De heer P. G. Zwarts in reisbrief: Winkels van enkele duizenden vierkante meters zijn in de U.S.A. vrij normaal De wekker M/W GEHUWD AH-FLITSEN WStCiJIiSMflfS De heren P. G. Zwarts, algemeen bedrijfsleider filialen en de heer L. Oranje, divisieleider Supermarts zijn momenteel op studiereis in de Verenigde Staten. Juist bij het ter perse gaan van deze editie ontvingen wij van de heer Zwarts een brief, waarin zijn impressies en beleA-enissen zijn vastgelegd. Wij laten nu de heer Zwarts aan het woord. Pittsburgh, 17 april 1962. Geachte Redaktie, Zo juist ben ik uit Montreal in Pitts burgh aangekomen en zit mijn aan tekeningen uit te werken, die ik ge maakt heb in Montreal, waar ik bij het grootwinkelbedrijf Steinberg's Li mited gewerkt heb. Dit bedrijf exploiteert in Oost-Canada 165 supermarkets, die variëren van 200 tot 3000 m- oppervlakte. Ongeveer drie weken geleden zijn de heer Oranje en ik naar New York gegaan om in opdracht van de direk- tie een studiereis van ongeveer zes weken in de Verenigde Staten en Canada te maken. Van New York zijn wij doorgereisd naar Dayton in Ohio. In deze plaats zijn het hoofdkantoor en de fabrieken van National Kasregisters gevestigd. Dayton is een stad van bijna 700.000 inwoners met de randgemeenten mee gerekend. en is een goed voorbeeld van een zich snel ontwikkelende stad. In verband hiermede heeft de Nat. Cash. Reg. Co. deze stad als voor beeld genomen voor de bestudering van moderne verkoopmethoden. Iiiirsus De Overseas Divisions van N.C.R. heeft een kursus georganiseerd, die wij gevolgd hebben. Na een historische beschouwing over de opkomst van het zelfbedieningssysteem, werd ge analyseerd, wat zich op het ogenblik op dit gebied voltrekt. Hierbij wordt vooral aandacht ge schonken aan de verkoopmethodes, die men in acht dient te nemen om met sukses een ZB of SM te leiden. Een belangrijk onderdeel van deze studie is ook de waarneming, dat in vele steden in de V.S. door de vele auto's en het gebrek aan parkeer ruimte het winkelen in de binnenstad nagenoeg onmogelijk wordt. Vele ondernemingen sluiten hun zaak in de binnenstad of gaan naast hun centrumzaak winkels bouwen aan dc rand van de stad. Meestal vormen meerdere zaken samen een winkel centrum. uiteraard met een zeer grote parkeerruimte. Werkelijkheid Hei geen op deze kursus is besproken, zijn wij in werkelijkheid gaan bezien onder leiding van docenten van de kursus. Daartoe werden de steden Detroit, Washington en het gebied on New York bezocht. Vele winkels hebben wij daar be studeerd, waaronder ook warenhuizen. Dageraad, Rust, de tijd U slaapt, in Uw droom ontwaakt de mens brood, de straat, arbeid dit ziet Uw oog, alleen zwak is de lens. Het beeld verflauwt, en sterft weg in de diepte, de rust en duisternis glijden langzaam naar U toe De storm neemt af, en ook de tak die zwiepte, Komt langzaam tot rust en is weer oneindig moe. Plotseling doemen schimmen op en hels is het lawaai, rust en duisternis schieten weg als vogels verjaagd van een akker Licht breekt door, het vecht, de weerstand is taai Dan valt de stilte, Uw ogen ontsluiten zich, U bent wakker. die eveneens geheel tot het zelfbedie ningssysteem zijn overgegaan. In het algemeen zijn dz SM's hier wel iets groter dan wij in Holland, gewend zijn. Winkels van 2 a 3000 m- zijn heel normaal. In deze zaken is het mogelijk ruim met de artikelen uit te komen, terwijl het assortiment de ten dens heeft steeds groter te worden. XIet vreemd Die laatste is ons ook niet vreemd, want denkt u maar eens aan de groe pen artikelen, die Albert Heijn het laatste jaar in de sortering heeft ge nomen. zoals tabak, brood, nylons, pockets, enz. Op bijgaande foto ziet u een Grand- waystore van Grand Union, waarin behalve een zeer uitgebreid assorti ment levensmiddelen ook een ruime sortering non foods gebracht wordt. De heer Oranje en ik komen juist uit deze zaak van maar liefst 10.000 die wij geruime tijd bestudeerd heb ben. Voor de huisvrouwen, die hier meestal met auto's komen winkelen, is een dergelijke Supermarket niet alleen aantrekkelijk, omdat zij kunnen par kopen. doch ook in verband met de keren en veel onder één dak kunnen lagere prijsstelling, die mogelijk is door de grote omzetsnelheid en de verlaging van de kostenfaktoren. Na deze studie, die twee weken heeft geduurd, ben ik naar Montreal ge gaan om bij Steinberg de organisatie en operations te bestuderen. Pittsburg Op het ogenblik ben ik juist in Pitts burg, de staalstad van de U.S.A.. aangekomen, waar o.a. Heinz Com pany zijn hoofdkantoor heeft. Het Overseas Department heeft kon takten voor ons gelegd bij enkele bedrijven, waar ik kan gaan werken. Daarna zal ik nog een bedrijf in de omgeving van Albany in de staat New York bezoeken. Begin mei hoop ik weer in Holland terug te zijn. Ik ben weer echt nieuws gierig om te horen hoe het in onze I zaken gaai. Veel groeten en sukses met de ver- koop. P. G. ZWARTS Op bovenstaande foto ziet u een zaak van de Grand Union. Dit filiaal heeft maar liefst een vloeroppervlakte van ruim 10.000 rrr. Een gedeelte van het enorme parkeerterrein Iaat duidelijk zien, dat „winkelen met de auto in de Verenigde Staten een normaal verschijnsel is. 20-3 3-4 4-4 5-4 18-4 19-4; 24-4: 24-4; 26-4: 27-4: J. Ebert en B. Heijlaerts, verkoopster 7039. F. Weemer en B. Hoonak- ker, verkoopster 1008. H. H. v. Dijk en W. Breur, verkoopster 5532. W. Dam en A. Wijnia, ver koper 5539. G. du Pau en F. Karssen, verkoopster 5557. W. Beck en W. Vink, ver koopster 5619. T. Cuyten en R. Bekkers, verkoopster 5623. P. C. Kraakman en A. M. A. C. Verdonk, administra trice 1002. K. Lakenman en B. Meester verkoper 1003. B. v. Engelen en B. Maas, B.L. 5553 en verkoopster 5607. 31-3: 31-3: v. Egmond-Oogink, Res.chef Rayon 12. Wim, zoon van J. G. van Mansom-Meijer, chauffeur 7203. Sijtse, zoon van Tj. Veen- stra-de Jong, verkoper 5639. Teus, zoon van T. v. Garde ren-Doornenbal, Ass.chef 7227. Albertus Gerardus Majella, zoon van A. Dijkhuizen- Veldman, verkoper 5529. Paul, zoon van L. M. Uyte- waal-Voorhout, slager 04. Bob, zoon van W. A. Brok- man-v. Lent, B.L. 1008. 13-3: Peter, zoon van R. de Vries- Griffioen, B.L. 7352. 13-3: Jolanda, dochter van P. L. ger 04. Vei'hoeven-v. Haaster, sla- 14-3: Joke, dochter van J. van Goeh-Broere, slager 0005. j 14-3: Jolanda, dochter van H. C. gen wij deze leuke foto. Het lijkt wel of de baby in deze doos wil zeggen: „En toch heeft A.H. de 4 lekkerste koffies."

Personeelsbladen | 1962 | | pagina 8