Er zit leven in de ideeënbus Bedrijfsvlag Vijfentwintig ideeën en flOO iielwning Ruim 10 jaar geleden: Eerste verdrag tussen 6 West- Europese landen gesloten Bipspapier AH-FLITSEN 5 Het divisie-kantoor in tuinstad Slotervaart te Amsterdam, waarover wij in ons vorige nummer schreven, begint al aardig gestalte te krijgen. Bovenstaande foto geeft een goed beeld van de betonkonstruktie. Werden in de maand januari 35 ideeën ter beoordeling inge zonden, „de korte maand februari" liet ons toe het cijfer 25 te noteren. Na bespreking door de Ideeënkommissie, kwamen 4 ideeën voor een beloning in aanmerking. Daarnaast werd een tip beloond met een grote taart. Het totale bedrag aan premies voering niet gerealiseerd kan wor- bedroeg dit keer f100, Met gepaste trots mogen wij vast stellen, dat er behoorlijk wat leven in de brouwerij is. Het is in ieder geval prettig dit te kun nen konstateren. Misschien vindt u het interessant te vernemen, dat van deze 25 in zendingen er slechts 1 afkomstig is van een vrouwelijke medewer ker. En dan te bedenken dat wij de per 6 april 1962 in dienst zijn de 1779 vrouwelijke personeels leden in de filialen genoeg gele genheid bieden haar ideeën naar Zaandam te sturen! Waar blijven de ideeën van onze dames Beloonde ideeën De heer Th. van het Huilenaar uit filiaal 7222 te Arnhem vond de binnenverpakking van onze be schuit niet ideaal. Volgens hem zou een opening van plm. 1 cm het uitnemen wan de beschuiten vergemakkelijken; dit zonder ze te beschadigen. Hij bracht dit naar voren in zijn idee E 120. De kommissie stelde echter vast dat er al enige tijd een opening van plm. 6 mm in de binnenver pakking is aangebracht. Door de produktiebedrijven wordt echter naar een nog ïjetere oplossing ge zocht. De kommissie vond een aanmoe digingspremie van 5,hier wel op zijn plaats, aangezien de inzen der kennelijk niet op de hoogte was van deze verbetering. Vullijsten In idee F 43 bracht de heer J. F. Groosmulder, fil. 5583, Amersfoort, de vullijsten weer in de belangstel ling. Als de vullijstplankjes ter hoogte van de prijs uitgevoerd worden met twee drukkers, aldus deze inzender, en op de achterkant van de vullijsten twee contradruk kers, of andersom, dan ziet hij de volgende voordelen: a) Lijst kan niet verschuiven; bElastieken banden worden overbodig, waardoor prijzen beter zichtbaar worden; c) De vullijsten zijn gemakkelijker aan te brengen en te verwijde ren. Dus, nog steeds volgens inzender, kan er sneller en vooral beter ge werkt worden. Kostbaar De Ideeënkommissie vond een aan moedigingspremie van 5,ge rechtvaardigd, ondanks het feit dat dit idee door de kostbare uit- den. Immers, de drukkers zullen snel in het ongerede raken en dan moeten er steeds andere aange bracht worden. Niettemin heeft de heer Groosmuller doorgedacht in de richting van de produktiviteits- verhoging. De heer Swart, fil. 5666 Utrecht, verdiende eveneens 5,Want, zegt hij in zijn idee F 46: „Laten wij de wasgeldvergoeding voor coderen op de kaslijst. Dan zijn wij meteen van vergissingen (kasver- schillen) e.d. af. En laat wat meer ruimte vrij voor de stortingen van het spaarfonds". K as ver sell il I en De kommissie meende dat het punt „kasverschillen" niet zo'n vaart zal lopen, maar er zullen toch wijzigingen worden aange bracht. In de praktijk zijn de blan- co-regels voor stortingen op het spaarfonds voldoende gebleken. Idee F 55, ingezonden door de heer A. C. H. Wouters, fil. 5541 Hoens- broek, heeft hem geen windeieren gelegd, 75,was zijn beloning! Breng in ons frankeerstempel een jubileumkrans aan, waarin tot uiting komt dat ons bedrijf 75 jaar bestaat, zo stelde hij voor. „Ak koord", zei de kommissie en voor de heer Wouters kwam bovenge noemde beloning uit de bus. Meun fraukeersteinpel Het nieuwe frankeerstempel is in middels in gebruik genomen, zoals u wel bemerkt zult hebben. Tenslotte ontving de kommissie via de heer J. Ruijs een tip, af komstig van de heer G. Otten uit fil. Vaals. Deze heeft een kaart ontworpen en geplaatst bij de em ballage-afdeling van zijn filiaal. Men kan nu aan de hand van op deze kaart geplakte etiketten zien, welke potten rechtstreeks naar Van Wagenberg Festen verzon den moeten worden. Alhoewel de heer Otten een en ander niet als idee inzond, meende de kommissie hiervoor een bijzondere beloning te moeten vaststellen in de vorm van een grote taart. Op het moment dat dit nummer bij u in de bus glijdt, staat de maand mei, de jubileummaand, voor de deur. Teneinde het jubileum zoveel moge lijk luister bij te zetten zullen in alle filialen de bedrijfsvlaggen uit gehangen worden gedurende de maand mei. Alleen op 4 mei, nationale her denkingsdag en 5 mei, nationale feestdag, zal er niet met de be drijfsvlag maar met de nationale driekleur worden gevlagd. Ongetwijfeld zal de A.H.-vlag bij dragen aan de feestvreugde in deze jubileummaand. De heer D. Stikker, minister van Buitenlandse Zaken, ondertekent het V erdrag. Degene, die de meest originele tekst bij dit cartoon bedenkt en deze vóór 10 mei inzendt naar de redaktie van AH-Flitsen, komt in aanmerking voor een prijs van f 7,50. Ruim tien jaar geleden, in 1951, werd voor de eerste maal een verdrag gesloten tussen Nederland, België, Luxemburg, Duitsland, Frankrijk en Italië; een verdrag tussen zes landen om voortaan samen te werken, nauwer als nooit te voren. Zo nauw zelfs, dat deze zes landen als het ware één geheel zouden vormen. Een Europese Gemeenschap komt er echter niet in een dag of een week. Als zes landen afspreken een Europese Gemeenschap op te richten, betekent dat nog niet dat die Gemeenschap er al is. Het oprichten van de eerste Euro pese Gemeenschap, t.w. de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en staal, de E.G.K.S., was een ingrij pende beslissing. Heel lang had den de regeringen alleen te maken gehad met wat er gebeurde bin nen de grenzen van eigen land. Hoge autoriteit Maar in 1951 werd dat anders. In de Europese Gemeenschap voor kolen en staal gingen de zes landen nauw samenwerken op industrieel gebied. De „regering" van dit geheel, van deze Gemeenschap, werd speciaal aangewezen: een groep vertegenwoor digers uit de zes verschilende landen; die regering noemde men „Hogt Autoriteit" De Hoge Autoriteit die tien jaar geleden werd geschapen was een heel eigenaardige regering. Niet alleen omdat ze over een nieuw „land" moest regeren, een land dat gevormd werd door zes be staande landen samen; maar ook omdat ze het niet op alle gebieden voor het zeggen had. De Hoge Autoriteit van 1951 die nog steeds in Luxemburg ze telt kreeg het alleen te zeggen over kolen en staal. Nauwere samenwerking Na de tweede wereldoorlog waren de mensen er steeds meer van overtuigd dat er tussen de landen een nauwe samenwerking moest komen. ENKELE CIJFERS (1960) Gemeen- Ver. St. Gr. Brit schap tannië Al een paar keer waren Frankrijk en Duitsland in oor log met elkaar, wat ellende in de hele wereld veroorzaak te. Als Frankrijk en Duits land één zouden worden, zou den ze niet meer met elkaar oorlog kunnen voeren. Inderdaad besloten Frankrijk en Duitsland om voortaan samen te gaan. Italië en Nederland, België en Luxemburg sloten zich aan. Men had de kolen tot onderwerp van de Gemeenschap genomen omdat kolen nodig zijn voor onze hele economie. Kolen leveren de warmte waarmee stroom en electriciteit worden op gewekt. Zonder kolen (en tegen woordig olie) kunnen de machines niet draaien. Basis Door kolen in een Europese Gemeen schap te brengen met staal had men een ferme basis, een flinke econo mische ondergrond voor de nauwst mogelijke samenwerking tussen de zes landen. De hele industrie drijft op kolen en staal voor de machines. Zes landen, één Gemeenschap; een nieuw geheel van samen 170 mil joen inwoners. Dat is evenveel in woners als in de Verenigde Staten van Amerika. Betekent dat nu ook dat we de Verenigde Staten van Europa krijgen? Voorloper Zover is het nog lang niet. De Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal van 1951 was wel bedoeld als een voorloper van een verenigd Europa, maar er is in de afgelopen jaren heel wat gebeurd waardoor het een beetje anders liep. De Europese eenheidsgedachte kreeg een heel andere richting. Men ging Europa namelijk verenigen op basis van de economie. Oppervlakte x 1000 km2 1.166 7.828 244 22.273 Bevolking x 1.000.000 169 178 52 212 Beroepsbevolking x 1 000.000 73 69 24 97 Invoer x 1-000.000 19.478 15.160 11 172 5.073 Uitvoer x 1-000.000 19.420 17.556 9 677 5.441 Steenkoolproduktie x 1-000.000 ton 235 388 209 365 Graanproduktie x 1000 ton 53.085 182.270 9 440 133.200 Suikerproduktie x 1000 ton 4.618 2.120 870 6.100 Trakteren in bedrijf x 1000 1.805 4.756 434 996 Handelsvloot x 1000 brt 20.394 24.837 21 131 3.429 Automobielproduktie x 1000 3.506 6.723 1 560 496 Nog maar 240 dagenen dan weer burger. Onder deze kreet ontvingen wij van de heer J. Bak ker, die momenteel zijn diensttijd vervult, een brief, waarin hij ons het volgende vertelt: „Ik werkte op een zaterdag in filiaal Maanstraat te Enschede en daar komt op een gegeven ogenblik een jongetje van ongeveer vijf jaar op me af met de vraag: Mijnheerweet u waar het „bipspapier" ligt?" Waarschijnlijk vond hij klosetpapier te moeilijk, maar in elk geval ivist hij duidelijk te maken wat hij bedoelde.

Personeelsbladen | 1962 | | pagina 7