Mededelingen uit de rede van A.H.'s president-commissaris Huwelijk Uii jaarverslag 1960: Korte beschouwing over de mogelijke ontwikkeling van detailhandel GEHUWD Jumelage-gangers op bezoek Spreekuur 2 AH-FLITSEN Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. Zaandam 18e jaargang No. 7 Juli 1961 Verantwoordelijk eindredakteur: J. PH. IJPMA, personeelschef produktiebedrijven Redakteur: L. J. A. S. KLOOS (toestel 419) Aan dit nummer werkten mee: M. Barrette, J. Ph. Bartelson, A. Besterveld, J. Boon, J. Bree- schoten, mej. C. Buntsma, H. Eijben, J. Hartog, A. v. d. Hazel, J. Janse, T. Kuyt, J. J. M. v. d. Meer, J. M. Overmeer, C. Schot, D. Verdonk, J. Zeeman en H. J. J. van Zijl Jr. Druk: Ramshorst, Wormerveer. Cliché's: Zaanl. Industrie, Zaandam. ^\P MAANDAGMORGEN 26 JUNI heeft de president-com- missaris van Albert Heijn N.V., prof. mr. dr. G. M. Verrijn Stuart, op de jaarlijkse Algemene Vergadering van Aandeelhou ders op het Hoofdkantoor, onder meer een uiteenzetting ge geven over een tijdelijke onderbreking van het klantenobligatie- systeem. Hieronder vindt U enkele van de voornaamste punten uit zijn rede. In de loop van 1955 ging Albert Heijn over tot invoering van een vrijwillig spaarsysteem. Het was nl. gebleken, dat de klan ten er prijs op stelden in de ge legenheid te worden gesteld met betrekkelijk kleine bedra gen te sparen. Bij andere detailbedrijven kent men dit sparen ook, maar dan via een kortingssysteem. Het gevolg daarvan is, dat de korting uiter aard in de prijzen is verrekend en dat alle klanten de hogere prijs moeten betalen, ook die klanten die niet in het sparen geïnteres seerd zijn. Albert Heijn heeft zich welbewust niet op dat systeem ge baseerd. Het systeem van de laagst mogelijke prijzen (nettoprij- zen) mocht niet aangetast wor den, omdat Albert Heijn geen spaardwang op de huisvrouw wil de leggen. Ieder moest volkomen vrij zijn om te sparen of niet te sparen. Teneinde dit doel te bereiken werd het vrijwillig spaarsysteem inge voerd. Zoals bekend, heeft de klant gelegenheid voor iedere gulden, die voor boodschappen wordt be steed, een zegeltje van 10 ct. te kopen. Deze zegeltjes kunnen in de AH-winkel weer omgewisseld wor den in contanten. Klanten die een vol boekje met 490 zegels S. 10 ct, inleveren, ontvangen hiervoor een bedrag van 52,zodat Albert Heijn voor het ter beschikking hebben van het geld een rente be taalt van 3,per boekje. Daarnaast werd in 1955 de klant tot nadere aankondiging in de ge legenheid gesteld tegen inlevering van een vol boekje een obligatie van nom. 50,te verkrijgen in plaats van contanten. Deze obli gaties hebben een vaste rente van 4 en zijn bovendien winstdelend extra rente voor elk vol procent dividend boven 5 op gewone aandelen). Hiermede werd bereikt, dat de klant geld kon beleggen in het bedrijf van A.H. en daarmede in direct profiteerde van de gunstige bedrijfsresultaten. Uiteraard is bij de invoering van dit systeem over wogen, dat het niet waarschijnlijk zou zijn, dat dit systeem voor on beperkte duur gehandhaafd zou kunnen worden. Bij de toen ge maakte investeringsprognose bleek echter wel, dat voor een aantal jaren de binnenkomende gelden voor de financiering van de uit breiding van het bedrijf aange wend zouden kunnen worden. Hier bij speelde vooral een rol het feit, dat er een aantal projecten uitge voerd moesten worden, die een tij delijke extra vraag naar kapitaal zouden veroorzaken (o.a. financie ring distributie-centrum). Zoals bekend is de uitgifte een groot succes geworden en heeft een groot deel van onze klanten deelgenomen in de obligatielenin gen. Zij hebben daardoor een waar devol bezit gekregen, dat naar on ze verwachting een reeks van ja ren een behoorlijk rendement zal opleveren. Naar schatting zal uit. 1961 een bedrag van ca. 43 mil joen nom. in omloop zijn. Bij de prognose van de kapitaal behoefte is gebleken, dat ons be drijf naar alle waarschijnlijkheid bij een evenwichtige financiering in de eerstkomende jaren minder behoefte zal hebben aan kapitaal dan bij ongewijzigde voortzetting van het klantenobligatiesysteem ter beschikking zou komen. Als gevolg van deze overwegingen is daarom besloten het klantenobli gatiesysteem tijdelijk te onderbre ken, waarbij het uiteraard thans nog niet te zeggen is hoe lang deze termijn zal duren. Dit hangt met name af van de toekomstige ont wikkeling en groei van het be drijf. De klanten zullen nog tot en met 31 januari 1962 gelegenheid hebben boekjes in te leveren ter verkrijging van een klantenobliga tie en/of spaarobligatie. Na deze datum zullen dus voorlopig alleen contanten verkregen kunnen wor den bij inlevering van zegels. Het spaarsysteem als zodanig blijft ongewijzigd. De gelegenheid tot sparen via de spaarzegels blijft dus bestaan. Voor een vol boekje, waarin 490 zegels a 10 ct geplakt zijn, wordt 52,— uitbetaald, dus een rente van 3,vergoed. AH heeft ook nu besloten geen kortingsysteem in te voeren, maar met de laagst mogelijke prijzen te blijven werken. Invoering van een kortingsysteem of een verkapt kortingsysteem via een hogere waarde van een boekje, zou onher roepelijk moeten leiden tot verho ging van de prijzen, zodat ook een klant, die niet zou sparen, méér zou moeten betalen dan voorheen. A.H. meent, dat een klant vrij moet zijn in haar keuze van spa ren of niet sparen. Beide catego rieën klanten betalen dezelfde lage prijzen. Wenst de klant te sparen, dan kan zij dit dus doen door de aankoop van zegels (bij elke 1, aan boodschappen een zegel van 10 ct.) evenals dit voorheen het geval was. Tot ons genoegen kunnen wij U mededelen, dat mej. Carly Heijn, dochter van de heer en mevrouw G. Heijn-Bachigaloupi-Tourniaire, op 1 juli j.l. in het huwelijk is ge treden met de heer Ds. E. J. Kui per. Foto links: Het viertalige gezel- I schap verlaat het O.G. op weg naar de produkticbedrijven. Foto rechts: Het „koele" zitje in I de wijnkelder viel in de smaak. M EDERLAND BEZAT AAN het begin van dit jaar 2252 zelf- I* bedieningswinkels; twee jaar daarvoor, in 1959 dus, 1148 zelfbedieningswinkels en tien jaar daarvoor, in 1949, één zelf bedieningswinkel. In 1959 waren er al 50 supermarkets in ons Jand; de cijfers voor 1960 zijn nog niet bekend. Een dergelijke explosieve ontwikkeling op het gebied van de distributie van levensmiddelen is nog nooit eerder voorgekomen. Er zijn twee redenen aan te wijzen die de oorzaak zijn geweest van deze sterke beweging. Het zelfbedieningssysteem stelt de detaillist in staat die verhoging van de produktiviteit te bereiken, die nodig is om de steeds stijgen de kosten op te vangen. Het zelfbedieningssysteem en ze ker de supermarket bieden de mo derne huisvrouw een groot as sortiment, zowel in de diepte als in de breedte, waaruit ze in volle dige vrijheid en zelfstandigheid in haar eigen tempo haar keuze kan maken. Gezien het samengaan van de economische noodzakelijkheid en de psychologische wenselijk heid van het zelfbedieningssy steem zal zeker het aantal super markets, maar ook het aantal zelfbedieningszaken in allerlei takken van de detailhandel (dro gisterij, textiel, schoenen, ijzerwa ren en huishoudelijke artikelen) binnen zeer korte tijd zeer sterk stijgen. Ondernemersschap Deze ontwikkeling zal aan de de taillist tal van eisen stellen, die alle eigenlijk terug te brengen zijn tot één begrip: het ondernemer schap. Slechts die ondernemers, die niet mee willen doen aan een verdere devaluatie van het begrip „ondernemer", zullen de nieuwe ontwikkelingen kunnen „bijbenen". Immers, in 1959 werd in 5 van het aantal kruidenierswinkels in Nederland het zelfbedieningssy steem toegepast; in 1961 zal dat in 10 van de zaken het geval zijn, terwyl in die winkels in 1959 15 van het totaal omgezet werd en naar verwachting in 1961 33 De fabrikant van de artikelen, die in de nieuwe detailhandelonderne mingen verkocht zullen worden, zal zich moeten realiseren, dat de massadistributie mogelijk is ge maakt door massaproduktie, maar dat deze distributie daaraan ook weer nieuwe eisen stelt. Vooral op het gebied van de verpakking, de presentatie en de reclame leven vele wensen. Zo zou b.v. het ver melden van de verkoopprijs op de verpakking de detaillist enorm veel werk kunnen besparen. Telers van groente, fruit en aard appelen zullen ervaren, dat er ook aan hun produkten eisen gesteld zullen worden, die voorheen slechts aan industrieprodukten ge steld werden. Standaardkwalitei ten en klein-verpakking zijn slechts enkele van deze eisen. Verpakking De producent van verpakkings materialen en verpakkingsmachi nes zal bij deze ontwikkeling een zeer belangrijke rol kunnen spe len. Verpakkingen, die de detaillist groothandel en industrie, arbeid kunnen besparen, zoals eenmalig glas en overdozen met trekband, zullen hierbij niet vergeten mogen worden. Meer overleg Tussen stedebouwkundigen, archi tecten en detailhandel zal meer contact en overleg in veel vroeger stadium van hun plannen moeten plaats vinden, opdat men rekening kan houden met de eisen die de ontwikkeling van de detailhandel stelt aan de winkelpanden. De vooruitstrevende ondernemers in de detailhandel zullen bij hun streven naar modernisering vele hindernissen tegenkomen, die ge baseerd zijn op sommige verouder de bepalingen in bijv. de vesti gingswet, de vleeskeuringswet en de winkelsluitingswet. Van de overheid en de publiekrechtelijke bedrijfsorganen zal in de komende tijd ook voor de oplossing van dit probleem veel wijs beleid ge vraagd worden. In mei 1959 schreven wij over het ontstaan en de ontwikkeling van shoppingcenters in de Verenigde Staten en het verval van de bin nenstad en over pogingen om deze binnenstad te redden. Wij stelden toen de vraag of een dergelijke ontwikkeling ook in Nederland te verwachten zou zijn. Verkeerscongesties De factoren, die in de V.S. tot deze ontwikkeling geleid hebben, beginnen zich ook in Nederland steeds duidelijker te manifesteren. Verkeerscongesties in de steden en zelfs op de autowegen zijn aan de orde van de dag; het gebrek aan parkeerruimte wordt steeds gro ter, zelfs in de buitenwijken van de steden; het aantal auto's is sinds 1 augustus 1959 gegroeid met 150.000, het verwachte totale aantal voor 1 augustus 1961 be draagt 600.000. De gevolgen van het aanwezig zijn van deze factoren worden al aan wijsbaar. Binnenstad Het eerste shoppingcenter in Ne derland, dat min of meer aan de Amerikaanse definitie voldoet, wordt in het najaar van 1961 in Amstelveen geopend, enige andere o.a. in Mariahoeve-Den Haag en in Osdorp-Amsterdam zijn in studie of worden gebouwd. De binnen stad van Haarlem is, voorlopig als proef, op zaterdagmiddag voor het verkeer gesloten, maar dit is slechts één van de vele maatrege len, die nodig zijn om het pro bleem binnenstad op te lossen. Evenals in 1959 komen wy tot de volgende conclusie: Men zal moeten zorgen voor: meer wegen die het doorgaan de verkeer om de stad heen leiden zeer goede wegen naar en van het stadscentrum zeer veel parkeerruimte, zo dicht mogelijk bij het winkel centrum additionele winkelcentra, die zoveel mogelijk voldoen aan de eisen, gesteld aan een goed shoppingcenter, met winkels, die zo ontworpen en gebouwd worden dat „de toe komst" erin gecalculeerd is. Wereldreizigers Onder de varensgastenvan de gepensioneerden bevonden zich de wereldreizigers, de heer en me vrouw Holkamp. Jaja, 8l/2 maand hebben zij door gebracht bij hun kinderen en kleinkinderen in Canada. In de boot kon men oom Klaas er di- rekt uitpikken door zijn Canadese pet We hadden er best willen blij ven", was hun opinie. Als men op gepensioneerde leef tijd nog zo n reis kan maken, be hoort men toch wel tot de uit verkorenen. Wij hopen, dat u het nog eens over kunt doen. ,Ik vraag me toch af wat die twee daar uitspoken." Geslaagd De heer M. Heijnis (B,A.) heeft een cursus gevolgd aan de Stich ting Landelijke Vakopleiding Schil dersbedrijf. Voor het leerling examen dat hij daarvoor heeft afgelegd is hij kortgeleden ge- Onze hartelijke gelukwensen. "I.- 13-7: de heer J. J. Keune (C.F.) met mej. N. Flipse. Een groep van 50 deelnemers aan de Jumilage heeft op donderdag middag 29 juni 1961 een bezoek aan de produktiebedrijven gebracht. Het waren de officiële delegaties uit Engeland (Hammersmith), Frankrijk (Boulogne-Billancourt), Duitsland (Xeukölln), België (An- derlecht) en Nederland (Zaandam). Na een welkoms woord van de heer G. J. Heijn maakte het gezelschap een rondgang door de produktie-1 bedrijven in 4 groepen o.l.v. de heren H. K. Engel, P. C. Vink, A. v. d. Hazel en L. J. A. S. Kloos. De excursie vond zijn sluitstuk in de wijnkelder waar dranken wer den geserveerd. Burgemeester Lasson van Neu- kölln (W.-Berlijn) dankte namens de gasten voor het bezoek, waar van men naar hij zei zeer had genoten. De personeelschef van de pro duktiebedrijven. de heer J. Ph. Ypma. heeft een wekelijks spreek uur vastgesteld. Het is op maan dagmiddag van 16.00 tot 17.00 uur. Terwijl het natuurlijk van zelf spreekt, dat de heer Ypma ook op andere dagen en uren te I spreken is, is dit uur speciaal ge- j reserveerd voor personeelsleden, die een onderhoud wensen.

Personeelsbladen | 1961 | | pagina 2