De heer J. Legerstee bereidt vrouw en kinderen culinaire verrassingen Honderden feliciteerden jubilerende dsrekteur verkoop Dank N AH-FLITSEN HET KRUIDENIERSVAK IS EEN PRACHTIG VAK". Dat is kort samengevat de mening van de heer J. Legerstee, directeur filialen van onze N.V., die op 16 december j.l. het feit herdacht, dat hij 25 jaar aan ons bedrijf verbonden was. Zijn schooltijd heeft de heer Legerstee in Rotterdam doorgebracht, waar voor voetbal of andere spelen nauwelijks tijd overbleef, want in zijn vrije tijd stond hij reeds op zijn 9e jaar in een speciaal op maat gemaakte stofjas achter de toonbank van de kruidenierszaak van zijn vader. Tussen twaalf en kwart over een moest hij dan nog zijn eigen wijkje horen en bezorgen en zijn boterhammen eten, teneinde om half twee weer tijdig op school te kunnen zijn. ken vouwen e.d. De heer Middel koop zag er blijkbaar wel een goede kruidenier in en de heer Legerstee begon zijn carrière bij Albert Heijn in het filiaal van de bedrijfsleider K. Smits te Bussum. Het was een drukke zaak, waar de heer Legerstee 3 jaar als eerste bediende werkte. Daarna volgde op 25-jarige leeftijd de aanstelling tot bedrijfsleider van filiaal Aert v. d. Goesstraat te Den Haag. De heer A. Kunz, die thans in oplei ding is voor de nieuwe Z.B. in Hillegersberg. heeft toen nog als bediende onder de heer Legerstee gewerkt, evenals de heer J. Mees ter nu bedrijfsleider van filiaal Voorburg, Br. Ingenhoeslaan. Niet lang daarna brak de oorlog uit en werd deze zaak tijdelijk op geheven. Toen in de latere oor logsjaren de filialen zelf moesten gaan inkopen, kreeg de heer Le gerstee de leiding van de grossier- derij in de Koningsstraat. Na de oorlog zei de heer D. A. ter Wee, onder-direkteur filialen: „Kom maar naar Zaandam om de administratieve filialen-controle weer te gaan opzetten". Hierna werd de heer Legerstee de rechterhand van de heer Ter Wee, met als speciale opdracht: de ver koop. Op zijn 14e jaar moest hij in ver band met ziekte van zijn vader, 3 maanden voor het eindexamen van- school af. En vanaf deze toonbank is hij stap voor stap omhoog ge klommen, tot de positie die hij nu bereikt heeft. Toen het eindelijk gelukt was een afspraak met hem te maken verwelkomde hij mij met de woorden: Jk houd niet van in terviews, maar laten we maar beginnen." Kookhohby Mijn eerste indruk is: een ernstige man. Tijdens het interview bleek, dat de lieer Legerstee een groot gevoel voor humor heeft en een zeer scherp opmerkingsvermogen. Als ik hem naar zijn liefhebberijen vraag, lacht hij even: „Ik kook graag en zit veel in diverse kook boeken te snuffelen. „In de loop der jaren heb ik een prachtige verzameling uit 28 ver schillende landen kunnen opbou wen. Het prettigste vind ik echter om zelf een gerecht samen te stel len en vooral op zondag maak ik altijd weer iets nieuws, dat meest al een verrassing is voor mijn vrouw en zes kinderen". Al pratend over zijn kookhobby glundert hij even en kijkt mij aan alsof hij denkt „dat had je van een directeur zeker niet verwacht, hè". Alle vakliteratuur Ook studeren is een hobby van de heer Legerstee en hij weet daar voor dan ook altijd tijd te vinden. Hij is hiermede reeds begonnen in de tijd dat hij de zaak voor zijn vader beheerde. Hij is toen des avonds gaan leren, zes jaar lang iedere avond tot circa 12 uur. In die tijd leerde hij Frans, Duits, Engels en Boekhouden, terwijl hij zichzelf bovendien nog wegwijs maakte in studieboeken over ge schiedenis, economie en alle soort lectuur die hij over ons vak te pakken kan krijgen. Uit deze tijd stamt ook zijn uit gebreide kennis over menu-leer, wat voor een kruidenier onont beerlijk is. Op 20-jarige leeftijd moest hij in militaire dienst, waar hij de rang van onderofficier be kleedde. Terug uit dienst", vertelt de heer Legerstee, „had ik er geen zin meer in om bij mijn vader in de zaak te komen. Hoewel de zaken altijd goed gingen, had ik toch meer vertrouwen in de toekomst bij een groot bedrijf. U begrijpt het natuurlijk al. dat groot bedrijf werd Albert Heijn" Gced kruidenier De heer Legerstee werd getest door wijlen de heer M. B. Middel koop, die destijds rayonleider was j in Den Haag. Deze test bestond j uit voorwegen, kaassnijden, zak- j Reis naar USA had grote gevolgen ,,In 1947", zo vervolgde de heer Legerstee, „vertelde mijnheer Ger- rit me, dat ik naar Amerika zou gaan. Dat was in die tijd nog niet zo eenvoudig als nu, maar in 1948 ben ik 4 maanden in de Verenigde Staten geweest". Het is moeilijk te schatten van hoeveel belang deze eerste ameri- kaanse reis van de heer Legerstee voor A.H. is geweest. Gedurende de oorlogsjaren immers had de ontwikkeling van ons vak in Ne derland volkomen stilgestaan, ter wijl door de stijgende welvaart in Amerika een grote vooruitgang was geweest. „Wat heeft U daar toen alzo ge daan?" „Ik heb in SuperMarts gewerkt en heb allerlei kursussen gevolgd. Ik heb er het werk gedaan van de winkelbediende tot en met presi- dent-direkteur. Ik werkte bij Kroger, A P, en de Grand Union, de grootste levens middelenconcerns van de V.S.". In Amerika werd de heer Le gerstee nog een interview af genomen door de radio-om- roep te Cincinnati, waar hij 20 minuten over Nederland heeft gesproken en daarbij vanzelf Albert Heijn het volle pond gaf. Deze radio bereikte 3 miljoen luisteraars. „Geladen" Als resultaat van het enthousias me, waarmede de heer Legerstee „geladen" terugkeerde, is toen bij ons serieus de opleiding en scho ling van het personeel ter hand genomen, hetgeen o.a. de oprich ting van de bedrijfsschool tot ge volg had. Samen met de heer Al ben werd toen de eerste Z.B. ont worpen, die in Schiedam geopend werd. Op 1 september 1952 werd de heer Legerstee officieel belast met de leiding over de filialen, waarna op 1 januari 1953 de aanstelling volg de tot onderdirekteur en in 1957 de benoeming tot directeur. Mensenkennis Op mijn vraag of hij ooit het idee heeft gehad, dat hij deze positie zou bereiken toen hij nog in de filialen werkte, zeide de heer Le gerstee: „Mijn streven is altijd ge weest om meer te bereiken en ik had het vaste vertrouwen, dat ik daarin zou kunnen slagen. Ik heb echter altijd veel van het winke len gehouden. Het is in een win kel altijd gezellig en levendig. Je hebt een direct contact met men sen. Houd je daar niet van, dan moet je nooit in een winkel gaan werken. Je kunt een zaak alleen opbouwen door het vertrouwen van de klan ten te winnen en door een goede De heer J. Heijn speldt de jubilaris het Gouden Kruis van verdienste op de revers. teamgeest onder het personeel te kweken. Het persoonlijk kontakt met de klanten is enorm belangrijk en j prettig: je doet er veel mensen kennis bij op. Ook in een zelfbe dieningswinkel moet er kontakt met de klanten bestaan, al is het alleen maar door de klanten te groeten. De klanten willen gezien, opge merkt worden en merken dat ze welkom zijn, hetgeen toch immers ook werkelijk zo is. Moeilijke klanten Die bestaan niet. De mensen zijn wel verschillend en daarom zal je ze ook op verschil lende wijze moeten benaderen, waarbij dus mensenkennis te pas komt". Vrijdag 16 december, de dag van mijn 25-jarig jubileum, hebt u allen voor mij en mijn gezin tot een onvergetelijke dag gemaakt. Ik hoop veel gelegenheid te vin den van het bijzonder fraaie tele visie-toestel te genieten. Hartelijk dank hiervoor. J. LEGERSTEE Op 16 december j.l. werd on der overweldigende belangstel ling in de grote zaal van de „American Corner" te Amster dam een receptie gehouden ter gelegenheid van het 25-jarig zakenjubileum van de heer J. Legerstee, directeur Verkoop. Reeds voor vijven kwamen de eer ste gasten de zaal binnen en al spoedig heerste er een prettige, ongedwongen A.H.-sfeer. Zoals al tijd met dergelijke bijeenkomsten, was het ook hier weer een tref punt van bekenden en werden er vele oude herinneringen opge haald. De jubilaris, zijn echtge note, mevrouw M. A. Legerstee- De la Bye, hun kinderen Irene, Elly, Hans, Ingrid, Rob en Marjo lein moesten honderden handen drukken en gelukwensen in ont vangst nemen. De heer J. Heijn opende de rij van sprekers: „Het bereiken van Uw positie in de top van het kruide- niersbedrijf, is niet vanzelf ge gaan. Daar heeft U hard, zeer hard voor moeten werken en dat is iets wat wij altijd zeer op prijs gesteld hebben". Aan het einde van zijn toespraak speldde hij de jubilaris de hoogste onderschei ding op de borst, n.l: Het gouden kruis van verdienste. Geschenken Namens de Raad van bestuur overhandigde de heer Heijn nog een gouden horloge, terwijl aan mevrouw Legerstee een sierlijk bijouteriedoosje werd aangeboden. In zijn dankwoord haalde de heer Legerstee o.a. aan, dat het wel eens moeilijk is om geheel los te komen van Albert Heijn. Zo gebeurde het onlangs, dat toen hij zijn werk even schroom aanvaardde, omdat hij al tijd een beetje tegen de T.V. is geweest. „Tot mijn genoegen echter zie ik er twee sleuteltjes aanhangen", vervolgde de heer Legerstee, „een voor mijn vrouw, en de andere zal ik zelf in mijn zak steken". Dochter sprak „Het is eigenlijk een cadeau voor mijn vrouw, voor eenzame uren en dan kan ik haar vragen of ik af en toe eens naar het journaal mag kijken". Een grappig intermezzo was het toespraakje van Irene Legerstee, die haar vader, namens Mammie en de andere kinderen een vloei- blad en schrijfmateriaal aanbood, waarbij zij de hoop uitsprak dat hij, in tijden dat ze hem weinig zien, af en toe eens een brief zou schrijven. Dat de voornaamste hobby van de jubilaris, het koken, ook de per soneelsleden van het kantoor niet onopgemerkt is gebleven, bewees de heer C. Pieters afd. Inkoop, die namens het kantoorpersoneel een prachtige automatische broodroos ter aanbood, die door de heer Le gerstee zichtbaar verheugd werd geaccepteerd. Op zijn uitdrukkelijk verzoek sloot de heer A. Heijn Jzn. de rij van sprekers „Ik spreek als laatste, omdat ik dat onderbrak en de huiskamer binnen- doe namens een heel klein groepje, kwam. zijn jongste dochtertje vroeg: j een groepje echter dat zeer nauw met De heer J. Heijn tijdens toespraak. Pappie, heeft Albert Heijn die grammofoonplaten zelf gebakken?" TV-toestel Hierna was het de beurt aan de heer M. den Ambman, die met de heer A. Kunz een prachtig tele visietoestel aanbood namens de Distrikt-, Rayon- en Bedrijfslei ders, afdelingschefs en stafleden. De heer M. den Ambtman belicht te één van de belangrijkste ge beurtenissen uit het beleid van de heer Legerstee: „U bent de pionier geweest op Z.B.-gebied en U hebt een brug geslagen tussen het oude kruideniersbedrijf en de modern en snelle promoties werden door een ieder prettig geaccepteerd. De teugels die U in handen houdt, hebben nooit gekneld". De heer M. den Ambtman besloot met de woorden: „Aan het T.V.- loestel, dat wij U aanbieden bent U nog niet toe, maar wij vonden I wel dat U het nodig had, omdat er steeds meer A.H.- ers op het een goede teamgeest hopen we te beeldscherm verschijnen". bereiken dat we, om de woorden In zijn dankwoord zei de heer Le- van de heer Valk te gebruiken, De heer Legerstee toont de heer G. Heijn en diens echtgenote het gouden j gerstee, dat hij dit fantastische, „Nederlands grootste kruideniers- horloge. kostbare cadeau met enigebedrijf" zullen worden". elkaar moet samenwerken. Hoewel gelegenheden als deze om woorden van lof vragen, geef ik u de ver zekering, dat ik altijd bijzonder ple zierig met u heb samengewerkt. Hier hoort natuurlijk een cadeau bij en het is mij een genoegen u namens de directie een verrekijker te mogen aanbieden." Dankwoord De heer Legerstee: „Hartelijk dank voor Uw woorden. Ze waren gemeend, dat kon ik proeven. We hebben veel samengewerkt, samen gezworven en samen veel meege maakt. Ik ben juist nu zo blij met ste ontwikkeling. Uw grootste deze verrekijker, omdat ik na de verdienste hierbij is naar mijn me- verhuizing naar de 6e etage, met ning het feit dat de oude A.H.- deze verrekijker tot op de bureaus sfeer en de prettige samenwerking van mijn stafleden beneden zal bewaard is gebleven. Ook Uw vele kunnen kijken Dit is echter niet nodig, want er wordt gewerkt. Deze wetenschap alleen is prettig. We gaan een goed team vormen, want alleen waar in teamverband wordt gewerkt zullen de resulta ten gunstig zijn. We heten geen Heijn, maar toch zijn we één gro te familie. Er staan ons belangrij ke jaren te wachten en mede door Zilveren jubilaris: „Moeilijke klanten zijn er niet

Personeelsbladen | 1960 | | pagina 3