D.C.i in De organisatie van de Supermart 1 1 1 Ondernemingsraden in grote bedrijven het dichtst gezaaid Bipspapier Wat moet U in geval van ziekte doen? Uitstapje gepensioneerden AH-FLITSEN Links: Het gebouw van de Tech nische Dienst met laag- en hoog spanningsruimte. technische werk plaats. smeerkuil, autowasplaats e.d. Rechts: Een deel van de emballage groothandel- en kaasafdeling. Links onder: Een kijkje vanaf de waterkant in de toekomstige ont vangstruimte (92 m lang). Links midden: De 25000 kg zware balken worden met een bok op het terrein gehesen. Rechts midden: Gezicht op de steiger. Op de achtergrond de Zaanlandse Scheepsbouwmij. Rechts onder: Het ketelhuis van het TD.-gebouw wordt ingericht. Gedurende de afgelopen maanden hebben wij uit de kring van onze medewerkers verschillende vragen ontvangen over de ont wikkeling van de Supermarts in ons bedrijf. Vragen, die zowel betrekking hadden op de gevolgen van deze ontwikkeling als op de toekomstmogelijkheden voor het personeel. slagerij groente SMBL kruid. huish. art. personeel personeel personeel personeel personeel Wij hebben daarom gemeend in dit personeelsorgaan een begin te moeten maken met een algemene voorlichting, temeer daar wij ons bewust zijn dat deze vraagstelling voor betrokkenen meer betekent dan oppervlakkig kan worden aangenomen. Het lijkt ons goed allereerst de organisatie in onze Supermart door te nemen. In een volgend ar tikel hopen wij dan U iets meer te kunnen vertellen over de func ties in deze nieuwe verkoopplaats. Wat is een supermart? Wij zouden daar verschillende de finities voor kunnen geven. Laten wij echter proberen in eenvoudige bewoordingen de omschrijving uit te drukken en wel als volgt: een SuperMart is een ver koopplaats waar de klant een breed assortiment artikelen aantreft, benodigd voor de huishouding. In onze Amstel- veense Supermart b.v. omvat dit uitgebreid assortiment, naast de bekende levensmid delen, vers vlees, groente en fruit, delicatessen, speelgoed, bloemzaden, glaswerk, huis houdelijke artikelen (van fluitketel tot kop en schotel) drogisterij-artikelen, grammo foonplaten, rolfilms, pocket- books en tijdschriften, tabaks artikelen, brood en banket, schoenreparatie, textiel en... wat er nog meer kan komen. Na het lezen hiervan zult U zelf zeker stellen haar afzonderlijke eisen. De grootte van de Supermart t speelt hier vanzelfsprekend even- reeds tot de conclusie zijn geko- eens een rol men dat dit nieuwe assortiment i een grote betekenis heeft. Een groep De uitbreiding van de verkoopruimte De afdelingschefs samen vormen op zichzelf, het samenspel van de af-1 delingen in de verkoop, de omvang De Wet op de Ondernemingsraden is in de kategorie ondernemingen met honderd of meer kiesgerechtigde werknemers voor een zeer be langrijk gedeelte tot uitvoering gekomen, aklus is de konklusie van een nota van de Commissie Ondernemingsraden. Deze S.E.R.-kommissie, die elk Aan deze enquête werd door jaar rapporteert over de stand van 24 van de 70 bedrijfskommissies zaken, heeft kunnen konstateren, medewerking verleend, dat het aantal ingestelde onderne- Van de 2353 in deze bedrijfstak- mingsraden op grond van het de- ken in te stellen ondernemingsra- finitief goedgekeurde reglement den zijn 1099 voorlopige regle- 1280 bedraagt, dat is 28 (v.j. menten, ofwel 46.6 goedge- 25 van het totaal aantal in te kenrd. Onder deze 1099 onderne- stellen ondernemingsraden, welk mingsraden vallen 508.528 werk- aantal op ca. 4500 wordt geschat, nemers op een totaal van 647.960 °P grond van het goedgekeurde werknemers, ofwel 78,5 c/, strak door te trekken. De praktijk voorloPj?e reglement zijn 1862 on- Hieruit valt af te leiden, dat de n.l. stelt en zal in de toekomst dei'nemingsraden ingesteld of 41 ondernemingsraden in de catego- een afdeling aardappelen, groente en fruit een afdeling huishoudelijke ar tikelen een afdeling delicatessen (kaas en vleeswaren enz.) een magazijnafdeling een brood en banketafdeling een drogisterij-afdeling en in de verdere ontwikkeling een afdeling textiel. Deze afdelingen kennen hun eigen personeelssterkte. Het zou niet juist zijn de afbakening van deze onderdelen in de Supermart te pCt. (v.j. 37 pCt.). rie van grote ondernemingen het Gaat men uit van het aantal werk-dichtst gezaaid zijn. Zowel het per nemers, dat ressorteert onder de centcge werknemers dat door deze reeds ingestelde ondernemingsra- ondernemingsraden wordt bestre den, dan is de situatie nog aan- ken als het percentage onderne- merkelijk gunstiger. Dit komt tot mingsraden vertonen een sterke uiting in het resultaat van een stijging, hetgeen blijkt uit het vol- Nog maar 240 dagen en dan weer burger. Onder deze kreet ontvingen wij van de heer J. Bak ker, die momenteel zijn diensttijd vervult, een brief, waarin hij ons het volgende vertelt: Ik werkte op een zaterdag in filiaal Maanstraat te Enschede en daar komt op een gegeven ogenblik een jongetje van ongeveer vijf jaar op me af met de vraag: „Mijnheer, weet u waar het ..bipspapier" ligt?" Waarschijnlijk vond hij klosetpapier te moeilijk, maar in elk geval wist hij duidelijk te maken wat hij bedoelde. het magazijn, de aanlevering van de artikelen enz. zijn faktoren welke bij deze nieuwe ontwikkeling een om vangrijke rol spelen en zullen blijven spelen. Wij zullen er bij de functiebespre king nog wel op terugkomen wel ke eisen met betrekking tot de personeelsbezetting op de voor grond treden. Al met al zult U reeds begrepen hebben, dat een goede organisatie op verschillend terrein een eerste vereiste is. Ook de personeelssa- menstelling in haar geheel vraagt een bijzondere aandacht. Zo ko men wij dan tot het onderwerp waarover wij het zouden hebben, n.l. de organisatie in de Super mart. 11 supermarts Wij beschikken thans over 11 Super marts, die onder supervisie staan van een divisieleider, die geassisteerd wordt door een staf van specialisten voor de verkoop van kruideniers waren. vlees, aardappelen, groent fruit en voor de behartiging van de organisatie, administratie en perso neelsbeleid. Voor wat betreft de organisatie in de Supermart het volgende: Aan het hoofd van een Supermart staat een bedrijfsleider. Deze is verantwoordelijk voor de totale gang van zaken. Zijn onmiddellijke chef is de divisieleider. Bij de uit oefening van zijn omvangrijke taak wordt hij bijgestaan door zijn afdelingschefs en een administra trice of administrateur. De afde lingschefs worden verantwoorde lijk gesteld voor hun afdelingen. Wij kennen tot nu toe: een afdeling kruidenierswaren een afdeling slagerij een groep die met haar onder scheiden personeel GEMEEN SCHAPPELIJK naar éénzelfde doel n.l. de verkoop werken onder leiding van de bedrijfsleider. Als wij denken aan de totale per soneelsbezetting in de SuperMart van 50 tot 80 man (over de toe komst zullen wij nog maar niet spreken), zult U verstaan dat een bedrijfsleider zich moet beperken tot zijn taak. enquête. Categorie onderne mingen naar aantal kiesgerechtigde werknemers 25— 50 51—100 101—500 500 gende staatje: ondernemingsraden van totaal aantal j in te stellen ondernemingsraden 19,2 41.9 73,8 94,1 werknemers dat door de onderne mingsraden wordt bestreken 23,3 43,8 78,7 97 De ziekmelding moet vóór 10 uur 's morgens geschieden en voor hen, die 's avonds werken vóór 12 uur. Dit melden kan Het afdelingspersoneel dient dan ook 9®schieden telefonisch (0 2980 62851), of via een collega bij onder meer zich met haar vragen totde portier van de produktiebedrijven. haar afdelingschefs te wenden en niet Na de ziekmelding moet de patiënt, I intrekking van het ziekengeld regelrecht tot haar bedrijfsleider. I °°k "'a™ec' nief in„bed tbuis 1 het gevolg zijn. 1 blijven en hij mag alleen zijn huis Mocht de patient zich op het voor- o zijn er meer acetten van het verlaten om de dokter te bezoeken. geschreven tijdstip van werkher- beleid in een Supermart die wij Mag de patiënt van de behande- vattinj mogelijk later nog aan een be- - schouwing zullen onderwerpen. Een eenvoudig schema als boven staand kan verhelderend werken met betrekking tot de omschreven organisatie. Wij moeten het niet onwaarschijn lijk achten dat deze afdelingen voor uitbreiding vatbaar zijn. Zo is het ook niet onmogelijk, dat in de verdere toekomst in dit schema nog een funktie zal worden opge nomen. de behandelend geneesheer verbo den zou zijn, maar dan moet dit onmiddellijk aan onze medische dienst worden bericht. Indien de patiënt, na zich aan bo venstaande voorschriften te heb ben gehouden, buiten mag, dan j moet hij in ieder geval thuis zijn I van 1213 uur, van 1617 uur en na 18 uur. de behandelend geneesheer tegen werkhervatting geen bezwa- I ren, dan moet het werk DIREKT Het traditionele uitstapje voor de hervat worl|ell; men nloet „iet gepensioneerden heeft plaats op eerst bij de bedrijfsarts komen, zaterdag 2 juni a.s. waardoor een arbeidsdag verloren Houdt u deze dag alvast vrij? »aat dus NIET wordt betaald. Nadere berichten worden binnen werk moet hervatten, dan is het enkele dagen per brief bekendge- j nodig, dat hij zich aan deze beslis- maakt. Ising houdt, want anders kan o.a. w niet tot werken in staat lend geneesheer buiten, doch nog achten, dan moet hij zich opnieuw niet werken, dan moet hij zich, overeenkomstig de bovengenoem- ook al heeft hij vanwege het bedrijf de voorschriften ziek melden, nog geen bezoek gehad, zich ver- Wij maken U er nog op attent dat voegen op 't eerstvolgende spreek- verplicht-verzekerden, die niet in- uur van de bedrijfsarts te Zaan- geschreven zijn bij een ziekenfonds dam (ma., di., wo. en vr. te 11.00 geen recht op ziekengelduitkering uur, do. te 9 uur), tenzij zulks in hebben, verband met de grote afstand door I I en na

Personeelsbladen | 1962 | | pagina 4