Op 11 november klonk Sint Maarten lied weer overal in het land Mej. Laduc jubileerde In Arnhem-Zuid, Drieslag, ging op 20 oktober j.l. gloednieuwe Z.B. open. Martinus Luther war ein Christ, Ein glaubenstarker Mann. Weil heute sein Geburtsdag ist Zünd ich mein Lichtlein an. Feest voor kinderen Zoals gezegd is Sint Maarten, meer nog clan Sint Nicolaas, het feest van de kinderen. Wanneer omstreeks half zes de avond gevallen is, komen ze naar buiten met hun lamnions en soms met kijkdozen, maar altijd met grote zakken, tassen en manden om al het snoepgoed dat ze die avond zullen ontvangen in op te bergen. Kikkerbil De bewoners van de streken waar het feest wordt gevierd, spelen dan nl. voor „Sint Maarten". Zij zullen geen kind dat aan hun deur komt zingen een snoepje, koekje of appel weigeren. Doen ze dat wel, dan wordt er trouwens duch tig wraak genomen. Zo hard, dat iedereen het horen kan, zingen de rakkers dan: Hier woont een kikkerbil die niets geven wil. Niets wil hij geven, kort zal hij leven Gelukkig wordt dit lied maar zel den aangeheven. De ouderen zijn nl. zelf te zeer op het Sint-Maar- Ook na Hervorming Het is nu al meer dan 1300 jaar geleden dat Martinus heilig is ver klaard en nog steeds viert men op 11 november het Sint Maarten feest. Een bewijs dat het leven van deze eenvoudige vrome, diepe indruk heeft gemaakt op het volk. Ook na de hervorming is hij hier blijven voortleven als een bijzon dere heilige. Slechte in Duitsland en met name in Oost-Friesland, trad toen een verandering in. Daar viert men op 11 november het feest van Maar ten Luther. Het lied klinkt daar als volgt: WIE KENT NIET ons aller Goed-heiligman Sinterklaas! Nog eventjes en wij zitten weer volop te rijmen en surprises te bedenken om zijn verjaardag toch maar zo gezellig mogelijk te vieren. Sinterklaas, dat eigenlijk alleen een feest voor de kin deren is, wordt (gelukkig) ook door de ouderen van harte mee gevierd. Maar wie kent Sinterklaas' voorloper Sint Maarten, ook al een Goed-heiligman, die echter zijn verjaardag op 11 novem ber viert? Wie was St. Maarten? Wie was eigenlijk Sint Maarten en wat houdt dat feest nou precies in, zult U zich misschien afvra gen. De Groningers hebben me dat haar fijn verteld. Het Sint Maartensfeest staat in hun provincie dan ook in hoge ere. Groningen is nl. de stad van de Martini, de aan Sint Maarten gewijde kerk. Martinus was eigenlijk een sol daat. Hij diende onder de Romein se keizer Julianus die van 361 tot 363 heerser van Rome was. Martinus werd echter tot Chris ten gedoopt, waarna het gebod: „Gij zult niet doden" hem in het hart stond gegrift. De wonderen die Martinus heeft verricht, moeten volgens sommige oude schrijvers gelijk zijn geweest aan die van de apostelen. Martinus werd op de 11e novem ber omstreeks 340 in Hongarije geboren. Nadat hij uit de Romeinse krijgs dienst trad leerde hij voor priester en hij bracht het tenslotte tot bis schop van Tours in Frankrijk. Eeuwen later verklaarde de kerk hem heilig. Dit ondanks het feit dat Martinus de laatste zestien jaar van zijn leven geen kerkver gadering meer bezocht en zich verre hield van bijeenkomsten waar bisschoppen tegenwoordig waren. De priesters hielden hem voor een zonderling man, ja zelfs voor een ketter. Afgunst was hieraan niet vreemd. Martinus werd door velen vereerd om zijn goed hart. Hij gaf alles wat hij bezat, tot zelfs de helft van het kleed, dat hij op een kou de winteravond droeg, toen hem een bijna naakte oude bedelaar om een aalmoes vroeg. Enige maanden geleden gingen in Koog aan de Zaan de vlaggen uit toen Op 21 september j.l. werd in Deventer de 2de A.H. zelfsbediening in dezt dit filiaal als Z.B. werd heropend. stad geopendU ziet hier het interieur van filiaal Hoge Hondstraat. Jammer genoeg blijft dat feest meestal tot het platteland be perkt. Wie zag ooit op 11 november in de grote steden kinderen met lampions lopen, zingend van: Sintere Sintere Maarten. De koeien dra gen staarten. Hier woont een rijke man, die veel geven kan. Veel kan hij geven. Lang zal hij leven. Zalig zal hij sterven. Koninkrijk be er ven Nee, dat komt eigenlijk alleen nog maar voor in de Zaan streek, Gronin gen, Twente en Drente. Ook in N oord-Limburg- vieren de kin deren nog wel het Sint Maar tensfeest, maar toch weer op een andere ma nier dan in het noorden van ons land. „Je moet bij de winkels langs gaan joh, krijg je het meest..." Ja, ze weten wel waar ze moeten zijn. Zo'n winkel is nu eenmaal onuitputtelijk. Op woensdag 19 oktober j.l. was de telefooncentrale feestelijk ver sierd. Het was de dag waarop mej. B. J. LADUC haar 12 /i -jarig jubileum vierde. In 1948 was ze in dienst gekomen van de fa. Van Amerongen, dat, zoals bekend, in 1950 naar Albert Heijn is overgegaan. Mej. Laduc verhuisde mee. Ze werkte op ver schillende afdelingen op het hoofd kantoor zoals de retourafdeling en de afdeling statistiek. Haar huidige funktie van telefo niste vervult ze al 6 jaar en zoals ze zelf zegt: „ik kom er elke dag graag voor uit Amsterdam". tenfeest gesteld om niet mee te willen werken. Het is dan ook een prachtig ge zicht, al die stralende kinder-ogen, vol verwachting van wat er zal worden uitgedeeld. Het enige wat jammer is, is dat vaak ook veel grotere kinderen mee doen. Ze lopen niet meer met lampions, maar houden „handje bij" als het op uitdelen aankomt. Het spreekt vanzelf, dat de liedjes de loop der tijden veranderingen hebben ondergaan. Zo zong men een halve eeuw ge leden in Groningen: Kip-kap-kogel, sunnemeertevogel Hier woont een rieke man Die veul geven kan, Veul kan hai geven. Laang zei hai leven, Zoalig zei hai staarven, Keuninkriek beaarven. Komt 'n schip met appels aan, Mit zoeren mit zuiten Ken mai nait bemuiten Geef mie 'n appel of 'n peer. Kom ik 't haile joar nait weer. De liedjes in dialect zijn tegen woordig wat in ongenade gevallen. Thans hoort men meer: Sint Maarten was een brave man. Hij wou alle mensen het beste wel wensen, wie houdt daar niet van, wie houdt daar niet van. Hier woont een brave man, die ons wel wat geven kan Vol verwachting zingen ze hun lied, telkens weer. Maar de zakken komen vol, hoe groot ze ook zijn. Limburg Zoals gezegd viert Limburg het Sint Maarten feest op zijn wijze. Hier worden op de vooravond van het feest, dus 10 november, grote vuren gestookt. De burgemeester van elk dorp is de eerste die zo'n vreugdevuur aansteekt. De 11e november doet dan Sint Maarten, gezeten op een schimmel, zijn intrede en 's avonds is er een groot oliebollenfeest in elk huis gezin. Pas de zondag na 11 no- j vember komen de kleintjes met hun lampions naar buiten. Hoe het Sint Maarten feest ech ter ook wordt gevierd, voor de kleintjes is het een grootse ge beurtenis. Ze worden volgestopt niet snoeperijen en deze Sint heeft geen zwarte pieten bij zicli die je in de zak kunnen stoppen, Hoogstens woont er ergens eer „kikkerbil", maar die zal zeker „laang staarven" GERDY ATSMA-PRINS. Lang niet altijd zingen de kinde ren het hele lied uit. Ze moeten ook zoveel deuren af. Een kleine peuter van vijf bleek al heel ge wiekst. „Daar moet je niet gaan", zei ze tot een kleiner vriendinne tje. „Dat mens laat je een heel liedje zingen voor zó'n klein snoe- pie", ze wees iets zo groot als een erwt. Waar ze wel moeten gaan weten de meesten maar al te goed. Bij de grote winkels langs, in het cen trum. Ook de Albert Heijn filialen worden op zo'n avond niet over geslagen. Waar krijg je zoveel lekkers als juist daar? „Ze hebben d'r van alles joh, misschien krijgen we wel een banaan", stookte een jongen zijn vriendje op, nadat ze eerst hun neuzen hadden plat gedrukt tegen de ruit van een AH-etalage. Een fraaie interieurfoto van het nieuwe filiaal Damstraat te Utrecht.

Personeelsbladen | 1960 | | pagina 4