De Europese Gemeenschap West Enpopesc landen streven naar eenlietfl A, H. Pilger, 121/2 jaar in dienst, gaf vorm aan opleidingsschool AH-FLITSEN Het was op 23 januari j.l. groot feest in Zevenbergen. Op deze dag was het n.l. 40 jaar geleden dat de heer J. Ruijsch, bedrijfsleider van het filiaal aldaar, in dienst van ons bedrijf trad. Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. Zaandam 19e jaargang - No. 2 Landelijke editie Februari 1962 Verantwoordelijk eindredakteur F. BRANDSMA, personeelschef filialen Redaktie: J. Lieffering D. W. Lieuwen J. J. M. v. d. Meer H. van Petten K. Romp J. C. Voskamp Medewerking R. ReversmaInstruktiedagen A. OosterkampNieuwe artikelen Gehele of gedeeltelijke overname uit dit blad slechts geoor loofd na toestemming van Albert Heijn N.V. Druk: Ramshorst, Wormerveer. Cliché's: Zaanl. Industrie, Zaandam. In- en externe betrekkingen Filialenbureau Personeelszaken Verkoop Personeelszaken Filialenbureau Midden vorig jaar werd de 10e verjaardag van de Opleidingsschool gevierd. Op 1 januari j.l. was de man die aan deze school gestalte gaf 12</2 jaar aan het bedrijf verbonden: de heer A. H. Pilger. Zelfs indien TJ in het geheel niet bent geïnteresseerd in de ontwikke ling van de Europese Gemeenschap, zal het U toch zijn opgevallen dat vooral de laatste maanden deze Gemeenschap zowel in als buiten Europa sterk in de belangstelling staat. Waarom deze belangstelling? In Den Haag zetelt de Voorlich tingsdienst van de Europese Ge meenschap en van deze dienst Koperen jubilea plegen in het be scheiden kringetje gevierd te wor den en dat was deze keer niet an ders. Met de jubilaris waren in een der direktie-kamers bijeen ge komen de heren D. A. ter Wee, P. G. Zwarts, F. Brandsma, Koerse en J'. J. M. v. d. Meer. De heer Legerstee, direkteur ver koop, was onverwachts verhin derd en namens deze sprak de heer Ter Wee de jubilerende heer Pilger toe. In zijn toespraakje herinnerde de heer Ter Wee er aan, dat hijzelf jaren al vóór de oorlog heeft geijverd voor de totstandkoming van een geregelde opleiding en ook zelf tenslotte de heer Pilger had aangesteld. Goed moreel „U hebt in deze 12y2 jaar een goed moreel getoond, want on danks vele moeilijkheden hebt U De heer D. A. ter Wee feliciteert de jubilaris en overhandigt hem een Parker-vulpen iets goeds tot stand weten te bren gen. Zelfs heb ik zowel voor dit doorzettingsvermogen als voor Uw kundig leraarschap altijd bewon dering gehad en ik ben blij dat nu eens te kunnen zeggen, ook na mens de gehele direktie". Daarna bood de heer Ter Wee de jubilaris een fraaie Parker-vulpen aan met de wens „dat er nog vele goede lessen geschreven zouden mogen worden". Later op de dag werd de heer Pilger nog gehuldigd door de per soneelsvereniging, waarvan hij voorzitter is. Ook de dames van de keuken in het Ontspanningsge bouw hebben zich niet onbetuigd gelaten. Dat er bij de koffie gebak was voor de docenten en voor de cais sières die op de opleidingsschool die dag een kursus volgden, be hoeft eigenlijk niet vermeld te worden. heeft Uw redaktie een keurig ver zorgd boekwerkje ontvangen met titel :„Het schoolboek aange vuld". Het is werkelijk ontstellend hoe weinig wij over het algemeen van dit onderwerp afweten, terwijl wij er toch zowel individueel als kol- lektief ten nauwste bij betrokken zijn- Indien U bepa,alde vragen over dit onderwerp wilt stellen of nadere inlichtingen wenst, kunt U kon- takt opnemen met het Bureau van deze dienst, Mauritskade 39 te Den Haag. Wa{ is Europese Gemeenschap? Het is niet voor niets dat krant, radio en televisie steeds meer spreken over moeilijke begrippen zoals O.E.S.O., Euratom, K.S.G., Euromarkt, Vrijhandelszone. Ons leven van alledag verandert sneller dan we denken. We weten dat „de wereld kleiner is gewor den": het is maar een wipje van het ene land naar het andere. De landen zijn zo dicht bij elkaar gekomen, dat sommige staten be sloten samen een groter geheel te vormen. In onze omgeving, in West-Europa, is dat grotere ge heel de Europese Gemeenschap. Op deze prachtige luchtfoto ziet U het in aanbouw zijnde Distribu tie Centrum. Op de voorgrond is duidelijk de weg van Zaandam naar Amsterdam-Noord te zien. In de rechter bovenhoek van de foto is nog juist een gedeelte van het Noordzeekanaal zichtbaar Zes landen zijn reeds in die Euro pese Gemeenschap aaneengeslo ten: Nederland, België, Luxem burg, Duitsland, Frankrijk en Ita lië. Gezien de gunstige ontwikke ling van de Gemeenschap zal het waarschijnlijk niet bij deze landen blijven. Streven De zes landen van de Europese Gemeenschap willen het zover zien te krijgen, dat de onderlinge grenzen verdwijnen, zodat mensen en goede ren niet meer worden tegengehouden. Het moet b.v. mogelijk zijn een pakje naar Parijs te sturen zonder speciale formulieren in te vullen of die mooie schoenen uit Italië te kopen zonder hoge invoerrechten te betalen. Denk hierbij b.v. aan de laatste prijsver laging van diverse automerken. De zes landen van West-Europa die samen de Europese Gemeen schap vormen willen die Gemeen schap zien te maken tot één groot geheel, één groot gebied waarin net zo weinig belemmeringen gel den als het verkeer nu ondervindt binnen één van de zes landen. U zou dit dus met de Verenigde Sta ten van Amerika kunnen vergelij ken. Aanpassen Dat alles hebben Nederland, België, Luxemburg, West- Duitsland, Frankrijk en Italië besloten. De Europese Ge meenschap komt nu tot stand. En in tal van bedrijven, over al in die Gemeenschap, is men bezig zich aan de nieuwe om standigheden aan te passen. Opeens ziet men dat het ver trouwde afzetgebied het „eigen land" groter wordt- als de grens met België geen belemmering voor de handel vormt, dan is België een land waar onze goederen even ge makkelijk kunnen worden af gezet als in Nederland zelf. De „markt" is dus groter. De markt is zelfs groter dan Ne derland en België tezamen. Want, de Europese Gemeenschap omvat ook Luxemburg, West-Duitsland, Frankrijk en Italië! Al die landen vormen samen het nieuwe, veel grotere gebied dat nu rondom ons vrij komt te liggen voor onze produkten. Wat een kansen voor onze fabrieken, wat een productiemogelijkheden, wat een export, wat een werkgelegen heid! Afzei; Maar wacht even: als ons afzet- ebied zoveel groter is omdat Bel- ië ons eerste voorbeeld vrij toegankelijk wordt, dan is dat gro tere geheel ook iets waar de fa brieken in België van kunnen pro fiteren. Voor de Belgische bedrijven komt, als de handelsbelemmeringen er niet meer zijn, Nederland vrij als afzetgebied. En niet alleen Ne derland! Ook Frankrijk, West- Duitsland, Luxemburg en Italië gaan tezamen het grotere afzet gebied vormen voor de Belgische bedrijven die eerst gewend waren met een veel kleiner „binnenlands" afzetgebied te werken. En wat zien we dus gebeu ren Dat aan de ene kant onze produkten terecht komen op een grotere markt, maar dat op die grotere markt ook de produkten van de andere landen gemakkelijker terecht kunnen komen: de grenzen die bescherming boden door hoge invoerrechten op „bui tenlandse" goederen, verliezen hun betekenis. En dus: gro tere afzetten, maar ook: gro tere konkurrentie. Hoe een bedrijf hierop zal reage ren is al aan verschillende voor beelden te zien. Er wordt veel ge sproken over samenwerking met andere bedrijven, omdat men voelt met anderen sterker te staan. Ook is het mogelijk zich op een bepaald produkt te gaan speciali seren en sommige artikelen, met zware konkurrentie af te stoten. Het spreekt vanzelf, dat deze ver anderingen in de omgeving van Nederland van betekenis zijn voor de bevolking van onze zes landen. De regeringen verwachten van de nieuwe, grotere markt over het al gemeen een grotere welvaart. Het is de moeite waard zich te ver diepen in wat er in de Europese Gemeenschap gebeurt: voorvallen en feiten die van ingrijpend belang kunnen zijn, maar die de schrij vers van onze schoolboeken niet konden voorzien. Tot zover dit eerste artikel. In het volgende nummer gaan wij hier mee door. Op 16 januari j.l. bracht de grote groep op bovenstaande foto een bezoek aan de produktiebedrijven te Zaandam, terwijl de eersten van het nieuwe jaar op 9 januari voorkeur gaven aan de behaaglijke warmte van de filmzaal. T. Hoogenes en T. Silvis, verkoper fil. 1003. J. Kroon en M. M. Servais, verkoopster in fil. 7231. T. Valent en J. Kuiper, ver koopster fil 1003. M. Pupping en M. Spren kels, verkoper fil. 5524. P. A. Hoogendoorn en J. C. v. Kuyk, amb, R. 6. N. Bezema en G. Schiphuis, verkoper fil. 5613 en ver koopster in fil. 5577. B. J. v. Veluw en W. v. d. Huddïng, verkoopster in fil. 5599. M. A. v. Mouwerik en T. v. d. Boogaard, chauffeur 02. P. Zwaanswijk en A. Buyze, in opleiding S.M.B.L. 26-1: 27-1: 1-2: 2-2: 7-2: 9-2: 14-2: 15-2: 23-2:

Personeelsbladen | 1962 | | pagina 2