Sinterklaas in Leerdam 1962 Ideeënkommissie behandelde 122 inzendingen Hoogsie beloning dit jaar naar Hulst Orgelklanken Speciale kersipuzzle Probleem van de maand ca m AH-FLITSEN 3 De Ideeënkommissie filialen heeft zich de laatste maanden kun nen verheugen in een rekord aantal ingezonden ideeën. Niet minder dan 122 ideeën werden in behandeling genomen. Het laswerk van cle pijpen moet zeer zorgvuldig gebeuren. Vervolg van pagina 1 „Moet U eens kijken, wat een ju weeltje van orgels dit zijn! Prach tige barockorgels, die je in heel Zuid-Duitsland aantreft". De vermaarde organist Albert de Klerk, in wiens gezellige huiska mer we te gast zijn, vertelt ent- j housiast verder: „In 1956 heb ik speciaal een reis door Duitsland gemaakt om eens de mooiste barockorgels op te spo ren en er op te spelen, zoals op het „Münster" in Weingarten en de beroemde Wieskïrche. Telefun- ken heeft dit op de grammofoon plaat vastgelegd". Van deze reis dateert ook de mooie oud-Beierse klok die in een hoek van de kamer staat. Albert de Klerk houdt van oude dingen. Hij snuffelt graag in oude zaakjes, waar hij eens twaalf or gelconcerten van Georg Friedrich Handel op de kop heeft getikt, zo als hij dit zelf noemt. „De meesten van deze composities zijn inmiddels ook op de zwarte schijf vastgelegd". Rasechte Haarlemmer Albert de Klerk is Haarlemmer in hart en nieren. Hij werd in 1917 aan de Bakenesser Gracht gebo ren. In het zelfde huis, waar ook Hendrik Andriessen één van zijn leermeesters heeft ge woond. De heer De Klerk, die sinds 1956 stadsorganist van Haarlem is, heeft in mei van dit jaar zeer veel sukses geoogst met een kerkcon- cert, dat hij in München in het kader van de Holland-Woche heeft gehouden. Vele enthousiaste re censies in de dagbladen getuigen hiervan. Dit concert was werkelijk bijzon der goed voorbereid door de Beier se radio-omroep, die enkele dagen te voren een platenprogramma van hem had uitgezonden. Mede hierdoor was de kerk tot op de laatste plaats bezet en nam zijn reputatie in het buitenland hier door belangrijk toe. Voor september 1962 werd de heer De Klerk als jurylid gevraagd in een internationaal concours voor organisten. Verdienstelijk Natuurlijk zijn er in een groot bedrijf als het onze ook mensen, die op het orgel kunnen spelen. Zelfs bijzonder verdienstelijk, zoals de heer G. IJskes, die nu al ruim elf jaar bij Albert Heijn werkzaam en assistent-inkoper voor koffie en thee is. Als wij zijn prachtige pedaalorgel komen bewonderen, heeft hij net die dag al 213 koppen thee moeten proeven. Wat hem er echter niet van kan weerhouden om toch nog met ons een kopje thee te drin ken. „Dit orgel is mijn hele trots", ver telt de heer IJskes ons. „Het is helemaal uit Leipzig afkomstig. Voor spelen ontbreekt me helaas nog wel eens de tijd. Op de zater dagmorgen haal ik echter de scha de in. Dan speel ik uren achtereen. Les neem ik ook weer geregeld; de afgelopen twee jaar bij de be kende Zaanse organist Cor Kee en wel op het orgel in de Evange lisch Lutherse Kerk op het Spui in Amsterdam. Hij leert me daar vooral improvi satie, terwijl ik twee keer per maand bij hem thuis harmonisatie krijg. Als kleine jongen speelde ik al op een harmonium. Ik kreeg toen les van mijn vader. Daarna deed ik er lange tijd niets meer aan, totdat ik na mijn diensttijd weer begon nen ben bij Cor Kroonenberg hier in Zaandam. Maar ik zal U nog iets laten zien, waar ik trots op ben" en de heer IJskes haalt een ordner tevoorschijn. „Dit is mijn correspondentie met een zeer bekende organist in Lon den, Gordon Phillips. Op één van mijn reizen voor Albert Heijn naar Engeland, kwam ik toevallig op een zondagmorgen in de All Hallows-kerk bij de Tower. Daar speelde Gordon Phillips, waar mee ik toen kennis maakte. Ik heb hem daarna nog wel meer ontmoet; we schrijven elkaar ge regeld en wisselen ook wel muziek uit. Ik stuur hem bijvoorbeeld werkjes van Cor Kee, terwijl ik van hem dan ook weer composi ties ontvang. Waarschijnlijk komt hij volgend jaar naar Nederland en bij ons logeren, waar ik me nu al erg op verheug". Was het nieuw ontworpen i ideeënformulier de oorzaak van deze lawine of hebben onze medewerkers na een welver-1 diende vakantie weer veel in spiraties opgedaan? We weten het niet, maar wel dat er weer werk aan de winkel is. Een aantal ideeën kwam voor een beloning in aanmerking, echter geen hoge, aangezien in de prak tijk maar al te vaak blijkt, dat het moeilijk is om de bekende spijker op de evenzo bekende kop te slaan. Niettemin is het altijd de moeite waard een idee in te zen den, hoe simpel dit ook in Uw ogen lijkt. Vaak blijven ideeën sluimeren, omdat men denkt dat het toch wel niets zal zijn. En dit is het nu, zet ze op papier en stuur ze in. Laat U niet ont moedigen wanneer een idee voor de zoveelste keer niet voor een beloning in aanmerking komt. Voor het eerst in dit jaar is er een flinke beloning uit de bus gekomen, namelijk ƒ50, Dit bedrag kwam in handen van de heer F. J. P. van Haver uit filiaal Hulst. Hij stelde voor om bij het la den van het zaangoed lappen jute te gebruiken. Wanneer de colli van fil. A. geladen zijn, dan moet hier over een grote lap jute gelegd worden. Hierop komt dan het zaangoed van fil. B. enz. Hiermede voorkomt men dat bepaalde colli in een verkeerd fil. terecht komen, hetgeen dus ook een belangrijke kos tenbesparing met zich mee brengt en de administratie die hieraan altijd weer verbonden is blijft ook achterwege. Een dergelijk idee was ook al ge ruime tijd op het hoofdkantoor in bestudering. Het is dan ook de be doeling dat dit systeem, maar dan in de vorm van een soort visnet, wordt ingesteld bij het in gebruik nemen van het Distributie Cen trum. De heer v. d. Haver liet het hierbij niet en sleepte voor idee E 85 nog 5,in de wacht. Het „Overzicht bestellingen" op de binnenzijde van het schutblad van het kopiebestelblok staat op zijn „kop". Inzender vond dit niet handig en stelde voor de tekst om te draaien. Dit zal dan ook gebeuren bij het eerstvolgende te verschijnen ko piebestelblok. De reakties van de heer v. d. Haver logen er ook niet om. Aan de kaslijst waren de beide brieven bevestigd met een kort maar krachtig kommentaar. Bij de eerste beloning tekende hij met de woorden .Men pracht beloning" en „Ik ben er erg blij mee". „Dat komt lekker binnen", was zijn op merking bij het tweede idee. Leuke reakties, waarbij wij er stellig op rekenen kunnen dat B.L. d. Haver en vele anderen de pennen nog meer in beweging zul len zetten. Alle onderdelen moeten afzonderlijk verzonden worden naar de plaats van bestemming. Rechts de heer Steketee, de assistent van de heer D. A. Flentrop. De heer G. IJskes. op het hoofdkantoor werkzaam als koffie- en thee-inkoper, bespeelt thuis graag zijn prachtige pedaalorgel. Op dinsdagavond 28 november jl. haalden wij St. Nic. op oude manier binnen Leerdam's fraaie stadswallen. Nadat we door me vrouw Huyer op hartelijke wijze in „bewaring" genomen waren en de eerste wederzijdse soms stormachtige begroeting achter de rug waren, wierpen we ons vol overgave op een heerlijk kopje AH-koffie. Na deze gezellige koffietafel nam B.L. Huyer het woord. Het werd ons alras duidelijk, dat er de ko mende maanden, maar speciaal voor de a.s. feestdagen nog wel het een en ander te doen valt. Na deze bijzondere nuttige inleiding haalden wij de Goed Heiligman over de drempel, hetgeen na een hele serie schermutselingen met een weerbarstiger en tegenstribbe lende deurmat vrij aardig lukte. Met een niet vrij van emotie zijnde stem, werden door de B.L. de na men der gelukkigen afgeroepen. Wat schrijver dezes opviel was, dat de diverse Sinterklazen bijna allemaal hun gedichten in de z.g. wie de schoen past trekke hem aan-stijl opgesteld hadden, wat de stemming alleen maar ten goede kwam, want mede dank zij deze zweetprodukten steeg de stem ming al gauw tot ver boven het nulpunt. Onze bezorger de heer J. Abbel bleek als ceremoniemeester over onvermoede kwaliteiten te beschikken. Nadat de lachspieren andermaal en soms op het pijnlijke af weer in beweging gebracht waren, werd deze gezellige avond met een ge animeerd bal besloten. Voor deze maand: Wij hebben één van onze redactie leden gevraagd een verhaaltje voor de feestdagen te schrijven en hierin een kerstpuzzle te verstop pen. Nu is deze man (hij kan het ook niet helpen) een vreselijke nurks en het resultaat was een cynisch verhaaltje waar wij het beslist niet mee eens zijn. Integendeel wij verheugen ons met U reeds op de komende feestda gen. De puzzle vonden wij echter wel leuk en daarom vindt U zijn verhaal toch hieronder afgedrukt. Wat moet U doenLet goed op: U zet de vet gedrukte woor den onder elkaar. Voor elk van deze woorden zoekt U een ander woord, met gelijke betekenis dat evenveel letters heeft als het aan tal aangegeven puntjes. Van de nu gevonden woorden schrapt U in elk woord drie naast elkaar staan de letters. De overgebleven 34 letters vormen (achter elkaar geplaatst) een (op recht gemeende) wens. De twaalf gevonden woorden plus de gevonden zin stuurt U aan de redactie van Flitsen, opdat U mee kunt dingen naar de volgende vijf lterstprijzen le prijs 25, 2e prijs 15, 3e prijs 10, 4e en 5e prijs boeken- of platen- bon ter waarde van 5, trouwdmet de gedachte dat 3 a 4 heerlijke vrije dagen voor de deur staan met mooie of stompzinnigversierde kerst bomen als feestelijk middelpunt in onze behuizingen. Wij sturen weer dure kerstkaarten naar onze vrienden en ontvangen afgrijse lijke dingen terugof omge keerd. Wij worden door allerlei pittigehapjes beurtelings ver wend of misselijk. Samen met onze kinderen geloven we via het sprookjesboek weer aan kabouter en boselfin on ze makkelijke zetel luisteren we weer naar de radio waar voor de 32e maal Bing Crosby onver moeid Tjingle Bell's croont. En evenals elk jaar verzucht moeder aan het eind van de feestvreugde: Geef mij de heerlijke gewone rust dag aan het eind van de week maar met of zonder neerslag. De opgave: Nu de Sint ons Grondgebied weer verlaten heeft en het wel gunstigerklimaat van Spanje weer heeft opgezocht, nu iedere door de schimmel afgetrapte pan weer is vervangen en alle kleuters en tienagersweer zonder buikpijn kunnen gaan sla pen, maken we ons weer ver- De strijd is gestreden. Na een gevecht van 10 maanden zijn uiteindelijk enkele personen overgebleven, die in aanmer king komen voor één van de schitterende prijzen. De St. Ni- colaas- en Kerstdrukte heeft de redactie echter zodanig parten gespeeld, dat zij er niet in ge slaagd is nog deze maand de prijzen uit te reiken. Wij moeten dus nog even Uw nieuwsgierigheid op de proef stellen. De winnaars ontvangen begin 1962 bericht van ons en in het januari-nummer van A.H.-Flitsen zullen wij de na men van deze winnaars en de verdere uitslag publiceren. Het is zo langzamerhand een traditie geworden om in het decembernummer een overzicht te geven van de jubilea, die het komende jaar gevierd zullen worden. Ook nu treft U weer een uitgebreide lijst aan, waarin zeker ook personen voorkomen, die U te zijner tijd zult willen feliciteren. 40 jaar in dienst zijn: fil.: op: Mej. P. J. J. Klerken 5601 4-1 J. Ruysch 7097 23-1 W. Buys 5602 14-9 C. Blanksma, Balansm. 6-11 H. Ros 7168 11-12 25 jaar in dienst zijn: fil.: E. Th. Groot 5643 G. Smit 5562 H. Kwerreveld 5625 J. C. Hali, Opl.school H. Koerse, Pers.chef H.K. J. v. d. Brink, Open. Ploeg G. van Manen 5582 D. Toering 5536 A. Molenaar 5604 P. Ligtenstein, Dir. Inkoop H. Trampe 7035 C. v. d. Water 7127 M. Kuyer, Balansm. H. Persoon 5559 12y2 jaar in dienst zijn: fil.: J. A. M. de Vries 7259 J. C. van Hoof 5516 Mej. J. C. M. Frech 7286 A. H. Pilger, Opl.school G. A. Kolb 5518 H. Muye 5563 A. Heijn, Pres.-Dir. C. J. van Capelle 7235 C. Govers, Verkoopl. op: 4-1 8-2 4-5 10-5 10-5 26-5 21-6 12-7 2-8 10-9 5-10 1-11 1-11 15-11 op: 21-1 1-1 25-1 1-2 3-2 15-2 1-3 30-4 1-5 D. v. d. Bosch 5544 G. Wijsman 5505 E. G. Schoppers 5598 J. v. Poppel, Open.Ploeg H. J. de Bleijker 7092 A. M. v. d. Weyden 1005 J. M. Snepvangers 7134 A. Gründman 5523 A. Brouwer 7235 C. M. Ekris 5582 40 jaar gehuwd zijn: fil.: L. Hoekstra, Gep. H. Valk, Reel. Adv. F. Kroone, Gep. C. van Uden, Gep. K. Molenaar, Gep. B. A. Ros, Gep. 25 jaar gehuwd zijn: fil.: H. de Roode, Rayonl. E. Berkhof P. G. J. v. d. Berg 12y2 jaar gehuwd E. Th. Groot W. J. Appel. Div. A'dam J. Balogh H. C. Fokker L. P. M. van Gils M. Baak A. P. van Offeren C. Straver A. J. Koen H. Muye 15-5 22-5 6-8 20-8 6-9 15-11 12-12 19-12 26-12 26-12 op: 22-6 12-7 3-8 15-10 17-10 8-11 19-5 7086 1-8 1003 21-10 zijn: fil.: op: 5643 7-1 24-2 5607 15-4 5610 4-5 5648 1-6 7128 22-8 5576 1-9 1003 3-11 5578 16-12 5563 22-12

Personeelsbladen | 1961 | | pagina 3