Kruideniersbedrijf had gunstig jaar Boottocht „oude garde" begunstigd met fraai weer en zonnige stemming Hogere kosten, grotere investeringen Gondels k en vuurwer A H - F L 1 T SE N tOiMV !SS2 Moatuous ,,De omzetten van het kruideniersbedrijf zijn in het verslagjaar zeer bevredigend geweest. Naast vergroting van ons marktaan deel in de traditionele artikelen heeft hiertoe ook bijgedragen de uitbreiding van het assortiment, met name in de supermarkets." Dit ontlenen wij aan het zojuist verschenen Jaarverslag 1960, dat op 13 juni j.l. op het hoofdkantoor werd toegelicht door de heer J. W. de Vries, en op 15 juni d.a.v. voor de produktiebedrijven door de heer D. Vethaak. winkels, fabrieken, kantoren, aan inventarissen en machines. Dit al les is weer aan z.g. technische en economische veroudering onderhe- Toekomst Het laatste hoofdstuk van het fraai geïllustreerde jaarverslag heeft de direktie benut voor een beschouwing over de mogelijke ontwikkeling van de detailhandel in ons land. Omdat wij menen, dat velen kennis zullen willen nemen van de opvattingen die hierom trent bestaan, is dit artikel elders in ons blad in zijn geheel afge drukt. vig en moet dus worden afge- De heer W. de Vries Een grote groep stafleden en af delingschefs luisterden geïnteres seerd naar de uiteenzetting. De winstdaling voor het concern ten opzichte van 1959 trok hierbij di- rekt de aandacht. Uit de toelichting bleek, dat in het bijzonder de grote aanloop kosten van de nieuwe Sterovita- melkfabriek te Rotterdam, als mede de slechte resultaten van het VAMI-IJsbedrijf (zeer slechte zomer!) hiervan de oorzaak zijn geweest. Hogere kosten Ook in het kruideniersbedrijf zijn de kosten niet onbelangrijk ge stegen. Dit kwam niet alleen door loonstijgingen, maar ook eiste de ontwikkeling van het bedrijf een uitbreiding van de organisatie. Zo werd b.v. in 1960 een afzonder lijk Directoraat Onderzoek en Ontwikkeling ingesteld. Dit houdt zich o.m. bezig met alle activitei ten op het gebied van nieuwe ves tigingsplaatsen, distributie-re- search en met de opleiding van SM-bedrijf sleider s. Een andere reden van de kosten stijging is de omstandigheid, dat de aanloopkosten van de steeds grotere winkels sterk gegroeid zijn. Maar gelukkig kon ook worden meegedeeld, dat in het kruide niersbedrijf de kostenstijgingen, evenals de invloed van de werk tijdverkorting, zijn goed gemaakt door de groei van de omzet. In tegenstelling tot de resultaten van het concern waren die van het kruideniersbedrijf in 1960 daar door zelfs nog iets gunstiger dan in 1959. Zelfde spaarfondsrente Een ook voor de deelnemers aan het Spaarfonds prettig bericht is, dat aan aandeelhouders wordt voorgesteld, om evenals de 2 voorgaande jaren een dividend van 12 uit te keren. Daar dit voorstel inmiddels op de vergadering van 26 juni j.l. is goedgekeurd, betekent dit, dat op de rente over 1960 een toeslag van 140% van dit bedrag wordt bijgeschre ven. Daarmee is dan over 1960 wederom een totale ren te van 9,36 bereikt. Grote investeringen Ofschoon wij niet alle cijfers van het jaarverslag zullen aanhalen, willen wij er toch enkele van ver melden, omdat deze op sprekende wijze de enorme groei van het be drijf aantonen. Zo lezen wij, dat in 1948 ca. 6 '/z miljoen gulden werd geïnvesteerd en in 1960 bijna 15 miljoen gulden. De afschrijvingen bedroegen in 1948 bijna 850 duizend gulden en in 1960 ruim 8 miljoen gulden. Uit deze cijfers blijkt wel over duidelijk de gezonde levenskracht van het bedryf. Want de investe- ringscijfers geven aan, welke be dragen zyn besteed aan nieuwe Beperkingen Om ons heen zien wy allemaal wel, wat er op het gebied van ver bouw, nieuwbouw, vervanging van inventarissen enz. gebeurt. On danks dat bestaan er nog vele wensen. De direktie weet dit, ze heeft ze zelf ook, maar de investeringsmo gelijkheden zijn beperkt. Uit de investeringscijfers èn uit die van het aantal ZB's blijkt wel, dat de modernisering van het bedrijf niet vergeten wordt. Produktiviteit In het jaarverslag komt een gra fiek voor, waaruit blijkt, dat de omzet van het concern in 1960 vijfmaal zo groot was als in 1948, cerwijl in deze zelfde periode de personeelssterkte ongeveer ver dubbelde. Hieruit wordt veelal de conclusie getrokken, dat dus de kostprijzen als gevolg hiervan sterk gedaald moeten zijn. Men pleegt dan te zeggen: „De produktie per hoofd is meer dan verdubbeld, dus Dit is een zeer eenzijdige redene ring, want daarmee ziet men de voornaamste factoren, die tot de productiviteitsverhoging bijdroe gen, over het hoofd. Doelmatigheid Is het zo, dat wij zoveel harder, sneller, langer zijn gaan werken? Niemand zal hierop met „ja" dur ven antwoorden. De produktiviteit wordt doorgaans opgevoerd door machines, die meer produceren dan de oude of die handelingen gaan verrichten, waarvoor men- senarbeid voorheen nog nodig was; ook grotere, efficiëntere fa brieken en winkels werken er aan mee. Het is dus wel waar, dat de pro duktie of omzet per hoofd is ge stegen, maar daarvoor moest en moet nog veel geïnvesteerd wor den. Dit heeft soms wel, maar soms ook geen dalende kostprijs als gevolg. Toch zijn ook in geval van stij gende kostprijs die investeringen noodzakelijk. We denken hierbij b.v. aan het overal heersende te kort aan mensen en aan het ver langen naar arbeidstijdverkorting dat met de invoering van de 5- daagse werkweek (voorlopig?) bevredigd is. Amsterdam*»? graeliten, Seliipliol. Lou Bandy en Willem Barend Ia OP ZATERDAG 10 juni j.l. was het dé dag voor onze gepen sioneerden. Begunstigd door mooi zonnig weer hebben 76 oudgedienden de traditionele tocht over het water gemaakt. Het uitje, dat plaats vond op initiatief van de kontakt- en kantoor kommissie, was prima georganiseerd. De oude vertrouwde Albert Heijn-sfeer was direkt aanwezig in het interieur van de rond vaartboot .Oranje Nassau", toen we om 8.15 uur vertrok ken van de Prins Hendrikkade, richting Amsterdam Daar namen we om 9.15 uur de „buitenlanders" aan boord. Een flesje .frisse geuren" voor de dames en een rokertje voor de heren was een welkome trak tatie. Roemrijk Dat kapitein Brilleman naast een goede stuurman ook een prettig causeur was, bleek, toen wij de pakhuizen passeerden van de roemrijke Oostindische Compag nie. Men proefde de oude tijd op nieuw. Een zekere verwantschap tussen onze „Oranje-Nassau"- Piet en Albert Heijn kon men hieruit opmaken. Schiphol Door de Ringvaart, langs het Am sterdamse Bos, bereikten wij in opgewekte stemming onze eerste pleisterplaats voor de koffie en Bartel son, alias Lou Bandy. De welvoorziene dis in het middaguur in Kudelstaart. gebak: „Schiphol". De grote DC8 van de Suid-Afrikaanse Lugdienst stond startklaar. In één woord: interessant! Volleerd artiest Om 11.30 uur werd opnieuw ge start. Nu naar Aalsmeer. Tijdens deze tocht ontpopte de heer Bar- telson zich als een volleerd artiest, een tweede Lou Bandy, kompleet met witte jas en strohoed. In deze prettige stemming werd Kudel staart bereikt, waar een prima verzorgd diner werd aangespro ken. Stiekum geruild. De terugtocht kreeg haar hoogte punt in de wedstrijd met de 3 knoopdropjes, geleid door de he ren Overmeer en Pieters. Er werd wel stiekum geruild, maar A' ge maor leut het!! Willem Barendtz Na de thee aan het Nieuwe Meer ging het weer op huis aan. Hier, langs de grachten was de kapitein op zijn best. Voor we de Zaan opvoeren kwa men we zowaar de binnenkomende walvisvaarder „Willem Barendtz" (45.000 ton) tegen. Aan boord sprak de heer Middel beek namens allen zijn dank uit vooral aan de direktie en de orga nisatoren voor deze prettige en ge slaagde tocht. Het muziekkorps omlijstte vanaf een schuit het waterfeest met pittige muziek. Het oogstte bij de duizenden toeschouwers veel sukses. Een prachtige windstille zomeravond (zoals wij die hier in onze streek maar zeer weinig meemaken) een duizendkoppige menigte en een grootse gondel vaart met magnifiek vuurwerk, dat viel vrijdagavond 30 juni j.l. in Zaandam te bewonderen. In het teken van de Jumelage nam Albert Heijn aan deze avond deel. Op een grote boot stond ons vol tallig muziekkorps aangetreden. De lichtgevende letters vertelden allen, dat de heren in het „groen" Albert Heijn vertegenwoordigden. Reeds om half tien begon 't feest. Enige pittige marsen en populai re wijsjes: daar kwam de boot de Voorzaan opgevaren. De waterskiërs volgden. Een fees telijk gezicht voor een ieder. Lenig en snel lieten de dames en heren ons in vlaggen zien, welke landen in Zaandam vertegenwoordigd wa ren, om later op de avond nog eens terug te komen op het in middels donker geworden water vlak met fakkels. Ons muziekkorps voer enige ma len langs het publiek en dat was ook het begin van een groots op gezette gondel vaart. Zeker wel 70 boten en bootjes meer of min der mooi door lichtjes versierd, kwamen voorbijgegleden. Wij noemen hier, een prachtige gondel, de koffiepot met kopjes en het mooie jacht met de met bloemen versierde kajuit. Te veel om op te noemen. Ten slotte het vuurwerk. Zelden zagen de Zaan- kanters plus de vele buitenlandse gasten zo'n boeiend en vlot ge bracht schouwspel in de lucht. Tientallen kleuren wisselden el kaar af en het leek wel een non stop programma. Voor de twee slotstukken kwamen A.H., ons gehele vignet, compleet „met kwaliteit" voor de dag, als mede 150 jaar Stad.

Personeelsbladen | 1961 | | pagina 3