Vraag veel, lees veel, leer veel Afscheid wnd. bedrijfsleider Fait 2 AH-FLITSEN Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. Zaandam 18e jaargang - No. 3 - Landelijke editie - Maart 1961 Verantwoordelijk eindredakteur F. BRANDSMA, personeelschef filialen Redactie: J. Lieffering In- en externe betrekkingen J. de Jong Filialen Administratie J. J. M. v. d. MeerPersoneelszaken H. van Petten Vei'koop K. Romp Personeelszaken D. Vastenhoud Opleiding J. C. Voskamp Filialenbureau Aan dit nummer werkten mee: A. H. Pilger Algemene ontwikkeling Drs. E. KeuskampS.M. cursus Druk: Ramshorst, Wormerveer. Cliché's: Zaanl. Cliché Industrie, Zaandam. LEEST U WEL EENS? Leest u wel eens een krant? KUNT U LEZEN? Het is eigenlijk belachelijk om dit te vragen. U leest allemaal wel eens wij hebben in Nederland al heel vroeg lezen geleerd. Op school thuis. Doen wij het nog? De heer A. Swart, bedrijfsleider van filiaal 227, Pietcr Breughelstraat, Utrecht, heeft op 20 februari jl., toen hij zijn 25-jarig zakenjubileum herdacht, niet over gebrek aan belangstelling te klagen gehad. Heisieeg, Amsterdam naar Bossche carnaval ZONDAGMORGEN OM ACHT uur vertrokken we vanaf het Rokin met een touring car van de firma Lindberg. Het feest begon al bij de Utrechtse brug op de rand van Amsterdam, waar als laatste een echtpaar in stapte, dat zich verslapen had en dientengevolge grote hilariteit bij ons allen veroorzaakte. Om tien uur waren we in Oetel- donk (zoals Den Bosch deze dagen wordt genoemd) en hier jAAr m d\ewsi Fil. 94 Mej. G. C. Tromp 2-3 197 Mej. A. G. Appeldoorn 2-3 560 J. A. G. Krahe 2-3 227 Bed. J. Aarten 2-3 610 Bed. H. J. van Doorn 2-3 555 Bed. P. Donders 2-3 565 Mej. H. A. Intres 2-3 703 Bed. H. H. Drielsma 2-3 272 Bed. G. Bos 9-3 213 Bed. D. Roolvink 9-3 601 Bed. J. C. P. Janssen 9-3 107 Mej. A. W. Hessing 9-3 169 Mej. G. A. M. v. d. Sangen 9-3 623 Bed. W. A. G. van Nu land 9-3 648 Mej. P. van Thiel 9-3 345 Mevr. E. Peters-v. Beek 9-3 522 Mej. A. Danser 16-3 605 Bed. J. Ursem 16-3 153 Mej. T. J. de Vreede 16-3 587 Mej. E. L. C. Peeters 16-3 514 Bed. P. J. Lambregts 16-3 540 Mej. M. C. Warten- bergh 10-3 592 Bed. G. W. M. Antonis 16-3 709 Bed. H. Aatjes 16-3 181 Bed. H. C. van Wou denberg 19-3 82 Mej. J. M. F. J. van Vuur en 19-3 73 Bed. M. L. Rijk 23-3 116 Mej. J. T. J. Nijssen 23-3 547 Bed. H. C. v. d. Wal 23-3 222 Mej. F. P. Anzion 23-3 115 Mej. j. Kool 31-3 52 Bed. A. J. M. Schelle- kens 31-3 73 Bed. L. M. Heyboer 31-3 163 Mej. B. Groothedde 31-3 537 Bed. H. Ellen 31-3 liepen de kinderen ook al ver kleed. We gebruikten een kop koffie en gingen daarna op weg naar Maastricht, waar we om pl.m. half twaalf arriveerden De stemming was prima, maar om hem toch nog wat te verhogen, kochten we eerst wat maskerade- materiaal. Dit geldt ook voor „HBS-niveau", „Academisch-niveau". In het laat ste geval vraagt men iemand die gestudeerd heeft aan de universi teit, onverschillig welke studie (faculteit). Óns bedrijf zoekt mensen met zul ke „niveau's". Een assistent een reserve chef een bedrijfs leider zij moeten tegenwoordig allemaal een bepaald niveau heb ben, willen zij deze functie naar behoren kunnen uitoefenen. Uw mening Ook het meisje, dat „meer' wil zijn en dit is niet alleen wil lijken zorgt bijtijds voor een behoorlijke algemene ontwikkeling, zodat zij straks als zij wat ouder is, ook wer kelijk mee blijft doen. Zodat zij straks mee kan praten, ook met haar school gaande kinderen. Wij vragen ons daarom af: „moet Albert Heijn hier iets aan doen?" Kursussen voor tabak, brood en banket zijn vervallen. Maar kan daar niet een speciale „AH"-kur- sus komen voor algemene ontwik keling, gaande in de richting van het „Mulo-niveau" Spreek er eens met Uw kollega's over spreek eens over dit arti kel en schrijf naar Zaandam. Wat is Uw mening? Doet U mee? Wat verwacht U er van? Bij voldoende aanvraag starten wij met deze kursus. Van de hak op de tak Naast een systematische behande ling van diverse onderwerpen waartoe o.m. ook eenvoudig Ne derlands zal behoren zullen wij een rubriek openen: „Van de hak op de tak". Wij lezen daartoe voor U in de krant of een eenvoudig pocket- Ja een romannetje een krant een ,,dames"blad de aankondigingen van de bio scopen de onderschriften op de film de instructies van Zaandam AH-Flitsen(???) Aller-Hande misschien een populair wetenschappelijk boek. Ik zou zo door kunnen gaan. Overstroomd Ook al zegt U: „Ik kom er niet meer toe" of „Ik heb er geen tijd voor". Ook dan wordt Uw leven bepaald door geschreven teksten. U wordt overstroomd met ge schreven en gedrukte teksten. Een ieder neemt maar aan dat U lezen kunt. En is dit wel zo? Schrijft U wel eens een brief Schrijft U wel eens een verslagje over wat U gedaan heeft Een reis die U gemaakt heeft? Schrijft U wel eens een brief naar Zaandam naar Personeelsza ken naar de redactie van Flit sen? U zou wel willen dat u het kon' Maar u durft niet. U bent bang, dat het voi fouten zit. En omdat het u niet vlot afgaat zegt u: „Het is niet nodig, dat ik het doe". „Dat is niets voor mij!" ..Laat een ander het maar doen En deze ander gaat met de eer strij ken, met de opslag, met de pro motie!!! GOED LEZEN BEHOORLIJK SCHRIJVEN hangt voor een groot deel samen met wat wij met een mooi woord ALGEMENE ONTWIKKELING" noemen. Niveau Soms spreekt men van iemands „NIVEAU" en bedoelen er dan wat niet geheel juist is het- boek. Zo'n artikel waarvan een zelfde mee. Wij zoeken iemand met een „Mu- lo"niveau en bedoelen dan dat wij iemand zoeken die een Mulo-diplo ma heeft óf zich zelf langs een andere weg het grootste deel van de kennis van een Mulo-leerling heeft bijgebracht. Een diploma is niet gevraagd. Handig voordringen We hebben toen de optocht afge wacht, die om plm. 5 uur was afge lopen. Inmiddels hadden we alle maal reuze trek gekregen en gingen op zoek naar een lunchroom. Toen deze gevonden was, bleek het hier zo druk te zijn, dat we aanvankelijk dachten er geen plaats te vinden, maar de heer Fait wist zo handig en snel door te dringen, dat hij boven een tafel met vijf stoelen wist vrij te houden. Hierna zijn we al hossende en sprin gende op zoek gegaan naar een danszaal. We waren allen zeer voldaan over het verloop van deze dag, die dank zij de kennis van het carnavals festijn van onze bedrijfsleider, (deze komt uit Brabant) zeer ge slaagd mag heten. Om half elf vertrokken we huis waarts wel moe, maar desondanks vol goeie moed om ons beste been tje voor te zetten om de O.P.W. samen met onze bedrijfsleider de heer Schill, die na iy2 jaar mili taire dienst bij ons is terugge keerd, tot een sukses te maken. Bed. T. VAN EERDE. ieder zegt: „Dat kan ik ook le zen! Wij onderstrepen daarin dan woorden of uitdrukkingen, waar van wij menen dat zij moeilijk heden bij U opleveren. Ook zelf kunt U vragen stellen. Weten wij iets niet, wij beschikken over een keur van vakmensen, die gaarne bereid zijn hun kennis aan U over te dragen. Ook weten wij samen iets van de vaklektuur die wij U voor bepaalde studie kunnen aan bevelen. Vul bijgaand formulier in en zend dit naar Albert Heijn, Zaandam ter attentie van het Opleidings centrum. Voorbeelden: Delegeren Het woord delegeren komt in twee gevallen dikwijls voor: „Nederland stuurde een delegatie naar de con ferentie van Genève"; of: „De be drijfsleider delegeert dit deel van zijn werk aan zijn eerste verko per". In het eerste geval wordt met dele geren bedoelt het sturen het „af vaardigen" van een aantal men- :e? Wij niet. Het schijnt sen die de belangen van Nederland nog een hele toer te zijn geweest om moeten „behartigen" van je glaasje bier te genieten, j Zo kan een vereniging van winke liers een delegatie naar het gemeen- FORMULIER UITKNIPPEN. Aan: OPLEIDINGSCENTRUM ALBERT HEIJN In A.H.-Flitsen las ik het artikel: „Het belang van algemene ontwikkeling." Ik wil graag meedoen aan een kursus „Algemene Ontwikkeling". Mijn schoolopleiding is als volgt: en ik bezit de diploma's: Naam en voorletters: Leeftijd:jaar Man/Vrouw Adres: Fil. No.. Woonplaats: tebestuur sturen om te praten over de verplichte vakantie sluiting. In het tweede geval betekent het woord delegeren: „overdragen". De bedrijfsleider is in het filiaal voor het welzijn van het filiaal verantwoordelijk. Een deel van zijn werk zal hij echter moeten delegeren. Het goed laten uitzien van zijn vleeswarenafdeling kan hij dele geren aan een bepaalde juffrouw. Het verzorgen van de etalage de legeert hij aan een oudere verko per. Het beleid van een modern groot bedrijf is alleen mogelijk wanneer een bedrijfsleider de meeste delen van zijn werk delegeert. Wie niet kan delegeren, kan zijn werk straks niet af. Steriliseren Dit woord is afgeleid van liet woord „steriel", dat hier betekent: VRIJ VAN BACTERIËN Men maakt levensmiddelen vaak ste riel (meestal door sterke verhitting). Worden deze artikelen van de lucht afgesloten, dan zijn ze lang houd baar. In de apotheek kunt U steriel ver bandgaas kopen. Dit verband is zodanig bewerkt, dat als U het op de juiste manier op de wond aan brengt, dit geen nieuwe bacteriën aan de wond toevoegt. Ook door een naald (injectienaald) in een vlam te houden, wordt deze ste riel. Komt U echter met Uw vinger weer aan het gaas, of aan de naald, dan zijn deze niet meer steriel. Zo ook bij de levensmiddelen. Is het blikje niet geheel goed afgesloten, of zijn de levens middelen maar ten dele ge steriliseerd, dan treedt na ver loop van tijd toch bederf op. De bacteriën gaan zich ver menigvuldigen en het blikje gaat bol staan. Wij noemen dit bomberen. Dit komt spoe dig voor bij Noorse visconser- ven (half-conserven) maar ook een enkele keer bij blik- groenten. Wij onderscheiden in de huis houding: Verse melk gepasteuriseerde melk gesteriliseerde melk. Bij gepasteuriseerde melk is slechts een gedeelte van de bacte riën gedood o.m. de bacterie die T.B.C. doet ontstaan. Wij spre ken dan van dagmelk. Bij gesteriliseerde melk zijn alle bacteriën gedood en krijgt men bewaarmelk. Zolang de fles dicht blijft, daarna niet meer!! John F. Kennedy Deze naam komt nu dagelijks via de radio, via de kranten, via de televisie in Uw huiskamer. Zoals bekend is dit de naam van de nieuwe president van Amerika of beter gezegd van de Verenigde Staten van Amerika. (United States of America - U.S.A.). Wat minder bekend is: WIE is deze man WAT wil deze man HOE is deze man op deze hoge post gekomen. Wij zouden u willen aanraden: lees het boekje „President Kennedy", een Prisma- pocket, geschreven door Joachim Joesten. Een prettig, vlot geschreven ver haal over een man, die voor een heel groot deel de toekomst van ons leven in handen heeft. Het leven van Kennedy geeft hoe wel hij schatrijk is een beeld van iemand die, wat afkomst en religie betreft, het grootste deel van de Amerikaanse bevolking eerst tegen zich had. Hij is van oorsprong een Ier terwijl nog in het begin van deze eeuw de Amerikanen, die van En gelse of Schotse afkomst waren, de boventoon voerden. Bovendien is hij Katholiek en het was tot nog toe nooit een Katho liek gelukt de in meerderheid Pro testantse bevolking van Amerika achter zich te krijgen. Hoe deze man het met een enorme energie en doorzettingsvermogen wist te winnen van zijn medecandidaat M. Nixon, leest U in dit boékje. Plaats, ruimte en leesbaarheid van „Flitsen" dwingen ons deze inlei ding tot de kursus te beëindigen. Wilt U verder komen wilt U met Uw kennis niet verouderen: VRAAG VEEL LEES VEEL LEER VEEL. Dan zult U zeker in het leven slagen. Hei belang van algemene ontwikkeling

Personeelsbladen | 1961 | | pagina 2