Zó werkt de divisie in de praktijk Ervaring van «le eerste ÏO maanden AH-FLITSEN 3 DE KOPEREN SUIKERSCHEP op het bureau van de divisie leider van Amsterdam is meer dan een fraaie asbak. Hij is een symbool van het vak dat hier bedreven wordt, van het kruide niersvak. Als verdwijnend stuk gereedschap past hij ook slechts als symbool in dit kantoor, waarin niets op het verleden, maar alles op de toekomst is afgestemd. naar voren. Daar kunnen wij nu diep induiken en de cijfers wijzen uit, dat dit met veel sukses gebeurt ook". Zitten er naar het oordeel van de heer Van Rooij ook voor bedrijfs leiders en personeel voordelen in de nieuwe organisatie Uit het antwoord blijkt van wel. Vroeger was er vaak moeilijk kontakt te krijgen, nu is er het kantoor dat altijd bemand is. De sekretaresse weet iedereen altijd te vinden en kan dus zonodig direkt kontakt opnemen met iedere specialist. Be slissingen worden dan ook snel genomen. Voor speciale problemen gaat de specialist, wiens terrein het be treft, naar de winkel om ter plaat se met de bedrijfsleider de zaak tot een oplossing te brengen. Ook in andere zin is er meer kon takt, n.l. in de vorm van vergade ringen, waarin over uiteenlopende onderwerpen overleg gepleegd wordt. De heer P. J. van Rooij. Bij ons bezoek aan liet kantoor aan de Herengracht behoefden wij ons niet af te vragen, of er veel te doen is. Wij troffen de divisie leider, de heer P. J. van Rooij, op zijn kamer in druk gesprek met de verkoopleider, de heer L. M. de Haas. In het grote kantoor be manden de sekretaresse, Mej. T. C. Smit en de personeelschef, de lieer W. J. Appel, de beide tele foons. „Ik heb erg tegen deze baan opge zien," zegt de heer van Rooij, „niet zoveer vanwege het nieuwe en ex perimentele, maar vooral wegens het kantoor. Ik heb altijd beweging ge had, eerst als bediende, toen van 1935 tot 1945 als filiaalchef en van 1945 tot eind vorig jaar als rayon- leider. Maar dat is meegevallen, want divisieleider zijn is wel wat an ders dan een kantoorbaan hebben. Regelmatig kontakt Doorpratend over het werk van de staf, vernemen wij dat er niet alleen een regelmatig kontakt is van alle specialisten met de div" sieleider, maar ook onderling Eenmaal per twee weken is er een vergadering, waarbij iedereen aanwezig is. De plannen op elk terrein (verkoop, personeel, orga nisatie, administratie) worden dan besproken en bovendien vertelt ie der, wat hij in de filialen heeft ontmoet. Twee dingen worden hierdoor be reikt. Ieder lid van het team heeft een volledig beeld van de divisie, waardoor hij zijn eigen taak in het juiste verband weet te plaatsen. Maar ook leert men elkaar gron dig kennen, hetgeen het onont beerlijke samenspel ten goede komt, temeer, daar men ook meer waardering krijgt voor eikaars taak. „Die noodzakelijke eenheid", ver volgt de heer Van Rooij, „hebben wij nu wel bereikt, al heeft iedere specialist natuurlijk zijn eigen ma nier van aanpak. Niemand mag zich op eigen werk blind staren, en dit is ook de reden dat de drie kontroleurs regelmatig een ander rayon krijgen". „Als ik mijn eigen taak moet schetsen, zou ik kort kunnen zijn: in samenwerking met specialisten en bedrijfsleiders zorgen wij voor een goed resultaat van de divisie. Voor mij persoonlijk betekent dat: veel kontakt met iedereen. Met sukses Als ik met een bedrijfsleider re sultaten bespreek, komt natuurlijk alles vanzelf naar voren, omdat elk goed of slecht verschijnsel een oorzaak heeft. Omzetdaling kan een gevolg zijn van een onvoldoende personeels bezetting, van een verouderde winkelinrichting, versterking van de concurrentie, onjuiste organi satie, verkeerd gerichte reklame en ga zo maar door. Een evengrote rij kan achter het onderwerp kostenstijging gezet worden. De juiste oor zaak moet worden opgespoord en dan uit de weg geruimd worden. En dan komt het gro te voordeel van de divisie „Maar ga ook maar eens praten met de specialisten", besluit de heer van Rooij, „en met bedrijfsleiders en vraag hun oordeel. Maar vergeet één ding niet, we zijn nog maar een klein jaar bezig en er valt nog veel te doen. Voor mij staat nu echter al vast, dat de divisie-vorm de beste manier van leiding geven is". P.Z. De heer W. J. APPEL, die de personeelzaken behandelt, deelt het enthousias me van zijn chef voor de di- vi si e-or gani sa- tie. Als admini- stratiekont.ro- leur heeft iiij 6 jaar in de oude organisatie ge werkt, waarvan vier in Amster dam. Bij de op richting van de divisie werd hij personeelschef. „Wij kunnen veel meer aandacht besteden aan de persoon, omdat ik me er vol ledig voor kan inzetten. Gesprek ken met personeel, huisbezoeken en kontakt met de ouders zijn van veel belang en er is nu gelegen heid voor". Administratieve werkzaamheden vergen een deel van zijn tijd, maar het wordt zoveel mogelijk beperkt. Het personeelsarchief wordt b.v. geheel verzorgd door de heer G. C. Hali, vroeger bedrijfsleider, maar in verband met zijn gezondheid tot ander werk genoodzaakt. interne werving „Daardoor heb ik ook de tijd veel werk te maken van wer ving e.d. In dit verband is het leuk op te merken, dat wij veel sukses hebben met de interne werving. Door de me dewerking van bedrijfsleiders en hun personeel zijn wij er in geslaagd alleen langs deze weg binnen twee maanden 25 nieuwe personen aan te trek ken". Efficiëncy Efficiency en organisatie zijn za ken, die in het moderne kruide- De heer C. A. M. Jenster. niersbedrijf grote aandacht vra gen. In Amsterdam is het de heer J. MIJLDER, die zich als specia list op dit terrein hiermee bezig houdt. Als bijtaak heeft hij de zorg voor inventarissen en machi nes. „Ons eerste probleem was hier, in veelal oude panden, die ongeschikt zijn voor omzetting tot ZB, voor zieningen te treffen die een effi ciënt werken mogelijk maken. In hoofdzaak betrof dit invoering van het systeem standaard-bediening. Hiermee was reeds vóór de op richting van de divisie een aan vang gemaakt en dit nogal om vangrijke plan is in korte tijd ge realiseerd", vertelt de heer Mul der. „Daarna werden verschillende ZB's gereorganiseerd. Hierbij werd in winkel en magazijn aanpas- Ten geleide In ons vorige nummer plaatsten I wij een algemeen artikel over J de vorming van divisies. In ver band hiermee hebben wij een be zoek gebracht aan het Divisie kantoor te Amsterdam, zo levendig zou zijn. Af en toe is het woord „heksenketel" wel eens op zijn plaats". Ook behandelt mejuffrouw Smit de telefoon, die vaak roodgloeiend staat. Dan houdt zij de routes bij van alle specialisten, deelt hulpverkoop sters in, stelt vervangersroutes op, ontvangt vaak sollicitanten, verwerkt de checklijsten van de kontroleurs, enz. „Deze baan vereist zelfstandig heid en aanvoelen van situaties. Ik ben vaak alleen op kantoor en je kunt niet elk moment de spe cialisten bellen. Dan moet je dus handelen zoals zij het gedaan zou den hebben. In het „telefoonboek" De heren L. M. de Haas en BI. Zwarts van filiaal August Allebéplein. sing gezocht bij de omzetsnelheid per artikel en per artikelgroep. Sneller Andere projecten: het opstellen van taakomschrijving'en en werk- roosters voor ZB's en grote BZ's in overleg met de bedrijfsleider; wijkorganisaties; de definitieve or ganisatie van de verkorte werk week; toepassing van verkoop overzichten in ZB's, waaraan ge koppeld aparte vullijsten naar om zetsnelheid van de artikelen, en zo kan ik nog wel even door gaan". Uit het verdere gesprek blijkt, dat de heer Mulder ook de huidige or ganisatie prefereert boven de oude. Veelzijdig De enige dame in de divisie-staf is mejuffrouw T. C. SMIT, die bij start van de divisie als sekreta resse in dienst trad. Haar taak is assistentie van de heer Van Rooij en dat blijkt in de praktijk een veelzijdige baan te zijn. „Ik had nooit gedacht, dat er zo veel aan vast zou zitten en dat het Een aktiefoto wordt alles genoteerd, zodat ieder steeds kan zien, wat er gepasseerd is". Verkoopleider Verkoopleider is de heer L. M. DE HAAS, die voorheen ongeveer 5 jaar rayonleider was geweest, eerst korte tijd in Haarlem, daar na in de omgeving Amersfoort en Veluwe. Als rayonleider was hij o.m. ook verkoopleider in eigen rayon, maar de huidige toestand is veel beter. „Want", zo zegt hij zelf, „je wordt nu veel minder afge leid. Ik ben hier begonnen met opvoe ring van de bruto winst, dus met gesprekken over winst-artikelen. Hiervoor heb ik bij de BL's veel begrip gevonden en in de resulta ten is de weerslag hiervan terug te vinden. Daarna ben ik gaan praten over omzet. Er is hier veel te bereiken, net zo goed als elders. Als mooiste succes beschouw ik voorlopig het OPW- koffie-Kampioenschap, dat gewonnen werd door filiaal Stadionweg 181. In mijn vorige rayon heb ik dit kampi oenschap ook altijd gehad en ik wilde dat ook hier geprolongeerd zien" De divisie draait naar het oordeel van de heer De Haas prima. Als voornaamste oorzaak hiervan ziet hij het veelvuldige kontakt, in de zaak en daarbuiten. Zo zijn er bij eenkomsten geweest en er zul len er nog meer volgen met le be dienden, met assistent- en reserve chefs, met ZB-bedrijfsleiders en nog meer. Deze ZB-vergaderingen worden periodiek gehouden en de agenda punten worden hoofdzakelijk door de BL's naar voren gebracht. Er ontstaat dan steeds een uiterst nuttige gedachtenwisseling over zaken als displays, kaas en vlees- warenafdeling, magazijn-organisa tie etc. Bedrijfsleiders Ook enkele bedrijfsleiders hebben wij hun oordeel gevraagd over de divisie. Ziehier de antwoorden: „Er is een nauwer verband ontstaan met meer mogelijkheid tot contact en een snellere oplossing van proble men door grotere bevoegdheid van de De heer J. Mulder. leiding. Ook geloof ik dat er nu van ons meer initiatief verwacht wordt. Bij de opening van mijn zaak, heb ik nog kunnen ervaren waartoe de divi siestaf in staat is. Neen, ik zou de oude toestand niet meer terug willen hebben". „Hoewel er voor mij niet zul- „ke grote verschillen zijn, is „toch de samenwerking wel „toegenomen. We krijgen meer „bezoek, waarvoor de rayon- leider vroeger onvoldoende „tijd had. Door de specialisa tie is naar mijn gevoel op be taalde terreinen ook de des kundigheid groter gewor den". „Voor mij is de divisie nog te jong om er een grondig oordeel over te hebben. Ik zie voordelen: grotere specialisatie, concreter kontakt, vlot tere verwerking van personeelspro blemen. Anderzijds werden sommige kleinigheden vroeger door de rayon- leider direct verwerkt, terwijl de kon- troleur daarvoor nu de bevoegdheid mist". Kontroleurs Deze laatste opmerking werd voorgelegd aan de drie kontro leurs, de heren J. MANUEL, C. A. M. JENSTER en N. v. d. BRINK, als uitgangspunt van een gesprek over hun taak. Is de kontroleurs- functie anders dan die van de ad ministratie- kontroleur. De heer v. d. Brink, die een erva ring van meerdere jaren als admi- nistratie-kontroleur heeft, zegt er van: „Het is zeker anders. Vroe- De personeelsspecialist, de heer W. J. Appel achter zijn bureau. De heer N. v. d. Brink in gesprek met bedrijfsleider Neuhaus. De heer Manuel en bedrijfsl. Trampe. ger was administratie hoofdzaak, nu is het een onderdeel van het werk geworden. Ons kontrole-veld is veel breder: voorraden en verkoop werden b.v. vroeger door de rayonleider ge- kontroleerd, evenals panden, in ventarissen e.d. Deze nieuwe taak, die ik beslist niet meer voor mijn oude zou willen ruilen, is dus veel- zijdiger en vergt derhalve een veel bredere interesse". Nog geheel zonder AH-ervaring was de heer Jenster, die aanvan kelijk administratie-kontroleur zou worden, maar enige maanden ge leden kontroleur werd. „Ik was altijd in een zuiver administratie ve baan werkzaam geweest en vóórdat ik bij Albert Heijn begon, had ik eigenlijk ditzelfde verwacht maar dan niet aan één plaato ge bonden. Dit laatste komt precies zo uit, het eerste helemaal niet. Het is voor mij dan ook een grote verandering geweest, maar ik verlang geen ogenblik meer terug naar mijn bureau. Sinds mei 1960 is de heer Manuel bij het bedrijf. Eerst op de afde ling filialen-administratie van het hoofdkantoor, sinds november kontroleur in Amsterdam. „Na mijn eerste dag in de filialen met een kollega, was ik erg te leurgesteld. Het verschil met kan toorwerk is ontzettend groot. Maar dat was snel over. Het is boeiend werk, je hebt veel kontakt met anderen en aan je opmerkin gen wordt door de divisieleider en de specialisten direkt aandacht ge schonken. Dat geeft voldoening in het werk".

Personeelsbladen | 1961 | | pagina 3