John en Barry kregen bij A.H. een baan in zweribestaan Briise vrijbuiters met bestelauto door Europa J. Broek (V.A.) Wh jaar in dienst 12/2-jarig jubileum M. de Boer Hoogtij in spekulaas-produktie AH-FLITSEN 3 MAANDAG 4 AUGUSTUS was het de dag dat de heer J. Broek zijn 12%-jarig dienst- John en Barry als gasten bij een van hun „Dutch" collega's HEZER DAGEN ZULLEN de A.H.-produktiebedrijven twee zeer gewaardeerde Engelse „vagebonden" armer zijn. Dan zullen namelijk twee Engelse wereldreizigers, die ruim 4 maan den bij A.H. werkten op de emballage-afdeling hun reis door de wereld vervolgen. ,Geef ons maar de ruimte!' moeten John Wheeler en Barry Moppett gedacht hebben, toen zij op 21 april van dit jaar de atmosfeer en het silhouet van hun woonplaats Brighton in het Engelse graafschap Sussex ver achter zich lieten. Deze 22-jari- ge timmerman en 26-jarige drukker gingen toen van start met een tweedehands Fcrd-Tha- mes bestelwagen om daarmee over het Europese continent te „vagebonderen". Werken en trekken Zij zeiden hun betrekking op on der de uitdagende leuze: Van nu af stellen wij ons voor alles open en trekken „al werkend en zwer vend" de wereld in! Voor de zomer goed en wel ingeval len was, namen zij afscheid van fa milieleden en reisden met de groet „farewell to thee" af, hel onbekende avontuur tegemoet. Onbeslagen kwamen de onderne mende Britten echter niet ten ijs. Want zo over-romantisch waren zij niet om zonder een helder af gewogen plan de campagne de zorgeloze flierefluiters te spelen! Vooraf hadden zij hun financiële middelen gebundeld, taken ver deeld en de afspraak gemaakt om overal waar zij op het vasteland maar terecht konden werk aan te pakken teneinde in hun onderhoud te voorzien en daarbuiten ook nog een duit voor vakantie-vermaak te kunnen besteden. Bohémien In New Haven aan de witte klip pen van Engeland kozen deze mo derne bohémiens zee, hutje bij mutje in de bestelwagen, die straks hun woon-, eet- en slaap- auto zou worden. Eenmaal in het Franse kustplaatsje Dieppe „ge land" staken zij de koppen bij el kaar om te bepalen in welke rich ting zij hun invasie zouden doen verlopen. Spanje? Neen, „that country is proud but poor" (dat land is trots maar arm). Frank rijk? Ook niet, want ze konden er niet aan de (Franse) slag komen en er hooguit aan plezier offe ren. Zij reisden daarom over Abbeville, Lille, in noordelijke richting. Die windstreken gonzen immers van i ordelijke bedrijvigheid en genieten een welvaart, die menig Engelsman doet watertanden, wanneer hij bij voorbeeld alleen maar denkt aan de royale porties vlees, die men Noord-Europa pleegt op te dienen, in schril contrast met het sliertje leer", dat behoedzaam op Britse bor den gevleid wordt! 1 augustus j.l. was het lZl/2 jaar geleden dat de heer M. de Boer de eerste schreden zette op het pad, dat na het passeren van een wel haast eindeloos aantal artikelen, zou leiden tot de funktie van inkoper. Na zijn schooltyd trad de heer De Boer in dienst bij het Landbouw Economisch Instituut te Alkmaar, waar de ondervinding die hij landbouwzaken opdeed, hem later zeer te pas zou komen. Per 1 februari 1949 kwam hij in onze dienst als assistent van de heer J. P. Boom, die naast vele andere artikelen, in het bijzonder met de inkoop van peulvruchten was belast. In de loop der jaren i heeft de heer De Boer hier het vak van inkoper grondig leren kennen, waarna hij per 1 januari 1961 als zelfstandig inkoper werd aangesteld. Hoewel uiteraard ook peulvruch ten zijn volle aandacht hebben hij trekt letterlijk de boer op om ze te kopen is hij vooral belast met de nieuw te voeren artikelen, zodat noch nylonkousen noch gra- mofoonplaten hem uit zijn even wicht kunnen brengen en hij even deskundig over pocketboeken praat als over speelgoed. Omdat de Heer P. Ligtenstein, di- rekteur inkoop, met vakantie u. werd de Heer de Boer in bijzijn van zijn kollega's toegesproken door de Heer W. F. Nolte, waarbij het feit dat de heer Boom juist die dag zijn verjaardag vierde, niet weinig aan de goede stemming bijdroeg. De heer De Boer, die uit hoofde van zijn beroep vele uren in zijn wagen „langs de weg" is, heeft wellicht als gevolg hiervan, een grote voorkeur voor lange wande lingen, liefst een fikse duinwande ling en dan in de winter, en gaat tijdens zijn vakanties altijd kam peren met vrouw en twee zoons, die hij en welke vader zou dit niet nóg belangrijker vindt dan de hele wereldoogst peulvruchten. I In Brussel hielden zij een maand I lang halt. Daar vond John Whee ler een job als timmerman bij de aannemer Isidoor de Bruyn en j Barry deed er zijn achternaam Moppett (bezem!) eer aan door zich als corveeër in het Camping centrum verdienstelijk te maken. De jongens vonden België wat duur. Zij vernamen er van een ge maakte vriend, dat deze in zijn En gelse vakantie te Londen kleren placht te kopen, omdat die in Bel gië zo kostbaar zijn! Ja, want op gië zo kostbaar zijn! Nederland lokte hen daarop toe. Ons land leek hen bij uitstek geschikt om er werkend vakantie te houden. Filosofen Ja, want op hun manier zijn deze onontwikkelde Engelse jongens beslist filosofen! Zij reden in één dag door naar Hilversum, logeer den er in een camping en hoorden bij informatie van de nijvere Zaan streek. „Bij Albert Heijn's levensmiddelen onderneming zullen jullie zeker terecht kunnen", werd hen gezegd. In Zaandam klopten zij op West zijde 30 aan en kregen inderdaad een baan. Grappig, gezellig stel „Filosofen met bier" de landen zijn waar John en Bar ry hun sympathieke vrijbuiters sporen zullen nalaten. Aan het einde van hun trek-en-werk-reis zullen zij zo heel wat levens les uren gemaakt hebben! Dames ontdooien Over Nederlanders zijn de jon gens best te spreken. Hulpvaar digheid, zeggen zij hier veel ont moet te hebben. Wanneer zij soms gingen dansen viel het hen dik wijls op dat het hen veel good will kostte om het ijs bij Nederlandse jonge dames te ontdooien. Vaak werden wij voor Duitsers aange zien, hoe is 't mogelijk. Maar John en Barry hebben dit soort moeilijkheden op hun kor date manier hetzelfde hoofd ge boden als hun zwerf-problemen: uiteindelijk zweefden de dames toch heus wel met deze charman te franc-tireurs weg! verband vierde. Door de va kantie werd deze dag gevierd op maandag 21 aug. 's Morgens om 10 uur werd hij ontvangen in het O.G. waar de heer Eg- gers als eerste spreker de jubi laris toesprak en hem uit erken telijkheid het polshorloge over handigde. Als directe chef sprak de heer Hogendijk, en namens de Con- L- .1 tact Commissie de heer C. v. d. Laan, die hem v de gebruikelij- ke enveloppe overhandigde HHk namens de HBHu afdeling ciga- 3 retten en bloe- H De heer Broek was voordien werk zaam bij de Firma's Duyvis en Jan Dekker voordat hij zijn intre de in het bedrijf nam als de man van de vaste losploeg, en is bij ons veler bekend, als de man die bij de poort de controle uitoefent en zo nodig de portier helpt. 30-6: Hans, zoon van de heer en mevrouw Gruijs (Lab.). 5-8: Robert, zoon van de heer en mevrouw Visser (C.M.) 18-8: Anita, dochter van de heer en mevrouw van Kooten (K.B.). Drie maanden werken John en Barry nu alweer bij A.H. op de emballage afdeling. „Een grap pig en gezellig stel" vindt men hen daar. Vanzelfsprekend werden de knapen in het bedrijfsvoetbal team opgenomen en speelden zij menige hartige wedstrijd mee! Zodoende deden zij vele vrienden en kennissen op bij wie zij als ge- i ziene gasten over de vloer kwa- I men en onder het genot van het kopje koffie hun licht konden op steken. Gastvrij onderdak In Oost-Knollendam stalden zij hun Ford-Thames in de camping daar. Dagelijks rijden zij de route langs de Zaan naar hun werk als Hollandse forensen heen en terug. Sinds zij op een kwalijke regen nacht uit hun om comfort-rede- nen aangeschafte tentje „gezwom men" zijn, kregen John en Barry door een collega van de expedi tie-afdeling van A.H., de heer W. G. van de Bijl, gastvrij onderdak aangeboden. Met diens gezin heb ben zij op vrije dagen de omge ving bezichtigd. „Christmas" Binnenkort gaan de Britten er weer op uit. Hannover is hun eerstvolgende doel, waar wel weer een werk-object wacht. Via Duitsland zullen zij daarna Dene marken en Zweden „doen". Want de „Scandinavians" trekken hen erg aan. Omstreeks Kerstmis zul len zij hun „zwervende onderne ming tijdelijk liquideren. Want de Engelsman heeft als de Hollander de typische hang naar huiselijke gezelligheid en in het bijzonder naar de intieme luister van de kerstdagen (Christmas met mist letoe en warme punch!) Vanuit Scandinavië steken zij dan over naar huis. In 1962 zullen zij tot aan de nazomer de draad van hun gesaneerde vagabond-leven dan weer opvatten. Zwitserland, Oos tenrijk en Italië zullen de volgen- Gebakken volgens oud Zaans recept Een ongekende hoeveelheid speculaas worden momenteel op diverse bandovens geproduceerd. Iedere dag, als men de bakkerijen binnenstapt, komt een verrukke lijke kruidengeur je tegemoet. Het is voor de heer A. Castelein, hoofd chef van de K.B., en zijn mannen een prachtig artikel om te fabrice ren, daar thans dag in dag uit en van 's morgens vroeg tot 's avonds laat een zelfde koekje de bandovens verlaat. als men de enorme hoeveelheden speculaas van beide bandovens in de verpakkingsmachine ziet ver dwijnen. Ook worden weer de bekende half- pondspakken amandelspeculaas gefabriceerd, terwijl daarnaast weer de speculaas-brokken en spe culaaspoppen in de sortering zijn opgenomen. Deze speculaassoor ten hebben een enorme aftrek bij het publiek, zodat wij onvoorstel bare hoeveelheden moeten produ ceren. Het zijn artikelen waar een grote organisatie voor in touw is ge weest; vooral verkoop, reclame, planning, grondstoffenvoorziening, productie en laboratorium spelen hier een belangrijke rol. Een voortdurende zorg in deze tijd is helaas de personeelsschaarste. doch met „kunst en vliegwerk" weten de betreffende instanties hier toch steeds weer een oplos sing voor te vinden. Op een dergelijk artikel kan de efficiency een zeer belangrijke rol j spelen. Dit jaar gaat ook de eerste soort speculaas, de Molenspeculaas, in pondspakken, evenals de 2e soort speculaas, die vorig jaar reeds in pondspakken een enorm succes is geweest. Tevens wordt voor het eerst de produktie van 2 bandovens over één verpakkingsmachine geleid. Het is een indrukwekkend gezicht De 500-grams verpakking is een sukses gebleken

Personeelsbladen | 1961 | | pagina 3