m- Weei U hoeveel dagen vakantie U heeft? Maasstraat A dam naar Holiday on Ice Plus- en papierpot brachten Bergen bij My fair Lady 2 AH-FLITSEN Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. Zaandam 18e jaargang - No. 4 Landelijke editie April 1961 Verantwoordelijk eindredakteur: F. BRANDSMA, personeelschef filialen Redactie: J. Liofforing J. dc Jong J. J. M. v. d. Meer H. van Petten K. Romp J. C. Voskamp Aan dit nummer werkten mede: J. Hartog Foto's Druk: Ramshorst, Wormerveer. Cliché's: Zaanl. Cliché Industrie, Zaandam. Tn- en externe betrekkingen Filialen Administratie Personeelszaken Verkoop Personeelszaken Fiüalenbureau De heer A. Zwarts, bedrijfsleider van filiaal P. C. Hooftstraat Amsterdam, vierde op 23 maart zijn zilveren zakenjubileum. Een rekensommetje geeft U 't antwoord LJ ET VOORJAAR BRENGT veel prettige dingen met zich 1 mee. De natuur ontwaakt uit de winterslaap, we voelen ons extra fit op mooie dagen, we denken aan nieuwe zomer kleren, die we zo nodig moeten hebben enwe maken vakantie-plannen. En dan is een natuurlijke vraag: op hoeveel dagen heb ik eigenlijk dit jaar recht? Er gaat bijna geen kursus op ons Opleidingscentrum voorbij, zonder dat deze vraag aan de orde komt. Het antwoord kunt U vinden in het boekje „Wel kom bij Albert Heijn" op pag. 8, maar het lijkt ons nuttig de va kantierechten nog eens volledig te bespreken. In principe is de zaak erg een voudig, want volgens de C.A.O. (artikel 13) geeft iedere volle maand dienstverband recht op 1 akantiedag; in de maanden juli, november en maart verdient men een extra dag. Ben eenvoudige optelsom leert dus: 12 mnd. k 1 dag 12 dagen 3 mnd. a 1 extra dag 3 dagen Totaal in één jaar 15 Nu hebben wij echter ook nog te maken met het z.g. vakantie-jaar en dat loopt van 1 juli tot en met 30 11 is hiervan de betekenis? Deftig gezegd: men kan in het jaar, waar- 30 juni valt, alleen die dagen op nemen, die gedurende het jaar, voor afgaande aan 30 juni, zijn verdiend. Voorbeelden Enkele voorbeelden zullen dit ver duidelijken 1. U bent in dienst gekomen Pil. 328 B. L. E. Rijnsburger 3-4 128 Bed. J. H. de Zeeuw 3-4 636 Mej. W. van Leeuwen 4-4 Reserve-chef rayon 15 P. L. van Hoof 9-4 39 Bed. W. van Loon 18-4 141 Mej. A. IV. v. d. Heij den 23-4 42 Mej. A. Kar sten 30-4 574 Mej, M. Veen 30-4 Ons filiaal had de groepsprijs in |niet de show-ingang binnen gaan de Zilveren Pluim gewonnen en wij besloten op woensdag 22 maart naar de ijsshow te gaan. Het was dan ook om 7.45 uur verzamelen geblazen voor het filiaal hetgeen nog al wat voe ten in de aarde had. Maar uiteindelijk liep onze be drijfsleider heerlijk warm tussen twee dames in, voor de rest uit, naar manufacturenwinkels e.d. te kijken. Hij wilde zelfs bij de R.A.I. augustus 1961 tellen pas in 1962 mee. 2. Uw kollega is in dienst ge komen op 1 aug. 1960 en gaat in sept. 1961 met vakantie. Zij heeft dan 13 dagen want: 1 aug. t/m 30 juni 11 dagen Extra voor nov. en mrt. 2 dagen; aug. telt nu dus wel mee, omdat het een volle maand is; ook hier wordt het vakan tie-recht over juli en augustus 1961 weer gereserveerd voor de vakantie van 1962. Door dit sommetje te maken met Uw eigen datum van indiensttre ding kunt U constateren dat het volgende staatje juist is: Dan hebt U in 1961 recht op: Vóór of op 1 juli 1960 15 vakantiedagen In de periode van 2 juli t/m 1 aug. 1960 13 vakantiedagen >i 2 aug. t/m 1 sept. 1960 12 vakantiedagen n a 2 sept. t/m 1 okt. 1960 11 vakantiedagen 2 okt. t/m 1 nov. 1960 10 vakantiedagen a n 2 nov. t/m 1 dec. 1960 8 vakantiedagen a n a n 2 dec. 1960 t/m 1 jan. 1961 7 vakantiedagen a a n n 2 jan. t/m 1 febr. 1961 6 vakantiedagen 2 febr. t/m 1 mrt. 1961 5 vakantiedagen 2 mrt. t/m 1 april 1961 3 vakantiedagen »2 april t/m 1 mei 1961 2 vakantiedagen a a a a 2 mei t/m 1 juni 1961 1 vakantiedag Op 2 juni 1961 of later o vakantiedagen op 13 november 1960 en gaat in augustus 1961 met vakan tie. U hebt dan recht op 8 vakan tiedagen want: 1 dec. t/m 30 juni 7 dagen extra voor maart 1 dag De maand november 1960 was geen volle maand en telt dus niet mee; de maanden juli en Bent U in dienst gekomen: De Plus was gewonnen. De op brengst van een partij oud kar ton er nog bij en de pot was vol genoeg om gezamenlijk eens fijn uit te gaan. Het begon woensdagmorgen al. ledereen kwam in zondags tenue, zodat we 's middags na de sluiting on middellijk weg konden gaan. Om kwart over één zaten we met z'n twaalven in het busje dat we gehuurd hadden en daar gingen we, op naar Amsterdam. De goe de stemming zat er al vlug in. Hoe kon het ook anders. De heer Rijvordt had z'n mond- harmonika meegenomen. Iedereen die hem kent weet, dat het sukses dan niet uit kan blijven. Om half drie arriveerden we in Amster dam. Na eerst wat door de stad ge wandeld te hebben, en ons door Tinus „onze magazijnchef" voor Nederlands trots, het Nationaal monument op de Dam, te hebben laten vereeuwigen, besloten we een rondvaart te gaan maken. Men vertelde ons dat de boot ver warmd was. Welnu, we hebben het geweten. Na de rondvaart hadden we allemaal de „bibberkoorts". Het werd hoog tijd dat we een „hassebassie" gingen halen, wat we dan ook prompt deden. Om half zes togen we naar Ame rican Corner waar we heerlijk ge geten hebben. De kippen werden zo snel gegrilled, dat we om kwart voor acht hard moesten lopen, om nog op tijd bij Carré te zijn, waar we de Musical „My Fair Lady" hebben gezien. Dit is een heel goe de keus geweest, want iedereen heeft zich kostelijk geamuseerd. Het middernachtelijk uur was al gepasseerd toen we weer naar huis togen. De volgende morgen verscheen iedereen natuurlijk weer fris in de zaak! We konden terugzien op een heer lijke dag en iedereen was het er over eens dat zoiets voor herha ling vatbaar is. M. J. DE BONT, Fil. Bergen. maar die van de Huishoudbeurs, die daar op dat moment werd ge houden. Eenmaal binnen en rustig gezeten (nou rustig, we zaten tweemaal verkeerd) kon het feest beginnen. En wat voor een feest, fantastisch. Eerst kwam er een Schotse dans, in Schotse klederdracht en daar na 't Zwanenmeer van Tsjaikofs- ki, dat nog nooit eerder op het ijs was uitgevoerd. Het meest vielen natuurlijk de ko mische gedeelten in de smaak, waarbij ik schijnbaar zo gelachen heb dat ze allemaal maar mee deden, als ik begon. De jongste van ons team, een jongeman van vijftien jaar, vond de dames van de show schijnbaar het mooist, vandaar zijn opmerking „Wat een mooi speelgoed" (Bis). Ook hadden wij niemand minder dan Sjoukje Dijkstra in ons mid den. Jammer dat geen van ons een fototoestel bij zich had, want dan was er misschien een mooie foto voor Flitsen uitgekomen met onze Europese kampioene tussen ons in. Onze bedrijfsleider had nog een leuke ontmoeting, want het bleek dat zijn kollega uit Koog a./d Zaan achter ons zat met zijn team. Ik zou de hele Flitsen vol kunnen schrijven over deze fantastische avond, maar dit is iets wat je zelf moet zien, dit is niet te beschrij ven. Het was, op zijn Amsterdams ge zegd, „tof". P. J. PFISTER Fil. Maasstraat Praktijkvragen Nu de problemen van het bepalen van het aantal vakantiedagen zijn opgelost, blijven er toch nog een aantal vragen over, die nu aan de orde komen. Het zijn praktijk-vra gen, die ons steeds weer worden gesteld, o.a. op Zaandagen en tij dens kursussen. Hoeveel vakantiediagen moeten t 1 week vakantie worden op genomen Een week vakantie telt voor 6 da gen. Door de verkorte werkweek is dit aantal benodigde dagen dus niet tot 5 terug gebracht. Worden de vrije dagen bij ver plichte vakantiesluiting van de vakantie afgetrokken Overeenkomstig de C.A.O.-bepa- lingen is vastgesteld, dat verplich te vakantiesluiting ook verplichte opname van vakantiedagen met zich meebrengt. Die vrije dagen worden dus van het totaal afge trokken. Overigens is deze gedwongen va kantie een van de redenen, waar om ons bedrijf zich steeds tegen de vakantie-sluiting verzet. Hoeveel snipperdagen heb ik nu nog buiten de vakantie-dagen? Snipperdagen zijn vakantiedagen die met één of twee tegelijk wor den opgenomen. Buiten de vakantie-rechten zijn er dus geen aparte snipperdagen meer. Hoe is liet opnemen van de vakan tie geregeld? De bepaling van de vakantie-data (in elk geval kunt U met vakan- *3 503 Bed. J. H. Beems6-4 116 Mej. B, J. van Bazen 6-4 705 Mej. P, M, Boudesteijn 6-4 588 Mej. A. E. Meurs 6-4 710 Bed. H. T. Oomens 6-4 115 Mej. J. M. v. d. Laan 8-4 703 G. P. M. v. Bourgonje 13-4 177 Mej. H. J. Boevè 13-4 223 Bed. G. G. M. de Wilt 13-4 232 Mej. Broekhuisen 13-4 562 Becl. J. M. van Eist 13-4 556 Bed. D. Serphos 13-4 576 Bed, J. W. Goor 13-4 139 Mej. Vermeulen 13-4 288 Bed. R. E. A. Groen 15-4 525 Bed. F, J. J. Stroeken 18-4 501 Bed.. J. G. Penning 20-4 504 Mej. M. A. Voor- braak 20-4 701 Mevr, H. G. Zandstra- Heindijk 20-4 638 Bed. H, J. Sijpkes 20-4 289 Mevr. G. M. Rigterink- de Klonia 23-4 295 Mej. H. M. Buskermo- ten 27A 632 Mej. M. C. v. d. Bos 27-4 23 Mej, J. van Schaik 27-4 627 Bed. F, J. M. Klaassen 27-4 42 Mej. J. de Mots 27-4 69 Bed. L. Stel 27-4 584 Mej. J. A M. Boxelaar 27-4 554 Bed. W, H. Marsman 27-4 tie tussen 1 mei en 30 september) moet in overleg met en met goed keuring van de bedrijfsleider plaats vinden. De bedrijfsleider houdt bij het verlenen of weigeren van zijn toestemming zowel reke ning met de belangen van het be drijf als met die van het personeel. Hoelang mag de aaneengesloten vakantie duren? De C.A.O. geeft recht op een aan eengesloten vakantie van 6 dagen. Met ingang van 1961 is door de direktie bepaald, dat in filialen, waar geen verplichte vakantie sluiting is, gestreefd moet worden naar aaneengesloten vakanties van twee weken. Als er wel een verplichte sluitings- week is vastgesteld, dient nog een tweede week vakantie vastgesteld te worden, die niet aan de slui- tingsweek gekoppeld kan worden. Uiteraard geldt dit, voorzover men vakantierecht verworven heeft. (Zie hiervoor het staatje.) Wanneer krijg ik mijn loon over de periode dat ik vakantie heb? De bedrijfsleiders bezitten de be voegdheid het salaris over de va kantie-we (e)k( en) uit te betalen, vóórdat men met vakantie gaat. Krijg ik naast mijn loon ook nog vakantiegeld Onze C.A.O. spreekt niet van va kantie-geld. Wel wordt eenmaal per jaar, t.w. in juni, 1/6 deel van een week loon extra uitbetaald, voor iedere maand, dat het dienst verband heeft geduurd. Bent U op dat moment een jaar of langer in dienst, dan ontvangt U dus 12/6 deel ofwel twee weken loon; bent U negen maanden in dienst, dan ontvangt U 9/6 deel, hetgeen dus gelijk is aan ander halve week; voor 3 maanden 3/6 deel enz. Deze uitkering is derhalve niet aan de vakantie gekoppeld. Hoe staat het met de verkorte werkweek vóór, tijdens en na de vakantie Bij de definitieve invoering van de verkorte werkweek per 1 januari 1961 is hieromtrent het volgende bepaald 1. Vóór de vakantie blijft de werktijdverkorting normaal doorlopen. 2. Tijdens de vakantie vervalt de verkorte werkweek. 3. Ook in de week, waarin men van vakantie terug komt, ver valt de werktijdverkorting en vervalt dus het recht op een extra vrije dag. Kunnen mijn vakantie-dagen ook in geld worden uitgekeerd? Het is beslist niet toegestaan va kantiedagen in geld te betalen. Een uitzondering hierop is de af rekening bij vertrek. Dan mogen n.l. de vakantiedagen wel worden uitbetaald. Mag ik mijn vakantiedagen van dit jaar opsparen voor volgend jaar? De vakantiedagen van 1961 moe ten vóór 1 december a.s. worden opgenomen. Wordt hiervan geen gebruik gemaakt, dan zijn ze ver vallen. Opsparen is derhalve niet toege staan.

Personeelsbladen | 1961 | | pagina 2