Va n land wijn tot champagne GEHUWD Windstille Filiaal-flitsen Bedrijfsleider H. Jansen, Hoofdweg Amsterdam 40 jaar bij AH f'if janr m Menst AH-FLITSEN W aw a iwseiam Foto links: met kennersblik wordt de wijn bezien. Foto rechts: De heer G. I]skes toont de Champagne Fluteau". Ut' „Itruideuierswijn" lieeft bij AH afgedaan Met het doel om met en van elkaar te Ieren werd voor de chefs van de kruideniersafdelingen in de S.M.'s op de avond van 9 november een bijeenkomst belegd in Amsterdam als onderwerp „Wijn en wijnverkoop". De samenkomst werd opgezet door de heer K. R. op de Beek, die de medewerking had weten te ver krijgen van de heren G. IJskes en A. G. ter Schure, beiden medewerkers van de afdeling inkoop wijnen. ging van het huis „Fluteau' hebben verkre gen, moet hier aan veel aan dacht worden geschonken. Met de „Cham pagne Fluteau' die per fles slechts 10,95 kost, zullen wij zeker sukses boeken. De heer Ter Schure be sprak de berei ding van deze „Koningin van de Wij nen", die ge boren wordt De heer IJskes besprak, na de in leiding van de heer Op de Beek, in vogelvlucht de bereidingswijze van de wijnen in het algemeen, met inbegrip van Port en Sherry. Van wijn kan slechts sprake zijn, wanneer het verkregen is door het laten gisten van druivensap. Rode wijn ontstaat door het laten mee- gisten van de schil van de rode druiven; bij witte wijn heeft men de schil verwijderd vóór het gis tingsproces begint. De gisting ontstaat op natuurlijke wijze en de suiker, in de druif aanwezig, zet zich tijdens de gis ting om in alcohol en koolzuur. Het gistingsproces stopt ook weer vanzelf als ófwel alle suiker zich in alcohol heeft omgezet ófwel de wijn (want dat is het dan!) een bepaald alcoholpercentage heeft bereikt. Als er op dat moment nog meer suiker aanwezig is, ontstaat de zoete wijn. Port De Portbereiding verloopt enigszins anders. Tijdens de gisting wordt al cohol toegevoegd, waardoor het gis tingsproces stopt. Gevolg: hoog al coholpercentage (minstens 16%) en een overschot aan onvergiste suiker. Het aparte karakter van de Port ontstaat mede door de speciale bo demgesteldheid van de Portugese Douro-vallei. Alleen de wijnen uit deze vallei mogen de naam „Port" dragen. Een typische bijzonderheid van de beste port is. dat er na ver loop van tijd in de fles meestal enig dépot bezinkselvoorkomt. Sherry De sherry komt voornamelijk uit Zuid-Spanje. De veel krijt en kalk bevattende bodem levert voor de sherry de goede druif. Deze drui ven laat men overrijp worden om het zoetgehalte op te voeren. Di- rekt na de pluk worden de tros sen nog enige uren in de felle zon uitgespreid. Veel vocht verdampt 1 moet worden. Zeer belangrijk is, dan, waardoor het suikergehalte dat het bezinksel tevoren verwij- nog meer toeneemt. Tijdens de gisting gaat het alcoholpercentage 12 a 15 bedragen, dat tenslotte nog met zuivere wijn-alcohol wordt opgevoerd tot 19 a 20 Assortiment Onze sherries zijn van het z.g. pale-type, waarvan de lichte, gou den kleur het kenmerk is. De heer IJskes had tijdens zijn in leiding tevens de vei'schillende witte en rode wijnen uit onze sor tering besproken en laten proeven als geestrijke illustratie van zijn leerzaam betoog. Ieder uit het be drijf weet, dat ons wijnassortiment de laatste jaren bepaald niet meer bestaat uit het z.g. „kruideniers wijntje". Onze verkoopleider, de heer C. Govers, toonde dit met en kele cijfers nog eens aan. i- i i i't streek tussen Reims Epernay in Noord-Frankrijk. Het eerste bereidingsstadium is bijna gelijk aan dat van de andere wijnen: normale gisting. Men moet alleen zorgen voor een konstante temperatuur van plm. 18°. Daarna wordt de wijn sterk afgekoeld om depotvorming te bevorderen. Dit is vooral van belang omdat deze wijn in tegenstelling tot de an dere spoedig op fles gebracht Champagne Op één wijnsoort met een wel zeer speciale standing werd nog extra de aandacht geves tigd, nl. de Champagne. Nu wij de alleenvertegenwoordi- derd wordt, want de champagne moet glashelder zijn. De dag van mijn 25-jarig jubi leum, 1 november ].l., is een dag geworden, waaraan ik altijd dank baar zal terugdenken. Ook namens mijn vrouw dank ik allen voor de zeer vele blijken van belangstelling, die ik heb ondervonden. Van de fraaie geschenken, die ik heb ontvangen, hoop ik nog vele jaren een plezierig en nuttig ge bruik te maken. M. DEN AMBTMAN De heer J. Strumpel uit Hilver sum dankt allen, die op 24 augus tus hun belangstelling hebben ge toond bij zijn 40-jarig jubileum, terwijl de heer P. Hofkens langs deze weg aan Direktie en perso neel dank wil brengen voor de bewezen attenties bij de geboorte van zijn zoon. Mevrouw tot ivijkbediende: „Neen, deze week heb ik niets nodig!" Wijkbediende: Maar mevrouw, wij hebben prachtige aanbiedin gen, zoals Mevrouw: „Neen, hou maar op, we leven deze week van de wind!" Wijkbediende: „Nou mevrouw, dan is het maar te hopen, dat het geen windstil weer wordt!" De mevrouw vond dit zon magni fiek antwoord, dat ze het tater zelf in de winkel vertelde. Na het op fles brengen volgt de tweede bereidingsfase, waarin het koolzuur gaat ontstaan. Daaraan ontleent de champagne de bruisen de kracht. Nagisting In deze fase wordt gebruik ge maakt van de eigenschap, dat de wijn ongeveer een half jaar na de oogst en na de eerste gisting nog maals gaat gisten. Dit is de na- gisting of secundaire gisting. Er maakt zich dan koolzuur uit de wijn vrij. Bij andere wijnen ont snapt dit koolzuur, maar de cham pagne is dan reeds op fles ge bracht en het koolzuur blijft dus aanwezig. Een ijzerdraad zorgt er voor dat de kurk de sterke druk kan weer staan. Drie a vier jaar na het bot telen wordt op een speciale wijze het toch nog ontstane depot ver wijderd. Het koolzuur ontsnapt dan niet. Tegelijkertijd wordt dan een suikeroplossing toegevoegd, Het zoetgehalte variëert, teneinde een der vier gewenste types te verkrijgen. Deze vier zijn: Brut, Sec, Demi-Sec en Doux. Er bestaan ook wijnen die, even als bier en limonade, van buiten af koolzuur-houdend gemaakt worden. Een voorbeeld hiervan is onze Perlwein. Champagne kan gebruikt worden bij ieder gerecht, op feestjes en recepties. De moge lijkheden zijn dus groot, vooral ook in de feestmaand bij uitstek: december. In zijn dank- en slotwoord wees de heer Op de Beek er nog eens op, dat deze avond speciaal op de franse wijnen was afgestemd. Hij zegde een soortgelijke avond met als onderwerp de frisse Rijn- en Moezelwijnen in het vooruitzicht voor het voorjaar. Har jan, zoon van P. Hof- kens-Broekhoven, Admini stratie-controleur. Sijda Alletta, dochter van J. C. Nieuwenhuijzen-Man- ten, B.L. 271. Magdalena, dochter van H. Wijma-v. d. Heide, B.L. 639. Wilhelmina, dochter van A. v. d. Berg-Visser, Sla ger 04. Henk, zoon van M. W. Kammeraat-v. d. Pol, Ver koper 706. Marijke, dochter van T. v. d. Berge-de Boer, B.L. 63. Gerardus Franciscus, zoon van R. Hendriks-Verdonk, Verkoper 237. Ellis, dochter van E. M. Schapendonk-Nannes, SMBL in opleiding. Felicia, dochter van J. C. J. v. Loon-Verlaar, Slager 710. Origineel, was de wijze waarop diverse be drijfsleiders uit het Gooi de heer J. Strumpel ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum een cadeau hebben aangeboden. Er vond na melijk een „onthulling" plaats van een prachtig schilderij, dat bedekt was met de A.H.-bedrijfsvlag. Filiaal Bergen, ging op 11 oktober naar Zaandam om de pluspluim van de 7e periode in ontvangst te nemen. Daarna trok het gezelschap naar Snip en Snap in Carré. Al met al een fan tastische dag, beschreef de heer H. Oomen en voor ons een stimu lans om te proberen nog eens een zilveren Pluim in de wacht te slepen. 31 oktober was een grote dag voor de heer H. Jansen, bedrijfsleider van filiaal Hoofdweg, Amsterdam. Vanwege zijn 40-jarig jubileum werd de heer Jansen die dag n.l. onderscheiden met de Eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in zilver. Fil. 502 Hr. C. H. Bodde 5-11 543 Mw. Sabelis-Homper 5-11 243 Hr. W. van Rossum 5-11 599 Hr. W. v. Ballegooyen 12-11 656 Hr. M. Raven 12-11 587 Hr. M. Bosch 2-11 536 Hr. H. Jansen 12-11 7 Hr. J. de Vette 19-11 55 Mej. H. Hendriks 19-11 69 Hr. G. J. Davelaar 26-11 346 Hr. M. Beentjes 26-11 111 Hr. J. Suurmond 2S-11 In opl. SMBL: Hr. S. Spoelstra 5-11 De tuin links op de foto, gelegen tussen de ponttoegang en de produktie- bedrijven, gaat plaats maken voor een nieuwe flessenopslagruimte. Midden op de foto staat het huis van mevrouw Middelhoven, dat binnen afzienbare tijd ook een AH-bestemming krijgt. 6-10: A. Dijkhuizen en A. Veld man, fil. 529. 10-10: J. Eijsakkers en H. J. van Dort, fil. 702, 706. 16-10: G. de Priester en P. E. Grünewald, fil. 521. 18-10A. M. Koster en A. Bras, fil. 157. 20-10: G. Prophitus en W. Fran ken, fil. 90. 20-10: C. Stolk en J. M. G. Ver hagen, fil. 70. 21-10: li. Peulen en W. Mofers, fil. 513. 24-10: J. Pieterse en H. Reusink, fil. 99. 26-10: G. Dekker en B. Ruiter, fil. 503. 27-10: G. Consten en A. Zijder- veld, fil. 585. 27-10: H. v. Belkum en A. Ha- braken, fil. 637. 27-10: A. de Jager en B. Bot, fil. 101. 27-10: P. C. Copier en T. J. Kel ders, fil. 622. 30-10: D. v. Rinsum en R. Riet man, fil. 508. 31-10: G. Groeneveld en T. Tal- boo, fil. 630. 1-11: G. J. Museh en J. R. Bock- weg, fil. 548. 8-11: W. Taanman en T. Kanis, fil. 1 en 522. 10-11: J. Demmink en A. Borst, fil. 621. 14-11: C. N. Houtzager en M. E. C. Nieuwersteeg, fil. 35. 16-11: B. Seegers en D. Stokman, fil. 508. 17-11: M. C. J. Hausmanns en T. Pelzers, fil. 641. 23-11: H. de Ridder en M. Lies hout, amb. Rayon 11. 24-11: A. M. de Roo en P. A. Borst, fil. 225. 29-11: H. W. de Kraaij en B. v. d. Kroef. fil. 511.

Personeelsbladen | 1961 | | pagina 5