Twaalt duizend sommen per uur De Hollerith-afdeling op hei hoofdkantoor De heer Bloemsma Zilvermuseum, Euromast, Deltawerken en de Pier Bedrijfsbrandweer gezellig uit -pc estaqendft Schaakrubriek AH-FLITSEN 5 Een beeld uit de machinekamer: een afdrukmachine in bedrijf De werkwijze De mechanische administratie werkt niet met letters, doch al- II ET IS MET DE Hollerith-afdeling of mechanische boekhou ding toch eigenlijk maar een eigenaardige geschiedenis. Hoewel deze afdeling bekend staat als een afdeling die diensten verleent ten behoeve van de administratie, is het één van de be langrijkste afdelingen van het hoofdkantoor. leen met cijfercombinaties. Alle op de administratieve afdelin gen te behandelen stukken wor den dus van een cijfercombina tie kodenummer voor zien, waarna deze stukken wor den doorgezonden naar de hol- lerith afdeling. Wat moet er op de „Hollerith" nu eigenlijk gebeuren? Van alle ko- denummers wordt een ponskaart gemaakt. Een ponskaart is een kartonnen kaart ter grootte van een normale briefkaart, waar door ponstypistes door middel van pons machines gaatjes in worden ge prikt. Eenvoudig werk? Vergeet u het maar. Draaiorgel Stelt u zich eens een draaiorgel voor. Door in een band op bepaalde plaatsen gaten te maken en die band dan door het mechanisme van het orgel tejhalen, krijgt men muziek. In wezen is het principe van de ponskaart hetzelfde. Door op een bepaalde manier en juist deze bepaalde manier vergt een grondige opleiding gaatjes te ponsen, kan men, als de kaart door een machine wordt gehaald, de in de kaart geponste gegevens overzetten in leesbaar schrift. 15 miljoen kaarten Als u zich nu even realiseert dat jaarlijks 15.000.000 ja u leest het goed: 15 miljoen kaarten, waarop ca. 80 miljoen kodenum- mers worden verwerkt, zal het u duidelijk zijn dat op de hollerith afdeling niet vaak. maar aïtijd „behoorlijk aangepoot" moet wor den. Nu is het natuurlijk heel mak kelijk gezegd „even door de machine halen", maar ook hier op de machinekamer is weer veel vakkennis ver eist. Op de machinekamer staan de operators de bedienings mensen verschillende soor ten machines ten dienste, nl. 5 sorteermachines, waarvan 3 machines een kapaciteit van 60.000 kaarten en 2 machines een kapaciteit van 40.000 kaarten per uur hebben. Ver der 4 afdrukmachines, waar van 3 stuks in letters én cij fers en één machine die alleen in cijfers afdrukt. Alle machi nes hebben een kapaciteit van 9000 schrijfregels per uur. Vervolgens een stansmachine die automatisch van een stam kaart bepaalde gegevens op andere kaarten overbrengt en dan nog de trots van de af deling de grote rekenmachi ne. Baby Als een baby vertroetelen de operators hun „609', welke naam ze altijd met een soort tedere trots uitspreken. Nu staat men vooral als leek in derdaad wel even te kijken van de prestaties van dit ap paraat, dat z'n grote vuur proef zal ondergaan als het DC eenmaal in bedrijf is. Ter illustratie het volgende: met een kapaciteit van 12.000 per uur worden b.v. de volgende berekeningen gemaakt. Een filiaal bestelt 9 doos zalm. In houd p. doos 24 blik. Prijs per blik 1,09. Wat moet het fi liaal betalen? Probeert u maar eens 12.000 van dit soort berekeningen te j maken. U komt er vast niet in een uur mee klaar, waarbij alles dan nog keurig moet zijn geschreven ook. Rood haar of baard Dan zijn er sorteermachines, de sorters, zoals de vakmensen zeg gen. Ook hier kan een voorbeeld u een inzicht in de snelheid en ac curatesse geven. We zullen stellen dat van alle werknemers in het gehele bedrijf een ponskaart is ge maakt. Alle persoonlijke gegevens zijn dus door middel van ponsin gen op een kaart vastgelegd. Nu wil de direktie op zekere dag we ten wie b.v. op 1 januari jarig is, of zo u dat liever wilt wie rood haar heeft of een baard draagt. De INSDAG 13 JUNI was het de dag van de S.B. De heer G. Bloemsma vierde daar nl. zijn 12V2 jarig dienstver band. 's Morgens werd hij toe gesproken door de Ir. W. A. Eggers, die hem namens de di rectie een polshorloge overhan digde. Hierna kwamen aan het woord, de heer J. Ph. Ypma, personeelchef, de heer J. Hekkert, hoofdchef, de heer D. A. Abbïnk, afd. chef, en namens de Contactcommissie, de heer W. Engberts, die de bekende enveloppe met inhoud overhandig de. Traktaties Bloemen werden aangeboden door mej. T. Poelman. De afdeling zelf heeft Gerrit niet vergeten, want 's morgens had het S.B. personeel een heerlijke tractatie in de vorm van saucijzen broodjes, bal gehakt, croquetten, naar keuze en natuur lijk sigaren of sigaretten. De dag tevoren was de stemming er al in, want toen werd de jubi laris al gefeliciteerd door een le vensgrote pop (zie foto). Van het hele feest werd een foto reportage gemaakt en 's avonds kon door de welwillende medewerking van de heer A. Groot, die het ontwikkelen van de foto's op zich genomen had namens de afdeling door de heer J. M. Overmeer een fotoalbum worden overhandigd. Vele hobbies De prachtige dag werd toen beslo ten met een gezellig feest waar ongeveer 20 man aanwezig was. De jubilaris is een man die dol is op de natuur, en er graag op uit trekt met de motor, zijn liefhebbe rij. Hij heeft voor de enveloppe met inhoud een prachtig boeken- rek gekocht. Twee man en een meisje van de controle-kamer. kaarten gaan er door, de roodha- rigen worden eruit gesorteerd, de ze kaarten gaan in de afdrukma chine, die draait een zg. „sheet" en ca. 1 uur na de vraag wordt keurig opgegeven om wie het gaat, in welk filiaal of welke afdeling de persoon werkt enz. enz. Nu is er zo tussen neus en lippen even gezegd „de machine wordt ingesteld", doch hier hebben we nu een van de moeilijkste onderdelen van het vak van operator bij de kop. Het zal u duidelijk zijn dat machines niet zelfstandig kunnen denken en dit OOK NOOIT ZUL LEN KUNNEN DOEN. O, dat schakelbord Toekomstverhalen over pratende en denkende machines zijn heel aardig om te lezen, doch altijd zul len mensen het denkwerk moeten blijven doen. En bij het hollerith systeem legt de operator de vrucht van zijn denken vast in het scha kelbord. O dat schakelbord! Roept u eens op een gezellig feest je luid het woord Schakelbord. Kijk dan om u heen. Ziet u de vro lijkste man uit het gezelschap plotseling veranderen in een zeer zorgelijk, ernstig kijkend heer schap, dan kunt u ervan overtuigd zijn, dat dit een hollerith operator Schoenenmaten Het schakelbord kunt u zien als een heel groot mozaïek. Een me talen bord met honderden gaatjes. De bedoeling van het schakelen is nu, dat steeds een snoertje met 2 stekkers in twee bepaalde gaatjes wordt gestoken. Honderden en honderden snoertjes per bord. En nu is het funeste dat indien ook maar één stekkertje in een ver keerd gaatje wordt gestoken, de machine alles verkeerd gaat doen. Fout tellen, aftrekken inplaats van Met z'n allen op de foto. Een lachend groepje van de ponskamer. VATERDAG 17 JUNI heeft de brandweer wederom een bij- zonder geslaagd uitstapje aan de reeks toegevoegd Om 7 uur vertrokken we met 29 man naar het Zilvermuseum te Schoonhoven, waar we ongeveer drie kwartier hebben rondge neusd. Om 10 uur waren we echt aan een kopje koffie toe, en dat hebben we dan ook genomen, en wel in Lekzicht. De naam spreekt voor zichzelf. We hadden een prachtig rivier gezicht. Euromast De volgende stopplaats was de j Euromast. Ondanks dat het wat heiig was, hadden we hier een pracht gezicht over Rotterdam. Na het vertrek hier vandaan hebben we ergens op een dijk ons traditionele pick-nickje gehouden en daarna ging het naar de Delta-werken. Dit was echt iets bijzonders. Een goede voorlichting d.m.v. een film, een prettig bootreis je heen en terug en daartus sen een wandeling op de bouw put. Dit was echt het hoogte punt van de dag. Kompliment Het diner in Den Haag was af. Voordat we binnen gingen, kregen we al een compliment van Ir. Eg gers voor de keus van het restau rant. Ir. Eggers was nl. even ko men kijken, doch kon niet mee di neren. Naar de Pier Na een heerlijke maaltijd gingen we om 8.15 uur rijden, via de Scheveningse pier naar huis, waar we om 11 uur aankwamen. 't Was weer een dag waarvan we kunnen zeggen: 't was weer zo!! optellen, onzin schrijven, in plaats van baarden worden schoenenma ten uitgesorteerd enz. enz. En dan maar zoeken waar de fout ligt. Dat hierbij soms wel eens een woord valt dat niet in Flitsen ge drukt mag worden... ach wie zal het ze kwalijk nemen. Er zou nog heel wat meer te ver tellen zijn van „de Hollerith", maar uit het voorgaande zal u genoeg duidelijk zijn geworden, waarom voor het gehele bedrijf deze afde ling die alleen „maar diensten ver leent" toch zo uiterst belangrijk De dames van de ponskamer aan het werk. 40-jarig zakenjubileum 20-7: de heer J. Cobelens (V.R.I.O. 12'/2-jarig zakenjubileum 1-8: de heer M. de Boer (inkoop) 7-8: de heer J. Broek (V.A.) De schaakrubriek in wedstrijd- vorm in een vorige AH-Flitsen aangekondigd en gelanceerd, heeft weinig reakties gekregen. Uw re- daktie is van mening, dat zij voor zo'n gering aantal belangstellen den niet langer een beroep op de samensteller de hr A. Slob mag doen. Zij heeft de rubriek daarom opgeschort. Het is misschien be ter in een wat kouder jaargetijde de poging nog eens te herhalen. 23-5: Victor Jan, z. v. J. Mulder (org. afd.) 30-5: Karla, d. v. A. Visser (Post kamer) 6-6: Paulus, z. v. J. Kok (Adm.- controleur) 6-6: Marcellus, z. v. J. v. d. Meer (P.Z. fil.) 17-6: Reinoud Eelco z. v. B. Tals- ma (H.K.) 18-6: Ryta, d. v. J. Kramer (Con- tr.-Afd.)

Personeelsbladen | 1961 | | pagina 5