Door een historierijk pittoreske stadjes land met veel De Beemsier zal een openbaring voor U zijn Vakanfiebezoek aan op één na oudsie filiaal Hecht A.H.-team in fameuze veemarktplaats Purmerend AH-FLITSEN A L WOONT U OOK in Oude Pekela, Kook, Soestdijk of bij- f geval 'in Terneuzen: U bent er mee op de hoogte! Nederland is een waterland. Ofschoon U misschien de laatste tijd wel eens de indruk kunt krijgen, dat daar verandering in begint te Sinds enige tijd telt ons mooie land de Wieringermeer, de N.- O. Polder en Oost Flevo-land. Vrij recente voorbeelden van hoe wij Nederlanders ,,water in land omzetten." Nu denkt U waarschijnlijk direkt aan de immer voortschrijdende techniek der laatste jaren. En kijk, dat hoeft nu nèt niet. Onze voorouders wisten hun binnenzee- tje óók wel in te polderen of ge heel droog te malen. Geen dagtrip Als U nog op vakantie moet gaan en deze tijd speciaal wil benutten voor het maken van korte dag trips, kunnen wij U geen beter en prettiger raad geven als deze: een dag de Beemster in! Schitterend gelegen tussen de driehoek Hoorn, Purmerend en Alkmaar vindt U een streek, wel „het Deutzen Hofje", alwaar enkele Kamers ingericht en gewijd zijn aan de bekende beemsterling Wouter Sluis. De man van de ver beterde kaasbereiding, een betere bemaling van de Beemster en ont dekker van het brongas. Een gas, dat nóg in vele woningen het licht laat branden. Na dit oponthoud gaat U door dit wijdse land naar het dorpje De Rijp. Een uiterst landelijk gelegen plaatsje waar U beslist de fraaie Ned. Herv. Kerk van Hendrick de Keyser met zijn 24 stemmig gebrandschilderde ramen uit 1661 moet bewonderen. En dat niet al leen! Voorts vindt U nog een pit toresk 17e eeuws Raadhuis van Leeghwater. Het „Waagje" van dit dorpje kunt U niet voorbijrijden. Het is letter lijk en figuurlijk nummer 1 van het plaatsje. Vanachter de ramen van het hotel ,,'t Stadhuis van Amsterdam" heeft U een schilder- achtig uitzicht op het haventje, waarvan U bepaald met na een I cen oucje ophaalbrug en de smalle Alkmaardermeer Kunt U zeilen, maak dan een tocht over het Alkmaardermeer. Een van neerlands meest natuur lijke meren. Een jaarlijks evene ment is wel de „Alkmaardermeer- week" in de 2e helft van augustus. Ofschoon U nu niet bepaald juist in die tijd daar behoeft te zijn om naar het gracieuze zeilen te kun nen kijken. Even buiten Akersloot in de rich ting Uitgeest ziet U aan de lin kerkant de oude watermolen „De Zien" van de droogmaling. Omdat onder de Beemster nog een prach tig plaatsje ligt, leiden wij U dwars door Uitgeest, Krommenie en Wormerveer heen, om Wormer en Jisp te gaan bezoeken. Het zijn twee verbijsterende plaatsjes in het Noordhollandse landschap. Wormer niet alleen bekend om zijn beroemde gat doch ook rijk aan historie. Wanneer U aan het eind van de Dorpsstraat linksaf Stemmingsbeeld in de jachthaven van Akersloot. gaat, vertoont de smalle weg aan de rechterkant talloze bruggetjes, die toegang geven tot de wonin gen. Een tafereeltje dat lijkt op het Overijselse Giethoorn. Aan het einde van die weg moet U of U wil of niet, rechts af. Jisp is dan Uw laatste pleisterplaats van die dag. U wordt nog één maal met Leeghwater gekonfron- teerd in de vorm van een kleinood van een raadhuisje. Een opvallen de bijzonderheid is nog dat er met de beide kleine beeldjes op de ge vel van dit Waaggebouw iets aan de hand is. Links prijkt een Vrou we Justitia zonder blinddoek en rechts een vrij zeldzaam voorko mend beeld van „de Vruchtbruid". Als U over de Wijde Wormer weer naar Purinerend rijdt heeft U een reis gemaakt door een historisch gebied van de provincie Noordhol land. En als U er dan nog even bij stil staat, dat dit gebied eens een onafzienbare watervlakte was, dan houdt dat voor U in, dat U minstens evenveel te vertellen kunt hebben tijdens het „vakantie- nalieuvelen" als Uw vrienden met misschien een buitenlandse reis achter de rug. dag al kunt zeggen: „Nu heb ik het wel gezien". En dat is dan onze bedoeling, want zó rap raakt U niet uitgekeken in het land van neerlands beroemdste drooglegger en arehitekt Leeghwater. Als U nu eerdaags over de lom merrijke wegen in deze droogleg ging fietst, bromt of eventueel wandelt moet U er eens aan den ken, dat voor een kleine twee mil joen guldens in ongeveer drie jaar 1 Ik zou met niemand hier in de zaak willen ruilen, hoor!" Er staat nog 'n kassa in Purmer- j end. Dientengevolge is er dus ook j een 2e cassière. Hier is dat Corrie i Knops. „Het is hier altijd zo gezellig druk in de winkel met al die mensen", zegt ze. „Je ziet en hoort nog eens wat en dat bij je gewone werk maakt het laatste juist zo aantrekkelijk". Heren der schepping telt B.L. Water - molen - koeien. tijd en met uiterst primitieve tech nische hulpmiddelen iets werd ge presteerd, dat in onze 20e eeuw kan wedijveren met de opzet van het grootse Delta-plan. In 1612 kreeg de eenvoudige mo lenmaker uit de Rijp loon voor werken, want na veel tegenslag kon hij land schenken aan de Staat der Nederlanden. „Land", zo schreef hij eens, „zo vruchtbaar, dat het met geen pen te beschrij ven is". In bijna elke plaats vindt U de nodige rust en een overvloed aan bezienswaardigheden. Als U in Purmerend van start gaat, rijdt U regelrecht Z.O. Beemster in, waar U tijdens de warme zomer dagen een frisse duik kunt nemen in het schitterend gelegen open luchtzwembad „De Wilgenhoek". Een extra verfrissing na het koele bad gebruikt U dan natuurlijk in Midden Beemster, alwaar U op de Rijperweg, vlak na het kruis punt links, een buste van de gro te „Beemsterpionier" kunt aan treffen. „Het Deutzen Hofje" Een andere bezienswaardigheid is dorpsstraat. Een haast middel eeuwse rust treft U aan. Na De Rijp zult U bijna onge merkt Graft binnenrijden. Oók voorzien van een oud waaggebouw uit 1613. Als U beide schitterende bouwwerkjes goed hebt bekeken, komt ook U tot de konklusie, dat Leeghwater op architektonisch gebied een woordje wist mee te spreken. Stoppen Even benoorden Graft ligt Noord einde. Als U daar door heen trekt betekent dat stoppen voor U. Te meer als U van het water houdt. U kunt bij „Broeders Hoeve", ge legen aan de rechter kant van de enige dorpsweg, in een rondvaart bootje stappen om het o zo water rijke gebied met zijn vele water vogels te gaan verkennen in de „Eilandspolder". Voelt U meer voor een zeiltochtje, dan nemen wij U ergens anders mee naar toe. Akersloot is dan de aangewezen plaats. Vanuit Noord- einde richting Westgrafdijk rijdt U over een lange en bochtige dijk met aan weerskanten onvergete lijke vergezichten, naar het pontje van Akersloot. Nadat U het Noordhollandskanaal bent overgestoken kunt U om U GELEGEN IN HET waterrijke gebied tussen Purmer en Beemster ligt een oude, doch zeer sterk groeiende ge meente. Purmerend reeds lang bekend om zijn fameuse vee markt, welke iedere dinsdagmorgen weer een enorme drukte met zich meebrengt. Op één na oudste Sterk groeiend is deze gemeen te. Tal van bedrijven in Amster dam-Noord laten hier huizen bouwen, hetgeen uiteraard de winkelstand ten goede komt.Op de Padjedijk 2 is ons op één na oudste filiaal gevestigd, waar de heer H. Dral zijn scepter zwaait. Hoewel hij het oude B.Z.-systeem lange tijd heeft meegemaakt is hij toch buitengewoon ingenomen met het zelfbedieningssysteem. Op 6 juli j.l- vierde de heer PC. Duerink van filiaal Hoogeveen zijn 25-jarig zakenjubileum. Dral natuurlijk team. ook onder zijn „Niet in 1959, maar al 10 jaar eer der had men reeds zelfbediening moeten toepassen", is zijn eenvou dige commentaar. „Veel prettiger om te werken en aangepast aan de tijd". Beslist veel fijner „Ik vind het in een zelfbedienings zaak beslist veel fijner werken dan in een B.Z.", zegt Klazien de Boer ernstig. „Dat komt hoofd zakelijk, geloof ik, omdat ik nu iedere dag een behoorlijke hoe veelheid vleeswaren moet snijden. Hiermee werken betekent dat je dagelijks weer zo echt kunt mer ken, dat de klanten het prettig vinden als je je best hebt gedaan om dit artikel zo aantrekkelijk mogelijk te verzorgen. Nee, ik vind het heerlijk om hier te werken". En Klazien kan het weten, want zij is al bijna 4V» jaar bij A.H. Jenny Olijven is een kollega van Klazien op de vleeswarenafdeling. Zij is 21/2 jaar in dienst van Al- bert Heijn en vindt het prettig werken. „De meeste voldoening van mijn werk is wel, als ik na vele goede zorgen een artikel presenteer en dan zie, dat de mensen het vlot kopen", aldus Jenny. Afwisseling Minstens even belangrijk is de taak van Lenny Jansen. Zij is dt le cassière van dit filiaal en ze doet dat werk al ruim 1 y2 jaar. „Fijn werk", zegt ze kort en het praatje af en toe met een klant als het werk het toelaat, zorgt wel voor de nodige afwisseling. Machtige zwaai Zo staat C. Visser bekend als de .all round-man" in dit filiaal. „De dinsdagmorgen is de leukste och tend voor ons", verklaart hij met een machtige zwaai van zijn lange armen, alsof hij zo vele toe komstige klanten in de zaak wil binnentrekken. „We hebben hier in Purmerend dan Markt en dan kun je echt genieten. Met al die buitenmensen en zo. Ongelofe lijk leuk!!" Dwars tegen bovenstaande me ningen in, gaat de voorkeur BZ of ZB van de zestienjarige E. Ver baas. „Mijn enige wens is later be drijfsleider te worden in een bedieningszaak. Je hebt dan pas meer persoonlijk kontakt met de klanten. Volgens mij is dat vaak nodig. Maar mis schien denk ik er over een paar jaar weer anders over", zegt hij twijfelend. En dat laatste zou wel eens waar kunnen zijn! Al tien minuten. Op ons lijstje om geïnterviewd te worden stond ook de naam Wil de Boer. Ook aan haar vroegen wij een en ander omtrent ons be drijf. Hoe wij ons best ook deden, we kwamen niets aan de weet. Wel zei Wil nog: „Het lijkt me hier wel gezellig en ik hoop dan ook een prettige tijd tegemoet te gaan". „Hoezo?" vroegen wij verbaasd. „Oh ja,", zei ze toen guitig, „weet U, ik ben pas tien minuten in dienst bij Albert Heijn". Last but not least in dit filiaal is de heer H. v. d. Schootbrugge. Hij regelt hier de bezorging in de wij ken. Reeds 9 jaar is hij in dienst van Albert Heijn. Zijn hobbies zijn de hengelsport en als het even kan „toeren met de brommer naar mooie plekjes". Zonder een geflatteerde indruk bij U te willen vestigen, kunnen wij U wel verklappen, dat er een pret tige teamgeest heerst bij de me dewerkers van B.L. Dral. Ook hier treft U bij een eventueel bezoek een echt lid van de grote A.H.- familie aan. Daar kunt U van op aan! te verpozen het beste links af gaan. Daar vindt U de ideaal ge legen jachthaven Akersloot. Een gezellig terrasje aan de haven van "net Alkmaardermeer bij het even zo gezellige zitje met muziek in het restaurant ,,'t Kombuis".

Personeelsbladen | 1961 | | pagina 5