De „Streefkerk" en Streefkerk Zo viert men Kerstmis in de Provenee Bartelson bezoekt Reizen is zijn hobby AH-FLITSEN 7 Zo is dan eindelijk de verwachting van mevrouw de Vuist en me vrouw Offenberg in vervulling ge gaan. Deze dames hebben hun in-1 trek genomen in 't mooi ingerichte „Mennistenerf" aan de Gerhard- straat. Wij hopen dat ze nog vele jaren mogen genieten van hun nieuwe omgeving. In mijn vorig praatje vertelde ik over de familie Kamps, maar ook de fam. v. d. Schaaf waren 35 jaar getrouwd, dus alsnog onze felicitatie met dit grote feest en wij hopen dat uw schoondochter Jannie weer geheel hersteld is. Voor ik 't vergeet, wil ik Sonja bedanken voor de brief die ik uit Australië mocht ontvangen. Wij hopen dan ook dat 't in Australië wat beter mag gaan, want je was nu niet zo erg opgewekt in je brief. Sint Nikolaas is ook weer in het O.G. geweest voor de kinderen van het personeel; nu, een geslaagde middag met vele mooie cadeaus. Namens onze gepensioneerden moest ik Direktie en personeel- fonds hartelijk dank zeggen voor de ontvangen kolen en aardappe len. Bij de familie P. C. Schotsman (Lab.) werd een dochter geboren. Onze felicitatie en wij hopen dat zij in de beste gezondheid mag op groeien. Mej. T. Klompmaker (Emb.) was in feestelijke stemming, want de huwelijksboot lag klaar in de Koog en zo togen ze samen naar de ambtenaar. Goede vaart en veel gezondheid toegewenst. Nu eens kijken hoe de ziekenlijst er bij staat. Laten wij beginnen met de heer M. Bergh, die momenteel in „Zon nestraal" verblijft om weer geheel op te knappen. De berichten zijn niet ongunstig en laten wij hopen dat hij straks na een verblijf van enige tijd weer geheel hersteld mag terugkeren in zijn gezin. Mej. T. Groothuesheitkamp heb ik de laatste weken niet gezien, maar wij nemen aan dat alles goed gaat. De heer B. van Kooten is weer voor halve dagen aan het werk, al valt het nog niet mee. Wij hopen dat zijn vrouw ook weer spoedig mag herstellen. De heer S. Bakker is weer thuis in Heiloo en wij hopen dat alles goed mag blijven gaan. Wat de heer P. Kop betreft, hij is weer opgenomen in het zieken huis; 't ging allemaal zo goed. Jammer genoeg te vroeg verblijd, en nu maar weer afwachten wat het worden zal. Ook de heer A. Pos moest in de St. Jan worden opgenomen; het allerbeste toegewenst. De heer K. van Urk (Exp.) is her stellende van zijn ziekte. De heer W. van Doorn moet nog steeds naar het ziekenhuis met isïjn voet. Ook de heer W. de Goede moet enige tijd rust houden. De heer H. Kroes zijn rustkuur zal ook wel ten einde lopen en wij ho pen op een goede uitslag. De heer J. Lagrand loopt nog steeds in 't loopgips; dit is (al leek het niet zo erg) een langdurig iets maar als alles maar weer ten goe de mag komen. De heer F. Konings (W.K.) is ook al enige weken wegens ziekte thuis. Tot zover onze zieken. Wij hopen dan ook dat het jaar 1961 voor ons allen mag afsluiten met gezondheid, speciaal voor on ze zieken. DE TREIN NAAR ROTTERDAM snelde voort en reeds spoedig er ecn Sr00t plezierjacht langs was de tweede wereldhaven in zicht, na voor alle zekerheid kwaI?' dat er. verveloos en ver een kokertje .anti-zeeziekte'-pillen gekocht en een duik onder J^fagier opmerkfé, fciThet vist de Maas genomen te nebben werd de loods ,San Francisco' aan een jacht van een „arme" miljo- de Rijnhaven bereikt. Daar lag in al z'n trots de spik- vestigd aan één van de muren van splinternieuwe „Streefkerk", die het oergezellige rooksalonnetje. op 29 mei ji aan de vloot van de Tijdens de koffie kwamen de ton_ Verenigde Nederlandse Scheep- gen ]0S en spoedig werd er vaart Maatschappij was overge- geïnformeerd wat er „voor de dragen. boterham" verricht werd, het ge- Het schip meet 12.000 ton, heeft sprek kwam dan ook Alb|rt een passagiersaccommodatie voor Heijn terecht twaalf passagiers en doet dienst op de lijn naar Australië, Oost-Azië OPeens stond Kapitein Dirk van en Afrika; het bezit 20 laadbomen, Dijk' ujt Hilversum, op en kwam waarvan één een maximum hef- terug met een doosje, dat hij van vermogen heeft van 120 ton en j z^n moeder gekregen had, toen een 9-cylinder „Stork"-motor, die hiJ voor de le maal naar zee ging, het schip een snelheid kan geven om er naa'd en draad in te van 18 mijl. bewaren. Het had 'n „Mac-Queen" De Burgemeester van het dorp dacor en was plm. 35 jaar geleden Streefkerk bood namens zijn ge- door de firma als theemonster meente het gemeentewapen aan, aan de klanten cadeau gegeven, bestaande uit 5 zilveren leliën opBinnen op het deksel stond het een geel schild, aan de direktie volgende vermeld: Albert Heijn van de V.N.S. Dit wapen is be- J 50 eigen winkels in Nederland in de kwaliteit ligt onze kracht probeer vooral dit monster het heeft waarde voor u deze thee wordt in al onze winkels verkocht a 16 cent per ons! In die 35 jaar zijn de zeeschepen, Albert Heijn, maar ook de prijs van de thee ver anderd. De schrijver van neven staand reisver slag is de heer P. Schipper (34), die op de factuurafdeling van het hoofd kantoor werkt. Zijn reis met de „Streefkerk", een vrachtschip met (uitnemen de) passagiersaccomodatie, was zijn tweede kennisma king met de wijde zeeën. De romantiek van het varen had hij al eerder geproefd toen hij, komend uit de hotellerie, op de Nieuw Amsterdam de koks muts had gedragen. In zijn hobby reizen kent hij een merkwaardig doel. Hij legt het er op aan om zijn vakanties zo in te richten, dat hij geleide lijk aan alle hoofdsteden van Europa bezoekt. Een respektabel aantal prijkt al op zijn erelijst: Madrid, Monte Carlo, Brussel, Londen, Lissabon, Parijs, Rome, Kopen hagen en Stockholm. Meestal ging het per trein. Waarom het juist de hoofdste den zijn die hem boeien? Wel, het leven daar geeft veelal een grootst gemene deler van de karakteristieke en specifieke leefwijze van het volk. nair was. De haven werd binnengevaren, achter ons aan kwam de stoere „Nieuw-Amsterdam", die na enige uren weer vertrok, en werden we afgemeerd naast een Russische koopvaarder. Le Havre is een grote en belang rijke haven, ook wel de haven van Parijs genoemd, waar vele grote schepen gelost of geladen worden, o.a. lag er de „Roos van Tokio" naast een knaap van een schip van de „Isbrandtsen-line". De stad zelf is weer geheel opge bouwd al is het in een saaie, ge lijkvormige stijl; 's avonds scheen zij uitgestorven te zijn. Na Le Havre werd de zee ruiger, ^De schrijver tijdens zijn vakantie. I tificaties. 's Nachts voeren we om 3 uur door de Straat van Gibral tar. Het was zeer interessant om rechts de bergen van Afrika en door de Atlantische deining in deaan de an(fere kant de lichten van iKt.oH .M. ninn J V. Golf van Bisquaie, zodat drie kwart van de passagiers zeeziek was. De Spaanse en Portugese kust voeren we al lezend, pratend, etend, voetbalspelend en dekspe- lend langs, af en toe naar de brug waar als nieuwigheid een "zi mobilofoon was aangebracht en verrekijkers. We passeerden in de kust van Portugal bij het visserplaatsje Cascais, de „Boca do Inferno" (mond van de hel), een grote grot, waarin het bij storm „des duivels" kan zijn. Heel in de verte was de toren van Belem te zien, een sierlijk kasteel fort dat vroeger de mond van de Taag beheerste. Belem is 'n voor stad van het kleurige, bruisende Lissabon, waar het postkantoor 's nachts om 2 uur nog open is. De Portugese president woont er; in een gedeelte van het paleis is het wereldberoemde rijtuigen-mu seum gevestigd. Fantastisch om er rond te dwalen. Er staat o.a. de kolossale karos van Paus Clément de Xle en een soort Gouden Koets Gibraltar te zien onder een prach tige sterrenhemel. Overdag was het aan de hitte best te merken dat Afrika zo dicht bij was. De 8e dag liep de „Streefkerk" Genua binnen en dit betekende voor schrijver dezes, het einde van de zeereis. Na heel veel douanefor maliteiten, waaraan het nog niet te merken is dat Europa aan het één worden is, kon de verkenning van de grootste Italiaanse haven stad beginnen. Begin mei was het nog groot feest in Genua, omdat sinds februari 1903 het 250.000ste schip de haven was binnengevaren. Dit is een Ne derlands schip geweest, n.l. „De Nijkerk", ook een boot van de V.N.S. Deze maatschappij geeft z'n meeste schepen een „kerk"- naam, omdat Nederland eertijds schepen van Engeland heeft over genomen, die een naam met het woord „abby" vormden, zodoende de „kerk"-schepen. Genua is een geweldige drukke stad met vele paleizen en een „ha vengebouw" met 30 verdiepingen, vooral 's avonds was 't een mach- tig gezicht om de haven te zien, met een knus tafeltje tussen de met de grote Italiaanse mail-sche- De volgende dag werd Le Havre aangedaan om een paar Engelse passagiers voor Australië op te j in zee uitstekende rotspunt, be- banken. Voort stevende de „Streefkerk", oorbij Kaap St. Vicente, een stijle kroond met een vuurtoren en for- Het wereldberoemde rijtuigen-miisewn pen die uit honderden lichtjes la gen te flonkeren, o.a. de elegante „Cristoforo Colombo". Maar nu lezers moet u zich ver plaatsen naar de hoge Lek-dijk, die naar het Zuid-Hollandse dorpje Streefkerk gaat, een dorpje van 1684 ha, met ca. 2000 inwoners, waarvan 98 protestant en 8 andersdenkend. Streefkerk is een vriendelijk dorp je, met een mooie oude kerk, een handvol molens op een kluitje, die vroeger een gedeelte van de Al- blasserwaard bemaalden en strui se vrouwen met rode wangen en struifhaar, die energiek de dijk- stoepen aan het boenen waren. Vanaf de dijk ziet men een mooi, zuiver Hollands landschap en dan begin je te denken, vooral als je nog een boerderij gepasseerd bent met de naam „oordeel niemand", mensen wat is de wereld klein! Zó heb ik een heerlijke pizza op een wolkenkrabber in Genua ge geten of nu zit ik m'n honger uit te smijten in een cafeetje op een hoge rivierdijk in ons mooie landje. Hef chateau d If, waar de Graaf van Monto Christo „gevangen" zat. Mevr. v. d. Pijl - Hermite verieli over: December is bij uitstek de maand van de feesten. St. Nicolaas, Kerst, Oud en Nieuw, zij volgen elkaar in een korte tijd op. Uiteraard worden deze festiviteiten in de huiselijke kring zij het op verschillende wijze meegevierd. gebeurt daar pas met Kerstmis en als de mensen naar de kerk zijn, is de Kerstman wel zo goed de schoen vol te stoppen. Het Kerstgebeuren in de Provenee (het zuiden van Frankrijk) wordt allereerst kerkelijk gevierd. Dit is niet te verwonderen als men be denkt dat 98 van de bevolking in die streek katholiek is. Als ver siering in huis treft men er dan ook meestal een kribbe aan, die altijd veel mooier is dan de uit beeldingen bij ons. Het menu, och daar is wel wat verschil tussen. Toch eten ook daar vele mensen met Kerst kal koen of wildsoorten. Alleen zoeken zij hun gezelligheid niet thuis, maar voor een groot deel in hun cafeetjes. Ja, dat is meer de ge- Maar hoe beleven mensen die uit een ander land komen die feesten hier. Zouden zij de tradities van thuis aanhouden of zich aansluiten bij onze feestelijke viering. Wij hebben hierover de mening ge vraagd van mevrouw v. d. Pijl- Hermite, die 's avonds werkt op de chocolade-afdeling. Zij is in Frankrijk geboren en vond het een 1 beetje moeilijk daarop voor de vuist weg een concreet antwoord te geven. Sint. wel schoen Toch wilde zij ons wel graag ver tellen hoe het in haar geboorte- streek toe gaat in december. Men viert er geen St. Nicolaas. Ze zetten daar wel hun schoen, doch j het is wat later dan bij ons. Het woonte dan bij ons. Zaterdags of zondags komen de jongelui bij el kaar en zitten gezellig in het ca feetje, en zien zo al hun vrienden en bekenden af en aan komen. Arme iiiiikkch De mussen hebben het beter hier dan in Frankrijk! Hoe ik daar zo op kom? Wel, mevrouw v. d. Pijl vertelde mij, dat dat een lekker hapje is voor bij de boterham! Er zit wel niet zo veel vlees aan, doch de smaak is goed. Daarom zie je in Frankrijk niet veel mussen, want die zijn ook bang voor hun hachje! Tot slot nog iets. Wij hebben niet vaak meer zo'n heerlijk roman tisch Witte Kerst, doch daar in het Zuiden behoeven ze er hele maal niet op te rekenen. Het kli maat is daar een stukje beter dan bij ons en men heeft mij zelfs ver teld, dat er soms in geen 15 jaar sneeuw te zien is.

Personeelsbladen | 1961 | | pagina 7