Het gezichtvan het bedrijf is totaal veranderd Het jubileum nadert met rasse schreden iniiiiiHiMi De heer A. Heijn 121h jaar bij A.H. Divisie-kantoor in Slotervaart te Amsterdam krijgt reeds gestalte Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V., Zaandam Landelijke editie 19e Jaargang No. 3 - Maart 1962 De „gouden ploeg van filiaal Alkmaar bracht op 6 maart jl. een bezoek aan het hoofdkantoor om de Gouden Pluim 1961 in ontvangst te nemen. Wij weten niet, wat er waar is van het verhaal dat vaak over een President-Direkteur de ronde doet. Het verhaal, dat hij omgeven zou zijn door een stal van medewerkers die hem slechts met de grootste schroom durven benaderen; die op zijn immense bu reau slechts prettige winstoverzichten deponeren; die er voor zorgen dat de problemen van de onderneming niet tot hem doordringen; die er altijd weer in slagen om lastige mensen bui ten de deur te houden; die hem kortom koesteren als een teer kasplantje. Nogmaals, wij weten niet wat er van dit veel gehoorde verhaal juist is, maar als deze situatie in de praktijk al eens voordoet, heeft de heer A. Heijn Jzn. er in geen ge val model voor gestaan. Dc heer A. Heijn jzn. Wij zijn in elk geval niet op zon ondoordringbare staf gestuit en wij hebben tijdens ons gesprek gemerkt, dat onze President-Direkteur verdraaid goed weet wat er in het bedrijf aan de hand is. Wij zouden bijna vergeten U te vertellen waarom wij de heer Heijn een bezoek hebben gebracht. Wij kunnen hier kort over zijn: op 1 maart was hij 12V2 jaar aan het bedrijf verbonden. Zelf vond hij dit feit de moeite niet waard om ook maar even bij stil te staan. Opmerkelijk Wij hebben de vrijheid genomen dit wel te doen, omdat deze 12 y2 jaar toch een opmerkelijke periode uit de geschiedenis van ons bedrijf vormt. Toen - op 1 september 1949 - ken de het bedrijf nog slechts bedie ningszaken; nu op 1 maart 1962 zijn er naast die bedieningsza ken ruim 160 zelfbedieningszaken en 11 Supermarts. Met andere woorden, het „gezicht" van het be drijf is in deze periode, totaal ver anderd. De heer Heijn zei ons, dat deze verandering ook zonder hem tot stand zou zijn gekomen. Wij wil len graag aannemen dat dit zo is, maar menen toch te moeten vast stellen, dat het nu onder zijn lei ding gebeurd is. Verkenning Sinds 1958 is de heer Heijn pre- sident-direkteur, maar het is in verband met deze gezichtsveran dering interessant om in het kort de periode daarvoor eens te be lichten. De eerste paar jaar vorm den een uitgebreide verkenning door het bedrijf en de levensmid delenbranche; door werken in een filiaal en op een aantal kantoor afdelingen, door studiereizen naar Engeland en Zwitserland. De eerste grote taak: voorberei ding en opening van zelfbedie ningswinkels, waarvan de eerste nu juist 10 jaar geleden in Schie dam zijn deuren opende. Voor ons. die gewend zijn aan de ge routineerde organisatie van de heden daagse openingsploeg. lijkt dit een koud kunstje. Wij zijn al lang ver geten, dat 10 jaar geleden praktisch niemand in het bedrijf iets van Z.B. afwist. Alles moest de heer Heijn ..versieren"bouw, inventaris, opstel lingen, displays, verpakking, recla me, opleiding personeel, administratie. 16 aanvaarden wij ten volle voor deze medewerkers zo reëel moge lijke oplossingen te vinden. Daar naast moeten wij het bedrijf zijn ontwikkeling kunnen laten door maken en ook dat is in het be lang van onze mensen". Deze ontwikkeling werkt ook ver der door in het bedrijf. Hoofdkantoor Het hoofdkantoor, automa tisch met het bedrijf meege groeid, schreeuwt om uitbrei ding. Aan de Westzijde kan dit niet meer en daarom is er 'n principiëel besluit genomen om binnen enkele jaren een nieuw gebouw te stichten. Omtrent het „waar?" konden wij geen definitief antwoord krijgen. Het enige wat hier omtrent los kwam was: „In geen geval komt het verder van het station te liggen dan het huidige". De situatie in de produktiebedrij- ven is genoegzaam bekend: het Z.B. S Distributie-Centrum dat reeds in „Schiedam" heeft hem (en vele aanbouw is moet hier verlichting anderen!) meerdere arbeidzame brengen, nachten gekost. In totaal werden onder leiding van de heer Heijn 16 ZB's geopend. Korte tijd daar na werd de heer Heijn in de direk- tie opgenomen, eerst als direkteur Verkoop, later als direkteur Al gemene Zaken. Dit bleef hij tot zijn benoeming tot president-di- rekteur. Zelf omschrijft de heer Heijn zijn huidige funktie aldus: ten eerste de dagelijkse leiding over het be drijf en de coördinatie van de on derscheidene direktie-taken; ten tweede het stuwen in nieuwe rich tingen en het realiseren van nieu we ideeën. Nieuwe richting Als grote nieuwe richting ziet de heer Heijn de SuperMarts en de Shopping Centers. Van deze laat ste was hij in ons land stellig de eerste grote promotor en dat is hij nog. Hij ziet de SM's als de toekomstkans voor het bedrijf, maar verheelt niet, dat er ook gro te problemen door ontstaan. Niet slechts in het technische en finan ciële vlak, maar vooral ook in het menselijke. Er komen", zo zegt de heer Heijn letterlijk, „problemen voor ver schillende bedrijfsleiders, wier BZ of ZB moet wijken voor een SM. Dit feit mogen wij niet verdoeze len. Het is onze plicht en die Wetenschappelijke aanpak Over de ontwikkeling in de leiding van het bedrijf heeft de Presi dent-Direkteur een uitgesproken opvatting: „Reeds toen ik in 1949 kwam was het duidelijk dat een meer wetenschappelijke aanpak van het bedrijf noodzakelijk zou Vervolg pagina 4, le kolom Dat de tijd razend snel gaat heeft Uw redactie deze week weer eens ondervonden toen zij zich realiseerde dat ons nog slechts enkele weken scheiden van de Jubileummaand mei. Het leek immers nog maar zo kort geleden toen zij in augustus 1961 zich voor het eerst beraadde over wat A-H Flitsen in het Jubileumjaar moest doen. De gedachte die Uw redacteur had dat hij al heel wat werk in ver band met het jubileum had ver zet, verdween als sneeuw voor de zon toen hij van de heer H. Valk enkele bijzonderheden vernam over de organisatie van de diverse fes tiviteiten in mei. Hij heeft namelijk over alles, Zoals U weet worden de bestaande rayons met aan het hoofd de rayonleider in de nieuwe organisatielijn samengevoegd tot Divisies met aan het hoofd een divisieleider. De eerste Divisie die gevormd werd in 1959 was de Divisie Supermarts. Mede door de groei van het aantal Supermarts was het nodig een apart Divisie-kantoor te stichten. De plaats voor deze nieuwe vestiging werd ge vonden in Slotervaart (een van dc tuinsteden van Amsterdam). Tegenover onze Supermart aan de Joh. Huizingalaan krijgt het nieuwe Albert Heijn-gebouw reeds gestalte in de Adriana Nozeman- straat. 5400 m2 daar reeds De naam Chico is in zeer korte tijd voor de Nederlandse huisvrouw een begrip geworden. Daaraan heeft ook de Spaanse schone, die u op bovenstaande foto ziet, haar steentje bijgedragen. maar dan ook alles wat maar enigszins betrekking had op dit jubileum beslissingen moeten ne men. Van het huren van het Con certgebouw tot het al dan niet uithangen van de bedrijfsvlag en van het aantal broodjes voor de lunchpakketten tot het bepalen van het aantal personen dat met bussen vervoerd moeten worden. Bijzonderheden Wilt U nog meer bijzonderheden? Meer dan 80 autobussen, spe ciaal gecharterd om de deelne mers aan de feesten te vervoeren. Extra treinen van Zaandam naar Amsterdam en in enkele ge vallen voor gereserveerde rijtuigen vanuit andere plaatsen. 40.000 broodjes, die door het personeel van Formosa worden klaargemaakt. (Dat zit wel goed, dachten we zo!) De meest prominente artiesten en orkesten, die regelmatig voor radio en T.V. optreden. De heer L. Bouman en zijn af deling en de heer J. M. Jansen assisteren de heer Valk bij de uitvoering van de plannen. De heren Valk en Brandsma fungeren als ceremoniemeesters in de diverse plaatsen. in iedere feestzaal zal de Di- rektie vertegenwoordigd zijn. Enfin, wij zouden zo nog even door kunnen gaan, maar het is niet de bedoeling U dingen te ver tellen die nog een verrassing moe ten blijven. Toch willen wij dit ar tikel niet sluiten zonder U op een zeer belangrijk punt te attenderen. De heren Engel en Valk met hun medewerkers hebben maandenlang alles in het werk gesteld er voor te zorgen dat alles tot in de puntjes is georganiseerd en voorbereid en toch bent het die deze feesten tot een sukses moeten maken. medewerking; Daarom verzoeken wij U op alle mogelijke manieren waarop U me dewerking kunt verlenen dit ook te doen. Indien mogelijk zal in dit pandZorg b.v. dat U op tijd bent, volg ook een Centrale slagerij worden i de aanwijzingen van reisleider e.d. ondergebracht waarin het vlees op enneem een goed humeur voor de Amsterdamse Supermarts mee. wordt klaargemaakt en verpakt. Als we dit na afloop van de fees- De toekomst zal ons leren in hoc- ten van U allen kunnen zeggen, ja verre dit laatste (gezien de vesti- dan kunnen we wat dit belangrijk gingseisen) mogelijk is. Te zijner onderdeel betreft spreken van een tijd vertellen wij U meer over dit geslaagd jubileum, de naam Al- prachtige bouwwerk. bert Heijn waardig. de betonmolens en werken nijvere arbeiders om het imposante ge bouw met een vloeroppervlakte van 5400 m- zo spoedig mogelijk gereed te hebben. Door de snelle groei van ons be drijf is het moeilijk om precies te vertellen hoe of de indeling zal zijn. Vast staat dat de parterre 2700 m2 groot is en de eerste verdieping eveneens 2700 m2. Het Divisiekantoor Supermarts en zo mogelijk het kantoor van de Divisie Amsterdam zullen hierin gehuisvest worden. De Divisiekan toren zullen bestaan uit een ruim te voor de divisie-leider met de diverse specialisten. Daarnaast wordt gedacht aan een ontvangst ruimte voor bezoekers en even tueel sollicitanten. Mini-supermart Supermart-bedrijfsleiders in op leiding en andere personeelsleden die een kursus meemaken kunnen praktische oefening verrichten in de MINI Supermart die voor op leidingsdoeleinden volledig zal worden ingericht, compleet met verwerkingsruimte voor groente en vlees. De nodige leslokalen en vergaderzalen zijn dan in ruime mate aanwezig.

Personeelsbladen | 1962 | | pagina 1