Twaall duizend sommen per uur PSuspluim en vaantje voor filiaal A. Mayerlaan, Utrecht De Hollerith-afdeling op het hoofdkantoor AH-FLITSEN een afdrukmachine in bedrijf-. Met z'n allen op de foto. Een lachend groepje van de ponskamer HET IS MET DE Hollerith-afdeling of mechanische boekhou ding toch eigenlijk maar een eigenaardige geschiedenis. Hoewel deze afdeling bekend staat als een afdeling die diensten verleent ten behoeve van de administratie, is het één van de be langrijkste afdelingen van het hoofdkantoor. De werkwijze De mechanische administratie werkt niet met letters, doch al leen met cijfércombinaties. Alle op de administratieve afdelin gen te behandelen stukken wor den dus van een cijfercombina tie kodenummer voor zien, waarna deze stukken wor den doorgezonden naar de hol- lerith afdeling. Een beeld uit de machinekamer: wil de direktie op zekere dag we ten wie b.v. op 1 januari jarig is, of zo u dat liever wilt wie rood haar heeft of een baard draagt. De kaarten gaan er door, de roodha- rigen worden eruit gesorteerd, de ze kaarten gaan in de afdrukma- chine, die draait een zg. „sheet" en ca. 1 uur na de vraag wordt keurig opgegeven om wie het gaat, in welk filiaal of welke afdeling de persoon werkt enz. enz. Nu is er zo tussen neus en lippen even gezegd „de machine wordt ingesteld", doch hier hebben we nu een van de moeilijkste onderdelen van het vak van operator bij de kop. Het zal u duidelijk zijn dat machines niet zelfstandig kunnen denken en dit OOK NOOIT ZUL LEN KUNNEN DOEN. O, dat schakelbord Toekomstverhalen over pratende en denkende machines zijn heel aardig om te lezen, doch altijd zul len mensen het denkwerk moeten blijven doen. En bij het hollerith systeem legt de operator de vrucht van zijn denken vast in het scha kelbord. O dat schakelbord yoor de fotograaf. Wat moet er op de „Hollerith" nu eigenlijk gebeuren? Van alle ko- denummers wordt een ponskaart gemaakt. Een ponskaart is een kartonnen kaart ter grootte 1 een normale briefkaart, waar door ponstypistes door middel van pons machines gaatjes in worden ge prikt. Eenvoudig werk Vergeet u het maar. Draaiorgel Stelt u zich eens een draaiorgel voor. Door in een band op bepaalde plaatsen gaten te maken en die band dan door het mechanisme van het orgel te halen, krijgt men muziek. In wezen is het principe van de ponskaart hetzelfde. Door op een bepaalde manier en juist deze bepaalde manier vergt een grondige opleiding gaatjes te ponsen, kan men, als de kaart door een machine wordt gehaald, de in de kaart geponste gegevens overzetten in leesbaar schrift. 15 miljoen kaarten Als u zich nu even realiseert dat jaarlijks 15.000.000 ja u leest het goed: 15 miljoen kaarten, waarop ca. 80 miljoen kodenum- mers worden verwerkt, zal het u duidelijk zijn dat op de hollerith afdeling niet vaak, maar altijd „behoorlijk aangepoot" moet wor den. Nu is het natuurlijk heel mak kelijk gezegd „even door dc machine halen", maar ook hier op de machinekamer is weer veel vakkennis ver eist. Op de machinekamer staan de operators de bedienings mensen verschillende soor ten machines ten dienste, nl. 5 sorteermachines, waarvan 3 machines een kapaciteit van 60.000 kaarten en 2 machines een kapaciteit van 40.000 kaarten per uur hebben. Ver der 4 afdrukmachines, waar van 3 stuks in letters én cij fers en één machine die alleen in cijfers afdrukt. Alle machi nes hebben een kapaciteit van 9000 schrijfregels per uur. Vervolgens een stansmachine die automatisch van een stam kaart bepaalde gegevens op andere kaarten overbrengt en dan nog de trots van de af deling de grote reltenmachi- Baby Als een baby vertroetelen operators hun „609', welke naam ze altijd met een soort tedere trots uitspreken. Nu staat men vooral als leek in derdaad wel even te kijken van de prestaties van dit ap paraat, dat z'n grote vuur proef zal ondergaan als het DC eenmaal in bedrijf is. Ter illustratie het volgende: met een kapaciteit van 12.000 per uur worden b.v. de volgende berekeningen gemaakt. Een filiaal bestelt 9 doos zalm. In houd p. doos 24 blik. Prijs per blik 1,09. Wat moet het fi liaal betalen? Probeert u maar eens 12.000 van dit soort berekeningen te maken. U komt er vast niet in een uur mee klaar, waarbij alles dan nog keurig moet zijn geschreven ook. Rood haar of baard Dan zijn er sorteermachines, de sorters, zoals de vakmensen zeg gen. Ook hier kan een voorbeeld u een inzicht in de snelheid en ac curatesse geven. We zullen stellen dat van alle werknemers in het gehele bedrijf een ponskaart is ge maakt. Alle persoonlijke gegevens zijn dus door middel van ponsin gen op een kaart vastgelegd. Nu tan en een meisje van de controle-kamer. Roept u eens op een gezellig feest je luid het woord „Schakelbord." Kijk dan om u heen. Ziet u de vro lijkste man uit het gezelschap plotseling veranderen in een zeer zorgelijk, ernstig kijkend heer schap, dan kunt u ervan overtuigd zijn, dat dit een hollerith operator Schoenenmaten Het schakelbord kunt u zien als een heel groot mozaïek. Een me talen bord met honderden gaatjes. De bedoeling van het schakelen is nu, dat steeds een snoertje met 2 stekkers in twee bepaalde gaatjes wordt gestoken. Honderden honderden snoertjes per bord. En nu is het funeste dat indien ook maar één stekkertje in een ver keerd gaatje wordt gestoken, de machine alles verkeerd gaat doen. Fout tellen, aftrekken inplaats van optellen, onzin schrijven, in plaats van baarden worden schoenenma ten uitgesorteerd enz. enz. En dan maar zoeken waar de fout ligt. Dat hierbij soms wel eens een woord valt dat niet in Flitsen drukt mag worden... ach wie zal het ze kwalijk nemen. Er zou nog heel wat meer te ver tellen zijn van de „Hollerith", maar uit het voorgaande zal u genoeg duidelijk zijn geworden, waarom voor het gehele bedrijf deze afde ling die alleen „maar diensten ver leent" toch zo uiterst belangrijk De zilveren pluspluim en het vaantje van het OPW-margarine-ldasse- ment waren de felbegeerde en felbestreden tropheeën, die op één dag overhandigd werden aan de heer Th. B. M. Raasing, bedrijfsleider van filiaal Prof. A. Mayerlaan te Utrecht. Voor het ontvangen van de zilve ren pluspluim was de heer Raa sing met zijn echtgenote en ploeg naar Zaandam gekomen, waar zij door de verkoopleider, de heer C. Govers uit naam van de direktie werden toegesproken. De heer Govers prees de grote aktiviteit, door deze ploeg in iedere aktie ge demonstreerd en was er zeker van, dat ook in de pluspluimstrijd nog veel gepresteerd zou worden. Daarna overhandigde hij de be drijfsleider de fraaie pluim en zijn teamgenoten de zilveren rijksdaal der. Vaantje Tijdens het voortreffelijke diner in „Formosa" te Amsterdam, zorgde rayonleider W. J. tie Jong voor een verrassing door een vaantje te overhandigen, dat de her innering zal bewaren aan het kampioenschap in het margarine klassement. De heer De Jong on derstreepte het belang van een goede teamgeest, die steeds de beste basis blijkt te zijn voor suk- ses, zoals ook hier bewezen is. Lawaai De avond werd gevuld met een bezoek aan het prachtige Tu- Rayonleider W. J. de Jong over- I handigt het vaantje. schinsky-theater in Amsterdam, waar de film-artiesten op het doek en de man op het toneel voor een prettig programma zorgden. Heerlijke drankjes en veel orkest- lawaai in Heck's Lunchroom vorm den voor de ploeg het besluit van deze dag. Reeds om 8 uur 's morgens ver trok het team van filiaal Breuke- len met een gehuurd busje naar de Efteling in Noord-Brabant. Het is een prachtige dag gewor den. Na onderweg even te hebben opgestoken kwamen ze tegen de middag op de plaats van bestem ming. De dames van de ponskam Bal en schoen 1 De diverse sprookjes, die hier op een schitterende wijze zijn uitge beeld, werden bezichtigd en be sproken. Om 3 uur ging men in de bossen wat voetballen, tenmin ste dat was de bedoeling, want al snel zat de bal in de hoogste boom. Met stokken en stenen pro beerde het sterke geslacht de on willige bal weer naar beneden te krijgen, maar aangezien deze het daar best naar zijn zin scheen te hebben, nam één van de heren een stoer besluit, trok zijn schoe nen uit en wierp deze met een ferme zwaai in de boom. Het resultaat was teleurstellend, want de schoen ging de bal gezel schap houden. Slechts met behulp van een ruk wind lukte het zowel bal als schoen weer naar beneden te krij gen. Van al dit spektakel had men honger gekregen en men zocht dan ook snel Hotel „De Lucht" op bij 's-Hertogenbosch, waar een heerlijk diner stond te wachten. Hierna werd de thuisreis aan vaard en moe, maar voldaan, be sloot men volgend jaar beslist weer een dag op stap te gaan.

Personeelsbladen | 1961 | | pagina 4