Twee kursussen Algem» Ontwikkeling De heer P. G. J. v. d. Berg in zilver IMaisaant firn Beverwijk A.H. brood- en banketbakker is a! 18 jaar met pensioen Studieselzoeii fliaus begouneii 2 AH-FLITSEN Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. Zaandam 18e jaargang - No. 9 - Landelijke editie - Oktober 1961 Verantwoordelijk eindredakteur F. BRANDSMA, personeelschef filialen Redaktie: J. Lieffering In- en externe betrekkingen D. W. Lieuwen Filialenbureau J. J. M. v. d. Meer Personeelszaken H. van Petten Verkoop K. Romp Personeelszaken J. C. Voskamp Filialenbureau H. J. J. van Zijl Inkoop Inventaris Druk: Ramshorst, Wormerveer. Cliché's: Zaanl. Industrie, Zaandam. DEZE MAAND IS HET precies 60 jaar geleden dat de thans 83-jarige brood- en banketbakker J. Smits in het huwelijk trad. Op 12-jarige leeftijd kwam de heer Smits „in 't vak". Zijn grote hobby is en was koken, bakken en braden. Deze hobby's werden zijn vak en dat vak heeft de jubilaris goed beheerst. Geen wonder ook, als men al op vrij jeug dige leeftijd in een eerste klas kokerij komt te staan en later onder de leiding van de kampioen- broodbakker van Amster dam mag wer ken. j Tom pouce In 1921 trad de heer Smits na in de eerste wereldoorlog slechte jaren in een eigen zaak te hebben meegemaakt in dienst van de Brood- en Banket Fabriek Carels. Na twaalf jaren was hij er in ge slaagd van „gewoon" bakker op te klimmen tot chef van de luxe banketafdeling. Mechanisatie is tegenwoordig een dagelijks onderwerp aan de ge- Een foto van hef filiaal te Beverwijk omstreeks de dertiger jaren. De heer J. Smits in „vol ornaat". sprekstafel. In die tijd echter was het allemaal nog echt „hand werk". Elke zaterdag kon bakker Smits de zoete voldoening smaken meer dan 1400 tompoucen met slechts 5 man personeel de deur uit te hebben gewerkt. Voorwaar een prestatie in die tijd. Solliciteren en proeibakken Toentertijd kwam bij de heer Smits het idee te solliciteren op een advertentie uit een dagblad, waarin een brood- en banketbak ker werd gevraagd. Enkele weken later gleed er een oproep om te komen proefbakken in het Amsterdamse Formosa zijn brievenbus in. En er wérd gebakken! Broodjes, gebakjes en natuurlijktom poucen. In ieder geval met sukses. Leerschool optima forma De heer Smits heeft vaak met voldoening op zijn 15 Albert Heijnse jaren teruggezien. Toen hij dan ook 10 april 1928 door A.H. tot chef in de brood- en banket bakkerszaak in Beverwijk werd aangesteld, behoorde de 84-urige werkweek die hij bij de vroegere werkgever had gemaakt tot het verleden. Bij A.H. zorgde hij voor 13.000 gebakjes per week of maar liefst duizenden luxe broodjes (19 soorten) vers uit de oven. Toch A.H. brood Smakelijk kan men lachen als hij met glinsterende ogen erbij vertelt over een klant die 's morgens om elf uur zijn zaak binnenkwam om luxe broodjes te kopen. „Bakker wilt U mij wat broodjes ge ven van verschillende soorten. Van ochtend kocht ik er een paar bij mijn bakker die ik al jaren aan de deur krijg. Maar die van U zien er i smakelijker uit." En dan te weten, dat bakker Smits die collega 's morgens om 5 uur kele honderden van zijn broodjes had verkocht. Wat een goede naam al niet kan doen. Een welverdiende rust Nu na een leven van hard werken genieten de heer en mevr. Smits van een welverdiende rustige oude dag. Het is te hopen, dat zij dit nog vele jaren mogen voortzetten. HET IS MISSCHIEN niet zo'n prettige constatering, maar de zomermaanden zijn nu toch echt voorbij. De herfst- en winter maanden kunnen wij met een gerust hart het studie-seizoen noe men en dit is dan ook het aangewezen tijdstip om nadere mede deling te doen over de cursussen „Algemene Ontwikkeling". Ja, het staat er goed. Hoewel de gedachten aanvankelijk waren uitgegaan naar één cursus, werd bij het doornemen der opleidingen van degenen, die opgaven interesse te hebben voor een kursus Algemene Ont wikkeling, al snel duidelijk dat er twee moesten komen. Dit is gemakkelijk te verklaren: wie alleen de lagere school heeft gehad, start op een ander niveau als de ander die daarna nog twee of drie jaar op de MULO is ge weest. Dit heeft ook tot gevolg gehad dat afgezien werd van het oor spronkelijke voornemen de kursus geheel door het Opleidingscentrum te laten verzorgen. Voor één kur sus was dat nog mogelijk geweest, voor twee kon dit door het vele werk niet meer. Instituut Daarom is kontakt gezocht met de stichting IVIO (Insti tuut voor individueel onder wijs) te Amsterdam. Deze stichting (ook bekend door de voortreffelijke AO-boekjes) houdt zich reeds meer dan 25 14- 8: jaar bezig met ontwikkelend kursuswerk, dat kan bijdra- 15- 8: gen tot de vorming van de persoon. Daarbij heeft zij zich 21- 8: in het bijzonder ingesteld op personen, die de school reeds sinds kortere of langere tijd 24- 8: hebben verlaten. In overleg met het TVIO hebben wij onze keus laten vallen op twee 7- 9: kursussen. Dit zijn: de aanvangs- kursus voor het z.g. Sleuteldiplo- 21- 9: ma" en als tweede de kursus, die opleidt voor het diploma „Alge mene Praktische Vorming". Wij geven U nu in vogelvlucht een overzicht van deze twee kursus sen. Uitvoerige gegevens zijn ver meld in circulaires, waarover straks meer. Kursus voor het „Sleuteldiploma" Deze kursus is bedoeld voor hen die na de lagere school niet meer in de gelegenheid zijn geweest om verder te leren. De kursus bestaat uit 63 lessen en drie onderdelen hiervan zijn: Nederlandse Taal Rekenen Kennis van ons land In deze lessen kan men de (mis schien wat vervaagde) kennis van de lagere school ophalen. De duur van de kursus kan men zelf bepalen. Voor het uitwerken van 1 les is gemiddeld ongeveer 3 uur nodig, dat is dus één avond. Kiest men 1 les per week, dan duurt de kursus ongeveer 16 Marco, zoon van Neuhaus, bedrijfsleider fil. 230 Bennie, zoon van G. de Graaf-Eppink, fil. 585 Pieter, zoon van T. Bos-v. Boeyen, opl. S.M. B.L. Elfride, dochter van W. M. Verbruggen-Aarts, bedr.l. fil. 616 Arnold, zoon van W. S. Roelen-v. d. Miessen, sla ger fil. 703 Marion, dochter v. Schou wenaars-van Uden, fil. 536 Yvonne, dochter van A. Högemann-Migchels, fil. 607 Anita en Yolanda, doch ters van A. H. P. Jurgens- v. Buuren, fil. 211 Enige tijd geleden vierde de heer P. G. J. v. d. Berg, thans bedrijfsleider van onze supermart te Haarlem zijn 25-jarig zakenjubileum. Staande achter de familie ziet u van links naar rechts de heren J. Legerstee, G. Heijn, L. Oranje en K. Pomp. lllllllllllllllllllllllllllllllllll^Sllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De heer en mevrouw Smits in hun gezellige, intieme woonkamer, waar onze verslaggever hen 's avonds heeft opgezocht. maanden; bij 2 lessen per week 8 maanden, enz. Tweemaal per jaar is er examen, n.l. in juni en in december. Bij inschrijving in oktober kan bij een tempo van 1 les per week in december 1962 aan het examen deelgenomen worden en bij een tempo van 2 lessen in juni 1962. Het cursusgeld bedraagt f 1,40 per les, terwijl nog tweemaal f 4,50 voor boeken betaald moet worden. Deelname via het bedrijf betekent voor LI echter een reductie van 20°/o op het lesgeld, zodat de totale kos ten bedragen: 63 X f 1,40 SS,20, minus 20% f 88,20 f 17.65 f 70,56. Kursus „Algemene vorming" Deze kursus is veel uitgebreider dan de vorige en is er eigenlijk een vervolg op. Ook wie enige ja ren op de MULO, HBS of soort gelijke school geweest is, kan deze kursus volgen, evenals bezitters van het middenstandsdiploma. De algemene ontwikkeling, die met deze kursus te verwerven is, gaat in de richting van 't MULO- diploma, doch de stof is meer praktisch gericht. De kursus is in twee delen ge splitst, waarvan wij voorlopig al leen het eerste annonceren. Dit bestaat uit de volgende vier on derdelen a. Nederlandse taal (20 lessen); b. Boekhouden, Industriële Aard rijkskunde en Gemeenschaps kennis (57 lessen); c. Wis- en Natuurkunde (24 les sen) d. Engelse taal (20 lessen). Voor ieder onderdeel kan afzon derlijk examen gedaan worden (1 maal per jaar in juni of juli) en als men voor elk onderdeel ge slaagd is, wordt het z.g. Certifi caat A uitgereikt, betrekking heb bend op dit eerste gedeelte. Daarna volgden dan de studie en het examen voor het tweede ge deelte. Het cursusgeld bedraagt f 1,80 per les, zonder boekengeld. Ook hier weer 20% reductie, zodat de totale kosten zijn: 121 X 1,80 f 217,80 minus 20% f 43,56) f 174.21. Wat betreft het lestempo hiervoor geldt hetzelfde als voor de cursus „SLEUTELDIPLOMA' Ten aanzien van de betaling geldt voor beide kursussen, dat per maand het bedrag moet worden betaald, dat overeenkomt met het aantal afgenomen lessen. Over het nut van deze studies be hoeven wij niet veel meer te zeg gen. Zowel in het privé-leven als zakelijk heeft ieder profijt van op gedane kennis. Voor een goede carrière is een brede kennis, en niet uitsluitend de zuiver vak technische, een harde noodzaak. De niet zo hoge kosten kunnen moeilijk beter belegd worden! Wilt U meedoen, vraag dan eerst nog de uitvoerige circu laire met het aanmeldingsfor mulier aan op de hierbij afge drukte bon. Als U het blad spa ren wilt, neem de tekst dan over op een brief. De gevraagde ge gevens ontvangt U omgaand- Deze bon uitknippen of overschrijven. Aan: OPLEIDINGSCENTRUM ALBERT HEIJN Westzijde 26 ZAANDAM ONDERGETEKENDE, Naam en voorletters: Straatnaam Woonplaats Filiaalnummer overweegt deel te nemen aan de kursus SLEUTELDIPLOMA PRACT. ALG. VORMING (le deel) en verzoekt om toezending van de uitvoerige circulaire met aanmeldingsformulier. Datum: Hoogachtend, (handtekening) Doorhalen wat niet verlangd wordt.

Personeelsbladen | 1961 | | pagina 2