Van beplakte schutting tot reklame-TVI Nieuwe ZB in Groningen MBSÊ^MEÊSBS^B&BÊBMSm Foto bovenZaandag gangers (sfers) op 28 februari j.l Foto onderBezoekers(sters) die op 21 febr. j.l. Zaandam bezochten. De heer Aronson duiki in zijn rijke herinneringen IA/IJ HEBBEN REEDS zoveel belangrijke mensen binnen ons bedrijf in Flitsen in het zonnetje gezet, dat wij het wel leuk vonden nu eens iemand te interviewen die enorm veel belang rijke diensten voor Albert Heijn verricht. En natuurlijk dachten wij toen meteen aan de grote man van onze publiciteit, de heer M. Aronson, direkteur van het bekende Reklameadvies- en Ad vertentiebureau PRAD N.V. Hier volgen nog een paar sterke verhalen die reeds eerder in het blad Ariadna wer- den. afgedrukt. JflEPP Loos alarm Dat Nederlands W^',1 Reclamebureau JH|HE -'.-n was indertijd 55K^Bx^ aan het Rokin gevestigd, vlak bij het sinds lang verdwenen café Het Pont- VJ|r v je. De procura- Ksagjf .jSSy tiehouder heet- k*:~ tt itfïïfr' jfV Hulsman; de zaak was het eigendom van margarine- W^ÏUÊlBQf^' ■mÊÈmmtm fakriek in Oss. ^9h|B^BhhB Hr waren ver- tegenwoordi- gers in dienst, die voor een ^°°o sa_ tegen provisie werkten. Op 'n er 't volgende: De telefoon ging en er werd naar een bepaalde man gevraagd, die ik mi maar niet met name zal noemen. „U spreekt met Gatersleben, reklame- chef". Mijn vriend Gatersleben is tegenwoordig advertentiechef bij een dagbladen bij dat telefoongesprek was het géén Gatersleben, maar ie mand anders, die in het Pontje vlak daarnaast zat te bellen. Procuratie houder Hulsman moest meeluisteren, want er kwam goed nieuws langs de lijn: „We hebben uw offerte nog eens doorgenomen en met de direktie besproken. Het is in orde. Maak het kontract in orde en kom maandag Dit bureau heeft 150 mensen in dienst en werkt voor heel grote klanten als Philips, Aku, Gerzon, Hoogovens, General Motors en Albert Heijn. De heer Aronson zegt er zelf van: ,,lk werk onzettend graag voor A.H. Het bedrijf is besluit vaardig, modern en open voor progressieve ideeën. Vooral na mijn reis naar Amerika heb ik de taal van A.H. goed leren begrijpen en U mag dan ook gerust weten, dat A.H. een van de twee bedrijven is die ik nog persoonlijk bedien. Akties Akties als het Kienspel, de klan ten-obligaties, de vacuum koffie, de vier-smaken-gedachte voor koffie, de Mac Queen tea etc., etc., daar heb ik werkelijk met veel plezier aan meegewerkt. Hoe ik in dit vak terecht gekomen ben?Mijn loopbaan in de rekla- me ben ik begonnen bij het Neder lands Reclamebureau voorheen Julius Dickhout. Ik was daar volontair. Het was een buitenreklamebureau. Het beplakte heel wat muren en schuttin gen met allerlei affiches. Eén daar van was de schutting van het Dam- terrein, waar nu het nationale mo nument staat. Slordige schutting Ik kwam die eerste dag op het kantoor en het eerste wat ze te gen me zeiden was: „Joh, die schutting ziet er slordig uit, ga jij nu eens kijken hóe slordig precies en schrijf er een rapportje over". Nou, in mijn onschuld heb ik dat rapport gemaakt, de waarheid, en niets dan de waarheid. Maar toen ik de volgende avond beneden kwam, wist ik meteen dat ik wel zou uit kijken voor ik wéér rapportjes over schuttingen in realisti sche trant opstelde. Want daar stonden de plakkers me op te wachten. Ik hoor het die ene, grote plakker nog zeggen, het klonk haast net zo gemoedelijk als de op dracht: „Jongen, als je nou weer eens zo'n rapportje moet schrijven, weet je wat je dan ook doen moet? Meteen je kist er bij bestellen begrijp je dat goed?" Zo begon de reklame-loopbaan van de heer M. Aronson. even langs". Rondedans De man, die deze taak „in handen' had, voerde een rondedans uit; er werd een voorschot op provisie ge geven van enige honderden gul dens, een mooi bedrag in die tijd. Het was maar een korte wande ling naar het Pontje: ieder de helft, eerlijk is eerlijk. De volgen de maandag kwam er een tele foontje, weer zogenaamd van de nieuwe klant, dat de zaak tóch nog even uitgesteld moest worden. „U hoort nog van ons Arc's Advertentie- en Uitge versbedrijf werd in de aller eerste beginperiode nog niet overstroomd met klanten. Wij kregen daar bezoek van mijn heer Fens, hij zéér groot, ik heel klein. De heer Fens was procuratiehouder van een si garenfabriek. Het kwam toen nog wel voor, dat voor een kampagne een kompetitie werd ingesteld. Fens kwam me vertellen, dat onze ontwerp-campagne het had gewonnen: „Gefeliciteerd, die van jullie is vérreweg de beste van de acht. Kom morgen even in Eindhoven, dan bespreken we de details verder met mijn heer Rémy". Mijnheer Rémy (dat was een vóórnaam) bleek ook uiterst tevreden te zijn. Hij bood me een enor me sigaar aan, waarmee ik me wat vreemd voelde jóng was ik toen nog en hij zei dat het prachtig was: „Schitterend, mijn kompli- menten een prachtige serie advertenties steekt met kop en schouders boven de andere kampagnes uit". Piet moet eruit Nu hadden wij, de prijswinnaars, alhoewel het nog pas augustus was, ook een Sinterklaas-adver tentie ontworpen met een kombi- natie van een getekende Pieter man en een gefotografeerd kistje sigaren en die Piet zei: „Sinter klaas heeft mij op het hart ge drukt: dit jaar alleen deze sigaar". Verder stond er een mooi gedicht van acht regels van Van Hoogen- dijk dat kon je gerust aan hem overlaten. ,Die Sinterklaas-advertentie, daar gaat het om", zei meneer Remy, laten we daar mee beginnen. Maar die Piet die moet er uit!" Eruit?" vroeg ik, met de grote sigaar in mijn trillende vingers. „Maar dan blijft er niets over!" „Ja wel! Piet gaat er uit, we zet ten Sinterklaas in zijn plaats". „Dan moet er ook een andere kop regel komen, anders begrijpt nie mand het". „Dat moeten we juist hebben, dan blijven ze er langer op staren. En dat gedicht moet er natuurlijk uit, dat begrijpt U zelf ook wel". Erfenis Nog iets uit de eerste jaren van Arc's. Een jaar later kwam een aanvraag van een kleine schoen fabriek uit Noord-Brabant. Palm, die inmiddels bij ons was gekomen, ging er heen. Hij kwam in een wachtkamer terecht, die ook als opslagplaats werd ge bruikt. Eerst dacht hij, dat hij met één opdrachtgever te maken had, maar suksessievelijk kwamen er vijf broers bij. Met z'n zessen ver telden ze hem toen, dat zij voor een moeilijk geval stonden. Hun tante was overleden en over de erfenis was geen overeenstem ming te bereiken. „Jongens, hebben we toen gezegd", zei cle woordvoerder, „weg met die centen, we steken ze in de reklame, dan zijn we ze tenminste kwijt en krijgen we geen ruzie En nu een verhaal, dat maar zij delings met de reklame heeft te maken. Kort vóór de oorlog kwam onze minister-president voor de radio om te zeggen, dat we maar rustig moesten gaan slapen en niet moesten hamsteren. Toch wa ren er mensen, die al vast een klein voorraadje aanlegden. Mijn vrouw ook. Zelf voelde ik er niet voor. „Komt tijd, komt raad", zei ik wel eens. Huiszoeking. Tegenwoordig zijn de mensen im muun voor schokkende gebeurte nissen, maar in die tijd lag het re- klamebedrijf stil als Hitier weer eens flink deed. Ik moest toch wat doen en kwam op het idee, bij mijn vrouw huiszoeking te laten verrichten. De advertentiezetterij had óók niets te doen. Binnen een uur had ik mooi briefpapier, met als hoofd o.a. Com missie tot Bestrijding van Voorraads- vorming ingevolge K.B. d.d. enz." 't Werd een fraai legitimatiebewijs voor een inspecteur Murk Janse (dat klonk echt), met een pasfoto er op en een mooi stempel. Geen mens léést ooit stempels; dus vooruit maar dwars over de foto heen: „Betaalbaar bij Lipp- mann, Rosenthal Co.". Daarmee is een van onze teke naars bij mij thuis huiszoeking gaan doen, op een middag, toen mijn vrouw aan 't tennissen was. 't Dienstmeisje zei, dat die zeep het wekelijkse voorraadje was. „O ja? Nou, een hélder gezin!" 's Avonds heb ik de opmerking geplaatst, dat ik nooit voor ham steren had gevoeld, dat ik thuis niets te vertellen had en dat ik nu in de gevangenis terecht zou ko men. Ik ging niet mee Ons meisje Paula had 's mid dags mijn vrouw onder het tennissen opgebeld en van de huiszoeking verteld. Dat ging natuurlijk als 'n lopend vuur tje rond; alle banen stroom den leeg. In heel Amsterdam- Zuid rammelden de erwten van de ene schuilplaats naar de andere. De volgende dag liet ik Paula het legitimatie bewijs zien en vroeg of dit het misschien was geweest. Mijn vrouw stond er bij. Ze ging 's middags wéér tennissen en ik moet eerlijk zeggen,' d^t ik om veiligheids redenen maar niét ben meegegaan. Zakken vol centen Reklamefilmpjes daar heb ik ook herinneringen aan Ik herin ner me een opname, die in beeld trachtte te brengen hoe de win kels werden bestormd als daar een bepaald soort margarine werd verkocht. De opname gebeurde in de Kinkerstraat om 12 uur toen de scholen uitgingen en om een natuurgetrouwe bestorming tot stand te brengen werden uit de eerste etalage zaltkenvol centen op straat gegooid. Televisie En nu we het toch over filmpjes hebben, weet je dat wij het eerste Reklamebureau in Nederland zijn, met een closed circuit televisie installatie, kompleet met camera, monitors etc., zodat wij de kliën- ten bijv. scènes kunnen voorspelen en verpakkingen op het beeld scherm kunnen tonen. „Goed, moet je nog meer weten of kan het wel zo t Kan wel zo, meneer Aronson, dank U wel".

Personeelsbladen | 1961 | | pagina 4