1 Bartelson bezoekt Boodschappen doen bij Uncle Sam Amerikaanse ervaringen van drs C. Brevoord Mej. Hajema 772 jaar in dienst Kaarten en biljarten ^\1(daÏÏkÖ^ Nieuwe funktionaresse op voorlichtingsgebied Drs Caarls in dienst Zo starten wij maar, nu de R in de maand is gekomen, met een vrolijk begin. Want ook de winter maanden kunnen erg gezellig zijn. Dan willen wij nog melden dat wij voor ons fonds van de Nederl. Chr. Vrouwenbond uit Woerden mochten ontvangen 10,en van de Rotterdamse Tram 5,Wij ontvingen van nog twee vereni gingen 10,en 5,Hiervoor zeggen wij heel hartelijk dank. Wij hebben twee nieuwe mevrouw tjes in ons midden en wel mej. N. A. Hottentot van de B.B. en mej. G. Slinger van de S.B. 3. Mej. G. Boellaard van de V.A. is ook in tussen mevrouw geworden. Wij wensen U allen veel geluk in dit samenzijn en hopen dat de gezond heid in ruime mate uw deel mag zijn. Mej. W. Ebell (Linnenk.) heeft zich verloofd met de heer B. En gel. Onze felicitatie met dit pret tige gebeuren. Bij de fam. M. Groen (C.F.) werd een dochter geboren, onze felici tatie. Het jubileum van de heer B. Gruijs (40 jaar in dienst) is niet onge merkt voorbij gegaan, want het ging er 's avonds erg gezellig aan toe. Hij heeft dus een mooie af sluiting van deze dag gehad. Op 10 okt. vierde mevr. C. A. de Haas (K.B.) haar 71/2-jarig zaken- jubileum. De heer en mevrouw Jongens zijn 15 oktober 25 jaar getrouwd, De heer en mevrouw Stijf, gepensioneerd, zijn 27 okt. 40 jaar getrouwd. Wij wensen deze feestgangers een heel prettige dag toe temidden van hun familie en wij hopen dat U nog vele jaren voor elkaar gespaard mag blij ven in de beste gezondheid. Wat onze zieken betreft mogen wij niet ontevreden zijn. De heer J. Lagrand loopt nog steeds in loopgips wat natuurlijk niet ge makkelijk is, want dat spul is loodzwaar. Mej. Truus Groothues- heitkamp is ook nog steeds we gens ziekte thuis; wij hopen voor haar dat de gezondheid weer spoe dig geheel mag terugkeren. Ook mej. H. Hilken die al geruime tijd wegens ziekte thuis is, wensen we het allerbeste. De heer P. Kop (C.F.) ligt nog steeds in het St. Jan Ziekenhuis. De heer Bakker (C.F.) had 't ongeluk om van een trap te vallen met het schoonma ken van een lamp en kwam zo on gelukkig terecht, dat hij in de St. Jan moest worden opgenomen. Na de aanrijding die de heer P. Schaap gehad heeft, gaat het ge lukkig weer; de vingers genezen goed, dus hoopt hij weer gauw het werk te hervatten. De heer M. Bergh van het C.M. is nu opge nomen in een rusthuis, en wij ho pen dat de algehele rust hem de gezondheid weer terug mag geven en daarom Berg, het allerbeste namens ons allen. De heer B. W. van Kooten (K.B.) is gelukkig weer thuis uit het zie kenhuis om op te knappen. De heer Stam (K.B.) moest ook enige we ken rust houden en nu maar af wachten wat of de specialist zal zeggen. Met de heer H. Kroes is het nog 't zelfde, rust en nog eens rust, en dan na verloop van een paar maanden zal de dokter zien hoe het er mee staat. Dus Henk, houdt goede moed. Zo zijn er in vele gezinnen nog moeilijkheden die nu niet altijd zo prettig zijn en daarom kan men de gezondheid niet genoeg waar deren en blij zijn als men zijn da gelijkse arbeid kan doen. De heer S. Roolker (K.B.) is van een machine gevallen, maar ge lukkig loopt alles nog al mee. Onze Spaanse vriend de heer E. de Fez-Prombrol (L.F.) is ook al 'n paar weken wegens ziekte thuis en wij wensen hem een spoedig herstel toe. De heer F. Konings (W.K.) is weer aan de arbeid gegaan. De aardappelen voor de gepensio neerden komen ook dit jaar weer, zo gauw de goede te koop zijn, ontvangt U ze weer thuis. Mevr. Capelleveen is voor 'n week naar Valkenburg geweest met prachtig weer, uitgaande van de Reuma-vereniging, dus een mooie vakantie. Gelukkig dat al deze mooie instellingen bestaan, dus kan U tevens zien waar Uw geld blijft voor dit goede doel. Zo wil ik dan weer eindigen met de wens voor onze zieken: spoe dige beterschap! Op woensdagavond 20 september jl. heeft drs. C. Brevoord controller van het kruideniersbedrijf voor genodigden en afdelingschefs van het hoofdkantoor een inleiding gehouden over zijn reis naar Amerika, waar hij ca. 3 maanden was om de moge lijkheden te bestuderen van het automatiseren van de admini stratie, door middel van een z.g. .computer", een volautoma tische electronische administratie „machine". Hij was daar als gast van een slist goede maatschappij die als zeer voor- merkartikelen aanstaand bekend staat op het ge- j van allerlei bied van de ontwikkeling van dit aard en ver soort apparatuur en later om kocht deze arti- een en ander in de praktijk te zien kelen voor aan- van verschillende grote Ameri- merkelijk lage- kaanse kruideniersbedrijven. re prijs dan het De heer Brevoord begon met de zelfde artikel in ontwikkeling van het kruideniers- een warenhuis bedrijf in het algemeen te schet- kostte, sen. In 1900 nog de gewone be- Men kon dit dieningszaken, ca. 1925 de eerste doen, omdat zelfbedieningszaken, spoedig over- personeel praktisch niet nodig gaand naar de zg. supermarkets was. en de grote bloei hiervan tussen Kocht iemand een wasmachine, de jaren 19301950. heel goed, probeer maar uit te 1V-if«>iiliiii-#«>ii knobbelen hoe het apparaat werkt, M.iriinmxt u zic m&ar dat je hem in de iCar„ Aan de andere kant waren er de krijgt, maar eerst even betalen, warenhuizen, die vooral in de Toch kwamen al dit soort zaken jaren van de grote crisis een 0p de duur jn moeilijkheden en ontwikkeling doormaakten tot de wel door een al weer echt ame- z.g. „discount houses", dus de za- rikaans probleem een pro ken met de grote kortingen. Deze 5ieem dat overigens in West-Eu- zaken hadden een geheel eigen ropa ook al de kop opsteekt en wezen amerikaans karakter, waarmede wij daarom met de ont- Aan service werd totaal niets ge daan en aan het pousseren van de artikelen nog minder. Men huur de b.v. een oude leegstaande fa briek, „stampte" deze vol met be- Op maandag 25 september j.l. was mej. J. E. Hajema 7% jaar in onze dienst. Zij begon haar loopbaan in de avonduren van 6.00 10.00 uur bij chef R. Dop in de blikwasserij. Sinds deze afdeling opgeheven werd, door invoering van kleinverpakkin- gen, kreeg zij een plaatsje in de KB. Bij afwezigheid van Ir. W. A. Eg- gers sprak de heer P. C. Vink haar namens de direktie toe, waarbij haar een polshorloge met inscriptie werd overhandigd. Mej. Hajema is de eerste „avonddame" die haar 7(4-jarig jubileum viert. Na de heer Vink werd zij toege sproken door de chef van de K.B., de heer A. Castelein. Namens de avonddames ontving zij uit han den van de dames F. de Haan-van Maasdam en N. Zwikker-Verburg, een schemerlampje en bloemen. De heer E. Mulder verraste haar eveneens met bloemen. Tevens ontving de jubilaresse bloemen van de afdeling personeelszaken, overhandigd door Mej. G. Meijn. Namens het Personeelfonds ont ving zij een enveloppe met inhoud. Mej. Hajema kwam in 1950 met haar moeder en 3 broers uit Indo nesië naar Nederland in een pen sion te Bergen. Later kreeg haar moeder, die bij het jubileum ook aanwezig was, een huis toegewe zen in Zaandam. Mej. Hajema heeft altijd bij haar moeder in 't huishouden gewerkt. Zij voelt zich natuurlijk best bij Albert Heijn thuis en doet haar werk, onverschillig wat, altijd met plezier. Wij hopen dat zij nog vele jaren met dezelfde opgewektheid haar werkzaamheden zal kunnen doen. wikkeling van ons bedrijf reke ning moeten gaan houden n.l. het parkeerprobleem. Shopping Centers Zo ontstonden en dit gaat beslist ten kos te van vestigin gen in de ste den op stra tegische punten tussen de grote steden de zg. „shopping centers", een uitdruk king die U beslist niet meer vreemd in de oren zal klin ken. Zo'n shopping center biedt parkeerruimte voor duizenden auto's tot 10.000 toe en zo gek kan men niet denken of het is er wel te koop. Het assortiment bedraagt ca. 50.000 artikelen, dit zegt wel genoeg. De „grote jongens" tellen hun jaaromzetten dan ook niet in mil- lioenen, doch in milliarden, het geen overigens te begrijpen is als U bedenkt dat de grootste, ,,A. P.", 4300 filialen heeft, Safeway heeft er 2000 en Kroger 1100. Van A. P. is interessant te we ten, dat dit bedrijf eerst niets van Supermarkets wilde weten, men geloofde er niet in. Toen het roer werd omgegooid, bestonden deze mensen het om in 2 jaar tijd een aantal van 1000 supermarkets te openen, met andere woorden, 2 jaar lang, werden per 2 dagen, drie nieuwe winkels geopend. Juist zoals bij ons bedrijf het ge val is, worden deze filialen ook voor een deel bevoorraad uit eigen Ontspanningsvereniging A.H. De clubavonden van de ontspan ningsvereniging op donderdag van 7.0010.30 uur in het O.G. zijn wederom begonnen. Er kan naar hartelust gekaart en gebiljart worden. Zij die alsnog lid wensen te wor den kunnen zich op genoemde avonden aanmelden bij het be stuur. De kosten van het lidmaatschap zijn 0,65 per maand. De heer P. C. Vink wenst mej. Hajema geluk en overhandigt haar een polshorloge. produktiebedrijven, door middel van eigen vervoer. Dit laatste weer amerikaans, de trailer brengt een oplegger, laat die staan, neemt de lege oplegger van de vorige dag mee, enz. Xiet ..zo maar" Nu moet U overigens weer niet denken, dat de klanten „zo maar" komen. Er worden in Amerika grote bedragen voor reklame uit gegeven, welke reklame men in 3 soorten kan onderverdelen. Ten eerste in Advertenties en folders zoals wij die gewend zijn. Ten 2e door het uitgeven van gratis spaarzegels, die in boekjes worden geplakt. Men kent hier 't systeem van verschillende branches in één kombinatie. Gaat men dus bij een bepaalde maatschappijbenzine tanken, meubelen kopen, kleren aanschaffen enz., doch steeds bij een aangesloten firma, dan krijgt men zegels. Met een boekje of een aantal boekjes gaat men naar een aangegeven warenhuis en haalt zonder meer het gewenste cadeau \veg. En nu moet U niet denken dat dit alleen maar „cadeautjes" zijn. U kunt b.v. een tafeltennis spel sparen. Maar ook een slaap kamerameublement of een luxe wagen 1961. U ziet dus wel dat ze met de zegeltjes in Amerika wel even „driftig" zijn geweest. Voor de derde 1 manier van re- klame maken gebruikt men dan het medi um televisie. Nu jage bruikt, beter is te zeggen misbruikt. Het is werke lijk ongelofelijk althans voor niet-amerikanen hoe met dit soort reklame wordt omgespron gen. De heer Brevoord vertelde, dat een op zich heel aardige film die een uur duurde, 2% uur nodig had om tot het eind te komen, om dat om de haverklap een meneer kwam vertellen dat de „noem maar" tand pasta toch zo geweldig was en de „zeg maar" aspirine toch zo best, i Net zo lang tot een normaal mens zich voor neemt om nooit zijn tanden meer te poetsen en alleen al van die meneer zo ziek wordt dat de as pirine nodig is. Maar nogmaals Amerika stapt er prompt in en een zaak van enige omvang is gewoonweg verplicht hieraan mee te doen. Uitgekookt Nog veel meer interessante din gen wist de heer Brevoord te ver tellen; de buitengewoon „uitge kookte manier" waarop de be drijfsleider bestelt bij het hoofd- kantoor; waarom grote magazijn ruimten eigenlijk alleen in nood gevallen worden gebruikt; het feit dat de stadswarenhuizen en win kels halve steden lieten afbreken voor parkeerruimte, doch voor niets, omdat het shopping center het pleit toch al gewonnen heeft, enz. enz. Als laatste deel van zijn inleiding gaf de heer Brevoord aan dat de administratieve werkzaamheden met de grote vlucht van het krui deniersbedrijf gelijke tred hebben gehouden en dat men in dit op zicht dus ook nieuwe wegen moest vinden en reeds heeft gevonden, hoewel deze ontwikkeling nog lang niet op het eindpunt is ge komen. Hij stelde zich daarom voor mede in verband met het feit dat ook ons bedrijf de administratie onherroepelijk zal moeten auto matiseren in de komende win ter voor hen die in de toekomst hiermee te maken zullen hebben en de afdelingschefs, enige lezin gen te organiseren, waarin dui delijk zal worden uiteengezet wat een en ander inhoudt en welke rol de computer hierin nu wel zal spelen. Met een dank woord van de heer G. Hoorn werd deze wel zeer interessan te avond beslo ten. NOEM MAAR AH-FLITSEN 4 (E MAAR Begin september is mevrouw M. van der Wal begonnen met haar taak op voorlichtingsge bied bij Albert Heijn te Zaan dam. Zij is speciaal belast met het mondelinge en schriftelijke contact met de Nederlandse huisvrouw en heeft daarnaast tot taak de pers behulpzaam te zijn bij het leggen van contac ten en het verkrijgen van infor maties. Voorts zullen de werkzaamheden van deze nieuwe functionaresse onder meer de navolgende onder werpen omvatten: interne voorlichting van het be drijf en het personeel, jubileumactiviteiten, medewerking aan Allerhande en Flitsen, de rol van gastvrouw tijdens be paalde bezoeken, de voorbereiding en het houden van causerieën. Mevrouw Van der Wal is voorheen onder meer werkzaam geweest als redactrice bij het Algemeen Dag blad te Rotterdam en diverse da mesbladen, terwijl zij de public relations voor diverse bedrijven op cosmetisch- en modegebied heeft behartigd en bekendheid verwierf door haar diverse radio-reportages op medisch en cosmetologisch ge bied. Op L augustus j.l. kwam in dienst in de produktiebedrijven drs L. H. CAARLS. De heer Caarls zal als staflid zich speciaal gaan bezighouden met het geven van adviezen ten aan zien van de verkoopproblemen die de P.B. betreffen. Het gaat hier i om werkzaam- I heden die, meer I dan in het ver leden mogelijk was, zullen wor den gecoördi neerd en syste matisch aange pakt, zoals de bepaling van het assorti ment, het ter hand nemen van de produktie van nieuwe artikelen en eventueel het zoeken naar nieuwe afzetkanalen. De adviezen kunnen zich ook uit strekken over b.v. de kwaliteit van de te produceren artikelen, over de wijze van verpakken, de prijs stelling en eventueel te voeren akties. Een en ander zal geschieden in nauw overleg met de inkoop- en verkoopsektor van het kruideniers- bedrijf. Voorheen werkte de nieuwe funk- tionaris, die in 1955 zijn doctoraal economie aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam deed, bij de K.L.M. op het planbureau vluchtproduktie en bij Werkspoor N.V. als chef de bureau. f 15 25.- voor kerk Dinsdagavond 12 september j.l. is aan een groep dames, die ter fi nanciering van de bouw van een R.K.-kerk in de Vijfhoek bij A.H. 3 maanden hadden gewerkt, hun loon uitbetaald. Dit geschiedde in de vorm van een cheque ad 1.525,die door de Zeereerwaarde heer J. J. A. v. d. Zalm, pastoor van de parochie, dankbaar werd aangenomen. Het gezelschap luisterde geïnte resseerd naar een voordracht van de heer J. W. Hekkert over de be reiding van chocoladeprodukten. Een tweetal films besloot deze ge zellige bijeenkomst.

Personeelsbladen | 1961 | | pagina 4