van eminent belang Agenda P.V. Overleg binnen de onderneming is Wie zijn de bestuursleden Vergaderings agenda Ten geleide Wees heer in telefoonverkeer en voorkom lastige stagnatie Taak van de Koniakikommissie 2 AH-FLITSEN [GEVAARLEK Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. Zaandam 18e jaargang No. 2 Februari 1961 Verantwoordelijk eindredakteurJ. Ph. IJPMA, personeelschef produktiebedrijven Redakteur: L. J. A. S. KLOOS (toestel 244) Aan dit nummer werkten mede: J. Ph. Bartelson, J. Breeschoten, J. Hali Jr., J. Schijf, J. Sikkes en J. Zeeman. Druk: Ramshorst, Wormerveer. Cliché's: Zaanl. Cliché Industrie, Zaandam. ry VERSCHILLENDE VER- U ENIGINGEN die ons be- drijf kent zijn voor het lopende seizoen in 1961 als volgt samen gesteld: Personcelsverenigi ng. A. H. Pilger, voorzitter, Opl. Centrum. A. v. d. Hazel, vice-voorz., S.K.B. Mej. C. Buntsma, sekr.esse, B.A. Mej. C. van Vliet, 2e sekretaresse, Bedr. Ek. Afd. A. Slob, penningm., Rek. Courant. Muziekkorps. E. Vinke, voorzitter, S.B. III. H. v. d. Loo, vice-voorzitter, S.B. M. Barrette, sekr., niet bij A.H. Boerkoel, 2e sekr., niet bij A.H. R. Boom, penningmeester, Mag. I. Ph. Zwart, bibliothek., niet bij A.H. A. H. Groot, komm. mat., K.B. repetitiesvrijdagavond. Brandweer. J. J. Verweij, hoofdkommandant- voorzitter. H. Eijben, sekretaris. G. van Unen, penningmeester. G. A. van Rooijen, burenploeg. H. Eijben, dagploeg. A. Teunissen, C.M.-ploeg. Toneelvereniging. J. S. de Boer, voorzitter, B.B. Bridgevereniging. A. v. d. Hazel, voorz./sekr., S.K.B. Mevr. Delforno, penningm.esse, niet bij A.H. De speelavond is op maandag. Judovereniging. L. J. A. S. Kloos, voorzitter, P.Z. H. Rosiëlle, sekr./penningm., C.M. A. Bruinink, komm. mat., Exp. trainen: dinsdagavond. Ontspanningsvereniging. G. A. van Rooijen, voorzitter, P.Z. K. Holkamp, sekretaris, gep. J. Popping, penningmeester, K.B. R. Broek, komm. klaverj., S.B. H. Bakker, komm. biljarten, S.B. Donderdagavond clubavond. Tafeltennisvereniging. M. v. Overloop, voorz., Arbeids- studie. A. Hagendijk, sekretaris, niet bij A.H. Mevr. S. Geldermans, penningm., niet bij A.H. Maandag- en woensdagavond clubavond. Voetbalvereniging. A. A. Koopman, voorzitter, Bedr. Bureau. L. J. A. S. Kloos, sekretaris, P.Z. J. C. Voskamp, penningm., Fil. Bur. Voorzover de verschillende vereni gingen hun aktiviteiten binnens huis ontplooien, hebben de klub-, repetitie- en trainingsavonden plaats in 't Ontspanningsgebouw. Voor de overweg Onlangs stond ik met m'n fiets voor een spoorwegovergang te wachten. Naast mij stond een oudere dame met achterop haar fiets een meisje van een jaar of De overweg bleef lang gesloten en het kleine meisje werd wat onrustig en begon in haar fiets- bakje te schommelen. Oma schrok even van die onge wone handeling en had moeite haar fiets overeind te houden, en zei tegen haar kleinkind: ..Pas op, Nelly, anders valt oma hoor", waarop de kleine argeloos vroeg: „Heb ik dan twee stukken oma's?" De kontaktkommissie, ingesteld op grond van een behoefte aan persoonlijk kontakt tussen de direkteur en alle lagen van het personeel, heeft in ons bedrijf haar plaats veroverd. Sinds de instelling van deze kommissie in 1945 is de wet op de onder nemingsraden van kracht geworden en ook ons concern kent in haar diverse bedrijven ondernemingshraden. De wezenlijke taak van de kontaktkommissie is echter niet gewijzigd. Bij de bepaling van het beleid, I 2- De mening van het personeel speciaal van het personeelsbe- te vertolken over de maatre 11 februari: dansavond o.l.v. de ALBINO'S, met medewer king van balleider H. Woudt. Ons O.G. is op deze avond vast te klein!! Haast U voor kaarten. De vergaderingen van de direktie en kontaktkommissie zijn op: 20 januari; 15 februari; 15 maart; 19 april; 17 mei; 14 juni; 26 juli; 23 augustus; 27 september; 1 no vember; 29 november. De aanvang van de vergaderingen die op een woensdag vallen, is te 15.30 uur. leid, heeft de direktie, gebruik makende van de ervaring in de afgelopen jaren, aan het over leg tussen direktie en personeel een belangrijke plaats toege kend. Ervan uitgaande dat de snelle groei van onze onderneming het nemen van allerlei ingrijpende maatregelen noodzakelijk maakt, is de direktie zich bewust van haar taak, om bij al haar mede werkers begrip voor deze maat regelen te kweken. Voorlichting Dit begrip kan alleen gekweekt worden door voorlichting over het hoe en waarom, d.w.z. over de achtergronden van allerlei beleids beslissingen. Deze voorlichting zal voor een be langrijk deel plaats vinden in de vergaderingen van direktie en kontaktkommissie. Meer dan in het verleden zal dus de direktie van deze vergaderin gen gebruik maken om over haar plannen te spreken en meer dan in het verleden zal het personeel op deze wijze worden ingeschakeld in de ontwikkeling van de pro duktiebedrijven. j Dit is echter niet uitsluitend een kwestie van voorlichting van bo ven naar beneden d.w.z. van di rektie aan medewerkers. Het moet een wisselwerking worden, waarbij het personeel op haar beurt meepraat en de direktie inlicht over haar gedachten en over hetgeen er onder het personeel leeft. Drieledige taak De leden der kontaktkommissie hebben derhalve een drieledige taak, te weten: 1. Een eigen persoonlijke mening te geven over hetgeen de direk tie als plan aan haar voorlegt. gelen, die in het bedrijf ten uit voer worden gebracht. 3. Plannen en suggesties, die door personeelsleden worden geop perd, aan de direktie voor te leggen. Vanzelfsprekend moet dit allemaal geschieden op basis van een ge zonde wil tot samenwerking voor de groei van onze produktiebedrij ven en wordt van de personeels- vertegenwoordigers verwacht dat zij staan achter hetgeen in de ver gaderingen besloten wordt. Op de bres staan Dat laatste kan wel eens moeilijk zijn maar wil de personeelsverte genwoordiging voor de belangen van degenen, die zij vertegenwoor digt op de bres staan, dan moet zij op haar beurt pal durven te staan t.a.v. beslissingen, die zij heeft voorgesteld, genomen of aanvaard. Het spreekt wel vanzelf dat er soms zaken niet worden afgehan deld, terwijl andere zaken een ver trouwelijk karakter hebben. Al leen als elke personeelsvertegen- woordiger dan geheimhouding weet te betrachten, is het moge lijk ze in een vergadering te be handelen. Het zijn vaak belangrijke kwesties en daarom is het goed, dat elk kon- taktkommissielid zich bewust is van deze geheimhoudingsplicht, voordat zij iets ter sprake brengt dat ver trouwelijke behandeling behoeft, zo als b.v. persoonlijke vragen. Vakbeweging Met de ondernemingsraad verkie zingen in aantocht meent de re- daktie er goed aan te doen een korte serie artikelen op te nemen over de achtergronden van deze verkiezingen. Zo zullen de Stich ting van de Arbeid, de Sociaal Economische Raad en het Sociaal Comité voor de Suikerverwerken de Industrie de revue passeren. Met de ondernemingsraad hebt u allen persoonlijk te maken en wij achten het dus voor onze lezers het meest logisch om onze serie te openen met een artikel over „onze' ondernemingsraad. Nog dichter bij huis is echter de Kontaktkommissie. met daarnaast de kantoorkommissie, zodat u het nevenstaande artikel over de Kontaktkommissie als inleiding kunt beschouwen. Vooral daar de direktie zoveel ernst maakt met het overleg bin nen de onderneming en veel in houd geeft aan onze kontakt- kommissie-vergaderingen, bevelen wij dit artikel in uw bijzondere aandacht aan. De redaktie werknemers te behouden, moet er toch een duidelijke scheiding zijn van taken en behoren interne kwesties niet zonder overleg met de direk tie aan de vakbeweging te worden voorgelegd. Het is wellicht gewenst hierover aan de hand van praktijk-voor beelden in de toekomst nog eens van gedachten te wisselen. Verhouding K.K.-O.R. Er is wel eens gesteld dat de kon taktkommissie zich meer met de sociale aspecten en de onderne mingsraad zich vooral met ekono- mische aspekten van de bedrijfs voering bezig zou houden. Ofschoon hiervan in zekere zin wel sprake is, moet - men deze grenslijn toch wel als zeer vaag beschouwen. Zowel de kontakt- Uit dit alles blijkt wel hoe belane-k°1|l|g.e als de ondernemings- rflati npnhpn pn ppn «nr>inlr» f»n oon rijk het overleg binnen de onder neming is en het is daarom goed nog eens uitdrukkelijk te stellen dat het gehele werkterrein van de kontaktkommissie gelegen is bin nen de eigen onderneming. Zaken, die buiten de onderneming worden vastgesteld, zoals C.A.O.'s, algemene loonmaatregelen, sociale wetten en dergelijke, behoren niet thuis in de kontaktkommissie, ten zij het uitsluitend gaat om voor lichting. raad hebben èn een sociale èn een ekonomische taak; alleen omvat de ondernemingsraad meer perso neelsgroepen en is er enig ander verschil. Details Zo zal de ondernemingsraad nooit en de kontaktkommissie toch wel regelmatig details moeten behan delen die zowel een zakelijke als een persoonlijke kant hebben. Daar juist deze kleine kwesties Hoewel het zeker past in ons vaak van zo grote betekenis zijn ondernemingsbeleid om een voor de betrokkenen, is het zeker goed overleg met de vakbewe- de bedoeling dat deze ook in de gingen van werkgevers en toekomst ruime aandacht krijgen. TELEFOONGESPREKKEN ZONDER naamsvermelding komen nog al eens voor. Degene die de telefoon opneemt moet dan maar gissen met wie hij of zij spreekt en komt daar vaak pas veel later achter. Dit kost tijd en moeite en is bovendien bijzon der vervelend. Het is daarom belangrijk, dat allen, die de tele foon bedienen, ook in dit opzicht er aan meewerken het tele foonverkeer zo vlot en zo zakelijk mogelijk te laten verlopen. Deze gave foto zond de heer J. Stroef in voor de fotowedstrijd, kinderfoto's. Een eerste prijs werd zijn deel. Voorbeelden van deze „lastige gevallen" in telefoongesprek ken zijn o.a.: Het zgn. „Hallo", waaruit wel heel weinig blijkt. Of een zin als: U spreekt met X, met wie spreek ik? Een veel voorkomende fout is ook: „Hal lo, mag ik meneer Y even"? De telefoon is een kostbare in stallatie die uiteindelijk tot doel heeft het werk vlotter en soepeler I te doen verlopen. Als u wordt opgebeld, neem dan de telefoon op en noem uw naam of afdeling en zeg dus niet b.v. alleen maar het woordje „Hallo" Wachttijd Is het gesprek voor een ander op de afdeling bestemd, en is die niet op de afdeling aanwezig, vraag dan of er teruggebeld kan worden met opgaaf van telefoonnummer. Dit voorkomt wachttijd en over belasting van het apparaat. Als U zelf iemand opbelt, zorg er dan eerst voor dat U het juiste nummer draait. Er is niets ver velender, dan dat de opgeroepene verkeerd is aangesloten en het is onbeleefd om zonder een enkel woord de telefoon op de haak te leggen. Wacht met spreken totdat de op- geroepene zijn naam heeft ge noemd, meldt U daarna met Uw eigen naam en begin dan pas met het gesprek. Houdt Uw gesprekken zakelijk, dus kort. Tenslotte is een telefoon een ge voelig apparaat. Behandel hem dus als zodanig.

Personeelsbladen | 1961 | | pagina 2