Chandu komt Twee kursussen Algem. Ontwikkeling Stiidiesefzoen tlians begonnen Cultureel Jeugdpaspoort Er komt heel wat voor kijken Diploma Chemische Bedrijfs Analist uit de doeken gedaan 2 geslaagden op het lab. Vf GEHUWD Wat moet U in geval van ziekte doen? AH-FLITSEN 5 HET IS MISSCHIEN niet zo'n prettige constatering, maar de zomermaanden zijn nu toch echt voorbij. De herfst- en winter maanden kunnen wij met een gerust hart het studie-seizoen noe men en dit is dan ook het aangewezen tijdstip om mededeling te doen over de cursussen „Algemene Ontwikkeling". Bij inschrijving in november kan bij een tempo van ongeveer 1 les per week in december 1962 aan het examen deelgenomen worden en bij een tempo van ongeveer 2 lessen in juni 1962. Instituut Daartoe is kontakt gezocht met dc stichting IVTO (Instituut voor in dividueel onderwijs) te Amster dam. Deze stichting (ook bekend door de voortreffelijke AO-boek- jes) houdt Zich reeds meer dan 25 jaar bezig met ontwikkelend kur- suswerk, dat kan bijdragen tot de vorming van de persoon. Daarbij heeft zij zich in het bijzonder in gesteld op personen, die de school reeds sinds kortere of langere tijd hebben verlaten. In overleg met het IVIO hebben wij onze keus laten vallen op twee kursussen. Dit zijn: de aanvangs- kursus voor het z.g. „Sleuteldiplo ma" en als tweede de kursus, die opleidt voor het diploma „Alge mene Praktische Vorming". Wij geven U nu in vogelvlucht een overzicht van deze twee kursus sen. Uitvoerige gegevens zijn ver meld in circulaires, waarover straks meer. Kursus voor het „Sleuteldiploma" Deze kursus is bedoeld voor hen die na de lagere school niet meer in de gelegenheid zijn geweest om verder te leren. De kursus bestaat uit 63 lessen en drie onderdelen hiervan zijn: Nederlandse Taal Rekenen Kennis van ons land In deze lessen kan men de (mis schien wat vervaagde) kennis van de lagere school ophalen. De duur van de kursus kan men zelf bepalen. Voor het uitwerken van 1 les is gemiddeld ongeveer 3 uur nodig, dat is dus één avond. Kiest men 1 les per week, dan duurt de kursus ongeveer 16 maanden; bij 2 lessen per week 8 maanden, enz. Tweemaal per jaar is er examen, n.l. in juni en in december. De befaamde heer Chandu komt voor A.H. zijn occulte kunnen tonen. Op zaterdag avond 25 november a.s. zal hij op uitnodiging van de perso neelsvereniging in het O.G. zijn „one man international mental show" opvoeren. Het wordt een avond van pa ranormale waarnemingen en experimenten. De Amsterdamse Jeugd Raad heeft het plan opgevat voor de jeugd van 15 tot en met 20 jaar een cultureel jeugdpaspoort in te stellen. Dit paspoort is een legitimatiebe wijs, waardoor de bezitter tegen een gereduceerde toegangsprijs normale uitvoeringen kan bijwo nen op het gebied van toneel, mu ziek, ballet, opera en de Amster damse musea kan bezoeken. De paspoorthouders zullen door middel van een maandbericht op de hoogte gehouden worden van die manifestaties, die tegen ge reduceerde prijs kunnen worden bijgewoond. Met ingang van 1 oktober j.l. is met het Cultureel Jeugdpaspoort gestart. De kosten van het pas poort bedragen 1,25 per jaar. Belangstellenden kunnen een fol der met nadere gegevens krijgen bij Mej. N. de Wit, toestel 281. Het cursusgeld bedraagt f 1,40 per les, terwijl nog tweemaal f4,50 voor boeken betaald moet worden. Deelname via het bedrijf betekent voor u echter een reductie van 20 op het lesgeld, zodat de totale kosten bedragen: 63 X 1.40 f88,20, minus 20% f88.20 f 17,65 f7056. Kursus „Algemene vorming" Deze kursus is veel uitgebreider dan de vorige en is er eigenlijk een vervolg op. Ook wie enige ja ren op de MULO, HBS of soort gelijke school geweest is, kan deze kursus volgen, evenals bezitters van het middenstandsdiploma. De algemene ontwikkeling, die met deze kursus te verwachten is, gaat in de richting van 't MULO- diploma, doch de stof is meer praktisch gericht. De kursus is in twee delen ge splitst, waarvan wij voorlopig al leen het eerste annonceren. Dit bestaat uit de volgende vier on derdelen: a. Nederlandse taal (20 lessen); b. Boekhouden, Industriële Aard rijkskunde en Gemeenschaps kennis (57 lessen); c. Wis- en Natuurkunde (24 les sen) d. Engelse taal (20 lessen). Voor ieder onderdeel kan afzon derlijk examen gedaan worden (1 maal per jaar in juni of juli) en als men voor elk onderdeel ge slaagd is, wordt het z.g. Certifi caat A uitgereikt, betrekking heb bend op dit eerste gedeelte. Het cursusgeld bedraagt f 1,80 per les, zonder boekengeld. Ook hier weer 20 reductie, zodat de totale kosten zijn: 121 x f 1,80 f217,80 minus 20% f43,56) f 174,21. Wat betreft het lestempo, hiervoor geldt hetzelfde als voor de cursus SLEUTELDIPLOMA Ten aanzien van de betaling geldt voor beide kursussen, dat per maand het bedrag moet worden betaald, dat overeenkomt met het aantal afgenomen lessen. Over het nut van deze studies be- hoever wij niet veel meer te zeg gen. Zowel in het privé-Ieven als zakelijk heeft ieder profijt van op gedane kennis. Voor een goede carrière is een brede kennis, en niet uitsluitend de zuiver vak technische, een harde noodzaak. De niet zo hoge kosten kunnen moeilijk beter belegd worden! Wilt U meedoen, vraag dan eerst nog de uitvoerige circu laire met het aanmeldingsfor mulier aan bij de afdeling Per soneelszaken. Even pauze in de kantine van het hoofdkantoor. Van links Ria Moed, Olga Dahrs, Trudy Kwak, Bep Winter, Beppie v. Henny van Ooyen en Thea Burgers. Hoe komt men aan het volledige diploma van Chemisch Bedrijfs Analist en wat houdt dit in? Daar er 2 geslaagden voor het diploma op ons laboratorium zijn bijgekomen is het wellicht interessant op bovengenoemde vragen eens wat dieper in te gaan. Om de eerste vraag te beantwoorden gaan wij terug naar de MULO-, H.B.S. of soortgelijke opleiding. Wiskunde Indien men in het bezit is van een dergelijk diploma waarbij aange tekend moet worden dat men persé de wiskundekant heeft ge volgd, wordt men toegelaten tot een analistenschool waar men op geleid kan worden voor het le deel van het analistendiploma. Er zijn dagkursussen die IVz a 2 jaar duren, afhankelijk van de vooropleiding en er zijn ook avond- kursussen waar 3 of 4 avonden per week les wordt gegeven zo wel theoretisch als praktisch in de vakken: scheikunde en natuur kunde, gedurende 2 3 jaar. Kerste deel Na deze opleiding laat men zich inschrijven voor het examen le deel analist, hetgeen een zwaar examen genoemd kan worden. 50 tot 70 9Ó van de kandidaten wordt praktisch ieder jaar afge wezen. Indien men dit diploma in het be zit heeft kan men verschillende richtingen uit om het diploma vol ledig te kunnen noemen. Men kan de medische-, de botani sche-, de chemische- en ook de we tenschappelijke richting uit. Voor dit z.g. 2e gedeelte doet men in de regel praktijk op op labora toria die hiervoor in aanmerking komen. Men moet echter 6 rubrieken op geven. De examens duren 2 dagen en hier krijgt men in de regel uit elke ru briek een monster dat men op één of ander gehalte dient te onder zoeken. De werkindeling, de vaardigheid en de acuratesse spelen hier een belangrijke rol. Dieper Naast deze praktische analyses wordt nog een mondeling examen afgenomen waar dieper ingegaan wordt op de theoretische achter gronden van alle bepalingen die in deze rubrieken voorkomen. Pas als men voor dit examen ge slaagd is, kan men zich analist noemen. Gezien de vrij strenge eisen die hieraan gelukkig gesteld worden, kan dit diploma zeer waardevol genoemd worden. Me), v. Wijngaarden en mej. Tromp. In de maand november hebben de danies G. Tromp en H. van Wijn gaarden met goed gevolg examen gedaan voor het 2e deel van het diploma Chemisch Bedrijfsanalist. De eerste heeft dit examen gedu rende 2 dagen moeten doen op de Keuringsdienst van Waren te Alk maar en de andere op de Keu ringsdienst van Waren te Utrecht. Zij werden geëxamineerd in de groepen: oliën en vetten; cacao, chocolade, koffie en thee; suikerstropen en honing; specerijen; water. Beiden zijn in ons eigen laborato rium opgeleid, waarin de heer J. Bracco-Gartner een groot aandeel heeft gehad. 12-10: Mej. L. v. Bekkum (Licht- kamer) met de heer W. de Gruiter. 12-10: Mej. M. C. Rouwendaal (kantine hoofdkantoor) met de heer J. Moed. 31-10: Mej. A. M. Bakker (Lin nenkamer) met de heer H. van den Burger. Kiiltrfeken Om bij de chemische richting te blijven, die voor ons laboratorium I het meest in aanmerking komt, kan men kiezen uit een aantal ru brieken waar men in geëxami neerd wenst te worden. Ons laboratorium leent zich uiter aard uitstekend voor het levens- middelenonderzoek. De ziekmelding moet vóór 10 uur 's morgens geschieden en voor hen, die 's avonds werken vóór 12 uur. Dit melden kan geschieden telefonisch (0 2980 62851), of via een collega bij de portier van de produktiebedrijven. Na de ziekmelding moet de patiënt, uur, do. te 9 uur), tenzij zulks in ook wanneer hij niet in bed ligt. thuis verband met de grote afstand door blijven en hij mag alleen zijn huis de behandelend geneesheer verbo- verlaten om de dokter te bezoeken. direktie en personeel i bewezen attenties: bij zijn 12Y2-jarig zakenjubileum, de heer A. Castelein; bij hun 45-jarig huwelijksfeest, de fam. Kop; bij de geboorte van hun zoon de familie Koopman-Schipper, en de familie Verhoeven - Fibbe bij hun 72'jarig zakenjubileum, de dames J. Hajema en C. A. de Haas-Scholtz. In grote hoeveelheden komen de fusten met wijn de produktiebedrijven binnenrollen. De schippers hebben er met de feestdagen op komst de handen vol aan. den zou zijn, maar dan moet dit onmiddellijk aan onze medische Mag de patiënt van de behande- dienst worden bericht, lend geneesheer buiten, doch nog Indien de patiënt, na zich aan bo niet werken, dan moet hij zich, venstaande voorschriften te heb- ook al heeft hij vanwege het bedrijf ben gehouden, buiten mag, dan nog geen bezoek gehad, zich ver- moet hij in ieder geval thuis zijn voegen op 't eerstvolgende spreek- van 12—13 uur, van 16—17 uur uur van de bedrijfsarts te Zaan- en na uur dam (ma., di., wo. en vr. te 11.00 Heeft de behandelend geneesheer tegen werkhervatting geen bezwa ren, dan moet het werk DIREKT hervat worden; men moet niet eerst bij de bedrijfsarts komen, waardoor een arbeidsdag verloren gaat die dus NIET wordt betaald. Wordt bepaald dat de patiënt het werk moet hervatten, dan is het nodig, dat hij zich aan deze beslis sing houdt, want anders kan o.a. intrekking van het ziekengeld hiervan het gevolg zijn. Mocht de patiënt zich op het voor geschreven tijdstip van werkher vatting niet tot werken in staat achten, dan moet hij zich opnieuw overeenkomstig de bovengenoem de voorschriften ziek melden. Wij maken U er nog op attent dat verplicht-verzekerden, die niet in geschreven zijn bij een ziekenfonds geen recht op ziekengelduitkering hebben.

Personeelsbladen | 1961 | | pagina 5