Achter de schermen van Amstelveen Bartelson bezoekt I>e „eersteling;" van O. B. «V O. !t 6 AH-FLITSEN Voor u willen wij eens „uit de school gaan klappen" om u een indruk te geven hóe de laatste van de nu in totaal tien Albert Heijn supermarts in ons land door de afdeling O.B. O. (on derzoek, bouw en ontwikkeling) onder het directoraat van de heer J. van Meer tot stand is gekomen. Shopping centers mart te vestigen in een „shopping- center". Dit is in redelijk neder- lands vertaald het begrip WIN KELCENTRUM. Zo loopt dan ook het jaar 1961 weer snel ten einde en als men dan even stilstaat, denkt men al licht: waar is de tjjd gebleven? Wij mogen in ons midden felicite ren: Mej. J. Mekkering, die straks voor de ambtenaar haar ja-woord zal geven. Op 2 november was de schermen" is gepresteerd, heer A. Castelein 12% jaar aan de zaak verbonden. Onze felicitatie, chef! En op 27 november zal de familie G. Schetselaar 12% jaar getrouwd zijn. Onze felicitatie en een pret tige dag toegewenst. En dan de laatste feestgangers van dit jaar. De heer en mevr. Koopman zijn op 1 december 12% jaar getrouwd en de heer en me vrouw Koelemay op 16 december 12% jaar getrouwd. Wij wensen U dan ook namens personeel heel prettige dagen toe en nog vele jaren in de beste gezondheid. Ook bij de familie Kop was de maand oktober een feestmaand, want deze familie was in die maand 45 jaar getrouwd. Mevr. Kop vierde bovendien haar ver jaardag en de heer Kop zelf is weer thuis uit het ziekenhuis. Ook in Australië is er bij de fa milie De Wit in november feest, want dan viert Sonja haar 18de verjaardag, dus Sonja, van ons al lemaal gefeliciteerd en nog vele jaren toegewenst. Bij de familie Schipper (L.F.) werd een zoon geboren. Ook de familie Koopman (bedr. bur.) werd met een zoon verblijd. Onze felicitaties. Onze ziekenlijst is wel wat om hoog gegaan, maar na een paar weken wordt dat wel weer beter. De heer H. Kroes moet nog steeds rust houden en pillen slikken, maar laten wij hopen dat alles weer ten goede mag komen. Mej. Hilken is weer geheel her steld. Mej. T. Groothuesheitkamp ziet er veel beter uit, dus mogen wij aan nemen dat de gezondheid weer naar wij hopen, spoedig geheel te rug mag keren. De heer B. W. v. Kooten gevoelt zich weer best thuis in de huiselij ke kring. Wij hopen dat deze rust periode weer spoedig de gezond heid terug mag geven. De heer M. de Vries uit de Exp. is ook al een paar weken door ziekte thuis. De heer Vernooij, gepens., moest voor een onderzoek opgenomen worden in 't ziekenhuis; naar wij hoorden is de uitslag goed. De heer M. Bergh (C.M.) is nu voor een rustkuur en onderzoek in Zonnestraal bij Hilversum op genomen. Wij hopen allemaal dat de heer Bergh weer geheel her steld terug mag komen in zijn ge zin. De heer De Boer (K.B.) is nu weer zover hersteld dat hij weer voor halve dagen aan het werk is, en dat is een goed teken. Ook de heer S. Bakker (C.F.), die na het ongeval moest worden op genomen in het ziekenhuis, begint nu weer goed op te knappen; al leen de linkerhand wil nog niet zoals het moet gaan. Met onze vriend uit de L.F. de heer Fez de Pombrol wil het nog niet vlotten; nu moet de specialist er aan te pas komen. Wij hopen, dat hij weer spoedig geheel mag herstellen. De heer De Goede uit de Kaasafd. moest ook op dokters advies rust houden. De heer J. Lagrand (K.B.) loopt nog steeds in gips, dat is ook een langdurig iets, maar over een paar weken zal het ergste leed wel om zijn en na deze gipsperiode weer leren lopen. De heer Luiten werkt ook nog steeds halve dagen; dat is nog niet helemaal in orde. Zo zijn er ook nog een paar blijde berichten. Bij de familie Verhoe ven (B.A.) werd een zoon, Pieter, geboren. Onze felicitatie met dit blijde gebeuren. De heer en mevr. Kamps, onze welbekende badmeester, zijn op 17 november 35 jaar getrouwd. Na mens het personeel van harte ge feliciteerd en nog vele jaren in de beste gezondheid toegewenst. Een ieder die dit bruidspaar de hand wil drukken is welkom in de Den nenstraat 29, Zaandam. De heer en mevr. Boerkool zijn 25 jaar getrouwd geweest. Onze feli citatie ging van een bloemenbak vergezeld. Wij hopen dat U pret- tige dagen hebt gehad temidden van uw familie en nog vele jaren toegewenst. Enkele weken geleden heeft ons bedrijf haar tiende en meest moderne Bij Amstelveen hebben wij ons aan Supermart geopend in Amstelveen. Dit gebeuren is voor ons aanlei- een aantal experimenten gewaagd, ding u te vertellen wat er op het Hoofdkantoor eigenljjk „achter de aan het Binnenhof 61-63 aan dacht zouden vragen. Research voor iedereen die met de supermart in al zijn vormen te maken heeft van uiterste zorg. En Amstelveen hééft gekregen. Met ruime maat. In alle opzichten heeft men gedacht en ge handeld in het groot. Technisch zowel bouw- als elektronisch ge zien was dat ook het geval. want voor het eerst in onze SM' is een speciale gebak- en delica- Wanneer U bij de technische men- tessenafdeling ingericht. Niet zo maar, neen, het moest iets aan trekkelijks worden. Contrasten in kleuren was één van de zorgen die daar bij kwamen. In deze zaak zult u dan ook juist dóór die prachtige kleurenltombi- Voordat een aannemer zijn werk lieden opdracht kan geven om te assisteren bij het feestelijke in de grond slaan van de eerste paal, heeft men op een architectenbu- u'VBrsc ™Keujes m me reau al maanden lang hard ge- ene grote auPh™art aantreffen, werkt om de bouw zo grondig mo- Een lectuurafdeling en een ver gelijk voor te bereiden en zo vlotj koopruimte kruidenierswaren, een mogelijk van stapel te laten lopen, groente- en fruitafdeling, een sla- Zo ook op ons hoofdkantoor. gerij en een delicatessenzaak, dro- Enkele jaren geleden rees bij ons Na de studie oyer de vestiglngs_ glsterij en bakkerij en een schoen- de gedachte eens uit te kijken naar plaats die onze afdeling markt- leParatie-ontvangstafdeling. de mogelijkheid een AH-Super- onderzoek heeft gepleegd, is en Kortom aan een tiental winkel- wordt research (d.i. uitgebreid onderzoek) verricht op het ge bied van de inrichting en samen stelling van het assortiment, de i indeling van de verkoop- en werk ruimte en de diverse machines. Dit om tot een juiste lay-out (d.i. op zet) te komen. De heer A. Heijn Jzn. heeft zich persoonlijk ingezet om het shop ping-center, dat aanvankelijk veel kleiner was opgezet, een grotere Routing allure te laten geven. Van alles wat Na ampele besprekingen en uitge breide research trachtte men te be reiken. dat de consument een Bijen korf naast een kinderbewaarplaats en een postkantoor naast een supermart zou kunnen aantreffen. Om maar eens iets te noemen! En als u nu mocht denken, dat dat alles is. dan nog even het volgende. Ook een modemagazijn, een parkeer terrein en een politiebureau krijgen een plaatsje in zo'n projekt. terwijl dit winkelcentrum ook nog een kul- tureel centrum kan zijn. len en door de verwerkingsruim- Rondom het „Binnenhol" ten naar de verschillende verkoop afdelingen heen, wordt in de pro- Ten Z.O. van het grote „Plein blematiek van de routing begre- 1960 was de plaats gemerkt, pen. En hierbij moet U zich eens waar Albert Heijn zijn tiende en realiseren, dat op een dag in een Als U in een zelfbedieningswinkel gezellig langs de stellingen vol artikelen rondwandelt en kóópt, heeft U er hoogstwaarschijnlijk geen idee van, dat de wijze van opstelling en indeling vaak een enorme problematiek kan schep pen. Dit noemen wij het onder zoek naar de juiste „routing". In begrijpelijke termen uitgedrukt betekent dit eigenlijk, dat de klant op een logische en bovenal ge makkelijke wijze door de winkel moet worden geleid. En dat niet alleen. Want ook de aanvoer van groente, vlees en kruidenierswaren naar de koelcel- tjes in een grote Albert Heijn Su permart geeft de lay-outman het juiste plaatsje. Ook draagt hij er zorg voor dat het „gezellig aan doet". Toekomstwerkers meest moderne supermart zou gaan bouwen. Geheel naar ameri- kaanse „shopping-center-ideas" werd er een parkeerterrein aan gelegd, waar met de uitbreidings mogelijkheden meegerekend 2000 auto's een parkeerplaats kunnen vinden. De opzet van het Amstel- veense centrum is, dat mensen uit alle lagen van de bevolking gaan winkelen in de wel 60 70 grote winkelbedrijven. De omvang van dit winkel centrum begrijpt U pas ten volle als wij LT vertellen, dat wanneer U met de liniaal de lengtes van de ruime etalages zou opmeten, U een „wande lingetje" van anderhalve kilo meter voor de boeg zou heb ben. Over het eerste shopping- center van ons land zouden wij U nog veel meer kunnen vertellen, als er nog niet an dere zaken van beduidend meer importantie bij het op zetten van SM-Amstelveen dergelijke winkel wel 40 ton goe deren moeten worden kunnen ver plaatst. Volgens onze SM-normen moet er een universele routing in een win kel bestaan om alles naar wens te doen funktioneren. Dit zowel wat de „klantenstroom" betreft als de meest economische wijze om de door de consument gekochte arti kelen uit de schappen weer aan te vullen. Het laatste brengt op zijn beurt weer met zich mee, dat de kortst mogelijke transportafstand moet worden uitgedacht. Experimenten Als men deze problemen heeft op gelost zijn wij eigenlijk al lang be land bij het werk van de lay-out- mannen. Deze laatsten ontwerpen de definitieve vormgeving van de supermart. Er worden door hen lay-outschetsen en inventarisinde- ingen gemaakt. Zo ook weer bij Amstelveen. Toen de pandtekening was bestudeerd, ontwierp men een algehele indelingsschets. De lay-outmannen hebben dan hun taak grotendeels volbracht en werken weer vol zorgzaamheid aan een volgende supermart. Het zijn met recht „toekomstwerkers", want Amstelveen was nog lang niet open of deze mensen werk ten al aan AH-Supermarts voor 1963! Toen werkten anderen weer aan het Amstelveense projekt. Om maar eens iets te noemen: de om vangrijke inventaris moest bespro ken en gekocht worden. Voorwaar, geen kleine taak. Had de afdeling voorbereiding lay-out de inventai'isplanning in handen, de afdeling inkoop-inventaris moet maar zien dat het in Amstelveen kwam. En op tijd. Dat laatste bracht vele zorgen met zich mee. Tot genoegen van velen is de vijfdaagse werkweek enige tijd geleden ingetreden, waardoor echter de levertijden van vele in ventarisstukken langer waren dan verondersteld. En buiten de lever tijden om, wat dacht U van de verscheidenheid Want u ziet check-outs en kassa's, koelvitrines en weegschalen, stellin gen, draadmanden en prijskaarten. Maar wat bevindt zich nog achter de schermenTientallen meters nauwkeurig berekende magazijnstel ling. tafels om daarop het verse vlees in een smakelijk biefstukje of runderlapje te snijden, gekoelde rol- lenbanen om op de meest hygiënische manier het vlees naar de vitrines te leiden. En wat dacht u van lardeer- naalden voor de lever en touw om een runderrollade zijn bekende vi te gevenEn van machines om wel groente, vlees en vleeswaren in te pakken en te beprijzen? Er wordt met grote nauwkeurigheid gekocht. Ons bedrijf wenst alleen machines, welke up to date zijr en klant, personeel en bedrijf ten goede komen. Het staat er zo eenvoudig, maar in werkelijkheid is het een taak Zo ziet men vanaf het „Binnenhof" de voorgevel van de nieuwe zaak. sen op bezoek zou gaan, loopt U de kans een duizeling te krijgen van de waarlijk astronomische ge tallen die Amstelveen heeft te weeggebracht. Maar liefst 5000 meter verlichtingsdraad en nog eens 5 kilometer andere kabels, snoeren en draden waren er nodig om technisch gezien Amstelveen letterlijk het licht te doen zien. Voor het eerst werden er ameri- kaanse import koelmeubelen toe gepast, hetgeen weer met zich meebracht, dat deze SM van on geveer 960 m2 oppervlakte 2% kilometer koelleiding door de win kel en verwerkingsruimten heeft lopen. Het verlichtingsschema is een hoofdstuk apart. De electrici- teit welke Amstelveen in één uur afneemt is voldoende om in een dorp als Hindeloopen of Cadzand in alle duizend huiskamers een uur lang een huiskamerlamp te laten branden! Berekeningen Langzamerhand heeft U nu een indruk gekregen van dit werkelijk grote projekt. Toch bevindt zich bij de grote groep „achter de schermenwerkers" nog een aantal die door en met hun werkzaam heden niet goed of nimmer in de publieke belangstelling komen te staan. Hierbij doelen wij op de genen die de begroting, een renta- biliteitberekening of een bouw- planning maken. Ook zij hebben grote proble men op te lossen betreffende de geschatte totale kosten, de berekening of een supermart na zijn voltooiing economisch gezien het bedrijf waardig is of dat „de bouw" op tijd op geleverd kan worden. Denkt U zich maar eens in ,dat een supermart als Amstelveen feitelijk zichtbaar in een drie maanden bedrijfsklaar uit de grond werd gestampt! Hindernissen En juist de grootte van deze SM heeft voor ons bedrijf weer nieuwe problemen opgeleverd waar een afdoende oplossing voor moest worden gevonden. Onze verkoop afdeling en haar specialisten kre gen ook een portie problemen toe bedeelt! Want wat wel het meest opvallend is betreffende de ver koopmogelijkheden van de super- mart-artikelen is, dat men in ons land op een buitengewone wijze vergeleken bij de andere europese landen met handen en voeten ge bonden is aan uitermate strenge wetten en bepalingen. Amstelveen verkoopt ijs, maar dat mag zo maar niet. Want er is een zoge naamd ijsbereidingsbesluit! In een eenvoudige bakkerij moet alleen voor de verkoop al een gediplo meerde bakker staan! Diploma's en vergunningen zoals voor „de kleinhandel huishoudelij ke artikelen" en „kleinhandel groente en fruit" zijn beslist nood zakelijk. En dan bent U er nog lang niet. Om de supermart-perso- neelsbezetting kompleet te krijgen, moet ook de slager, kruidenier en drogist een diploma bezitten. Dan pas kan er verkocht worden, zult u als AH-medewerker of als leek denken. Maar helaas, ook de ver koopzijde brengt O.B. en O. nog wel eens in moeilijkheden. Want hoe denkt u een schitterend geplande dro gisterij-afdeling vol artikelen te zet ten als u deze laatste maar uiterst moeilijk kunt inkopenHeus, men heeft van de zijde der leveranciers en fabrikanten wel eens bezwaren, omdat deze groep vaak denkt: „mijn handig lipstick je zal wel naast een pak Omo of een fles limonade staan". Zó denkt men vaak. Aan ons dan de taak hen van het tegendeel te over tuigen! Vanzelfsprekend zult U begrijpen, dat het een onmogelijke taak is alle facetten welke bij het opzet ten van een SM naar voren ko men, te belichten. Niettemin ho pen wij, dat U een beeld heeft ge kregen van de werkzaamheden die onze „toekomstwerkers" van O.B. O. moeten verrichten vóór een supermart zoals Amstelveen er een is, „bestaat"! En dat was dan de bedoeling!

Personeelsbladen | 1961 | | pagina 6