Vanal 195 2 in de reklame 's Werelds grootste sinaasappelaanplant O.P.W.-nummer Service Zebediela in Zuid-Afrika is AH-FLITSEN jUbert Heijn irozttif# wroiflfn WW tm.M Een klein overzicht van het verzendklaar maken der kisten. In een enorm tempo worden er dagelijks grote aantal kisten gereed gemaakt Zebediela ligt in de noord-oost hoek van Transvaal, onder de zuidelijke hellingen van de Strijd-Poort Range. Op deze plaats was het dat in het jaar 1918 I. W. Schlesinger, stichter van de Schlesinger Organiza tion, dit immense project begon. Hij was het die hier de eerste si naasappelbomen plantte. Momen teel is deze boomgaard uitgegroeid tot een totaal aantal bomen van 500.000 op een oppervlakte van 2.400 are. Snelle vruchtbaarheid De sinaasappelbomen zijn hier niet opgekweekt uit zaad, maar verkregen door citroenbomen te enten met stekken van andere sinaasappelbo men. Hierdoor verkreeg men dat de boom reeds na drie jaar vracht be gon te dragen. De bewerking van deze boomgaard wordt geheel en al met de hand verricht, daar door de vorm van de bomen een mechanische bewerking niet praktisch zou zijn. Ploegen doet men nooit, wel houdt men de grond vrij van onkruid. Bodemloos vat Een van de moeilijkheden die men te overwinnen had was de water huishouding. Dit komt doordat de jaarlijkse regenval van ongeveer 70 cm in één en hetzelfde jaar getijde valt nl. in de zomermaan den. Deze hoeveelheid zou vol doende zijn indien uitgespreid over 't gehele jaar. Daar de altijd groe ne sinaasappelbomen evenwel het hele jaar door water behoeven, heeft men maatregelen moeten treffen om zich van een constante watervoorraad te verzekeren. De sinaasappelboom heeft een over vloed van water nodig en om aan deze vraag te kunnen voldoen heeft men een perfect irrigatie-systeem ontworpen. Iedere boom is voorzien van 4 aparte irrigatie-bassins. De watervoorziening vindt plaats van uit grote, in de heuvels uitgehouwen, waterreservoirs, die een gezamenlijke capaciteit hebben van 16.200.000.000 liter. Van hieruit wordt het water via cementen kanalen (die een geza menlijke lengte hebben van on geveer 324 km) naar de verschil lende afdelingen van de boom gaard geleid, alwaar het in klei nere reservoirs opgevangen wordt en van hieruit weer naar de boom gevoerd. De grote reservoirs wor den gevoed door enkele rivieren. Bulkhandling Het oogsten vindt plaats in twee perioden, te weten de Navels van april tot juni en de Valencia's van augustus tot september. Geduren de deze twee perioden worden er ongeveer 300.000.000 sinaasappels geplukt. Dit gebeurde voorheen nog in plukkisten, tegenwoordig in grote buiktrailers. Voorheen werd het fruit, nadat het in plukkisten geoogst was, per ezel-lorry naar verzamelpunten in 80 miljoen spijkers Zoals reeds opgemerkt produceert Zebediela ongeveer 300.000.000 si naasappelen per jaar, hetgeen een exportkwantum betekent van meer dan één miljoen kisten. In een ge middeld seizoen geeft het paksta- tion, dat gedurende de oogstperio- de een hoeveelheid fruit verwerkt van ongeveer 800 ton per dag, een verbruik te zien van 5000 ton hout voor de vervaardiging van het fust, 300 ton wikkelpapier en 80.000.000 spijkers. Recente cijfers hebben uitgewezen, dat in één seizoen 100.000.000 Navels en 180.000.000 Valencia's geëxpor teerd werden en 54.000.000 stuks in het binnenland werden geconsumeerd. 500 miljoen wikkels Te Zebediela heeft men een eigen drukkerij voor wat betreft de la bels op de koppen van de kisten en het wikkelpapier. Deze machi ne werd gebouwd in Zuid-Afrika en heeft een kapaciteit van meer dan een halve ton per uur. Deze machine is zodanig gekonstrueerd dat het wikkelpapier behandeld kan worden met bijv. biphenyl en is in staat om per seizoen een to taal van 50.000.000 wikkels af te leveren. Uniek Zebediela heeft haar eigen staf van landbouwdeskundigen, het geen dus inhoudt, dat iedere voor komende ziekte of infectie van boom of vrucht ter plaatse en direkt behandeld kan worden. Voorts vindt men te Zebediela een kerk, zwembaden, sportvelden, een klein wildreservaat, een hotel, een ziekenhuis, zelfbedieningszaken, een autohandel, dancings en zelfs een klein vliegveld. Een hele stad op zichzelf dus. Maar alles draait om de sinaasappelen, waarvan Ze bediela een uniek teeltcentrum is. J. A. O. Door diverse omstandigheden is in mei geen AH Flitsen verschenen. Dit nummer is de gecombineerde mei/ juni editie. Zo spoedig mogelijk na de O.P.W. dag op 28 juni a.s. zal het juli-nummer in llw bus glijden. In verband hiermede moeten de op lossingen van het Probleem van de Maand reeds vóór 4 juli in het bezit van de redactie zijn. Een vertrouwd beeld uit de O.P. W. In filiaal Scheldestraat 11 te Amsterdam gingen op deze manier heel wat betaaldepakjes Mac Queen de deur uit I De laatste personeelsavond van filiaal Lochem werd besloten met de I I woorden: „Wij zullen laten zien wat wij waard zijn". ResultaatEen I eerste prijs in de O.P.W. margarine-ronde De volgende brief ontving de heer Blom, bedrijfsleider van Super- mart Leyweg te Den Haag: Geachte Heer, Zoals U bekend is, hebben afgelopen dinsdag twee Uwer personeelsleden op kordate wijze een keukenbrand bij mij geblust en daardoor erger weten te voorkomen. „Service van Albert Heijn" deelden zij desgevraagd na afloop mede. Uiteraard ben ik hen hiervoor zeer dankbaar. Ik zou U dan ook willen verzoeken mijn dank aan hen te ivillen over brengen en hen te vragen de door mij als bescheiden tegenprestatie bij gevoegde attentie te willen aanvaar den." Wij menen dat dit voorval beslist het vermelden waard is. 1AA1* lit 15 Mej. B. Zuyderwijk 594 Mej. A. M. Dautzenberg 621 Mej. T. Ticheloven 570 Bed. A. Vermeulen 597 Bed. J. L. Ostaay 79 Mej. C. H. Demmers 600 Mej. A. Jansen 514 Mej. P. H. W. G. Smits 514 Mej. H. W. M. v. Ha- gens 343 Mej. J. Koevoet 529 Bed. W. van Dalen 600 Mej. A. M. v. Impelen 49 Mej. G. G. J. Koers 598 Mej. E. P. Hoogwerf 709 Mej. H. P. Broer 595 Mej. A. C. M. Lebesque Amb. Rayon 5 Mej. A. G. Paap Fil. 538 Mej. S. van Konings- bruggen 15 Mej. H. M. Persoon 620 Mej. A. Hoorn 588 Mej. H. Verhagen 326 Bed. R. J. M. van Hees 538 Mej. A. v. d. Werff 628 Bed. R. H. Sloendregt 166 Bed. P. A. v. Oversteeg 577 Bed. J. J. Sterenberg 586 Bed. F. J. M. ter Hoe ven 573 Mej. H. Stegeman 540 Mevr. L. M. J. Verdonk- schot-Vogels 337 Mej. E. M. Glebbeek 1-5 1-5 2-5 4-5 4-5 4-5 4-5 4-5 4-5 4-5 11-5 11-5 11-5 11-5 11-5 11-5 18-5 19-5 19-5 19-5 19-5 19-5 24-5 25-5 25-5 25-5 25-5 25-5 25-5 25-5 1952 op de reklame-afdeling ge plaatst te worden, met beide han den aan. Machtig mooi „Ik wist toen van het reklamevak to taal niets", vertelde hij, „maar voor al de heer Fienieg heeft mij flink iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Nieuwe produktiechef reklameafdeling DE HEER VAN OLST, de nieuwe productiechef reklame-afde ling, 33 jaar, gehuwd en vader van twee dochters, kwam 1 januari 1946 bij Van Amerongen in dienst. Van 1947 t/m 1950 ging hij in militaire dienst (lange tijd in Indonesië) en kwam in 1950 bij A.H. op kantoor Afdeling Bestellingen. Daar hij graag in de verkoopsec- m de goede richting geduwd. Ik vind tor werkt, greep hij de kans om in het nog altijd machtig mooi werk Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst! Bedrijfsleider Creemers voor zijn zojuist heropende winkel met een groep jolige Veghelse jongelui llllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllM^ en heb geen moment spijl van deze omschakeling gehad. Het is altijd hard werken, maar zeer afwisselend. Je hebt natuurlijk zeer veel kon- takt met advertentiebureaus, drukkers, ontwerpers etc. en je bent verantwoordelijk, in nauwe samenwerking met de verkoop, voor de lay-out voor advertenties, raambiljetten, folders en andere publicatie media. Tot voor kort had ik ook een werk zaam aandeel in het S.P.T.-team (voorbereiden en uitwerken van publiciteit en reklame's inzake openingen van nieuwe of verbouw de filialen), maar dat heb ik over moeten dragen, dat kon er echt niet meer bij en maak nu maar dat je wegkomt want de heer Timmer van Advertentiebureau Prad zit al 5 minuten op me te wachten. Wat zeg je, hobbies? Verenigingsman Schrijf maar dat ik een vereni gingsman ben en graag voor de jeugd allerlei leuke dingen orga niseer in mijn (schaarse) vrije tijd. (Wij, redaktieleden, wisten al, dat een Amsterdamse zaterdagmiddag voetbalclub niet alleen een goed voetballer, maar ook een goed be stuurslid en jeugdleider aan de heer v. Olst heeft). ERELDS GROOTSTE SINAASAPPELAANPLANT „Zebe- de boomgaard gebracht en van- diela" (uit te spreken als Zebedielja) in Zuid-Afrika, is een van de markantste staaltjes van ondernemingsgeest die de inter nationale fruitbranche kent. daar per spoortje naar het pak- station. De nieuwe „bulk"-metho- de berust als het ware bij 12 trac toren en 15 trailers. Deze trailers zijn wagens met grote verzamel bakken, die de eigenschap hebben dat de bodem opengeklapt kan worden. Deze verbeterde werk methode hield in dat er een aan zienlijke besparing van man-uren verkregen werd en tevens een be langrijke transportversnelling.

Personeelsbladen | 1961 | | pagina 4