Verkoopleider, de heer Govers over de klaofenobligaties Grandioos slotfeest OP.W. AH-FLITSEN Personeelsorgaan van Albert tieijn N.V. Zaandam lSe jaargang No. 6 Landelijke editie O.P.W. 1961 Verantwoordelijk eindre.dakt.eur: P. BRANDSMA, personeelschef filialen Redaktie J. Lieffering In- en externe betrekkingen D. W. Lieuwen Filialenbureau J. J. M. v. d. Meer Personeelszaken H. van Petten Verkoop K. Romp Personeelszaken J. C. Voskamp Filialenbureau H. J. J. van Zijl Inkoop Inventaris Medewerking: J. Har tog Foto's Druk: Ramsliorst, Wormerveer. Cliché's: Zaanl. Industrie, Zaandam. „De mededeling, dat per 1 februari 1962 de uitgifte van klanten obligaties tijdelijk wordt gestaakt, zal een schok voor u geweest zijn. U was hierop niet voorbereid en wij konden u er ook niet op voorbereiden. Dat dit besluit niet lichtvaardig genomen is, zult u begrijpen, maar dat neemt niet weg, dat u een wapen uit handen is geslagen." gaties, maar ook die blijven goodwill kweken. Naar schatting zijn in handen van de consumen ten ca. een half miljoen obliga ties, die hun goede naam nog lang zullen behouden door de looptijd van ca. 20 jaar. Als illustratie, dat ook de buiten wereld er zo over denkt, citeerde de heer Govers hierna een ge deelte van een artikel in „De Te legraaf" van 27 juni j.l. Hieruit spreekt een volledig ver- De heer Govers Deze woorden werden gespro ken door onze verkoopleider, de heer C. Govers, tijdens de O.P.W.-bijeenkomst op 28 juni j.l. te Zaandam. De aandachtig luisterende be drijfsleiders waren dankbaar voor deze (ingelaste) uiteenzet ting over dit probleem. Terecht stelde spreker: „Dit houdt u en ook ons momenteel sterk be zig." Achtergrond Reeds bij het begin van de actie in 1955 heeft de Directie gewe ten, dat er eens een einde zou moeten komen aan de uitgifte van deze obligaties. Toen reeds werd voorzien, dat er veel kapi taal zou toestromen. Dit is en wordt aangewend voor investe ringen, zoals de bouw van nieuwe winkels, distributie-centrum enz. Maar aan deze vorm van finan ciering is een grens en de direc tie meent, dat deze aan het eind van het jaar bereikt zal zijn. Naar schatting zal dan voor een nominale waarde van ca. 43 miljoen aan obligaties in omloop zijn. Nut obligaties Wat is voor ons het nut geweest van de obligatie-actie, zo vroeg de heer Govers zich af en hij zag twee winstpunten: een versterk te klantenbinding en een sterke vooruitgang van de goodwill van het bedrijf. De binding is versterkt doordat de klant vaak bezeten was van de zegels en daardoor ook alles bij ons bedrijf ging kopen. Ook die artikelen die zij voorheen misschien nog elders kocht. Tot de goodwill-verbetering bij pers én publiek heeft de obliga tie-actie vanaf het eerste moment veel bijgedragen. Het systeem was voor ons land en zelfs voor geheel Europa gloednieuw en er is dan ook veel over gesproken en geschreven. Dat ook het bui tenland goed op de hoogte was, bleek ons telkens weer uit ge sprekken met relaties. Toekomst Gaan binding en goodwill nu zon der meer verloren? De heer Go vers is er vast van overtuigd, dat dit niet zo is. De goodwill steunt uiteraard niet alleen op de obli- trouwen van iemand van buiten het bedrijf en dit mag en zal niet beschaamd worden." Nuchter blijvera „Wij moeten als wij over de bin ding spreken, vooral nuchter blij ven. Het is ons uit wetenschap pelijke onderzoekingen gebleken, dat het obligatie-systeem wel veel, maar toch lang niet alle klanten volkomen aansprak. Het werkelijke klantenverlies zal naar mijn stellige overtuiging uiterst gering zijn, omdat wij nog veel meer te bieden hebben." De heer Govers somde een aantal van onze uitgesproken „pluspun ten" op: een progressief bedrijf met een reputatie die met geen miljoenen te betalen is het enig goede verkopersprincipe: prijs niet hoger dan nodig is uitsluitend artikelen van de al lerbeste kwaliteit. „Op deze punten zullen wij gaan hameren en ik ben ervan over tuigd dat vooral ook de netto prijzen bij de scherpzinnige Ne derlandse huisvrouw zullen blij ven aanslaan." Volle klant Wel gevaren zag onze verkoop leider ïvoor het principe: „Iedere klant een volle klant". Voor het bereiken van dit doel was de obligatie-actie een sterk wapen. Het zal dan ook ieders taak zijn vooral hieraan veel aandacht te besteden. „Er zijn", aldus besloot de heer Govers, „nog meer wapens, al zijn ze misschien wat onder het stof geraakt. Raap ze weer op en ze zullen nog goed blijken te zijn Vervolg van pag. 1. U zult nu misschien denken: „dat is wat moois, zijn we naar Zaandam gekomen als de gevierde prijswin naars en nu krijgen we te horen, dat we te weinig verkopen." Zo is het natuurlijk niet bedoeld, maar we kun nen het toch ook niet laten om juist voor zo'n selecte groep Bedrijfs leiders als u bent, over meerverkoop te pralen. En zeker niet, waar u het onge twijfeld met ons eens zult zijn, dat deze meerverkoop bereikt kan wor den, door dus meer gericht te gaan verkopen. Je moet eerst weten waarover het gaat en dan weet ik wel dan ligt de oplossing tot meerverkoop heus nog niet voor de hand. Ook al omdat die oplossing verschil lend is voor een BZ, ZB of SM. Maar een ieder zal dan op zijn eigen terrein moeten zoeken naar de middelen om die meerverkoop aan een derde deel van de klanten, die te weinig bij u kopen, te behalen. Ik heb hier heel summier gewezen op het feit, dat het gezegde: „er is altijd meer te verkopen"werkelijk waar is. De bewijzen zijn er. Maar ik ben toch evenzeer van mening, dat de verkoper, die uitsluitend met zijn verstand probeert te verkopen, geen echte verkoper is. En daarmee kom ik dan weer terug op de eerste betekenis, die ik aan de slagzin gaf, namelijk: het opwek ken van enthousiasme. Voor meerverkoop kun je het niet alleen doen met je hoofd, maar je hebt er ook je hart bij nodig. Zoals een groot Amerikaans ver koopleider mij vertelde: Verkopen? Dat doe je met je hart. Of, zoals de Duitsers zeggen: Verkopen? Dat wil zeggen Verkaufsbesessen (van de verkoop bezeten) zijn. En dan heb ik tot slot nog het meest sprekende bewijs, dat de slag zin „er is altijd méér te verkopen" werkelijk levend en waar is En dat bewijs, mijne heren, bent u! Het zijn uw verkoopprestaties, die u vandaag hier hebben gebracht. Niettegenstaande personeelstekort en andere problemen zijn er prachtige resultaten gemaakt. En u mag gerust weten, dat wij als Direktie bij het bekijken van de OP W-uitslag tegen elkaar hebben gezegd: wat hebben onze mensen weer fijn gewerkt en wat zijn er een schitterende omzetten gemaakt. En hieruit blijkt wel, dat wij u dank baar zijn voor de geleverde presta ties en dus ook voor het door u geleverde bewijs, dat het werkelijk waar is en daar eindig ik mee Er is altijd méér te verkopen." Deze vraag is niet eenvoudig te be antwoorden, omdat er voor meer verkoop zoveel aspecten gelden. Want meerverkoop wordt nooit ge maakt, wanneer de organisatie niet deugt het personeelsbeheer niet in orde is er slordig wordt gewerkt en ga zo maar door. Maar wanneer we aannemen, dat alles in een zaak in orde is, dan moeten we eens kijken waar dan het terrein van de meer verkoop nog braak ligt. Ik ga nu wat positiever worden. Weet u, dat één op de drie klanten uit uw zaak lang niet alles bij u koopt? Begrijp goed, het gaat nog niet eens om de mensen, die nog niet in uw zaak komen. Neen, u heeft ze al. Deel het totaal van uw kassa aanslagen per week door drie en u heeft het aantal klanten, dat geen volle klant is. Wij hebben de be wijzen, dat er nog zoveel ruimte is, dat er nog zoveel meer te verkopen is. Uitreiking prijzen Volgens het programma zou hier na de heer A. Heijn Jzn. de prij zen uitreiken doch de heer Leger stee moest tot zijn spijt medede len dat de heer Heijn door ziekte verhinderd was en hem had ver zocht dit te doen. Als eerste werden mevrouw en de heer de Jong van filiaal Was senaar naar voren gehaald om de beker, die zij vorig jaar voor de 2e maal (een unieke presta tie), hadden gewonnen af te staan. Toen brak voor bedrijfsleider A. G. M. Beekman het grote mo ment aan, waarop hij met zijn echtgenote op het toneel moest komen. De heer en mevrouw Boersma De heer en mevrouw Heuten Het trots lachende echtpaar Munnik J. B. Koppen De heer en mevrouw Jonkers uit Poeldijk „Ik ken deze bedrijfsleider", al dus de heer Legerstee, „vanaf het begin dat hij bij ons werkte en ik heb zijn voetstappen nauw lettend gevolgd". Eerst toen ze in Arnhem zaten en later in filiaal Zeist. Ik geef het u te doen om lands kampioen in een plaats met zeer zware concurrenten te worden. De heer Beekman heeft het niet temin gepresteerd om ze aan de laars te lappen. Hij lust ze le vend. Dit resultaat is bereikt door een goede organisatie, hij maakt zijn personeel enthousiast en de winkel ziet er altijd piek fijn uit. Dat alles en vooral de goede geest in het filiaal hebben de beker binnen zijn bereik ge bracht. Zilveren medaille Voor de heer Beekman die in op leiding gaat voor S.M. B.L. is dit een zeer bijzonder geslaagde af sluiting van zijn Z.B.-periode." Ter herinnering aan deze prijs aangezien de Beker veelal geen blijvend bezit is, werd de heer Beekman een zilveren medaille Achtereenvolgens werden hierna de 6 eerste prijswinnaars die de kampioen het dichtst hadden be naderd voor het voetlicht ge haald. Dit waren: de heer en mevrouw R. H. Boersma van filiaal Kat wijk aan Zee, de heer en mevr. J. Heuten (Meppel), de heer en mevrouw J. Jonkers (Poeldijk), de heer en mevrouw J. B. Kop pen (Amsterdam, Stadionweg), de heer en mevrouw C. Munnik (Amsterdam, Middenweg B.Z.) en de heer en mevrouw v. Vugt (Rotterdam, Slinge). Met een zeer persoonlijk, geestig en toe passelijk speechje werden aan deze heren de medailles overhan digd. Nadat de heer Legerstee met assistentie van mevrouw Heuten en Daanen de prijzen van de tombola onder de bedrijfslei ders had verloot, nodigde hij de heer Gerrit Heijn uit op het to neel te komen voor het bekend maken van de Opel-winnaar (voor het verslag hierover verwijzen wij U naar pagina 1). Naar Amsterdam De hr. Fienieg besloot hierna het officiële gedeelte en verzocht de aanwezigen zich buiten voor het Ontspanningsgebouw op te stel len voor de traditionele groeps foto. Hierna werden alle gasten „ingescheept" in de personen auto's en om ongeveer 16.00 uur vertrok de lange file naar het American Hotel te Amsterdam. Gedurende het intieme en gezel lige borreluurtje, werd aan alle tafeltjes druk nagepraat over de prijsuitreiking en over de geluk kige winnaar van de Opel. Lang zamerhand kwamen allen in de echte O.P.W. feeststemming en toen men aan tafel genood werd, zat iedereen verlangend uit te kijken naar de dingen die zou den komen. Feestdiner Het voortreffelijke feestdiner be stond uit het volgende menu: Ge varieerde Hors d'Oeuvre, soep, Ossetong in Portsaus met cham pignons, groenten en aardappe len, IJs met aardbeien, Ananas en Maraskijn en Mokka. De wij nen die geserveerd werden wa ren: Pouilly-Fuissé 1959 en Cha teau Taillefer Grand Cru de Po- merol 1955. Tussen de gangen door werd men aangenaam bezig gehouden door een gezelschap van Roland Wag- ter Sr. Diverse heren waaronder de he ren G. J. Heijn, P. G. Zwarts, G. Heijn, Maas en de heer Valk hiel den een kort tafelspeechje. De heer Albert Heijn Jzn., die het vooral tijdens de uren van het di ner dubbel spijtig vond dat hij er niet bij kon zijn stuurde voor mevrouw Beekman een grote bos bloemen. Zo verstreken dan ook de laatste uurtjes van deze on vergetelijke dag, die ongetwijfeld voor velen nog lang in de herin nering zal blijven voortleven.

Personeelsbladen | 1961 | | pagina 2