Bartelson bezoekt m Hei hoe, wai en waarom van de Ondernemingsraad De heer Slinger vierde jubileum Hei hoe, waf en waarom van... Die mensen heb je ook AH-FLITSEN In mijn vorig praatje vertelde ik over de familie Sipkema dat er een zoon was geboren. Dit moet zijn een dochter. Dit misverstand is weer hersteld. Nu wij toch in een goede stem ming zijn, blijven wij nog even in deze stemming. Mej. Paap (C.F.) is op 25 febr. getrouwd en wij wil len dan ook namens het personeel van onze produktiebedrijven U en Uw man van harte feliciteren. Voor deze maand hebben wij op het programma staan de 12de; dan zijn de heer en mevrouw G. Jonkers (gepens.) 40 jaar ge trouwd. Wij willen dan ook na mens ons allemaal U beiden van harte feliciteren en hopen dat U nog vele jaren voor elkaar ge spaard mag blijven en dat de ge zondheid U beiden steeds mag blij ven omringen. Wij wensen U heel prettige dagen toe. Op 16 maart is mej. E. M. Corne- lisse V.A.) 7V2 jaar in dienst. Wij feliciteren U met dit jubileum en wensen U een prettige dag toe. Onze lijst van feestgangers is niet zo groot als verleden jaar; ge boorte en huwelijken zijn natuur lijk niet vooruit te bekijken. Het volgende is wel leuk om even te vertellen, want dat komt niet in elk huisgezin voor. De heer Berghege (K.B.) en diens dochter, en de broer van de heer Berghege zijn alle drie op 16 februari jarig geweest. Alsnog al is het dan wat laat onze felicitatie en nog vele jaren toegewenst. Nu gaan wij eens bekijken hoe de ziekenlijst er bij staat. De heer De Boer is nog steeds in het ziekenhuis en wij hopen voor hem dat de gezondheid weer spoe dig terug mag komen; dat is de wens van ons allemaal. De heer H. Bakker (S.B.) moest ook enige tijd rust houden in ver band met zijn oog, maar is on langs weer aan het werk kunnen gaan. De heer Bets (Exp.) is weer uit het ziekenhuis gekomen. De heer L. Heistek (K.B.) is ook al 6 weken verplicht thuis, want de ontsteking is nog niet over. Zo zien wij maar: een mens kan gauw wat hebben. Zo ook de heer Hekkert (S.B.) willen wij allemaal onze beste wensen doen toekomen en wij ho pen dat hij weer spoedig de ge zondheid terug mag krijgen. De heer Argelo (C.M.) is ook al enige weken thuis voor de maag. Wij wensen ook hem een spoedige gezondheid toe. Mej. T. Groothuisheitkamp die ook al een paar maanden thuis is wen sen wij toe, dat ze weer gauw be ter mag zijn. Dus Truus, doe je best. dan ben je (naar wij hopen) weer gauw in ons midden. Mevr. v. Wijngaarden (O.G.) is ook weer uit het ziekenhuis thuis, en laten wij hopen dat alles weer gauw ten goede mag keren en dat ze weer in de nieuwe keuken voor een warme maaltijd kan zorgen. Dus mevr., een spoedige beter schap toegewenst. Mej. A. Bakker (Linnenk.) had het ongeluk om op een avond dat ze haar spieren wat los wilde ma ken, haar arm te breken; nu loopt ze met haar arm in een doek. Zo raak ik weer aan het einde van mijn verslag en wachten wij maar op het volgende en hopen dat er weer zieken aan het werk zijn ge gaan. Onze zieken allemaal van ons een spoedige beterschap toe gewenst. Schilderijen Eén onzer jongste medewerkers uit de limonade-afdeling reisde, zoals iedere dag. met de bus naar huis. toen onderweg een dame in stapte. Deze nog jonge vrouw viel al direct op door haar bij zondere kleding, haar te felle make-up en het plastic korfje, dat zij als boodschappentasje mee droeg en waarin zich 2 sinaas appels bevonden. Ze keek de bus eens in en zag geen vrije plaats, waarop ze tegen onze knaap zei: ..Zeg ventje, zal jij niet eens op staan?" Onze jonge vriend, ook niet van gisteren, keek haar eens aan en diende van repliek met: ..Mevrouwtje, ik ga 's morgens om half zeven van huis om op tijd op mijn werk te zijn, dan loop en draaf ik negen uur aan een stuk en stap 's avonds weer in de bus en ben pas om half zeven weer thuis. Ik ben blij, dat ik zit en. ik sta mijn plaats niet aan u af, en trouwensschilderijen behoren niet te zitten, die horen te han gen! HET WOORD „ONDERNEMINGSRAAD" is deze weken vaak uitgesproken. De verkiezing, die op 22 februari plaatsvond, omdat een deel van de leden van de raad bij A.H. aftrad, was hier natuurlijk de oorzaak van. Het is trouwens niet vreemd te noemen als de ondernemingsraad in de belangstelling van al onze personeelsleden staat, omdat ja, waarom eigenlijk Het spijt mij Paul, maar het heeft zo lang geduurd voordat ik mijn mid dagjapon had aangetrokken, dat ik 'eer even naar boven moet om behalve uit de voorzitter, uit ten- Geschiedenis In 1950 is de „Wet op de Onder nemingsraden" tot stand gekomen. Het terrein, dat door deze wet wordt bestreken heeft betrekking op de ver houdingen tussen degenen die in de onderneming werkzaam zijn. Bovendien dient, zo redeneerde de wetgever, elke onderneming een ar beidsgemeenschap te zijn, welke moet trachten met medewerking van allen, die daarin werkzaam zijn, de bloei der onderneming te bevorderen. Om deze arbeidsgemeenschapte stimuleren is de wet op de Ondernemingsraden tot stand gekomen. Verwezenlijking De wet stelt, dat in elke onderne ming, waarin tenminste 25 werk nemers van 23 jaar of ouder min stens één jaar onafgebroken werk zaam zijn, een ondernemingsraad moet worden ingesteld. Kiezers voor deze raad zijn de mannelijke werknemers, die 21 jaar of ouder zijn en vrouwelijke werknemers als zij de 19-jarige leeftijd bereikt hebben. Om te mo gen kiezen moet men tevens één jaar in dienst zijn. Het aantal leden van de onder nemingsraad is afhankelijk van de grootte van het bedrijf en oestaat, mijn avondjapon aan te trekken. Hallo, Monika, herinner je je Willy nog, van wie je altijd zegt, dat dat de juiste man voor je zou zijn ge weest. Ik heb hem vandaag uitgeno digd bij ons te komen eten. minste drie en ten hoogste vijf- en-twintig leden. Om verkozen te kunnen worden is vereist 23 jaar of ouder te zijn (werkneemsters21 jaar) en men moet tenminste drie jaar in de on derneming werkzaam zijn. aan direktie en personeel voor de attenties ondervonden: bij hun huwelijk, de heer en mevr. Kwakkel-de Saegher; bij hun huwelijk, de heer en mevr. Nag y-Meulenkamp; bij de geboorte van hun zoon, de fam. Kuijper. Verrassingen voor zilveren jubilaris OP MAANDAG 6 FEBRUARI j.l. was de heer T. Slinger 25 jaar in onze dienst. Op zijn jubileumdag werd de heer Slinger, die op het centraal magazijn werkt, door de direktie ontvangen. Van vele zijden mocht de jubilaris blijken van waardering ont vangen. Behalve Ir W. A. Eggers, die de jubilaris de gelukwensen van de direktie overbracht, voerden het woord de heren A. Teunis- sen, zijn chef; R. Boom, namens het personeelsfonds en J. de Boer, gepensioneerde. Tot zijn grote verrassing werd aan de jubilaris een brief over handigd van zijn vroegere werk gever, de heer Keg, die hem bo vendien een slof sigaretten, siga ren en een asbak aanbood. Krisis Toen de heer Slinger bij Keg in dienst trad, werd hij op de levens- middelenpakkerij te werk gesteld, maar al gauw overgeplaatst naar de Koffie- en Thee-afdeling. In 1938-'39, de jaren van de grote krisis, werden enkele gehuwde mannen ontslagen en hierdoor kwam de heer Slinger in de expe ditie terecht, welke funktie hij is blijven vervullen tot na de oorlog. Toen de export weer een beetje op gang begon te komen kreeg hij de verantwoording over deze afde ling. Tuinieïen Na het overnemen van de firma Keg door A.H. kwam de jubilaris op de exportafdeling onder leiding van de heer J. Maas, doch hier kon hij zijn draai niet vinden. Op zijn eigen verzoek werd hij toen overgeplaatst naar het Centraal Magazijn. Zo kwam hij dus weer terug in zijn oude omgeving, nl. het pand Keg en A. Teunissen weer in de expeditie begon hij onder leiding van de heer Hier is de heer Slinger nu op zijn plaats en hij is tevreden met zijn werk. De jubilaris, die gehuwd is en 2 kinderen heeft, is verzot op tuinie ren, vele uren heeft hij al met planten en schoffelen doorge bracht. Wij wensen hem verder veel sukses! De leden treden na twee jaar af en zijn terstond herkiesbaar. Taak en bevoegdheden De taak van de ondernemingsraad bestaat in het, onder erkenning van de zelfstandige funktie van de ondernemer, naar vermogen bij dragen door het geven van adviezen tot een zo goed mogelijk funk- tioneren van het bedrijf. Om deze taak te kunnen uitoefe nen bezit de ondernemingsraad meerdere bevoegdheden. Een van de belangrijkste is wel het behan delen van wensen, bezwaren en opmerkingen van het personeel, voorzover deze van belang zijn voor de positie van de werkne mers. Met de raad wordt overleg ge pleegd inzake vakantietyden, werk- en schaftijden e.d. Hij is be voegd de naleving van de arbeids voorwaarden, de wettelijke voor schriften inzake de bescherming van de werknemers in de onder- onderneming te bevorderen, alsook de voorzieningen, die in het belang van de veiligheid, gezondheid en hygiëne zijn getroffen. Tevens mag de ondernemingsraad adviseren of voorstellen doen ter verbetering van de technische en ekonomische gang van zaken in de onderneming. Uit de hierboven gegeven opsom ming blijkt, dat de betekenis van de raad gelegen is in het geven van adviezen op sociaal terrein en inzake de ekonomische en tech nische gang van zaken. De wet bepaalt voorts nog welke de verplichtingen van de ondernemer zijn ten opzichte van de ondernemings raad. Aan deze raad moet alle mede werking verleend worden en dienen inlichtingen gegeven te worden voor zover de ondernemingsraad voor de uitoefening van zijn taak deze nodig heeft. Regelmatig moeten aan de onderne mingsraad mededelingen gedaan wor den omtrent de ekonomische gang van zaken. Tevens dient de onderne mer overleg te plegen met de raad alvorens een arbeidsreglement vast te stellen of hierin wijzigingen aan te brengen. Tien jaar geleden hoopte de wet gever de samenwerking tussen ondernemer en werknemers op deze wgze te bevorderen. De praktijk heeft bewezen, dat dit inderdaad één van de gevolgen is geweest van het instellen van de ondernemingsraad. Voortaan niet zo hard afremmen, jongen. Onder deze titel zullen wij in de komende edities een aantal ak- tuele instanties, personen, instel lingen, besluiten en overeenkom sten uit het bedrijfsleven aan u voorstellen en verklaren. De artikelenserie zal als eerste onderwerp hebben de O.R. (On dernemingsraad In de volgende artikelen zult u dan iets kunnen lezen over de S.E.R.. C.A.O.. Rijksbemidde laars. Bedrijfsschappen. Raad van Arbeid. Sociale wetten enz. Heeft iemand van i gezien? mej. Zwart 'k Wou dat ik hem te pakken kreeg, de vent die het eerst de 5-daagse werkweek propageerdeIk zou hem geen standbeeld willen geven, maar stenigen zou ik hem wel. Men sen, wat een sofen ik ezel, die aanvankelijk nog enthousiast was ook. Wat had ik mij er allemaal niet van voorgesteld Vrienden, ik weet nu beter, ik heb m n eerste vrije zaterdag achter de rug. Het begon al 's morgens om kwart voor zeven. Ik had expres de wekker op die tijd gezet om de sensatie te beleven nou eens een keer lekker maling te kunnen hebben aan dat misselijke, hatelijke geratel van dat loederja ja. toen ik me met een triomfantelijke grijns op mijn andere zij draaide, zei m'n vrouw slaperig maar fijntjes: „De kachel is gister avond per ongeluk uitgegaan zou je hem niet gaan aanmaken, lieverd, het is straks zo koud voor de kinde ren." Nu weet ik uit ervaring, dat proteste ren misschien wel flink, maar vol komen nutteloos is, dus zat ik vijf minuten later in de vrieskou in as en sintels te grutten en haalde mijn vin ger open aan een spijker, die in een brandhotttje was blijven steken Een half uur later bracht ik m'n vrouw wèl thee op bed, maar het woordje „alsjeblieft" kon ik niet over de lippen krijgen, zodat zij slaperig, maar weer fijntjes vroeg of het mis schien niet gegund was en waar het lepeltje bleef. Tijdens het ontbijt bracht m'n afgun stige oudste zoon het gesprek op de twee fietsen, die met lekke banden stonden en zo zat ik dan na de afwas om 10 uur met stijve vingers in een ijskoude schuur aan vastgeroeste ven tielmoertjes te peuteren. Nu is een band maken voor u mis schien een peuleschilletje, maar met mijn kapaciteiten zat ik vlak voor de warme maaltijd nog in de schuur met een leeg koffiekopje, een omgevallen bak water en een stuk of 5 mislukte, omgekrulde plakkertjes naast mij. Ik zal u maar niet vertellen hoe ik tegen alle regels in. het laatste stukje buitenband op de velg geprutst heb. maar nadat mijn kantoorhandjes ver bonden waren, kwam er nog geen eind aan de beproeving, want toen ik na het eten in de luie stoel kroop, kwam mijn jongste er mij aan her inneren. dat ik hem in een stom ogen blik had beloofd de eendjes te gaan voeren in het park. Ik wilde het nog met een reep chocolade afkopen, maar mijn vrouw maakte alweer fijntjes) een opmerking, die mij als een mes door de ziel gleed. Ditmaal ageerde ik echter zo fel. dat zij er werkelijk even van schrok. En fin een kwartier later in het park was ik er nog trots op. Om een lang verhaal toch kort te maken, de eendjes konden mijn bak ker waarschijnlijk niet waarderen en mijn zoon dreinde kouwelijk, dat ie naar huis wou. Toen ik om vier uur een kapotte stekker van de schemerlamp repa reerde (bij de tweede maal al O.K.. 't kostte slechts één stop), dacht ik met voldoening aan het veelbeloven de televisieprogramma van die avond. Dat zou in ieder geval toch nog een goed besluit worden van die eerste vrije sof-zaterdag. 's Avonds half negen bij de T.V. Dochter: „Ha, ha, ha, pa, zag u dat? Moeder: „Sssssst!je vader slaapt (en alweer fijntjeshij droomt van de 60-urige werkweek

Personeelsbladen | 1961 | | pagina 4