School reünie Uii jaarverslag 1960: In Verkoper Driessen in excercitiepeloton Korte beschouwing over de mogelijke ontwikkeling van detailhandel memoriam Verdere assoriimentsuitbreiding in Non-Food sekior Introduktie van pockets en tijdschriften AH-FLITSEN Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. Zaandam 18e jaargang No. 5 Landelijke editie Mei-Juni 1961 Verantwoordelijk eindredakteur F. BRANDSMA, personeelschef filialen Redactie: J. Lieffering In- en externe betrekkingen J. de Jong Filialen Administratie J. J. M. v. d. MeerPersoneelszaken H. van PettenVerkoop K. Romp Personeelszaken J. C. Voskamp Filialenbureau Medewerking: J. W. Noortman Lochem Druk: Ramshorst, Wormerveer. Cliché's: Zaanl. Cliché Industrie, Zaandam. vervolg van pag. 2 drijfsleider weet, hoe hij de arti kelen moet opstellen, en waar en vooral waarom het zo moet. Daartoe moet de school hem, veel meer dan vroeger het geval was, leren zich in te leven in de ge- dachtengang van de klant. De be drijfsleider van nu moet weten, waarvoor een artikel dient, hoe het smaakt, waarmee het gecom bineerd wordt enz. Hij moet we ten, welke sfeer een klant prettig vindt en hoe zij benadert wil wor den. Maar ook de winkels worden steeds groter! hoe een zaak economisch georganiseerd moet worden, hoe leiding gegeven moet worden. Het Opleidingscentrum heeft zich hieraan aangepast maar, zo zei de heer Pilger: „De 4- daagse kursussen geven in de carrière niet de doorslag. Wij willen oprakelen, losmaken en waar nodig ombouwen. Ook nu nog heeft de bedrijfsleider een belangrijke opleidings taak". Activiteiten Die eerste kursus in „De Laurier" was een kursus voor vervangers. Nu is de steun aan de bedrijfs leiders belangrijk groter. Er zijn opleidingen voor verkoper, assis tent-chef, reserve-chef met daar opvolgende examenkursus voor bedrijfsleider, verkoopster en kas- sière. Daarnaast instructie-dagen in de rayons. Schriftelijke kursus sen voor laks chr ij ven en vorig jaar voor brood en banket. Ver schillende plannen zijn nog in voorbereiding. Veel bereikt Er is dus in die tien jaar al veel bereikt en daarvoor komt de heer Pilger hulde toe. Evenzeer aan zijn huidige assistenten, de heren Hali, Hupkens en Zweering en aan zijn vroegere, de heren Van Dui men, Romp en Vastenhoud. Er is en er wordt op de school steeds met enthousiasme gewerkt. Aan een intiem diner, dat tot be sluit van de intieme reünie in het Zaandamse restaurant „De Har monie" werd genuttigd, werd dit nog eens duidelijk uitgesproken door de heren J. Legerstee en D. A. ter Wee. Een der reünisten tenslotte, de heer P. DE VRIES, sprak namens de eerste en alle latere leerlingen een woord van dank tot de heer Van verkoper J. Driessen, van filiaal Hortensiuslaan te Naar- den, die thans in militaire dienst is, ontvingen wij de volgende brief: Nu ik mijn eerste opleiding in dienst achter de rug heb, wil ik u graag even schrijven hoe het met mij in Nijmegen gaat. Zoals met iedereen wel het geval zal zijn, valt het de eerste weken echt niet mee. Het is een hele overgang van de winkel naar dienst. Ik heb in Nijmegen les voor mijn vakdiploma; iedere maandag ga ik weer na een onderbreking van 10 weken naar les. Een dezer dagen word ik naar een andere kazerne overgeplaatst; ik kom dan namelijk bij het excercitie-pelo- ton. Zo doe ik onder andere mee met de Taptoe Delft en waarschijnlijk moeten we enkele keren naar het buitenland gaan. We hebben nu 2 uur per dag excercitie, terwijl ik de andere uren als mess-bediende werk zaam ben. Ieder weekend werk ik in het filiaal, zodat ik er tenminste een beetje in blijf. Zoals u weet heeft mevr. Wasse naar, een klant van ons filiaal, een Opel gewonnen. Deze week kreeg ik van deze me vrouw een aardigheidje, omdat ze het zo jammer vond dat ik in dienst was, terwijl zij de Opel won. Ze was van mening, dat ik er ook nog bij hoorde. Ik hoop, dat u door deze brief weet hoe het met mij staat; we moeten nog maar 19 maanden. J. DRIESSEN, Nijmegen KlEDERLAND BEZAT AAN het begin van dit jaar 2252 zelf- bedieningswinkels; twee jaar daarvoor, in 1959 dus, 1148 zelfbedieningswinkels en tien jaar daarvoor, in 1949, één zelf- bedie ningswinkel. In 1959 waren er al 50 supermarkets in ons land; de cijfers voor 1960 zijn nog niet bekend. Een dergelijke explosieve ontwikkeling op het gebied van de distributie van levensmiddelen is nog nooit eerder voorgekomen. Er zijn twee redenen aan te wijzen die de oorzaak zijn geweest van deze sterke beweging Het zelfbedieningssysteem stelt de detaillist in staat die verhoging van de produktiviteit te bereiken, die nodig is om de steeds stijgen de kosten op te vangen. Het zelfbedieningssysteem en ze ker de supermarket bieden de mo derne huisvrouw een groot as sortiment, zowel in de diepte als in de breedte, waaruit ze in volle dige vrijheid en zelfstandigheid in haar eigen tempo haar keuze kan maken. Gezien het samengaan van economische noodzakelijkheid de psychologische wenselijk heid van het zelfbedieningssy steem zal zeker het aantal super markets, maar ook het aantal zelfbedieningszaken in allerlei takken van de detailhandel (dro gisterij, textiel, schoenen, ijzerwa ren en huishoudelijke artikelen) binnen zeer korte tijd zeer sterk stijgen. Ondernemersschap Deze ontwikkeling zal aan de de taillist tal van eisen stellen, die alle eigenlijk terug te brengen zijn tot één begrip: het ondernemer schap. Slechts die ondernemers, die niet mee willen doen aan een verdere devaluatie van het begrip „ondernemer", zullen de nieuwe ontwikkelingen kunnen „bijbenen". Immers, in 1959 werd in 5 van het aantal kruidenierswinkels in Nederland het zelfbedieningssy steem toegepast; in 1961 zal dat in 10 van de zaken het geval zijn, terwijl in die winkels in 1959 15 van het totaal omgezet werd en naar verwachting in 1961 33 De fabrikant van de artikelen, die in de nieuwe detailhandelonderne mingen verkocht zullen worden, zal zich moeten realiseren, dat de massadistributie mogelijk is ge maakt door massaproduktie, maar dat deze distributie daaraan ook weer nieuwe eisen stelt. Vooral op het gebied van de verpakking, de presentatie en de reclame leven vele wensen. Zo zou b.v. het ver melden van de verkoopprijs op de verpakking de detaillist enorm veel werk kunnen besparen. Telers van groente, fruit en aard appelen zullen ervaren, dat er ook aan hun produkten eisen gesteld zullen worden, die voorheen slechts aan industrieprodukten ge steld werden. Standaardkwalitei ten en klein-verpakking zijn slechts enkele van deze eisen. Verpakking De producent van verpakkings materialen en verpakkingsmachi nes zal bij deze ontwikkeling een Op 1 mei 1936 trad de heer C. Swartsenburg, bedrijfsleider van filiaal Nieuwe Binnenweg te Rotterdam in dienst van ons bedrijf. Dit feit werd natuurlijk gevierd en op bovenstaande foto ziet U de familie Swartsenburg op 10 mei jl. Op 27 april j.l. is op 46-jarige leeftijd overleden de heer S. DE VREES in leven onderdirekteur van onze Vennootschap. De heer De Vries is ongeveer 20 jaar bij ons werkzaam geweest in ver schillende funkties, o.a. als pa pier-inkoper en direktie-assis- tent. op 35-jarige leeftijd werd hij aangesteld als onder direkteur. Sinds 10 jaar was hij reeds ernstig ziek. Bij de begrafenis op 1 mei j.l. waren er veel belangstellenden. Er werd namens het bedrijf en de collegae gesproken door de heren G. Heijn en Dr. Mr. P. E. J. Bomli. Wij gedenken in de heer De Vries een bijzonder gewaar deerde chef en kollega. In het kader van de voortgaande uitbreiding van ons assortiment zijn wij enige tijd geleden gestart met de verkoop van pocket boeken en tijdschriften in onze Supermarts. Pilger en wenste het Opleidings- In verband met het „ruimtepro- voortdurend de kop opsteekt, was centrum nog een lang leven toe. bleem" dat ook in de Supermart het uiteraard noodzakelijk het as- nïïTTïi—^in m iinii—iuii ijmiMmmi--m-.jL.iiLJtiI sortiment van deze artikelgroepen Bfr beperkt te houden. Dit wil echter V Ba i altijd nog zeggen dat er nog hon- derden titels in voorraad zijn. Als uitgevers van de pockets werden I I gekozen: „Zwarte beertjes" en de v I Prisma-reeks" (Bruna en Het 4.v 'n 'JfflBaa _-ëf 5 ,^5^'" Spectrum). Bovendien de speciale '.'-3 jeugdserie van de uitgeverij Kluit- I man. Het ideaal Wat de tijdschriften betreft moest uit een wel zeer grote verschei- 'jÉPpI denheid een keuze worden ge- f>Vmm\-yakfif-. I maakt zoals Panorama, Wereld- I' h£\ kroniek, Televizier, Libelle, Eva,l jBasggafo «"/gLoS**,Marion, Romance, Oscar, Muziek-I l." i'jj' ten is weer een staP naar de var- J®- volmaking van het begrip „winke- .vmtxZz&'&jtoa j len-onder-één-dak", zoals dit toch In filiaal Doorn werd bedrijfsleider J. Aarten op 1 juni jl, in de bloemetjes i v00r de Supermarts tot ideaal ge- gezet in verband met zijn 25-jarig zakenjubileum steld moet worden. Uit ideeënbus In de afgelopen periode zijn weer vele ideeën binnengekomen. Twee ervan kwamen voor een beloning in aanmerking. E 6. De heer B. Canrinus, be drijfsleider van filiaal 542, Sneek, zond een idee in, dat beloond werd met een aanmoedigingspremie van 5,—. De AH jam, choc, pasta etc. in platte dozen verpakken met een vakverdeling van 24 potten. Dit bespaart veel tijd met stempelen. Bovendien neemt dit minder ruim te in beslag in het pakhuis. Hoewel inzender gelijk heeft, kun nen wij hiertoe niet overgaan, om dat de platte dozen veel dunner zijn. E 16. De heer A. P. Borsje, be drijfsleider van filiaal 534, IJmui- den, kwam op het volgende idee, dat beloond werd met een aan moedigingspremie van 7,50. Een zakje met oploskoffie -f melkpoeder en suiker maken be stemd voor 2 kopjes koffie in een speciale verhouding tot elkaar. Dit is ideaal voor kampeerders, alleen-wonenden etc. parade, Tuney Tunes, Kapitein i Bit idee is op zichzelf wel aardig, Rob, Robbedoes, enz., enz. doch levert een weinig aantrekke- i tt i liik produkt op. Verkoop van pockets en tgdschnf- Wfl hebben reeds eerder dergelijke proeven genomen maar vooral de melkpoeder geeft nog steeds een weinig gunstig resultaat; terwijl bovendien de verhouding koffie, melk, suiker zeer verschillend zijn voor de diverse klanten. zeer belangrijke rol kunnen spe len. Verpakkingen, die de detaillist groothandel en industrie, arbeid kunnen besparen, zoals eenmalig glas en overdozen met trekband, zullen hierbij niet vergeten mogen worden. Meer overleg Tussen stedebouwkundigen, archi tecten en detailhandel zal meer contact en overleg in veel vroeger stadium van hun plannen moeten plaats vinden, opdat men rekening kan houden met de eisen die de ontwikkeling van de detailhandel stelt aan de winkelpanden. De vooruitstrevende ondernemers in de detailhandel zullen bij hun streven naar modernisering vele hindernissen tegenkomen, die ge baseerd zijn op sommige verouder de bepalingen in bijv. de vesti gingswet, de vleeskeuringswet en de winkelsluitingswet. Van de overheid en de publiekrechtelijke bedrijfsorganen zal in de komende tijd ook voor de oplossing van dit probleem veel wijs beleid ge vraagd worden. In mei 1959 schreven wij over het ontstaan en de ontwikkeling van shoppingcenters in de Verenigde Staten en het verval van de bin nenstad en over pogingen om deze binnenstad te redden. Wij stelden toen de vraag of een dergelijke ontwikkeling ook in Nederland te verwachten zou zijn. Verkeerscongesties De factoren, die in de V.S. tot deze ontwikkeling geleid hebben, beginnen zich ook in Nederland steeds duidelijker te manifesteren. Verkeerscongesties in de steden en zelfs op de autowegen zijn aan de orde van de dag; het gebrek aan parkeerruimte wordt steeds gro ter, zelfs in de buitenwijken van de steden; het aantal auto's is sinds 1 augustus 1959 gegroeid met 150.000, het verwachte totale aantal voor 1 augustus 1961 be draagt 600.000. De gevolgen van het aanwezig zijn van deze factoren worden al aan wijsbaar. Binnenstad Het eerste shoppingcenter in Ne derland, dat min of meer aan de Amerikaanse definitie voldoet, wordt in het najaar van 1961 in Amstelveen geopend, enige andere o.a. in Mariahoeve-Den Haag en in Osdorp-Amsterdam zijn in studie of worden gebouwd. De binnen stad van Haarlem is, voorlopig als proef, op zaterdagmiddag voor het verkeer gesloten, maar dit is slechts één van de vele maatrege len, die nodig zijn om het pro bleem binnenstad op te lossen. Evenals in 1959 komen wij tot de volgende conclusie: Men zal moeten zorgen voor: meer wegen die het doorgaan de verkeer om de stad heen leiden zeer goede wegen naar en van het stadscentrum zeer veel parkeerruimte, zo dicht mogelijk bij het winkel centrum additionele winkelcentra, die zoveel mogelijk voldoen aan de eisen, gesteld aan een goed shoppingcenter, met winkels, die zo ontworpen en gebouwd worden dat „de toe komst" erin gecalculeerd is.

Personeelsbladen | 1961 | | pagina 2