Jury had zware taak Modeshow (ook) met eigen mannequins Roland Wagter zorgde voor een voortreffelijk show-programma Fliisj es Speciale instrukiie Twintig finalisten Achter de schermen Make-np voor caissières 4 AH-FLITSEN „Denkt U dat dit een moeilijke taak zal worden?", vroegen wij mej. LIA VAN STRAATEN, die voor één dag haar taak als jour naliste bij het Dagblad voor de Zaanstreek „De Typhoon" verwis seld had voor die van jurylid. „De wedstrijd moet nog beginnen, dus of het moeilijk is, weet ik nog niet. Wel weet ik dat we het, voor al vanmorgen, erg druk zullen krijgen. Maar ik vind het vooral leuk om het mogen doen", was haar opvatting. Zij vertelde eerder jurylid geweest te zijn bij een muziek-festival en bij athletiek-wedstrijden. En de jury kreeg het druk. Met rood I De heer J. Engelen, voorzitter van de jury, onderstreepte zijn inleiding niet geestige platen. In de trein naar Amsterdam zaten twee caissières te praten over de dingen die komen gin gen. „O", zei een heer tegen over hen, „slaat dat op jullie?" en wees op het plaatje in zijn Volkskrant. Voor de statistici onder onze le zers: de deelneemster met de lang ste staat van dienst had 15 AH- dienstjaren achter de rug. Een flink verschil met haar collega, die er drie maanden op heeft zitten. Maar kop op, kind, volhouden maar Bij de kassa-officials moest één krachtpatser zijn en wel aan kassa 9, de SM-ltassa. De SM- dames hebben nl. veel toetsen op hun zang en de een nog meer dan de ander, nl. een „te- ruggeeftoets". Als er zo'n dame kwam moest de krachtpatser het instrument verwisselen. Het is niet gevallen. Interessant waren de films, die 's morgens gedraaid werden. Eén handelde over gelaatsverzorging. Organon in Oss had deze be schikbaar gesteld. De andere kwam van het Yugoslavisch Ver keersbureau en gaf een beeld van het schitterende landschap. Vier dames hadden door ziekte verstek moeten laten gaan. Dit waren Mej. H. Postrna uit Enschede (van Loenshof). Mej. E. van Dijk uit Delfzijl. Mej. M. Peters uit Brunssum Rumpenerstraat Mevr. H. Holsteyn-Meijer uit Den Haag (Theresiastraat). Deze pechvogels ontvingen een brief met de beste wensen, een portefeuille-set en 1500 punten. Iedere deelneemster was een Ma rokkaans leren portefeuille-set in het vooruitzicht gesteld. De da mes vonden dit fra, Roland Wagter Sr. heeft ook deze keer weer zijn faam als opvrolijker van A.H.-festiviteiten duidelijk bevestigd, evenals de grote naam die hij zelf terecht heeft als sneltekenaar. Aan het begin van de middag ge noot de zaal van zijn geestige schetsen, waarvan de jongeman die zijn meisje nooit moet laten wachten, het meest op de lach spieren werkte. De heer P. G. Zwarts, algemeen bedrijfsleider filialen, stelde zich daartoe luide uitgenodigd door de zaal beschikbaar als model voor een goede caricatuur. Een grote teleurstelling was het, dat de aangekondigde Johnny Kraaykamp door ziekte (hij ligt in het ziekenhuis) verstek moest la ten gaan. Door spontane mede werking van de overige artiesten heeft hij desondanks zijn honora rium ontvangen. Een groot succes waren (hoe kan het anders bij deze zaal vol tieners) „The Fouryo'shet zangkwartet dat vooral na een jaar bij Sleeswijk's Revue furore heeft gemaakt. De uit nodiging „Willen jullie met me mee klappen?"die vooraf ging aan he1' liedje: Wil je met me uit vandaag?" werd bepaald niet in de wind ge slagen. De meest geraffineerde goochel trucs werden tijdens het diner ge presenteerd door de gebroeders Mej. G. WIE- KEL (18) uit fi liaal Groningen, Overwinnings plein, kon er bij de aanvang van de winkelwed strijd al zeker van zijn, dat zij de reis naar Am- j sterdam zou ma- I ken. Zij is na melijk de enige vaste caissière in het filiaal. Deze funktie heeft zij sinds maart 1961, na de kursus in Zaandam. Op onze vraag: „Wat denkt u van de kansen op de le plaats?", gaf zij 's morgens bij haar binnen komst een nuchter (Gronings) antwoord: „Er zijn er beslist veel, die het beter doen, maar ik zal er het beste van maken." De speciale instruktie van haar geschenk bedrijfsleider zal haar ongetwij- 's middags bij de lunch naast het fe\ci var nut zijn geweest bord. Dat de organisatoren van deze dag niet stil hebben gezeten, bewijst wel dat er 's middags tussen de bedrijven door niet min der dan een complete modeshow was voorbereid. Niemand min der dan onze (eigen) mevrouw van de Wal had hierbij als lady- speaker de leiding, waarvoor onze complimenten! Niberco, enige jaren geleden wereldkam pioen gooche len. Wat moe ten deze kna pen rijk worden dachten wij, als ze zo maar ra dio's uit een lege koffer kun nen halen en op een tafeltennis - bat propjes pa pier in eieren weten te ver anderen De meest kolderieke scènes kre gen gestalte door het duo „Chic en Co". De snelle opeenvolging van dwaze situaties, zoals het op treden van Olivier Hardy met Stan Laurel, de Spaanse danser, de piano-solist met de wat valse viool, maakte voor velen het grij pen naar zakdoeken noodzakelijk. Vergeten wij tenslotte niet het mu zikale optreden van drie dames uit eigen kring: van Lenie Sante- goed uit Helmond, die ons toezong „Mein Herz ist noch frei", van Truus Vreeswijk uit Rotterdam, die muzikaal vertelde dat zij „de dochter van een echte sheriff" en van Lien Wijngaard uit Uit hoorn die een instrument imiteer de, waarvan Uw verslaggever be weerde dat het een saxofoon was. Maar hij heeft er nog ruzie over met zijn tafeldame die het op een gesmoorde trompet hield. Dit waren de 20 dames die zich na zeer spannende voorronde had den geplaats voor de finale: Mej. W. Adams, fil. Arnhem, Hommelstraat Mej. B. v. Amerongen, fil. Baarn Mej. M. Blok, fil. Rotterdam, Gr. Hilledijk Mej. G. Bouwhuis, fil. Nijmegen, L. Burchtstraat J. Cox, fil. Hoensbroek C. Fieret, fil. Rotterdam, Nw. Binnenweg A. de Haan, fil. Badhoevedorp E. Hoek, fil. Medemblik T. Jansen, fil. Tilburg, Molenstraat A. Landa, fil. Roosendaal I. van Meer, fil. Bergen op Zoom C. E. Punt, fil. Amsterdam, Copernieusstraat Mej. W. Ruiter, fil Heerenveen Mej. I. Spraakman, fil. Meppel Mej. C. Steenis, fil. Voorburg, Br. Ingenhoeslaan Mevr. A. Tap-Annink, fil. Doetinchem Mej. G. Uijttenbroek, fil. Schiebroek Mej. M. van de Velden, fil. Venlo Mej. A. Verwoolde, fil. Deventer K. Bisschopstraat Mej. A. Westerhof, fil. Sneek Mej. Mej. Mej. Mej. Mej. Mej. Mej. Mej. Achter de schermen kijken is altijd bijzonder plezierig. Voor al als men de gelegenheid heeft een goed geordend geheel te aanschouwen. Zo'n belangrijke dag als de caissière-dag van het jaar kan alleen goed verlopen als de organisatie goed is en van te voren weldoordacht. De heer L. BOTJMAN was zoiets als hoofd van de organisatieafde ling wel toevertrouwd en de heer Legerstee heeft hem hiervoor tij dens het gala-diner speciaal be dankt. Reeds maanden tevoren was de heer Bouman met een staf van medewerkers begonnen aan de voorbereidingen voor het kassa gedeelte. Natuurlijk moesten de vragen worden opgesteld en wel zo dat slechts één bepaald ant woord mogelijk zou zijn. Zo was bijvoorbeeld voor het na kijken van de algemene testfor mulieren een hulpmiddel ontwor pen bestaande uit een kaart met gaatjes. Als de corrector deze kaart op de antwoorden legde, kon ogenblikkelijk worden afgele zen welke antwoorden onjuist wa ren. Met één oogopslag kon op deze manier ook het aantal punten worden afgelezen. Vervolgens werd gezorgd voor een kompleet draaiboek waarop alle gegevens en benodigdheden wer den vermeld. Op de maandag vóór de grote dag kwamen alle officials bij elkaar om de verschillende ta ken nog eens goed door te praten. Och, het was eigenlijk te veel om op te noemen. Wie verzorgt de zaalversiering, het uitreiken van deelnemerskaarten, van tassen, wie draait de films, zorgt voor het innen van de testformulieren en bedient de geluidsinstallatie? Wie zit er in de jury en wat moe ten zij doen? Mevrouw v. d. Wal verzorgde de modeshow en moest dus reeds lang te voren kontakt opnemen met het modehuis Keijser en de manne quins. Voor de make-up stand riep zij de hulp in van Max Factor. De reklame-afdeling verzorgde het al gemeen gedeelte zoals uitnodigin gen, artiesten, zaal bespreken, enz. Aan dit onderdeel hebben onze reklamechef, de heer A. B. Fie- nieg en zijn medewerker, de heer J. Kleppe, veel werk gehad. Beurtelings toonden de „echte" mannequins Helen, Ivonne, José, Trudy en Astrid ons de modellen van de winter-kollektie 1961 en de nieuwe zomer-kollektie 1962. Een groot aantal van deze model len was door Mevrouw van de Wal een welluidende naam toebedacht zoals „Miss Kassa", „Miss Albert Heijn" en „Zaandam". Onze verbazing steeg ten top toen op verzoek van Mevrouw van de Wal twee van onze caissières zich aanmeldden als vrijwilligster. De kollega's mej. Dini Zeegers uit Zutphen en mej. Annie Krïjnen uit Amsterdam bewezen dat zij be halve met de kassa ook met mooie jurkjes konden omgaan. Vanzelfsprekend moest de heer Hali van de Opleidingsschool „even voelen of de stof goed was", wat velen deed schateren. Tijdens de voortreffelijke show kwamen de zenuwen (en de tongen) weer wat losser want de vele „Oh's" en „Ah's" waren niet van de lucht. Opgewekte liedjes werden met veel vaart en enthousiasme ge bracht door The Fouryo's", die dan ook veel sukses oogstten bij de zaal. Gedurende de wedstrijd om de titel „Caissière van het jaar" gaf onzevoorlichtingsfunktionaresse mevr. M. VAN DE WAL met assistentie van enige schoon heidsspecialistes vakkundige voorlichting aan alle caissières omtrent de wijze van opmaak, die bij het beroep van caissière past. Velen maakten hiervan een dank baar gebruik. (Mevrouw van de Wal verzuchtte: „Als ik geweten bad, dat de belangstelling zó groot was, had ik voor meerdere assis tentes gezorgd!") Zij ontvingen een gratis advies en bovendien een verzorgde opmaak, 's Ochtends bij de voorbereiding en inrichting van de Max Factor-stand verklaarde een van de aanwezigen terloops: „Ik vind het onnatuurlijk al die poeder", waarop de heer L. Bou man van de Organisatie-afdeling op de hem eigen manier schertste: „Helemaal niet, mijn moeder be gon er al mee. na mijn geboorte, alleen nam zij de verkeerde kant!" Een belangrijke taak was op 22 november weggelegd voor de jury: op een eerlijke en objectieve wijze volgens de reglementen uitmaken, wie de beste caissière zou zijn. hoofd hebben de dames en heren gezwoegd om alle formulieren (2 x 160) te tellen en te hertellen, te controleren en te her-controleren, de resultaten te rangschikken en de rangschikking te controleren. Het pleit voor de jury, dat punc tueel op tijd de uitslagen gereed waren. „Moeilijk hebben wij het niet gehad" vertelde ons de voorzitter van de jury, de heer ENGELEN, die op andere dagen verkoopleider is bij Nationaal Kasregisters. „De perfecte organisatie had tevoren alle poten tiële moeilijkheden doorzien en on dervangen. Deze organisatoren komt dan ook alle lof toe." Ons interesseerde in hoge mate het gemiddelde peil van het ge leverde werk. „Bijzonder goed", was het oordeel van deze kassa vakman, „maar ik had ook niet anders verwacht. Ik weet immers uit ervaring dat A.H. niet alleen genoegen neemt met kwaliteits kassa's, maar er veel aan doet om ook kwaliteitscaissières te krijgen en dat lukt ook!" Wij mogen nu wel verklappen, dat de resultaten vaak zó dicht bij el kaar lagen, dat 's morgens soms de factor „tijd" moest worden in geschakeld om in de rangschik king de beslissing te brengen en dat de drie best geplaatsten in de finale slechts halve punten na el kaar kwamen. Frappant vonden wij ook, dat de winnares van de finale ook 's morgens reeds als nummer 1 uit de bus gekomen was. Als „Nationaal-man" zei de heer Engelen tenslotte het prettig te vinden, dat geen enkele kassa een steek had laten vallen. Hier van hadden wij nu weer niet an ders verwacht. Twee groepen personeelsleden uit de filialen poseren voor de fotograaf tijdens een bezoek, dat zij op 24 oktober (rechtse groep) en op 31 oktober (linkse groep) brachten aan de produktiebedrijven.

Personeelsbladen | 1961 | | pagina 4