Arnhem, Drieslag, vierde feest Vuilnisman in hart en nieren Enkele vluchtige indrukken uit Biak j6 104 Bed. W. Hoogendoorn 22-10 593 Mej. M. A. P. Daems 22-10 528 B.L. B. Hey stek 29-10 De soldaat T. Lolkema, de schrijver van dit artikel, en zijn collega, de sld. H. Busman, controleren hier het wasgoed in de linnenkamer. Biak, 26 augustus 1961 Door de scheepsomroep-installatie knettert de stem van de wachtcommandant, die op prettige, maar besliste toon aankon digt, dat hij ons een Goede morgen" wenst en tevens de juiste datum aangeeft. Bovendien en dat met een zeker sarcasme vertelt hij dat het reeds kwart voor zes is, dus de hoogste tijd om op te staan. Op dat punt ben ik het helemaal niet met hem eens en bewijs dat door me nog eens lekker om te draaien. waar. Ik zal U uit de droom hel pen. Ik ben n.l. in militaire dienst bij de Koninklijke Luchtmacht en met de boot, welke nu als lege ringsschip dienst doet, zijn wij ook uit Nederland vertrokken naar Biak, een eiland behorende bij Ne derlands Nieuw-Guinea. Het toeval wil, dat op deze boot ook een wasserij aanwezig waar de was voor alle luchtmacht schema, en weer anderen gaan wat sporten, 's Avonds na het eten gaat iedereen zijn eigen gang. Meerdere malen per week is er film aan boord. Meestal oude films, maar als je hier een tijdje zit, ga je die zelfs mooi vinden. In de kota, het stadje Biak, zijn wat Chinese toko's en wat eethuis jes. Zelfs zijn er een paar biosco pen. Deze zijn gelijk met de „wes terse beschaving" hier geïmpor teerd. In het marinekamp, niet ver van onze steiger, is een open lucht bioscoop, waar het in de avondkoelte heerlijk is om naar een film te kijken. Met de Papoea-bevolking kunnen we heel goed opschieten. Vooral de Biak-Papoea is leergierig. Zij worden dan ook veelal, na een op leiding, over heel Nieuw-Guinea uitgezonden. Dit mede door het feit, dat zij een zeker overwicht hebben op hun rasgenoten. Zij hebben een opvallend goed ge voel voor techniek, al ligt hun werktempo ver beneden dat van de Europeaan. Maar dat is niet verwonderlijk. Ten eerste is het helemaal niet goed om in dit hete klimaat vlug te werken en ten tweede wordt van hen in een zeer korte tijd datgene verlangd, waar de Europeanen eeuwen over heb ben gedaan. Ik kan daar alleen maar diepe bewondering voor heb ben. Deze mensen zijn zó ver- Dan komt de Sergeant van de week aan m'n sponde met thee en beschuit of potlood en papier. Meestal het laatste. Met een nog zoete droom in mijn achterhoofd sleep ik mij naar de wasgelegen heden, teneinde met twee vingers de slaap uit m'n ogen te verwij deren. Dan razend snel aankleden en vlug naar de eetzaal om niet de hond in de pot te vinden. Na het derde kopje thee begin ik wat „bij" te komen. En zo verdwijnt een ieder naar zijn werk. Na deze korte inleiding zult U waarschijnlijk de mening zijn toe gedaan, dat hier sprake moet zijn van een verhaal wat zich afspeelt bij een onderdeel van de Marine of Koopvaardij. Niets is minder 620 en 5- 9: 6- 9: 7- 9: Indien U mei de boot Fak-Fak nadert heelt U een prachtig gezicht op dit plaatsje. trouwd met ieder nieuw snufje op technisch gebied. Als voorbeeld moge misschien het volgende dienen: Toen de Lucht macht op Biak kwam, gingen er ook straaljagers vliegen. U weet zelf wel wat voor angstaanjagen de geluiden deze vliegtuigen ma ken. Toen de Biakkers dit de eer ste keer hoorden, vluchtten ze al lemaal in hun huizen, maar na een paar dagen was dit geluid voor hen een gewone zaak. Men stond eveneens versteld toen de Luchtmacht ging zweefvliegen. Dat was toch onmogelijk, om zon der geluid te maken in de lucht te zweven, dat kon alleen een vo- 24- 8: M. v. Langen, fil. W. Schinkel 25- 8: J. F. Houthuys, fil 619 en J. C. v. Tiel 26- 8: J. H. v. d. Beid, fil. 53 en J. J. Ridder 29- 8: Til. v. Pelt, fil. 546 en H. Vlaanderen 31- 8: G. Th. Sclieelings, fil. 703 en Th. M. Hurkmans A. K. Boer, fil. 276 en J. W. H. Vunderink J. Collaris, fil. 513 en J. v. Sprakelaar v. Nieuwenhuizen, fil. 636 en G. de Leeuw R. Haak, fil. 532 en P. van der Ree S. Prins, fil. 640 en G. Bo- deweg Dorp, fil. 505 en F. Landsman 7-9: T. Veenstra, fil. 639 en L. de Jong 9-9: S. A. A. Korsman, fil. 550 en T. Ruyg C. K. Kruit, fil. 597 en M. Stok 14- 9: P. Verhoeven, fil 703 en R. v. Haaster 14- 9: L. Vinke, fil. 114 en S. Dieleman 14- 9: W. Boon, fil 538 en E. Ko per 15- 9: A. v. d. Heyden, fil. 128 en B. v. Klink K. Dorsman, fil. 702 en K. Sterkenburg 20- 9: J. Korenian, fil. 52 en J. Groenendaal 22- 9: W. v. Roon, fil. 635 en J. C. Marijt 22- 9: J. Aarten, fil. 227 en N. v. d. Voet A. Kok, fil. 544 en N. Ede- lenbos N. Kuin, res. chef en R. Kramer Th. Schiffers, fil. 594 en H. Born Smelt, fil. 529 en D. Methorst, fil. 110 A. Hafkamp, fil. 49 en B. Harmsen 6-10: L. Tillie, fil. 161 en L. Bak militairen op Biak wordt gedaan. Het is in deze wasserij waar ik nu een groot deel van mijn dienst tijd doorbreng. Het is een bijzon der warm baantje, vooral hier in de tropen, maar zoals alles, went ook dit na verloop van tijd. De wasserij is gesplitst in twee delen, de eigenlijke wasinrichting en de perserij. In de eerste pleeg ik mij verdienstelijk te maken. Iedereen moet de was, die hij in levert, genummerd hebben, en het frappante is nu, dat ik de meeste mensen niet van naam, maar wel van wasnummer ken. Wij werken meestal in twee ploegen, zodat we aan de militairen twee keer per week schoon wasgoed kunnen af leveren. Als ik 's morgens gewerkt heb, is mijn dienst om 13.00 uur afgelo pen. Daarna gauw naar de eetzaal om achter de rijstmaaltijd te krui pen. Deze bestaat doorgaans uit droge witte rijst, wat groente, uien en gebakken marinier, dat is een niet te definiëren vleesmen gelmoesje. Daarbij krijgen we dan nog een katjansausje, sambal en ketjap. Soms ook wat kroepoek. Voorwaar een meesterlijk eten. 's Middags is er van 14 tot 16 uur rust aan boord. De één gaat wat slapen, de ander zwemmen en een derde gaat liggen zonnebaden, het z.g. bijwerken van zijn kleuren- 13- Ook deze Waiparikrijgers op oorlogspad zijn onderdanen van ons koninkrijk. Ze leven echter niet in de omgeving van Biak maar in het binnenland nabij de bekende Baliem-vallei. Fil. 559 Bed. Th. Janssen 1-10 165 Mevr. C. M. v. d. Corput- v. Rijsberg 1-10 627 Bed. A. H. Zeen 15-10 513 Bed. H. Zandstra 15-10 536 Bed. J. Schouwenaar 15-10 104 Bed. W. 16- 27- 27 -9 4-10: 4-10: Bedrijfsleider B. A. J. Esters herdacht op 5 oktober j.l. het feit dat hij 25 jaar onze dienst trad. Hier ziet U de jubilaris en zijn gasten voor het geleden i filiaal. Zover zullen velen van ons het hun hele leven niet brengen, want uiteindelijk hebben de meesten van ons hun beroep reeds gekozen maar vuilnisman zijn is eigenlijk voor ons allen een morele neven taak. Wist U dat? Tegen deze neventaak wordt van bedrijfszijde geen bezwaar ge maakt, want wij bedoelen hier de taak die wij allen hebben, n.l. het schoonhouden van wegen, straten enz. Momenteel wordt een landelijke aktie gevoerd tegen de vervuiling van dorpen en steden waarvoor via radio en televisie reeds veel aandacht werd gevraagd. Aan het verzoek van het Centraal Propa- I ganda Depot van deze aktie om een plaatsje in Flitsen in te rui men willen wij gaarne voldoen, hoewel ons dit haast overbodig lijkt. A.H. medewerkers en medewerk sters weten toch immers van na ture wat „opgeruimd staat net jes" betekent! Iedere dag opnieuw moeten wij immers gezamenlijk de winkel, het magazijn enz. schoon houden. Toch zijn er nog steeds magazij nen, koffiekopjes, vloeren in kan tines, trottoirs, rondom de zaak, dieenfin U weet het wel, en wie de schoen past trekke hem aan. Voor hen willen wij daarom nog eens die drie woorden herhalen: nl. „Opgeruimd staat netjes!" gel. Men was er binnen zeer korte tijd mee vertrouwd. Ik ben er niet zo zeker van of Floris de Vijfde dit na een paar keer ook zo ge woon had gevonden. Natuurlijk is met deze „westerse beschaving" ook veel narigheid meegekomen. Zo hebben zij ook reeds kunnen ondervinden wat de uitwerking is van het overmatig gebruik van sterke drank. In bijna ieder kampong-huisje, dat op het lichtnet is aangesloten, staat 's avonds een knots van een radio als bezeten te brallen. Men is ook gek op bromfietsen met veel glinsterwerk. Het nozem- dom begint ook hier zijn kop op te steken, maar niet zozeer bij de Papoea-jeugd. Kuituur is hier bij zonder schaars. De Papoea heeft, in tegenstelling tot de andere oos terse landen, geen eeuwenlange kunstuiting achter zich staan. De kunstvoorwerpen die men hier dan ook kan kopen zijn grotendeels uit Japan geïmporteerd, zien er goed koop uit maar zijn schrikbarend duur. De verhalen doen de ronde, dat de Biakkers vroeger zeerove rij hebben bedreven. Landbouw wordt op Biak weinig uitgeoefend. De bodemgesteld heid leent zich daar ook niet al te best voor. Van gouvernements- wege wordt veel gedaan om de bevolking het bewerken van de grond bij te brengen. Daarvoor heeft men proeftuinen aangelegd op een vruchtbaar stuk land, waar de bodem bestaat uit vette, rode Daar worden proeven ge nomen met diverse soorten gewas sen. Koffie- en cacao-plantjes staan zich te verdringen, omdat er geen afname is in Biak. De ouders en voorouders hebben deze plan ten nooit op hun velden gehad, dus waarom zouden zij het dan wel doen? Maar ook dit moet de tijd leren. Dit waren dan zo in het kort eni ge indrukken van Biak. Als men oog wil hebben voor de tropen- pracht, dan is die ook hier te vin den, maar ga het niet vergelijken met het voormalige Nederlands- Indië, want dan komt U bedrogen uit. T. LOLKEMA. Fil. 616 Bed. H. M. A. Beeris 2-10 511 Mej. W. H. M. de Groot 4-10 134 Bed. E. G. Faasse 5-10 110 Mej. M. Knuist 5-10 707 Mej. S. G. M. Haarsma 5-10 702 Mej. A. C. A. Verdonk 5-10 7703 Mej. N. de Boer 5-10 616 Bed. A. L. Vries 10-10 707 Mej. J.C. de Wit 12-10 612 Mej. M. H. P. Spee 12-10 569 Mej. H. T. Sprengeman 14-10 614 Mej. H. G. M. Jansen 15-10 634 Mej. M. S. M. Kom 19-10 252 Bed. C. de Vos 19-10 126 Bed. A. A. P. Vilder 19-10 212 Mej. C. E. C. Gee- rinkx 19-10 546 Mevr. E. Munstra- v. Dijk 19-10 195 Mej. P. W. Kersten 21-10 522 Bed. J. Vestering 22-10 650 Bed. G. v. Dntenen 25-10 705 Mej. J. M. Klopstra 26-10 705 Bed. J.C. v. Kleij 26-10 02 Slager J. Maan 26-10 502 Mej. G. B. Daniels 26-10 557 Mej. G. J. Rijnders 26-10 125 Mej. H. S. Zwart 27-10 227 Bed. G. Schot 31-10 653 Bed. M. M. J. v. d. Lubbe 31-10 Een brief van collega T. Lolkema uif Nieuw-Guinea

Personeelsbladen | 1961 | | pagina 4