Het oude Brielle: uitgangspunt voor Delta-exkursies Albert Heïjn in Brielle Van oude vesting tot modern watersportcentrum Pittige ploeg in oude stad AH-FLITSEN 3 VOORNE, IJSSELMONDE SCHOUWEN DUIVELANO Bijzonder inte ressant is b.v. het gemeente huis. Dit stad huis werd reeds in 1390 ge noemd en is waars chij nlij k toen reeds een Boottochten KU zult begrijpen dat wij U in dit I bestek de Deltawerken niet hele- s j maal uit de doeken kunnen doen. i§ Wij menen echter dat elke Neder- gj lander de gelegenheid om deze gi- j gantische werken in uitvoering te bezichtigen met beide handen moet aangrijpen. Wij adviseren U i dan ook zelf eens de boottocht vanaf Hellevoetsluis te gaan ma ken. (Copyright KL Al Aerocarto NV.) I Zie verder pagina 4 le kolom Productie-chef Reklameafd. Met ingang van 19 april j.l. is de heer G. van Olst aangesteld als productiechef van de Reclame- afdeling. meer. U vindt alleen nog wat restjes van wat eens de Noor derpoort is ge weest. Neen, U wordt aan Brielle's roem rijke geschiede nis meer herin nerd door de vele oude ge bouwen en ge vels. paar eeuwen oud geweest. Een ander bouwwerk dat de gehele hoek van Voorne be heerst is de prachtige Goti sche St. Catba- rijnekerk van 1417. In deze kerk treft U o.a. een prach tig gedenkraam aan over bet huwelijk tussen Willem de Zwij ger en Charlot te de Bourbon dat op 12 juni 1575 in deze kerk werd gesloten. Bekende Briellenaren Bekende personen die in Brielle werden geboren zijn o.a. de zeehelden Witte de With en Tromp. Een museum, dat steeds meer aan bekend heid en betekenis wint, is het Trompmuseum dat in 1912 werd geopend. Over Brielle zelf willen wij U nu 7raaie gevel te Brielle Copyright Van Alaerlant, Britlle) niet meer vertellen aangezien wij U anders het gras voor de voeten wegmaaien, als U zelf Brielle wilt gaan bezoeken. Indien U hiervoor nog nadere informaties denkt no dig te hebben kunt U zich in ver binding stellen met de heer P. Haaksman, Voorstraat 71, telef. 01886-2040. Deltawerken Als U naar Brielle gaat brengt U natuurlijk ook een bezoek aan de Deltawerken, die in de omgeving worden uitgevoerd. Als rechtge aard Nederlander bent U onge twijfeld trots op hetgeen onze wa terbouwkundigen daar momenteel tot stand brengen. In principe is de opzet van het Deltaplan zeer eenvoudig, n.l.: het afsluiten van de zeegaten in Zuid west Nederland teneinde ons land voorgoed tegen het water te be schermen. Hoewel de Nationale ramp van 1 februari 1953 niet de directe aan leiding is geweest voor deze on derneming, kan men toch wel zeg gen dat deze ramp de „volks geest" hiervoor heeft rijp ge maakt. Van Noord naar Zuid wor den de volgende zeegaten afge sloten: Haringvliet, Brouwersha- vense Gat, Oosterschelde en het Veerse Gat. Spectaculair Op dit ogenblik is men reeds druk bezig met de werken in het Haringvliet. Hiermede is men reeds in 1955 begonnen en het zal waarschijnlijk 1968 worden alvo rens alle werkzaamheden hier vol tooid zijn. Deze dam is een zeer spectaculair werk, aangezien men midden in de zeearm eerst een ringdijk heeft gebouwd en daarna deze gesloten ruimte heeft afgemalen. Hierdoor ontstond een grote bouw put, waarin de enorme uitwaterings sluizen, die in de later aan te leggen dam worden opgenomen, gebouwd worden. In dit sluizenkomplex komen 17 openingen, die elk 57 meter breed zijn. Indien u bedenkt, dal elk stukje materiaal per schip moet worden aan gevoerd, begrijpt u dat dit een zeer lastig karwei is. volkingsgroei die Europoort op Rozenburg met zich mee brengt. Na de afdamming van de Brielse Maas in 1950 hebben zich voor haar nieuwe mogelijkheden voorgedaan en met een voortvarendheid, waarop haar voorouders trots kunnen zijn, werden deze mogelijkheden ten volle uitgebuit Om Rozenburg te bereiken gaat U eerst van Rotterdam naar Maas sluis, waar de Nieuwe Water weg oversteekt. Via Rozenburg gaat U weer met een veerdienst over de afgedamde Brielse Maas naar ons reisdoel Brielle. Het zal U in Brielle opvallen dat het er zo heerlijk stil is, zodat U rustig en ongestoord van alles kunt genieten. Brielle heeft gedu rende de middeleeuwen haar grootste bloei meegemaakt. De meest belangrijke gebeurtenis van haar geschiedenis: de inneming door de watergeuzen, heeft voor geheel Nederland vérstrekkende gevolgen gehad. Men heeft deze gebeurtenis tref fend vastgelegd in de wapen spreuk van Brielle, n.l. Libertatis PrimitiseEerstelinge der Vrijheid. Brielle's op- en neergang hebben evenals in zovele stadjes nauw sa mengehangen met het water. Was het dank zij dit water dat Brielle een welvarend stadje werd, later toen de Brielse Maas ging verzan den, zou dit zelfde water haar bij na tot verval doen geraken. De vroede vaderen bleven ook toen niet bij de pakken neerzitten en Panorama van Brielle gingen naarstig zoeken naar an dere wegen om de welvaart te handhaven. Dit is gelukt, want Brielle ging zich sterk oriënteren op de omgeving en heeft zich hier door een zeer sterke centrum-posi tie weten te verwerven, niet alleen voor het eiland Voorne. Thans richt het ook haar ogen op de be- Copyright KL Al Aerocarto N.V. Door de afdamming van de A'laas ontstond namelijk een zoetwatermeer, waardoor zich een zeer aantrekkelijk watersportcentrum kon ontwikkelen. Doordat Brielle zelf een royale jachthaven en een prachtig open luchtzwembad heeft, is zij de kern van dit nieuwe watersportcentrum geworden. Indien U in Brielle mocht willen gaan zoeken waar die stoere Watergeuzen dan wel zo fanatiek op de poort hebben ge rammeid, moeten we U op een kleine teleurstelling voorbereiden, want juist deze poort bestaat niet de gelegenheid heeft en Adrie ver diept zich ook nogal in de mode. Op Voorne is ons bedrijf reeds meer dan 25 jaar bekend, augustus 1935 werd hier namelijk het 200ste filiaal geopend met de heer de Voogd, thans in Delft, als bedrijfsleider. Dit filiaal aan de Voorstraat 12 werd in 1960 als ZB heropend. Ook hier is in de zomermaanden extra drukte van touristen en vakantie gangers. Het team onder leiding van de heer J. W. M. Becx schrikt lier echter niet voor terug. Bedrijfsleider Becx is reeds 8 jaar in dienst van ons bedrijf, waar van de laatste jaren in Brielle. Als hobby heeft hij „zijn" ZB en fotografie. U zult begrijpen dat hij in Brielle zijn hart kan ophalen. Als rechtgeaard Brabander hoopt hij t.z.t. nog eens overgeplaatst te worden naar deze zuidelijke pro vincie. Verkoper M. Sloendrecht is 2 jaar bij A.H. Hij vindt het prettig wer ken in dit filiaal. In zijn vrije tijd waagt hij zich aan de „Doe-het- zelf "-sport. Johan Goossen is 17 jaar en stu deert momenteel voor zijn Midden stand terwijl hij in zijn vrije tijd veel leest. Ook het vakdiploma hoopt hij dit jaar te behalen. De cassières Thea Hiskens en Ria Rentmeester, die ca. 1 jaar in dienst zijn bevalt het prima. Thea is nogal geïnteresseerd in mode, borduren en leest regelmatig een goed boek, terwijl Ria ook haar vrije uren met lezen doorbrengt. I Aria van der Meulen en Adrie Mijdrecht werken nog maar een paar maanden in het filiaal. Het bevalt hen goed en ze vinden het j werken in deze afdeling erg pret- tig. Aria haalt haar hart op aan zwemmen, waarvoor ze voldoen- Bouwput in Haringvliet Ook al bent u nooit in brielle geweest dan weet natuurlijk toch, dat op 1 april 1572 de Watergeuzen de Spaanse hertog Alva een lelijke poets bakten door hem Brielle afhandig te maken. Indien U een bezoek aan deze oude water vesting wilt brengen, adviseren wij U indien mogelijk met de veerdiensten via het eiland Rozenburg te gaan, omdat deze weg de meest interessante is. 2 x over varen

Personeelsbladen | 1961 | | pagina 3