De voorlopige inhouding Zó werkt i in de praktijk Hoe werkt en wat is Bridge INLEG VE Lbehorend bij 18ejaarg. No. 10 Oktober 1961 Voor 1940 behoefde de werkgever geen loonbelasting en zie kenfonds op het loon in mindering te brengen. Het bedongen loon werd zonder meer aan de arbeider uitbetaald en deze moest zelf zijn belasting en ziekenfonds betalen. Hei naadje van de kous Dit veroorzaakte heel vaak in de gezinnen zorgen en moeilijkheden. Het was daarom niet zo gek, dat de werkgevers werden ingescha keld bij de inning van deze twee noodzakelijke lasten. Het gaf de administratie wel enige verzwa ring. Bij de invoering van de werkloos heidswet, die behalve de te be talen premie een belastingvrije kompensatie meebracht, werd de berekening van de inhouding zeer ingewikkeld. Vast bedrag Verschillende bedrijven, waaron der ook het onze, gingen er toe over, de inhoudingen: loonbelas ting, ziekenfonds en werkloos heidswet-premie, plus de kompen satie werkloosheidswet, door mid del van een vast bedrag of per centage af te trekken. Ze noemden dit voorheffing, voor inhouding, voorlopige inhouding e.d. In overleg met de kontakt- kommissie kozen wij voor de weekloners de inhouding door mid del van een percentage. Wij konden deze procentuele in houding eveneens benutten voor de inhouding personeelsfonds I (voor ziekte, huwelijk, jubileum) j en voor de kontributie personeels vereniging. Bij de enige jaren later door de regering opgelegde verplichting ook de premie Algemene Ouder domswet (AOW) op het loon te korten, behoefden wij slechts het percentage te verhogen. Afronden Het zal duidelijk zijn, dat onze in houding niet precies op de cent af juist kon zijn. De loonbelasting-tabel klimt aan vankelijk met zulke kleine bedra gen op, dat wij niet met hele, maar met duizendsten percenten zouden moeten rekenen. Wij ron den daarom de inhouding naar bo ven af, zelfs zo veel, dat de kassier bij het vullen der loonzakjes als kleinste munteenheid guldens of rijksdaalders gebruikt. Voor eni ge afdelingen is de inhouding vol doende voor maximaal 5 over uren, terwijl wij ook de geringe premie voor de collectieve onge vallenverzekering er mee dekken. Uiteraard kunt U over een naar uw mening te hoge of te lage in houding altijd met de loonadmini stratie kontakt opnemen. Zoals reeds gezegd, houden wij in het algemeen iedere week iets te veel in. Eens per drie maanden, na afloop van ieder kwartaal, maakt de loonadministratie een berekening van de werkelijk te be talen bedragen. Het totaal hiervan wordt afge trokken van de opgetelde dertien weekinhoudingen en het verschil krijgt U in een apart zakje met een overzichtstrook, uitbetaald. Het kan echter ondanks onze voorzorgen wel eens voorkomen dat de inhoudingen te laag zijn geweest en men terug moet be talen. Niet rennen U behoeft dan niet meteen met uw portemonnaie komen aanren nen om af te rekenen. In zo'n ge val verhogen wij het inhoudings percentage zodanig dat in het te kort van 't afgelopen en het even tueel volgende kwartaal wordt in gehaald. Voorzover U zelf geen loonbelas tingtabel bezit, kunt U altijd te recht bij Uw afdelingschef, die over een tabel beschikt en boven dien op de afdeling personeels zaken en afd. loonadministratie, waar ook verdere vragen over bo venstaand onderwerp kunnen wor den beantwoord. Op 25 september ontvingen we een 24-tal leden van de Bridge club „Z.B.C." uit Zaandam. Het werd een gezellige avond, die ech ter een slecht wedstrijd-resultaat bracht. Hoewel we van te voren echt wel met een nederlaag rekening hiel den, werd deze toch groter dan door ieder werd verwacht. De ploeg in z'n geheel faalde to taal. Dit zal ons echter niet af schrikken om door te gaan met wedstrijden tegen andere clubs, deze wedstrijd-ervaring moet nu eenmaal geleerd worden. Maandag 2 oktober startte onze onderlinge club-competitie. Twee aanloopavonden hebben ons alle maal weer in de sfeer gebracht, en deze werd afgewisseld door een vlaggen-drive ter gelegenheid van ons 10-jarig bestaan. Deze sobere herdenking is bij onze mensen wel in de smaak gevallen. Er is de laatste tijd door enkelen de klacht geuit, dat zij bij ons systeem moeilijk kunnen zien, waar zij iedere week aan toe zijn. u krijgt 20 oktober a.s. de afreke- het derde kwartaal uitgekeerde ning voorlopige inhouding 3e ziekengeld. kwartaal. Op cle kwartaal-tabel A.O.W. en Voor de rekenaars onder U, ver- loonbelasting zoekt U nu tellen wij U hoe uzelf de afreke- „p fiscaalloon horende ning kunt kontroleren. ,en A-W.W.-bedrag op. TT t j t (De tabel is bij uw chef of op de ?TStaatJe? afdeline Personeelszaken te raad- van week 27 (8 juli) tot en met pieo-en) week 39 (30 september). De op- Blj de afrekenstrook treft U dit getelde brutoloonbedragen (zonder reisgeld) zijn de cijfers die U vindt in kolom 5 van de afrekening- strook. Het totaal van de voorlopige in houding staat in kolom 14. De kolom verzekeringsplichtig loon, sociale verzekering (8): aan in kolom 6. Loonbelasting De loonbelasting is iets minder eenvoudig. Dit komt door het in dit kwartaal betaalde vakantie geld, waarvoor, als dit voordeliger is, andere tarieven mogen worden het bedrag van de kolom fiscaal gebruikt, loon (5) verminderd met het in De loonbelastingtabel is n.l. sterk progressief. Hoe hoger het loon wordt, des te zwaarder wordt de belastingdruk. Bij wekelijkse inhouding van het juiste belastingbedrag zou een en kele week met hoger loon, door b.v. overwerk, van dit extra inkomen onevenredig hoger belasting eisen. Door onze werkwijze worden de hoge overwerkweken als het ware uitgesmeerd over 't gehele kwar taal. Dit bespaart U meestal be lasting. Wal verder te doen Eerst vermindert U het fiscaal loon met het vakantiegeld. Wij be doelen hiermee de 4 niet het loon over de vakantieweek. Bij dit gevonden bedrag zoekt U op de tabel in de kolom van uw belastinggroep de loonbelasting op (Dit bedrag noemt U A). Uw be lastinggroep staat op de loon- strook. De enkele werknemers met aftrek wegens zware lasten of wegens studerende kinderen moeten eerst het loonbedrag zonder vakantie geld verminderen met 13 maal hun weekaftrek. Ook dit staat op uw afreken strook. Het belastingtarief voor het va kantiegeld is in groep I 14.7 in groep II 11%; groep mi 7.3%- groep III- 3.6 groep IEP 1.8 groep III' enz. 0 (Het gevon den bedrag noemt UB). Op de strook vindt U in kolom 7 het totaal van de bedragen A en B. De sociale premie in kolom 9 is 2.8 van het bedrag in kolom 8. De bijdrage personeelfonds is 14 van het brutoloon met een maximum van 0,25 per week. De contributie van de personeels vereniging is eveneens 14 de hoogste inhouding hierbij is echter 0,20 per week. In het derde kwartaal verhogen wij de inhouding personeelsvereni ging met 0,50 als bijdrage voor het Koningin Wilhelmina Fonds voor de Kankerbestrijding. De rest van de afrekeningsstrook spreekt voor zichzelf.

Personeelsbladen | 1961 | | pagina 5