de Ridder, arriveren bij hel (toen) gloed nieuwe Ontspanningsgebouw. Op deze foto verder op de voorgrond v.l.n.r.: mevr. S. Heijn - Bachigaloupi Tourniaire, de heer G. Heijn. een medewerkster die bloemen aanbiedt, mevr. T. Hille - Heijn, de heren J. Hille en J. Heijn, mevr. J. Heijn - Kruger en de heren P. Mobach en P. W. Jedeloo.

Personeelsbladen | 1962 | | pagina 3