Pé-Zeijes De organisatie van de Supermart Vorig jaar werden meer dan 160 ideeën ingezonden 215.- aan premie 1 1 1 GEHUWD Schriftelijke kursus 1e verkoopster en 1e caissière Zoef of Soef 2 AH- FLITSEN Personeelsorgaan van Albert Hcijn N.V. Zaandam 19e jaargang - No. 3 Landelijke editie Maart 1962 Verantwoordelijk eindredakteur: F. BRANDSMA, personeelschef filialen Redaktie: J'. Lieffering In- en externe betrekkingen D. W. Lieuwen Filialenbureau J. J. M. v. d. Aleer Personeelszaken H. van Petten Verkoop K. Romp Personeelszaken J. C. Voskamp Filialenbureau Gehele of gedeeltelijke overname uit dit blad slechts geoor loofd na toestemming van Albert Heijn N.V. Druk: Ramshorst, Wormerveer. Cliché's: Zaanl. Industrie, Zaandam. Gedurende de afgelopen maanden hebben wij uit de kring van onze medewerkers verschillende vragen ontvangen over de ont wikkeling van de Supermarts in ons bedrijf. Vragen, die zowel betrekking hadden op de gevolgen van deze ontwikkeling als op de toekomstmogelijkheden voor het personeel. Op 27 februari j.L bracht het team van filiaal Poeldijk een bezoek aan het hoofdkantoor, waar de bedrijfsleider, de heer J. Jonkers, de Zilveren Pluim van de eerste periode 1962 in ontvangst mocht nemen. Het afgelopen jaar ontving de Ideeënbus Filialen 166 ideeën. In het eerste halfjaar kwam er zeer weinig binnen; de kommissie kreeg in deze periode slechts 17 ideeën te behandelen, maar in de laatste 6 maanden ging het veel beter. Niet minder dan 149 ideeën werden in ontvangst genomen, beoordeeld en op waarde geschat. Wat is de oorzaak van deze plot-Twintig inzendingen Rest ons nog te vertellen dat de maand december 20 inzendingen opleverde. Hiervan werden er 2 slagerij groente SMBL kruid, waren huish. art. personeel personeel personeel personeel personeel Wij hebben daarom gemeend in dit personeelsorgaan een begin te moeten maken met een algemene voorlichting temeer daar wij ons bewust zijn dal deze vraagstelling voor betrokkenen meer betekent dan oppervlakkig kan worden aangenomen. ~r-"72 selinge stijging? Mogelijk dat er de laatste tijd steeds meer aan dacht aan het bestaan van de ideeënbus wordt besteed? Wij we ten het niet, maar hoe dan ook, aangehouden voor nadere bespre- - - 'king met deskundigen. Idee E 161 kwam voor een beloning in aan merking. De heer B. Heijstek (fil. 5528) was de gelukkige en ont ving 10, Hij stelde voor, de afgewogen sui ker direkt in speciaal daarvoor ontworpen draadmanden te depo neren. Deze manden kunnen dan zo in de winkel opgesteld worden dat hieruit de suiker verkocht wordt. Men hoeft dit artikel dan niet meer in het schap te plaatsen, het geen een arbeidsbesparing bete kent. De kommissie was het hier mede eens en stelde de ge noemde premie vast. Echter in het algemeen is dit idee niet uitvoerbaar, aangezien niet alle zelfbedieningszaken over voldoende ruimte be schikken om dergelijke man den te plaatsen. Wie volgt!!! Het afgelopen halfjaar was er zeker geen reden tot klagen, maar ER ZIT MEER IN Haalt u het er uit? het was verheugend voor de kom missie dat „er weer werk aan de winkel was". Wat de beloonde ideeën aangaat, er werd f 215,aan premies uitbetaald. Dit bedrag is voor 11 suggesties in totaal uitgetrokken. Geen vet bedrag, zult u zeggen, maar toch bewijst het, dat er wel degelijk mogelijkheden zijn voor een beloning in aanmerking te komen. Maar al te vaak heerst de mening, dat men tevergeefs ideeën in zendt. Dit standpunt is niet juist, en in het verleden verzochten wij dan ook elk idee, hoe simpel het misschien ook lijkt, op papier te te zetten en in te sturen. Extra premie Zoals U weet, is in het regle ment opgenomen dat een in zender die tenminste 3 beloon de ideeën had in een jaar, hiervoor de totaal uitgekeerde premie als extra bedrag krijgt uitbetaald. De extra-premie kwam er niet uit, alhoewel de heer Van Haver (fil. Hulst) met twee beloonde ideeën, zich veel moeite getroostte deze premie in de wacht te slepen. Jam mer genoeg is hem dat niet gelukt aangezien hij niet tot het vereiste aantal van drie beloonde ideeën kwam. In de Flitsen van oktober 1961 schreven wij dat de Ideeënbus Fi lialen plannen had zich aan te slui ten bij het Ideeënbuscentrum van het NIVE. Deze plannen zijn ver wezenlijkt, zodat onze Ideeënbus thans lid is van dit Centrum. Van dit lidmaatschap verwacht de kommissie veel. Immers, de uit wisseling van gegevens, de en quêtes en het verstrekken van pro paganda- en voorlichtingsmate riaal door dit Centrum, zal de kommissie in staat stellen de Ideeënbus Filialen op een hoger plan te brengen, waardoor nog betere resultaten bereikt zullen worden. 15-2: J. C. Eerens en L. A. B. Bernard, verkoopster fil. 1003. 16-2: W. v. d. Heide en A. Reits- ma, verkoper, in Mil. dienst. 22-2P. A. Adriaanse en A. van Zwol, verkoopster fil. 1005. 22-2: J. Sluyter en R. Czeronkow, verkoopster fil. 5550. 23-2: A. de Jong en A. H. Blom, verkoopster fil. 5542. 23-2: A. L. de Fouw en A. Nieuw- dorp, verkoopster fil. 5608. 27-2: J. Ursum en H. S. Morsch, verkoper fil. 5605. 27-2: G. Manders en P. Meulen- graaf, verkoopster fil. 5564. 27-2: G. Baljet en P. van Maanen, verkoopster fil. 7137 27-2: W. Heyenrath en B. Bon- frère, verkoopster fil. 5513. 20-3: Th. Kramer en A. Maassen, verkoopster fil. 5585. 22-3: H. Gielink en W. Nijenhuis, verkoopster fil. 5578. 22-3: G. v. d. Kolk en S. lammes, verkoopster fil. 1003. 29-3: P. Winkler en C. Nieuwen- hof, verkoopster fil. 5613. Het lijkt ons goed allereerst de organisatie in onze Supermart door te nemen. In een volgend ar tikel hopen wij dan U iets meer te kunnen vertellen over de func ties in deze nieuwe verkoopplaats. Wat is een supermart? Wij zouden daar verschillende de finities voor kunnen geven. Laten wij echter proberen in eenvoudige bewoordingen de omschrijving uit te drukken en wel als volgt: een SuperMart is een ver koopplaats waar de klant een breed assortiment artikelen aantreft, benodigd voor de huishouding. In onze Amstel- veense Supermart b.v. omvat dit uitgebreid assortiment, naast de bekende levensmid delen, vers vlees, groente en fruit, delicatessen, speelgoed, bloemzaden, glaswerk, huis houdelijke artikelen (van fluitketel tot kop en schotel), drogisterij-artikelen, grammo foonplaten, rolfilms, pocket- books en tijdschriften, tabaks artikelen, brood en banket, schoenreparatie, textiel en... wat er nog meer kan komen. Na het lezen hiervan zult U zelf reeds tot de conclusie zijn geko- men dat dit nieuwe assortiment een grote betekenis heeft. De uitbreiding van de verkoopruimte op zichzelf, het samenspel van de af delingen in de verkoop, de omvang van het magazijn, de aanlevering van de artikelen enz. zijn faktoren welke bij deze nieuwe ontwikkeling een om vangrijke rol spelen en zullen blijven spelen. Wij zullen er bij de functiebespre- Sinds enkele weken zijn enkele honderden dames uit ons bedrijf be gonnen met de kursus voor le verkoopsters en le caissières. Deze schriftelijke kursus is bedoeld om de verkoopsters uit onze filialen een zodanig vermeerdering van kennis te geven dat zij in hun werk tot grotere steun van hun bedrijfsleider kunnen worden. De le verkoopster is in ons be- in aanmerking komen om t.z.t. tot le drijf altijd een bekende verschij- caissière of tot le verkoopster te wor- ning geweest. De laatste jaren zijn den benoemd, een 15 tot 20 schrifte er echter slechts weinig dames lijke lessen volgen en daarna nog een meer als zodanig benoemd, daar speciale kursus in het Opleidingscen- de ontwikkeling in onze branche trum. Deze kursus zal tevens een een nieuwe bezinning op de in- examen-karakter dragen. houd van deze functie noodzakelijk TT maakte. Dit heeft tevens met zich Heeft men deze kursus met =oetl meegebracht dat een speciale op leiding hiervoor moest worden ge creëerd. Schriftelijke lessen De bedoeling is nu, dat de meisjes die Uit filiaal Lange Burchtstraat te Nijmegen ontvingen wij bovenstaande foto, die een aardig beeld geeft van de aardappelen en fruitopstelling in dit filiaal. gevolg doorlopen, dan ontvangt men het diploma dat als voor waarde zal worden gesteld om be noemd te worden tot le caissière of le verkoopster. Geen recht I Ofschoon het niet zo is dat het diploma zonder meer recht geeft op deze benoeming, is het de be doeling dat de kursus wel wordt gevolgd door dames die hiervoor in principe in aanmerking zullen komen. Om deze reden is er ook bij de deelneemsters een zekere selectie toegepast en dit zal ook zo blijven. Vanzelfspre kend staat het iedereen vrij via de bedrijfsleider te vragen aan deze kursus te mogen deelnemen. Deze zal dan met de rayon leider resp. personeelsspecia- list beslissen of de kursus de finitief wordt aangevraagd. king nog wel op terugkomen wel ke eisen met betrekking tot de personeelsbezetting op de voor grond treden. Al met al zult U reeds begrepen hebben, dat een goede organisatie op verschillend terrein een eerste vereiste is. Ook de personeelssa- menstelling in haar geheel vraagt een bijzondere aandacht. Zo ko men wij dan tot het onderwerp waarover wij het zouden hebben, n.l. de organisatie in de Super mart. 11 supermarts Wij beschikken thans over 11 Super marts, die onder supervisie staan van een divisieleider, die geassisteerd wordt door een staf van specialisten voor de verkoop van kruideniers waren, vlees, aardappelen, groente en fruit en voor de behartiging van de organisatie, administratie en perso neelsbeleid. Voor wat betreft de organisatie in de Supermart het volgende Aan het hoofd van een Supermart staat een bedrijfsleider. Deze is verantwoordelijk voor de totale gang van zaken. Zijn onmiddellijke chef is de divisieleider. Bij de uit oefening van zijn omvangrijke taak wordt hij bijgestaan door zijn afdelingschefs en een administra trice of administrateur. De afde lingschefs worden verantwoorde lijk gesteld voor hun afdelingen. Wij kennen tot nu toe: een afdeling kruidenierswaren een afdeling slagerij een afdeling aardappelen, groente en fruit een afdeling huishoudelijke ar tikelen een afdeling delicatessen (kaas en vleeswaren enz.) een magazijnafdeling een brood en banketafdeling een drogisterij-afdeling en in de verdere ontwikkeling een afdeling textiel. Deze afdelingen kennen hun eigen personeelssterkte. Het zou niet juist zijn de afbakening van deze onderdelen in de Supermart te strak door te trekken. De praktijk n.l. stelt en zal in de toekomst zeker stellen haar afzonderlijke eisen. De grootte van de Supermart speelt hier vanzelfsprekend even eens een rol. Een groep De afdelingschefs samen vormen een groep die met haar onder scheiden personeel GEMEEN SCHAPPELIJK naar éénzelfde doel n.l. de verkoop werken onder leiding van de bedrijfsleider. Als wij denken aan de totale per soneelsbezetting in de SuperMart van 50 tot 80 man (over de toe komst zullen wij nog maar niet spreken), zult U verstaan dat een bedrijfsleider zich moet beperken tot zijn taak. Het afdelingspersoneel dient dan ook onder meer zich met haar vragen tot haar afdelingschefs te wenden en met regelrecht tot haar bedrijfsleider. Zo zijn er meer facetten van het beleid in een Supermart die wij mogelijk later nog aan een be schouwing zullen onderwerpen. Een eenvoudig schema als boven staand kan verhelderend werken met betrekking tot de omschreven organisatie. Wij moeten het niet onwaarschijn lijk achten dat deze afdelingen voor uitbreiding vatbaar zijn. Zo is het ook niet onmogelijk, dat in de verdere toekomst in dit schema nog een funktie zal worden opge nomen. Wij menen met deze voorlichting over de organisatie u enig inzicht te hebben gegeven in de supermarts. In een volgend artikel hopen wij op de toe gezegde punten terug te komen. Jongetje komt aan de hand van i zijn moeder een van onze filialen binnen en staat geïnteresseerd naar de sortering wijnen te kijken. Plotseling zegt hij: „Mammie, ze j kunnen bij Albert Heijn niet eens zoete schrijven, kijk maar hier staat het met een S." Dit had betrekking, zoals u zult begrijpen, op de Soete Kaapse.

Personeelsbladen | 1962 | | pagina 2