's Werelds grootste sinaasappelaanplant Fotoklub gaat starten Bevredigend voetbalresultaat Bartelson bezoekt Zebediela in Zuid-Afrika is kantoor 4 AH-FLITSEN Zo behoren de vakanties weer tot 't verleden en de één heeft w mooier weer getroffen dan de an der, maar dat zegt niets. Wij heb ben alle kunnen genieten van een welverdiende rust. Je kon 't zien als iemand de poort binnenkwam dat hij met vakantie geweest was. Ook nog iets over de viswedstrijd. Wat doen die gepensioneerden hun best om bij de Portier de grootste vis te laten meten. Zo was de heer de Jong met een vis komen aan dragen van 50 cm, maar de heer de Bruyne was hem net even te glad af met één van 53 cm, en nu er maar weer op uit voor een nog grotere. De heer G. Jonkers die dacht, maar nu zal ik ze allemaal de loef afsteken. Zijn dobber ging zwaar op en neer, maar owee het snoer en een stuk van de hengel verdween in de diepte tot grote spijt van de visserman. De heren De Jong en J. Heijn wa ren allebei jarig, de heer De Jong 77 jaar en de heer Heijn 71 jaar, onze felicitatie en nog vele jaren toegewenst in de beste gezond heid. Bij de familie Van Kooten werd een dochter geboren, onze felicita tie, 't is alleen jammer dat Van Kooten zelf ziek is, maar wij zul len hopen dat alles weer goed mag komen. Bij de familie Groen uit de C.F. werd een dochter geboren en bij de familie G. Visser (C.M.) een zoon; wij wensen deze ouders veel plezier met hun kinderen. Er staan ook nog enige jubilaris sen op 't programma. De heer B. Gruys (S.B.) vierde op 5 sept. zijn 40-jarig zakenjubileum en wij wensen je, Bertus, nog vele jaren in de beste gezondheid, en een heel prettige dag. De heer J. Daub was op 4 september 25 jaar getrouwd en wij willen hem dan ook met vrouw en kinderen van harte ge lukwensen. Nog vele goede en ge zonde jaren toegewenst. Nu er zal wel belangstelling zijn want als er wat aan de hand is, dan is het Daub die altijd wat leuks doet voor de mensen in de T.D. Mejuf frouw Hajema is op 25 september 71/2 jaar in dienst, zij geeft in de avonduren haar beste krachten voor 't bedrijf. De heer J. B. H. v. d. Heuvel is op 30 september 12i/2 jaar ge trouwd. Wij wensen u met uw vrouw en kinderen een heel pret tige dag toe; en nog vele jaren! Zo is er in de komende maand weer heel wat te doen aan jubi- lea en overige festiviteiten. Want 500.000 op een oppervlakte v; ook in de maand oktober is er 2.400 are. nog wat te doen maar daar ko- men wij in de volgende Flitsen op terug, want wij kunnen niet te pen dat alles weer goed mag ver vooruit lopen. komen. De heer Speets moet De heer P. Kop (C.F.) moest 00k noS steeds v00r onder" weer opgenomen worden in het joek dat wil ook nog met. De ziekenhuis, en wij hopen dat alles h?er ,Ber^ vad het C ld 00k „.„O- al vele weken thuis en t zal nog WERELDS GROOTSTE SINAASAPPELAANPLANT „Zebe diela" (uit te spreken als Zebedielja) in Zuid-Afrika, is een van de markantste staaltjes van ondernemingsgeest die de inter nationale fruitbranche kent. Een klein overzicht van het verzendklaar maken der kisten. In een enorm tempo worden er dagelijks grote aantal kisten gereed gemaakt Snelle vruchtbaarheid De sinaasappelbomen zijn hier niet opgekweekt uit zaad, maar verkregen door citroenbomen te enten met 1918 I. W. Schlesinger, stichte van de Schlesinger Organiza tion, dit immense project begon. Hij was het die hier de eerste si naasappelbomen plantte. Momen teel is deze boomgaard uitgegroeid tot een totaal aantal bomen van weer goed mag komen. De heer J. Lagrand moest ook op genomen worden in het zieken huis (door een aanrijding). Ook de heer P. Schaap had bij Alphen a. d. Rijn een aanrijding en nu loopt enige weken thuis wegens ziekte, hij met de arm in een doek. Me-j heer C. Velthuis is weer voor juffrouw Groothuesheitkamp is halve dagen aan 't werk. De heer nog steeds wegens ziekte j de Boer {k.B.) heeft even- toch dacht ik dat 't even eens het werk voor 50 her vat. Nu ga ik weer eindigen en Mejuffrouw Hilken moet ook nog I wens al onze zieken 't allerbeste steeds thuis rusten, maar wij ho- j toen en een spoedige beterschap. ook thuis, beter was. TIJDENS DE oprichtingsvergadering op 24 augustus 1961, is in het O.G. de Ontspanningsclub van Albert Heijn uitge breid met een fotoclub. De initiatiefnemers mochten bemerken, dat de belangstelling voor een dergelijke kontaktgroep boven verwachting was. Gestart wordt met 24 leden. Het is de bedoeling ééns per veertien dagen afwisselend een voorlichtingsavond en 'n werk- avond te organiseren. Vanzelf sprekend moet de inhoud van iedere bijeenkomst .leerzaam' genoemd kunnen worden. Doka Zebediela ligt in de noord-oost hoek van Transvaal, onder de zuidelijke hellingen van de Strijd-Poort Range. Op deze plaats was het dat in het jaar Stekken van andere sinaasappelbo- - men. Hierdoor verkreeg men dat de boom reeds na drie jaar vrucht be- gon te dragen. De bewerking van deze boomgaard wordt geheel en al met de hand verricht, daar door de vorm van de bomen een mechanische bewerking niet praktisch zou zijn. Ploegen doet men nooit, wel houdt men de grond vrij van onkruid. Bodemloos vat Een van de moeilijkheden die men te overwinnen had was de water huishouding. Dit komt doordat de jaarlijkse regenval van ongeveer 70 cm in één en hetzelfde jaar getijde valt nl. in de zomermaan den. Deze hoeveelheid zou vol doende zijn indien uitgespreid over 't gehele jaar. Daar de altijd groe ne sinaasappelbomen evenwel het hele jaar door water behoeven, heeft men maatregelen moeten treffen om zich van een constante watervoorraad te verzekeren. De sinaasappelboom heeft een over vloed van water nodig en om aan deze vraag te kunnen voldoen heeft men een perfect irrigatie-systeem ontworpen. Iedere boom is voorzien van 4 aparte irrigatie-bassins. De watervoorziening vindt plaats van uit grote, in de heuvels uitgehouwen, waterreservoirs, die een gezamenlijke wel wat duren voor hij weer de oude is, maar moed houden Bergh. De heer Konings van de W.K. moet ook nog steeds rusten. De heer M. Hartog is ook al weer steeds nader inlichten omtrent de komende programma's en wetens waardigheden over de fotografie bevatten. Ieder personeelslid van Albert Heijn in het bezit van een grote belangstelling voor de fotografie is welkom in de club en kan zich als lid hiervoor opgeven bij het voorlopig bestuur: de heren J. Breeschoten voorz.J, D. Bruyn (secr.), Hartog (techn. adv.), F. Monsma (mat.beh.), H. v. Veldhoven (penningmeester). De redaktie van A.H. Flitsen wenst de fotoclub een succesvol bestaan toe en hoopt te zijner tijd een aantal resultaten te kunnen Eigen cluborgaan zal de leden publiceren. De Personeelsvereniging heeft een ruimte onder het toneel van het O.G. beschikbaar gesteld om te zijner tijd te laten inrichten als Donkere Kamer. De eerste clubavond zal op vrij dag 22 september gehouden wor den. capaciteit hebben van 16.200.000.000 liter. Van hieruit wordt het water via cementen kanalen (die een geza menlijke lengte hebben van on geveer 324 km) naar de verschil lende afdelingen van de boom gaard geleid, alwaar het in klei nere reservoirs opgevangen wordt en van hieruit weer naar de boom gevoerd. De grote reservoirs wor den gevoed door enkele rivieren. Bulkhandling Het oogsten vindt plaats in twee perioden, te weten de Navels van april tot juni en de Valencia's van augustus tot september. Geduren de deze twee perioden worden er ongeveer 300.000.000 sinaasappels geplukt. Dit gebeurde voorheen nog in plukkisten, tegenwoordig j in grote buiktrailers. Voorheen werd het fruit, nadat het in plukkisten geoogst was, per j ezel-lorry naar verzamelpunten in de boomgaard gebracht en van daar per spoortje naar het pak- station. De nieuwe „bulk"-metho- de berust als het ware bij 12 trac toren en 15 trailers. Deze trailers zijn wagens met grote verzamel- j bakken, die de eigenschap hebben dat de bodem opengeklapt kan worden. Deze verbeterde werk methode hield in dat er een aan zienlijke besparing van man-uren verkregen werd en tevens een be langrijke transportversnelling. 80 miljoen spijkers Zoals reeds opgemerkt produceert I Zebediela ongeveer 300.000.000 si naasappelen per jaar, hetgeen een exportkwantum betekent van meer dan één miljoen kisten. In een ge middeld seizoen geeft het paksta- tion, dat gedurende de oogstperio- de een hoeveelheid fruit verwerkt van ongeveer 800 ton per dag, een verbruik te zien van 5000 ton hout voor de vervaardiging van het fust, 300 ton wikkelpapier en 80.000.000 spijkers. Recente cijfers hebben uitgewezen, dat in één seizoen 100,000.000 Navels en 180.000.000 Valencia's geëxpor teerd werden en 54.000.000 stuks in het binnenland werden geconsumeerd. 500 miljoen wikkels Te Zebediela heeft men een eigen drukkerij voor wat betreft de la bels op de koppen van de kisten en het wikkelpapier. Deze machi ne werd gebouwd in Zuid-Afrika en heeft een kapaciteit van meer dan een halve ton per uur. Deze machine is zodanig gekonstrueerd j bo0m of vrucht ter plaatse en dat het wikkelpapier behandelddirekt behandeld kan worden, kan worden met bijv biphenyl en j Voorts t Zebediela een is in staat om per seizoen een to- :kerk zwembad sportvelden, „en taal van 50.000.000 wikkels af te klem wildreservaat, een hotel, een ziekenhuis, zelfbedieningszaken, Wij heien welkom Nieuw personeel produktiebedrijven Hr. G. E. v. d. Bosch Emb. Hr. P. Helder P.Z. Hr. M. Tuin Kaas Mevr. A. v. d. Vaart- Vulperhorst C.F. Hr. J. Bakker Exp. Hr. J. Schaft V.A Hr. H. van llnen Emb. Mevr. M. v. 't Veer-Valk O.G. Hr. C. P. Blom K.B. Hr. C. Visser C.M. Mej. J. B. Huitema P.Z. Hr. J. Schoone K.B. Hr. J. Kuijper Emb. Hr. S. Kamstra Emb. Hr. L. de Vries Vervoer Hr. A. Vendel K.B. Mej. A. Wals K.B. Hr. L. H. Caarls Staf Hr. M. Beekman K.B. Hr. W. Schoone Portiers Hr. P. Fischer K.B. Hr. R. B. Fernandes C.M. Hr. H. Bon Exp. Hr. A. H. Muis K.B. Hr. S. Mantel L.F. Hr. J. Edam K.B. Hr. J. van Diepen Exp. Hr. H. N. Hoogland C.F. Hr. J. H. de Heer-Kloots C.F. Hr. P. J. Groot Emb. Mej. M. G. A. Wiegman Lab. Mej. W. G. Jonkman K.B. Mevr. W. Kruijt-v. Dijkum K.B. Mej. H. Weiland K.B. Mevr. E. Schaap-Zwemmer K.B. Mej. M. v. d. Veen V.A. Hr. A. May Emb. Hr. L. Hendriks K.A. Hr. F. Stam C.M. Hr. J. Beier Emb. Mevr. A. Brugman-Dekker C.F. Hr. R. Piest C.M. Hr. A. D. Goede Emb. Hr. H. F. Rosman C.M. Hr. C. Buijs C.F. Hr. J. Visser K.A. Mej. H. Plessius K.B. Hr. J. van Kessel Boekhoudafd. Mej. B. Hekkema Loonafd. Hr. W. Schaap Zegelafd. Hr. C. Hulskes Creditafd. Hr. K. Westerhuis Boekhoudafd. Hr. Fr. de Vries Boekhoudafd. Mej. H. M. Steffhaan Ink.adm. Mevr. M. Stolp-de Groot, Corr.afd. Hr. J. Heringa Zegelafd. Mej. Z. Sloof Creditafd. Mej. L. Bruinink Fil.boekh. Hr. F. Zeeman, afd. Grootverbr. Mej. M. Jenner Groothandel Uniek een autohandel, dancings en zelfs Zebediela heeft haar eigen staf een klein vliegveld. Een hele stad van landbouwdeskundigen, het- op zichzelf dus. Maar alles draait geen dus inhoudt, dat iedere voor- I om de sinaasappelen, waarvan Ze- komende ziekte of infectie van bediela een uniek teeltcentrum is. De beide elftallen van AH die de afgelopen 4 maanden hebben deel genomen aan de zomeravond-competitie van de K.N.V.B. hebben de laatste wedstrijden achter de rug. In de dubbele competitie van 14 wedstrijden heeft het eerste elftal de derde en het tweede elftal de vijfde plaats veroverd. Deze resultaten zijn bevredigend peil bij enkele jaren geleden ver te noemen. Want dit seizoen is geleken een merkbare verbetering weer eens gebleken dat het spel- heeft ondergaan. Vele goede ex- club-spelers hebben zich bij het bedrijfsvoetbal aangesloten. De grote pakken speculaas zijn reeds een ..bekend verschijnsel" huiskamers. De kampioenen van het vorig jaar hebben hun titel geprolon geerd. De eindstanden luiden: .Afdeling A GKW 1 14 12 1 1 25 38—17 LSV 1 14 10 3 1 23 47—14 AH 1 14 6 3 5 15 36—31 Zaan 1 14 5 4 5 14 32—32 Chromos 14 5 2 7 12 29—32 NBM 14 4 2 8 10 23—40 DPV 14 3 2 9 8 23—39 KI. Schenk 14 2 1 11 5 16—39 -Afdeling B Ammeraal 14 10 3 1 23 39—12 DBV 14 9 3 2 21 37—17 Sterwech 14 7 3 4 17 29—17 Pielkenrood 14 6 2 6 14 30—30 AH 2 14 5 3 6 13 33—37 GKW 2 14 4 4 6 12 2427 LSV 2 14 4 3 7 11 19—28 T. en Beers 14 0 3 11 3 9—52

Personeelsbladen | 1961 | | pagina 4