Tien geboden van 'n goede verkoopster a A.H.'s enige vrouwelijke bedrijfsleider zette door Examen-cursus bedrijfsleider Team van filiaal Katwijk aan Zee nam de 8e Zilveren Pluim mee Probleem van de winkelsluiting AH-FLITSEN 5 GflWBtr. KOEK yUILE UACEK. Met het zegevierend biljet voor zich poseerden de Katwijkers in de cantine te Zaandam met de heren Zwarts (links) en Valk (rechts). Vol energie na zware jijden langs dat voor de verkoop van tabak- en rookartikelen en het di ploma voor de verkoop van brood en banket. ..Je kan tenslotte nooit weten wat Albert Heijn gaat doen", zegt ze, „nu verkopen we sigaren en siga retten enz., straks misschien ook verpakt brood en gebak. Ik wil ten slotte graag bijblijven. Net als het j bedrijj zelf, dat gaat ook met zijn tijd mee." Bedrijfsleidster Mej. Freeh heeft het zeer naar haar zin in haar huidige filiaal. Zoals ieder mens heeft zij haar idealen. Zij zou graag eens een groter filiaal leiden, een zelfbedie- oêêSBHÊÊSÊ1 fninoszaa-k °f ZO. Zij zal dat zeker aankunnen. En het allerliefst zou zij ergens ir- iM ^r-T-rnr-N a k a aii i r i i Iaan de rand van de stad of in een \kj IE IN AMSTERDAM het A.H.-filiaal aan de Frederik mooie omgeving wonen. Dan kan Hendrikstraat binnenstapt en naar de bedrijfsleiderBoxie °ok. wa.t meer buiten ren- I rien. Knxie is haar nrae.ht.ip-p vraagt, kan niet vermoeden dat daar een vrouw de scepter zwaait. Bij Albert Heijn is de bedrijfsleider nu eenmaal een man denkt men. Er is nl. één uitzondering en dat is me juffrouw J. Frech. En omdat zij een uitzonderingspositie inneemt, ben ik haar eens op gaan zoeken: een vriendelijke dame in haar florerende zaak. Natuurlijk moet je als vrouwe- Merkwaardig jong lijke chef je mondje wel eens;Een chef met jai-enlange ervaring bij ie hebben, dat geldt in het jin het kruideniersbedrrjf, die toch bijzonder voor het jongere niet, personeel. Dat is, laten we nu jat is een geheimpje dat ze alleen mij heeft verteld. Maar ik was verwonderd. Als een jonge vrouw gaat zij door de zaak. Onvermoeid haalt ze nog steeds allerlei diploma's, zoals on eens heel eerlijk zijn; niet altijd overal even gemakkelijk te leiden. Wie haar zo oppervlakkig beziet, zal niet vermoeden wat mej. Frech in haar leven zo allemaal heeft meegemaakt. Op z'n hevigst Voor de oorlog kwam zij in dienst bij één van de Uni-winkels, zaken van de Unilever die nu niet meer bestaan. Mej. Frech woonde toen in Nijmegen en maakte daardoor de oorlog op zijn hevigst mee. Nij megen werd onophoudelijk ge bombardeerd. Toen zij dan ook op een morgen naar de zaak zou gaan, bleek deze niet meer te be staan. Mej. Frech besloot het einde van de oorlog af te wachten en haalde inmiddels enkele diploma's die zij meende nodig te hebben. Zij be sloot een chocolaterie te beginnen in een pand waar ze al maanden lang de zinnen op had gezet. Het was oorspronkelijk een si- garenzaakje, maar met enige verbouwingen zou er een al leraardigste winkel kimnen worden gemaakt. Alles ging zoals het moest. De oorlog- was afgelopen, mej. Frech had alle benodigde vergunnin gen bij elkaar gekregen en zou dan eindelijk haar ideaal van een eigen zaak verwezen lijken. Hoge Raad Het ging echter niet door. Een dag voor de opening, stak de huisves tingscommissie een spaak in het wiel. Er werd geprocedeerd, tot zelfs voor de Hoge Raad, maar niets hielp. Mej. Frech moest plaats maken voor een radiohandelaar en haar droom viel, als door een laat ste duitse voltreffer geraakt, in gruzelementen. boxer die wat te dik wordt voor zijn vel. „Hij moest veel meer bui ten kunnen lopen, maar ja, in Am sterdam kan ik hem niet loslaten", zei mej. Frech. Boxie keek of hij het begreep. „Jammer dat ik m'n ouders niet bij me heb. Ze zijn nu 77 en 80 jaar en ze wonen nog steeds alleen in Nijmegen". „Maar wie weet kom ik nog eens als chef in een groter filiaal, dan is er plaats voor iedereen; voor mijn ouders, voor m'n hond en..." „voor uw werklust" dacht ik er bij. Maar ik zei het niet, want dan zou ik aan de beschei denheid van mej. Frech tekort doen. GERDY ATSMA-PRINS. P DINSDAG 27 SEPTEMBER j.l. was het dan eindelijk zover. In verschillende periodes was ons team reeds dicht in de buurt van deze ereplaats gekomen, maar steeds kwamen we nog net iets te kort. Nu was het er dan toch van gekomen en stond een reisje naar Zaandam en Amsterdam op het pro gramma. In oktober zijn 11 aspirant-bedrijfsleiders in Zaandam geweest om zich voor te bereiden op de nieuwe taak die hen wacht, nl. bedrijfsleider. U ziet hen hier voor de ingang van het hoofdkantoor. Uitreiking Pluim Nadat onze bedrijfsleider, de heer Boersma, op het Hoofdkantoor was gefeliciteerd door de heer P. G. Zwarts en de heer Valk, dronken wij een kopje thee met heerlijk gebak. Ondertussen was het grote mo ment aangebroken, waarop de Zil veren Pluim aan de heer Boersma werd overhandigd. Alle overige leden van het team ontvingen een vulpotlood en een zilveren rijks daalder. Naar Formosa Vervolgens zijn we onder leiding van de heer Eusman naar Am sterdam vertrokken teneinde in restaurant Formosa het feestelijk diner te gebruiken. Hier bleek dat onze rayonleider de heer H. de Roode reeds gearriveerd was. Onder het genot van een klein of groot glaasje kwamen de tongen los, waarbij de heer De Roode zich I kenmerkte als een bijzonder goed verteller van diverse anecdotes. Vooral „Boer Krelis" moest het nogal eens ontgelden. Toen we aan tafel gingen was ons gezelschap inmiddels uitgebreid met de heer F. Brandsma. Het verrukelijke diner bestond o.m. uit champignonsoep, kalfsoester, sa lade, spercicbonen en gebakken aard appelen. Denkt u zich hierbij een Zeiler Schwarze Katz en als besluit ijs en koffie, dan zult u zich onge twijfeld kunnen voorstellen, dat ons team de tafel alle eer heeft aange daan. Weer een invulprobleem DE KLANT VERWACHT van ons dat wij tonen een goede verkoopster, caissière of be diende te zijn. Ter overdenking stelden wij ditmaal eens een invullijstje op, waarop U aangeeft wat de goede kwaliteiten van een verkoopster behoren te zijn. Vanzelfsprekend haalt U de foute gegevens door zodat de goede blijven staan. Vult U dit nu in en U hebt kans op de prijs van VIJFTIEN GULDEN. 1. Uiterlijk 2. Houding 3. Begroeting 4. Werk 5. Verkoop 6. Vragen van de klant 7. Service Doorzetten! Ze heeft daarna nog geprobeerd de zaak min of meer toch door te zetten door in een bakkerswinkel een chocolade-afdeling te openen, maar ook dat liep op niets uit. Begrijpelijk na alles wat ze had beleefd, had mej. Frech meer dan genoeg van Nijmegen. Ze solliciteerde naar een betrek king bij Van Amerongen in Am sterdam, waar ze onmiddellijk 8. Garantie werd aangenomen. Op 25 juli 1949 kwam mej. Frech 9. Klachten 'n Amstei-dam en enkele jaren la ter was ze filiaalhoudster bij dit 10. Omgan»- collega's bedrijf. Dit bleef zo, toen Albert Heijn N.V. de zaken van Van Ameron- gen overnam en zo werd mejNaam Frech dus de enige vrouwelijke winkelchef bij Albert Heijn. I Filiaal A. Grote oorbellen B. Zwarte nagels C. Keurig verzorgd A. Hangt B. Praat met collega's C. Prima houding A. Goeden morgen B. Dag- C. Hoy en -avond A. Vlot B. Traag C. Zonder zin A. Verkoopt alleen op B. Geeft suggesties C. Dringt op vraag A. Weet het niet B. Haalt de chef er bij C. Beantwoordt deze correct A. Laat de klant zelf de B. Pakt boodschappen in C. Laat de klant zoeken deur openen naar een artikel A. Geeft de klant direct B. Zegt dat het wel mee C. Verontschuldigt zich een nieuw artikel valt A. Laat de klant klagen B. Zegt „Ik kan het niet C. Stelt de klant te helpen" vreden A. Schuift moeilijke B. Springt een collega C. Maakt ruzie karweitjes af bij Doorhalen wat niet goed is. Inzenden aan Redaktie. Snip en Snap Ons volgende doel was gebouw Carré, waar de Snip en Snap- revue werd bijgewoond. Dit was natuurlijk zonder meer fantas tisch. Goede wijn behoeft geen krans. Al met al was het later geworden dan aanvankelijk gedacht was, zo dat we nog hard moesten lopen om de trein te halen. Deze dag is een aansporing te meer geweest om alles in het werk te stellen nog eens een Zilveren Pluim in de wacht te slepen. In Tilburg viel de prijs JA HET IS INDERDAAD een J probleem, die klant die altijd na zessen komt om nog ,,even" boodschappen te doen. Wij willen immers ook naar huis! De meeste oplossingen kwamen wel met elkaar ovre- een. Hoewel sommigen de klant wilden dreigen met „Me vrouw, er staat een politieagent op de hoek" enz. vonden wij dat we uit een groot aantal neutrale inzendingen de win naar konden kiezen, waarmede het winkelpersoneel en de klant gebaat zijn. Kwestie van takt Vanzelfsprekend weet U allemaal dat het wettelijk verplicht is de winkel om zes uur 's avonds te sluiten. De in de winkel aanwezige klanten mogen dan nog tot half zeven worden afgeholpen. Ons in ziens is dit hele probleem een kwestie van takt. Hoe gaat men met de klant om en hoe staan wij als mens tegen over haar? Natuurlijk is het als zakenman erg cru om op het sluitingsuur precies op de minuut af te zeggen: „We houden er mee op en daarom uit!" Het beste is om er een goede ge woonte, een vaste regel van te maken dat de winkel op tijd open gaat en tijdig sluit. De klant zal er automatisch aan wennen en er rekening mee houden. Daarom vonden wij, dat de oplos sing van Mej. Thea Jansen uit fil. Tilburg, Molenstraat, dit het best benaderde en kenden haar de prijs toe van Tien Gulden. Wij wensen u van harte geluk met deze prijs.

Personeelsbladen | 1960 | | pagina 5