volle gang Cassière-wedstrijd in Hutspot, liaring en wittetirooil Leiden's ontzet" 75 snaai lierdaclit Feest in Arnhem, Drieslag Nieuwe funkiionaresse op voorlichtingsgebied 4 AH-FLITSEN Ook al bent u geen Leidenaar, ongetwijfeld zult u wel eens gehoord hebben van „Leidens ontzet". Een herinnering aan het einde van het beleg der Spanjaarden op drie oktober 1574. rein, waarbij men hem vaak even vraagt langs te komen om een bestelling op te ne men. Maar de kermisexploitanten heb ben er de slag van om zoiets uit- ;onderlijk ingewikkeld te maken. Het komt herhaaldelijk voor, dat Js de ene bestelling is afgeleverd, :en ander wagenbewoner er weer sen opgeeft. Zoiets kan dan wel :ens tot ongeveer veertig „ritjes" >er dag oplopen. ,Het verwarrendste is wel", be sluit de heer Jansen met een diepe zucht, „dat iedere bewoner daar .Vermeulen" of „Gerretsen" blijkt te heten!" Mocht U nog nooit de 3 oktober feesten hebben meegemaakt, dan past slechts één goede raad: Trek er volgend jaar al is het maar een avondje eens op uit om Leiden dan te bezoeken. U zult versteld staan van de gezellige drukte op de straten en van het feestelijke en knusse rumoer rond om de verlichte stalletjes langs de grachten. Bedrijfsleider Esters van filiaal Arnhem, Drieslag, vierde op zater dagavond 14 oktober j.l. zijn 25- jarig jubileum met zijn personeel. Uit het verslag dat wij over deze avond ontvingen is ons wel ge bleken dat het een gezellige en ge animeerde avond is geworden. Op muziek van de bandrecorder is er gedanst in de voor deze avond in gerichte danszaal. Tussen de be drijven door werd de jubilaris een zelfgemaakt feestlied toegezongen dat goed in de smaak viel. Na het nemen van enkele foto's was het reeds zondag geworden en ging een ieder met een voldaan gevoel huiswaarts. Een kleurige optocht in fascinerende oude klerderdrachten symboliseert Leidens' band met hef verleden. Op die dag voeren de water geuzen onder aanvoering van de heldhaftige Boisot met een gunstige wind in de zeilen de stad binnen om de totaal uitge hongerde en uitgeteerde inwo ners te overtuigen, dat het nu definitief afgelopen was met het ruim zeven weken durende Spaanse beleg. Na 387 jaar Op de plek waar eens de water geuzen het beleg van de stad doorbraken en de wanhopige be woners met hun bevrijders kennis maakten, staat thans de Vliet brug. Het feestcomité organiseer- Begin september is mevrouw M. van der Wal begonnen met haar taak op voorlichtingsge bied bij Albert Heijn te Zaan dam. Zij is speciaal belast met het mondelinge en schriftelijke contact met de Nederlandse huisvrouw en heeft daarnaast tot taak de pers behulpzaam te zijn bij het leggen van contac ten en het verkrijgen van infor maties. Voorts zullen de werkzaamheden van deze nieuwe functionaresse onder meer de navolgende onder werpen omvatten: interne voorlichting van het be drijf en het personeel, jubileumactiviteiten, medewerking aan Allerhande en Flitsen, de rol van gastvrouw tijdens be paalde bezoeken, de voorbereiding en het houden van causerieën. Mevrouw Van der Wal is voorheen onder meer werkzaam geweest als redactrice bij het Algemeen Dag blad te Rotterdam en diverse da mesbladen, terwijl zij de public relations voor diverse bedrijven op cosmetisch- en modegebied heeft behartigd en bekendheid verwierf door haar diverse radio-reportages op medisch en cosmetologisch ge bied. de dit jaar geheel volgens de over leveringen een reprise van de triomfantelijke geuzenintocht. Ge lijk 387 jaar geleden beleefden de inwoners van Leiden weer de glo rieuze „invasie" van de geuzen aan de overkant van de Vliet. En die honger kan Leiden blijk baar niet erg goed vergeten, want evenals in 1574 wordt er elk jaar aan meer dan tienduizend Leide- naren in het Waaggebouw haring en wittebrood gratis uitgedeeld. 75-jarig bestaan Dit jaar hebben ze daar in Leiden wel bijzonder veel plezier beleefd aan de aktiviteiten van de 3 okto- bef-vereniging. Zij bestaat thans 75 jaar. Natuurlijk moest deze extra herdenking gepaard gaan met buitengewoon feestelijke en bovenal afwisselende festiviteiten. Zo was er dit jaar een serieuze etalage-wedstrijd voor 300 Leidse winkeliers, een drietal taptoes met medewerking van de beroemdste nederlandse muziekkorpsen. Oud- Hollandse spelen voor de kinderen en een heus japans dagvuurwerk op de Rijn. Skelterwedstrijden en een enorm lunapark. Een nieuwe intocht van de hollandse watergeuzen en als hoofdschotel de jaarlijkse luister rijke optocht met tientallen praal wagens. Dit jaar „Het Landjuweel van 1596" geheten. 200 potten zure haring De schitterende praalwagens trok ken ook door de smalle maar ge zellige Haarlemmerstraat in het centrum van de stad. Daar be vindt zich hoe kan het ook an ders! een AH-filiaal. Bedrijfs leider J. v. Tienhoven had dit jaar speciaal voor deze feestdagen een „haring en wittebroodkraam" in de winkel gemaakt. Hoewel de zaak zelf op 3 oktober 's middags gesloten is, heeft het van die sluiting toch geen hinder die dag. Op 3 oktober werkt nie mand, en derhalve doet Leiden de dag er vóór zijn inkopen. Opval lend is dan wel, dat de stedelingen de historie op de voet volgen. Maar liefst 200 potten haring ver kocht deze zaak op één dag! „Als u denkt, dat iedereen beslist alleen haring eet heeft u het radicaal mis", zei de heer van Tienhoven ons. Eigenlijk eet men veel meer paling! Kijkt u maar eens tijdens de oktober feesten naar de vele palingkraampjes. En dat niet alleen. Al lijkt het nog wel wat vroeg voor de tijd van het jaar, toch is het hutspotdinerbij iedereen troef! De hele stad ruikt vierentwintig uur naar wortelen en uien, want alle huisgezinnen hebben deze maaltijd op het chauvinis tische 3 oktober-menu staan. Dus heus niet alleen haringen en witte brood!" Vermeulens en Gerretsens De eerste bediende van de Haarlemmerstraat J. J. Jan sen heeft het in die dagen al tijd bijzonder druk. Zoals bij vele grote stadsfeesten is er een kermis of lunapark opge steld. De heer Jansen passeert dan wel eens het kermister- Op 9 oktober j.l. is een wedstrijd gestart voor onze cassières, waaruit tenslotte de AH cassière van het jaar te voorschijn zal komen. Deze wedstrijd duurt tot 5 november en zal officieel besloten worden op 22 november in het feestgebouw „Bellevue" te Amsterdam, waar een cassière-dag wordt gehouden. Aan deze wedstrijd zijn diverse aantrekkelijke prijzen verbonden, die door onze cassières in de wacht gesleept kunnen worden. De eer ste selectie vindt plaats doordat van elke ZB of SM één cassière wordt uitgekozen om naar Am sterdam te komen. Deze keuze wordt verricht door een klanten jury, die alleen bij de bedrijfsleider bekend is. Deze jury bepaalt dus welke cas sière als vertegenwoordigster van het gehele team de eer van haar filiaal in Amsterdam mag komen verdedigen. De punten, waarop de cassières door de jury beoordeeld worden zijn: 1. Vriendelijkheid 2. Behulpzaamheid 3. Nauwkeurigheid 4. Snelheid Zoals U ziet zijn dit in grcte lijnen eisen waar iedere verkoopster of verkoper aan moet voldoen, hoe wel snelheid uiteraard bij een cas sière nog eens extra belangrijk is. In een van onze volgende num mers komen wij uitvoeriger op deze wedstrijd terug. Om U ech ter een indruk te geven hoe deze wedstrijd bij de cassières is ont vangen hebben wij met enkelen van hen een klein praatje ge maakt. Mejuffrouw M. Heinen van filiaal v. Baerlestraat te Amsterdam is reeds 2 jaar bij ons in dienst en vindt de funktie van cassière een prettig en veelzijdig beroep. De wedstrijd AH-Cassière van het jaar is een sportieve strijd met ge lijke kansen voor iedereen, aldus Mej. Heinen. De dames Heinen (l.) en Kempen. I Mej. Wassing (1.) en mevrouw Te Lintum. Mevrouw Verhaar-Zuidgeest uit Rijswijk kocht op 30 oktober in de ZB aan de Rijswijkse Lindenlaan de miljoenste AH-citroen van het jaar. Voor de gelukkige koopster was er een fraaie vruchtenpers, die haar werd aangeboden door chef Persoon. Op zijn beurt ontving de heer Persoon voor zichzelf en zijn echtgenote een bak fruit uit handen van adjunct-directeur Th. P. A. M. Ruijs van cle AH-Groothandel in Rotterdam. Voor ieder personeelslid bracht hij ter gelegenheid van de miljoenste citroen een „peul" mandarijnen mee. De dames Beetsma en De Groot Wij zijn nog even in Amsterdam gebleven en trokken naar filiaal August Allebéplein 12, waar wij spraken met Mej. Kempen, die se dert juli 1961 in dit filiaal als cas sière werkzaam is. De wedstrijd vindt ze geweldig, te meer omdat je in deze sportieve strijd met vol ledige inzet, je taak als gastvrouw in het filiaal geen moment ver geet. Van Amsterdam een hele sprong naar filiaal Hoensbroek waar Mej. E. Wassing enthousiast is over de opzet van de wedstrijd. Ze vertel de ons dat ze beslist niet heeft kunnen ontdekken wie van de vas te klanten in de jury is opgeno men. Hoewel ze zich met gepaste zelfkennis niet tot de kanshebbers rekent, vindt ze alleen het idee om aan deze wedstrijd te mogen mee doen al prettig. Ondanks de konkurrentie van haar kollega's blijft de onderlinge ver houding zeer goed en dat is dan ook de bedoeling. In filiaal Winterswijk, waar de cassières nog al eens met vreem de valuta te maken hebben gaf mevrouw J. te Bintum-Rouwer- dink te kennen dat ze de wedstrijd bijzonder leuk vindt. Ze zou dol graag naar Amsterdam gaan, maar zover is het nog niet, want haar kollega's zijn niet voor de poes. Ook zij heeft nog niet kun nen bespeuren wie in de jury heeft plaatsgenomen. Mejuffrouw R. Beetsma uit filiaal Sneek was met haar kollega's zeer enthousiast voor deze wedstrijd. Ze vonden het bijzonder spannend, te meer daar ze in iedere klant een jurylid zien. Mocht in dit filiaal een prijs vallen, dan zullen in elk geval de andere personeelsleden hun deel krijgen. Tenslotte hebben we gesproken met Mej. de Groot uit filiaal Utrecht, Handelstraat. Ze werkt hier nu ruim één jaar als cassière en verzekerde ons dat zij haar uiterste best zal doen om de reis naar Amsterdam te mogen maken. Ze vindt het een originele wed strijd, terwijl ook de prijzen zeer aanlokkelijk zijn. Evenals alle an dere dames zou ze bij het even tueel winnen van de 500,best weten wat ze er mee gaat doen. Tot zover dus de reacties van en kele deelneemsters. Nog een paar weken en de grote dag in Amster dam is aangebroken. Wij wensen alle cassières veel sukses en een sportieve strijd.

Personeelsbladen | 1961 | | pagina 4